Skocz do zawartości

Mi-24/35 i Mi-28N w 1:72 - pomoc w zakupach


Grzego

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

bardzo prosiłbym o doradzenie, który model Mi-28N w 1:72 jest lepszy pod względem jakości wypraski i detali: Revella czy Zvezdy. Jeśli dobrze odczytuję scalemates, to jeden nie jest przepakiem drugiego.

Dodatkowo chciałbym spytać o taką rzecz: w 1:72 Zvezda ma 3 oddzielne modele helikopterów: Mi-24V, Mi-24A oraz Mi-35. Scalemates pokazuje je wszystkie w tej samej "historii". Jak to rozumieć w kontekście tych 3 śmigłowców: one mają ten sam kadłub (z identycznej wypraski) a różnią się jakimiś detalami tylko - jak np. owiewka w Mi-24A, uzbrojenie itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzego napisał:

Dodatkowo chciałbym spytać o taką rzecz: w 1:72 Zvezda ma 3 oddzielne modele helikopterów: Mi-24V, Mi-24A oraz Mi-35. Scalemates pokazuje je wszystkie w tej samej "historii". Jak to rozumieć w kontekście tych 3 śmigłowców: one mają ten sam kadłub (z identycznej wypraski) a różnią się jakimiś detalami tylko - jak np. owiewka w Mi-24A, uzbrojenie itp.?

Tak, masz w historii oznaczone jako "new parts" czyli są pododawane albo pozmieniane tylko niektóre wypraski, w zależności potrzeb.

Mi-28N nie będę się wypowiadał bo nie wiem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi 28 Zvezda i sporo pracy Revell to przepak bodajże Dragona i jest to fantasmagoria. Co do pochodnych mi 24 juz ci kolega napisał :szampan1: kadłuby z zamiennymi częściami, mi 24A, 24V, 24P i mi - 35 gdzie masz już sporo nowych części, np wirniki. Uważaj na oszklenie... nie daje się spolerować ?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mitrandir napisał:

Mi 28 Zvezda i sporo pracy Revell to przepak bodajże Dragona i jest to fantasmagoria. ?

Jeśli dobrze rozumiem: Zvezda - sporo pracy, Revell - fantasmagoria? Jak rozumieć określenie "fantasmagoria"? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Grzego napisał:

Revell - fantasmagoria? Jak rozumieć określenie "fantasmagoria"?

z definicji słowa: fantastyczne, wyobrażone obrazy, wizje pobudzonej wyobraźni
(fantastyczne w tym przypadku wcale nie oznacza, ze takie dobre )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzego napisał:

Definicję znam. Chodzi o to, że model od czapy? Zupełnie nierealistyczny? (wybaczcie, dopiero uczę się tutejszej nomenklatury).

To nie tutejsza... ? ja wybralem zvezde. W jednym i drugim wirniki a z czapy... prawidłowy jest w pudełku z mi-35 ?

Oba modele wymagają sporego wkładu pracy, żeby przypominały mi-28 a blaszek jak na lekarstwo ?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mi-28 Zvezdy = Dragon. Wersja N ma jedynie dodana małą ramke z dziobem i kilkoma detalami, którą trzeba dosztukować po uprzednim cieciu oryginalnego kadłuba. Wirnik rzeczywiście z czapy

Mi-28 Revell to oddzielna konstrukcja zupełnie niepodobna do tego co oferuje Dragon/Zvezda.

Niestety nie podejmę się wyzwania który lepszy i bardziej w planach :-).

Trzymam kciuki ze kiedyś Zvezda rzeczywiście rozważy temat i zrobi coś na miarę ichniejszego Mi-24

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Dzejo napisał:

Cześć

Mi-28 Zvezdy = Dragon. Wersja N ma jedynie dodana małą ramke z dziobem i kilkoma detalami, którą trzeba dosztukować po uprzednim cieciu oryginalnego kadłuba. Wirnik rzeczywiście z czapy

Fakt, jeśli dobrze czytam scalemates, to Zvezda ma model z moldami Dragona z 1990 r. A to chyba niezbyt dobrze (w sensie opinii, jakie tutaj zaobserwowałem, czyli "stary model = stary proces produkcji = słaby model)?

Przy czym warto zdefiniować co to dla mnie "słaby model" - dawno temu, tak ze 20 lat temu, byłem bardziej "sklejaczem plastiku" niż modelarzem. Szukając czegoś ciekawego do porobienia w obecnej sytuacji, i mając zupełnie inne możliwości, chciałem zobaczyć jak to jest w końcu złożyć model i go pomalować :D. Więc mi tam wiele nie trzeba. Moim głównym celem jest fajnie spędzić czas w przeliczeniu na wydany pieniądz. Dlatego kompletnie nie interesuje mnie wertowanie literatury i drastyczne przerabianie modelu. Nie interesuje mnie też kupowanie dodatkowych elementów za kilkadziesiąt zł - wolę kupić kolejny model. Natomiast nie jest też tak, że mi wszystko jedno co sklejam. Chciałbym, jeśli już coś robię, to aby efekt (w tych moich określonych granicach) był jak najlepszy. Przykładowo, na początek kupiłem sobie AH-1Q Cobra 1:72 z Plastyka, aby w przypadku katastrofalnych błędów nie było szkoda go wyrzucić. Ale jak widzę Cobrę z AZ Models, to o wiele bardziej wolałbym tę sklejać, bo efekt końcowy byłby o wiele ciekawszy, bo ma więcej detali. Model z Plastyka, generalnie, składa się tak sobie, więc to też wpływa ujemnie na frajdę.

Co do starych moldów, to trochę wcześniej i z rozpędu, zakupiłem RAH-66 Comanche 1:72 z Tamiy i z tego, co podaje scalemates, to jest również stary mold Italeri, z 1996 r. A wypraski wyglądają tak o klasę - dwie lepiej od Plastyka.

Sam więc już nie wiem czy patrzeć na to, że stary mold, czy nie - pewnie jednej odpowiedzi nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się nie wypowiadać o Mi-28, ale sklejałem ten model jakieś 25 lat temu: https://www.scalemates.com/kits/revell-04489-mil-mi-28-havoc--1246219

Sklejał się dobrze, ma wklęsłe linie podziału blach, detal też przyzwoity. Co do zgodności z oryginałem to nie wiem, ale dla mnie wygląda jak Mi-28.

Po prostu kup któryś z tych modeli i go sklej. Na pewno nie są to paździerze na poziomie Plastyka czy Mistercrafta.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Skoro już dyskutujecie o Mi-24, to jak się ma do tego Mi-24 z HB? Mam go, wygląda nieźle i zamierzam się za niego zabrać, żeby skleić polskiego w łaciatym malowaniu. Kalkomanie też posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi-24 HB jest całkiem ok, ładny, bogate uzbrojenie, ale brak mu środka, Zvezda fajny środek, silniki, WR-ka, ale bieda uzbrojenia :) oba są poprawne - HB bardziej uniwersalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, GreGG24 napisał:

jak się ma do tego Mi-24 z HB?

Dobrze się ma :super:

18 minut temu, GreGG24 napisał:

zamierzam się za niego zabrać, żeby skleić polskiego w łaciatym malowaniu.

Prosto z pudła HB w polskim malowaniu, możesz zrobić wersję W.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Podepnę się pod temat 🙂 Mnie z kolei się uwidział Mi-24D z PKW Irak 2007. Odpowiednie kalki są w zestawie Techmodu. Chciałbym użyć modelu Zvezdy. Jakich zmian musiałbym dokonać by model był poprawny merytorycznie ? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Najbardziej widoczną różnicą między naszymi Mi-24D i W są prowadnice rakiet ppk (umieszczone na końcach "skrzydeł").

  Zvezda ma tylko do wersji W, natomiast HB ma do wersji D i W. Part robi blaszkę m.in. z tymi prowadnicami do wersji D.

- Wersja W ma anteny systemu Bieriozka, których nie ma w D.

- Obie wersje mają różne osłony stacji naprowadzania kpr, W obu modelach jest ona do wersji W i nie wiem czy ktokolwiek robi do wersji D (da się to przerobić we własnym zakresie).

Edytowane przez Grzes
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Psar77 napisał:

A jeszcze zapytam - 2007r to wnętrze jeszcze turkusowe czy już czarne ? I mapka u pilota czy zabudowany GPS ? Rok podpowiada w obu przypadkach opcję nr2 ... 

Pokaż zdjecie tej konkretnej maszyny, numer na belce ogonowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.