Skocz do zawartości

T-72M1 - Tamyia vs. Trumpeter w skali 1:35


Tomek Mroczkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Ja widziałem te zestawy tylko na scalemates:

https://www.scalemates.com/kits/aef-designs-kt-102-polish-pt-91-twardy--1006902

https://www.scalemates.com/kits/modelkrak-35-501-pt-91-twardy--941012

Ten drugi to nawet z recenzją -> https://armorama.kitmaker.net/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=688

 

Przy okazji - gąsienice do twardego to któreś z poniższych ?

large_atl-159-767x1023.jpg?lm=1583761232   large_atl_141.jpg?lm=1587376240

 

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem swoich szpiegów do Bumaru po fotki modernizowanego T-72. Dziś prawdziwych szpiegów już niema, cytując klasyków.  Jak wrócą z towarem to coś może bliżej będzie do zrobienia polskiego Abramsa na modelworku.  Nadmieniam, że im się nie śpieszy.   Z pierwszych informacji, które przekazują , to sporo czołgów, które dostają jest tak zużyte, że nie nadają się do remontu. Poza tym Bumar nie ma fachowców od T-72,  jak zakończono produkcje czołgów to ludzie poszli w świat. Szukają ślusarzy, spawaczy,  tokarzy , frezerów....Jak kto chętny to do Gliwic.........

Pozdrawiamy wszystkie trzyliterowe służby!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2020 o 21:38, martinello napisał:

Przy okazji - gąsienice do twardego to któreś z poniższych ?

large_atl-159-767x1023.jpg?lm=1583761232   large_atl_141.jpg?lm=1587376240

 

 

Żadne z wyżej wymienionych. 

Miałem okazje sędziować PT-91 Twardy, made by Flachenty. I znam magiczny sekret, które "dżdżownice" pasują ? 

A że w planach jest WZT-3 i MID to trzeba znać wiedzę tajemną. 

MID  posiada takie same gąsienice, co Twardy w wykonaniu Andrzeja, trzeba sobie sprawić gąsienice typu Diehl do Panzerhaubitze 2000 z Friullmodel. Trzeba tylko zmienić/przerobić wieniec koła napędowego.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Moim zdaniem Tamiya pomimo swojej "ostrości" detali jest słaba pod względem zgodności z oryginałem. Złożyłem T-72B od Trumpetera prosto z pudła bez wielu przeróbek i wiem co sobą prezentuje. Tamiyi nie składałem, to fakt, ale widzę ogrom uproszczeń i niezgodności. Wieża Tamki jest słaba, teksturę sami wiecie, że łatwo jest nałożyć. Kolejna rzecz to pokrywa silnika i cały tył gdzie mnogość detali Tamka sprowadziła do minimum. Mógłbym tak mnożyć... Model Tamiyi był super w '92 jak porównywaliśmy go z modelami Dragona  (obecnie tłucze je jeszcze Zvezda), jednak od tamtego czasu już trochę wody w Wiśle upłynęło. Trumpek nie jest idealny też jest kilka rzeczy do poprawki. Może nie składa się sam jak Tamka o czym każdy pisze, ale jest najlepiej odwzorowaną wersją T-72A.

Dlatego wg. mnie Trumpek w tej konkurencji wygrywa z Tamką w przedbiegach.

Edytowane przez x_bandit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy też już te nowe wypusty Trumpka w modelarni, za chwilę ruszamy z projektem grupowym- śledzić będzie można na profilu facebookowym Valkyrii- facebook.com/grupamodelarskavalkyria . Pierwsze wrażenie z oględzin pozytywne, duży karton wypełniony częściami ( pierwsza zaleta, części bardziej rozczłonkowanie niż w Tamce ). Wieża wygląda ok, ale są widoczne ślady łączenia form więc faktura i tak do poprawy. Osłony jarzma słabe, do zrobienia od nowa, do rozwiązania problem mocowania lufy, oryginalnie plastikowa, lekka lufa jest mocowana w osłonie jarzma z miękkiego plastiku. Ja zamierzam zamocować metalową Abera- o wiele cięższą..  Dużo spawów do poprawki ( szczególnie tył wozu ). Gąski w zestawie ogniwkowe, niby ok, ale nie widać mocowania sworznia... Przyjrzeć trzeba się też dodatkowej płycie pancernej  na przodzie wozu. Zamierzam też dodać blaszki Voyagera (czeka mnie rzeźbienie starych zamknięć skrzynek na błotnikach, ech).

Podsumowując- porównanie modelu Tamki z nowym Trumpkiem mija się z celem, Trumpek wygrywa w przedbiegach. Jedynie w przypadku posiadania wieży SBS, blaszek i ogniwkowych gąsek można bawić się starym modelem, pytanie po co :D

Edytowane przez axel1st
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, axel1st napisał:

Mamy też już te nowe wypusty Trumpka w modelarni, za chwilę ruszamy z projektem grupowym- śledzić będzie można na profilu facebookowym Valkyrii- facebook.com/grupamodelarskavalkyria . Pierwsze wrażenie z oględzin pozytywne, duży karton wypełniony częściami ( pierwsza zaleta, części bardziej rozczłonkowanie niż w Tamce ). Wieża wygląda ok, ale są widoczne ślady łączenia form więc faktura i tak do poprawy. Osłony jarzma słabe, do zrobienia od nowa, do rozwiązania problem mocowania lufy, oryginalnie plastikowa, lekka lufa jest mocowana w osłonie jarzma z miękkiego plastiku. Ja zamierzam zamocować metalową Abera- o wiele cięższą..  Dużo spawów do poprawki ( szczególnie tył wozu ). Gąski w zestawie ogniwkowe, niby ok, ale nie widać mocowania sworznia... Przyjrzeć trzeba się też dodatkowej płycie pancernej  na przodzie wozu. Zamierzam też dodać blaszki Voyagera (czeka mnie rzeźbienie starych zamknięć skrzynek na błotnikach, ech).

Podsumowując- porównanie modelu Tamki z nowym Trumpkiem mija się z celem, Trumpek wygrywa w przedbiegach. Jedynie w przypadku posiadania wieży SBS, blaszek i ogniwkowych gąsek można bawić się starym modelem, pytanie po co :D

Zgadzam się w 100% z tym co napisałeś. Co do problemów jarzmo, ogniwka, lufa (bo reszta to w sumie standard w każdym modelu :)).

Osłona jarzma- palec od rękawiczki lateksowej plus drucik :) lub tamiya epoxy putty i trochę rzeźby

Ogniwka- igła 1-1,2mm (trzeba dopasować do sworznia), ucięta. Do uwypuklenia sworzni plus skalpel - nie trzeba od razu iść we friule czy masterclub. Efekt jest ok- testowałem na T-80UM-1

Lufę metalową możesz pokleić na cyjanoakryl. Ja waloryzuje zwykle to co mam w pudle.

Ogólnie wszystko do zrobienia w miarę samemu :) Niestety klamry do zasobników trzeba sobie sprawić bo słabo wyglądają w plasticu :)

 

Powodzenia w budowie! Czy będziesz pokazywał warsztat na forum czy tylko fb? Bo widzę, że bojowo do tematu podchodzisz :) 

Edytowane przez x_bandit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, x_bandit napisał:

 

Powodzenia w budowie! Czy będziesz pokazywał warsztat na forum czy tylko fb? Bo widzę, że bojowo do tematu podchodzisz :) 

Dzięki :) Będzie też warsztat na forum, mój i kolegi Rafała D. :) Tak, bojowo, podstawa to dobra dokumentacja ( a taką mamy na forum dzięki Tomkowi Mroczkowskiemu ), a kolega Dąbrowski to chyba Twardego planuje robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, axel1st napisał:

Dzięki :) Będzie też warsztat na forum, mój i kolegi Rafała D. :) Tak, bojowo, podstawa to dobra dokumentacja ( a taką mamy na forum dzięki Tomkowi Mroczkowskiemu ), a kolega Dąbrowski to chyba Twardego planuje robić...

https://www.recomonkey.com/Land-Platforms/Tanks/T-72/T-72A

może to Wam się też przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 4.07.2020 o 13:23, axel1st napisał:

Podsumowując- porównanie modelu Tamki z nowym Trumpkiem mija się z celem, Trumpek wygrywa w przedbiegach. Jedynie w przypadku posiadania wieży SBS, blaszek i ogniwkowych gąsek można bawić się starym modelem, pytanie po co :D

Ok, rozumiem. Praktycznie mam już oba modele (trumpeter w dobrej cenie dolatuje do mnie) - oba chcę robić polskie.

Co zrobić z późnymi kołami trumpetera ? Pobieżne przeglądniecie netu potwierdza, że wszystkie polskie T-72 i PT-91 jeżdżą na wczesnych kołach.

A dokupywać zestaw kół miniarmu za 30$ + przesyłka to mało interesujące...

https://www.scalemates.com/kits/miniarm-b35102-t-72-road-wheels-set--1132305

Taniej wyszłoby dokupić model tamki dla samych kół :)

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, martinello napisał:

Ok, rozumiem. Praktycznie mam już oba modele (trumpeter w dobrej cenie dolatuje do mnie) - oba chcę robić polskie.

Co zrobić z późnymi kołami trumpetera ? Pobieżne przeglądniecie netu potwierdza, że wszystkie polskie T-72 i PT-91 jeżdżą na wczesnych kołach.

A dokupywać zestaw kół miniarmu za 30$ + przesyłka to mało interesujące...

https://www.scalemates.com/kits/miniarm-b35102-t-72-road-wheels-set--1132305

Taniej wyszłoby dokupić model tamki dla samych kół :)

Witam,  zobacz na kola w tym  T-72.

Adam

imageproxy.php.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, martinello napisał:

Super. Dla mnie może być stuningowane tylko zewnętrzne koło, o ile da się dokleić do wewnętrznego trumpetera bez problemu.

Raczej będzie komplet, bo kolega nie ma Tamki jako dawcy, a sam "tuning" będzie dotyczył wewnętrznej połówki koła, bo rożni się odległością od wachacza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.