Skocz do zawartości

Spitfire Mk IXc, 1:48, Eduard


Mario

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Baas ArK napisał:

Nie ma potrzeby, chyba, że chcesz zrobić "w stanie  powrót po walce".

No tak, czyli czerwonych kalek nie naklejać, czy naklejać i w nich zrobić dziury, czy zaślepki wchodziły tylko w otwór karabinu, czy zachodziły na skrzydło, mam teraz pomalowaną na żółto krawędź natarcia, i nie wiem w końcu czy wiercić w żółtym,czy jak nakleje czerwony kwadrat i wtedy dziura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, barszczo napisał:

Możesz delikatnie nawiercić, potem nałóż kalkę. Spójrz jak to wyglądało w realu:

Rozumiem, że przed wylotem ściągali te zaślepki, a były zakładane po to żeby jakieś robactwo lub ptaki się nie dostały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same się ściągały po rozpoczęciu strzelania ?. Zabezpieczały lufę przed nieczystościami i wilgocią. Na działkach też były zakładane kapturki co widać na zdjęciu powyżej. Tutaj masz Spita w trakcie uzbrajania i tankowania po powrocie. Zaślepki przestrzelone:

115.JPG.16d31f43dd5323e51e3a54a5176e3eef.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu zaślepki są zerwane przez obsługę i widać ślady po ich wielokrotnym przyklejaniu i zrywaniu. Pierwszy pocisk rozrywał zaślepkę i samolot wracał z lotu z postrzępionymi farfoclami na krawędzi natarcia. Kolejną rolą zaślepki była ochrona broni przed niskimi temperaturami w locie na wysokościach, a na początku wojny , dodatkowo, czerwona zaślepka oznaczała, że samolot jest gotowy do lotu bojowego, a broń załadowana i zarepetowana. Musiała to robić obsługa na ziemi, bo dopiero w późniejszych wersjach Spitfire możliwe było przeładowanie Browningów z kabiny.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieuchronnie zbliżam się do końca, ale ten model chciałbym podniszczyc, oglądałem filmy Davida Damka, i do odprysków stosował on kredki, czy ktoś z was tak robił? Jak mogę uzyskać takie efekty jak na zdjęciu znalezionym w sieci, i to zrobił ktoś z Polski. Chciałbym zniszczyć farbę na lewym skrzydle tam gdzie jaczesciej się chodziło, przy pokrywach karabinów,przy wlewie paliwa itd.

Screenshot_2020-06-08-20-04-13-960_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez Mario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kredki to podstawa w moim warsztacie. Rzuć okiem tutaj:

Stosuję kredki z serii Polycolor, można je kupić pojedynczo na znanym portalu aukcyjnym. Do obić i przetarć najczęściej używam koloru jasnoszarego. Ze srebrnym nie wygląda najlepiej, za bardzo się błyszczy. Mam jeszcze kilka odcieni zielonego, szarego, brązu. Polecam, bo to fajna prosta droga do niezłego efektu, muszą być bardzo mocno zaostrzone i nanoszone na matową powierzchnię. Jak przegniesz to ścierasz delikatnie i dlatego też trzeba je zabezpieczać lakierem bezbarwnym po aplikacji.

Edytowane przez barszczo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, dopiero teraz zauważyłem. Czarne linie na skrzydłach mają iść pod znakami... Jeśli kalki nie są zabezpieczone bezbarwnym, namocz delikatnie samą linię na znaku setem. Jeśli zacznie się przesuwać, natnij przy brzegu znaku z obu stron i zdejmij. Tylko ostrożnie.

Edytowane przez barszczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@barszczo nie wiem czy chce ryzykować, mam złe wspomnienia ze ściąganiem kalek na MiGu,musiałem malowac model w tym miejscu, gdzie usuwałem, trudno. Myślę że malowania były różne, różnie się zużywały,nie mamy pewności jak robili to kilkadziesiąt lat temu, poza tym w instrukcji w bardzo podobnym czeskim malowaniu linia jest na znaku. Zdjęcia tego akurat samolotu  w oryginale są bardzo skąpe i znalazłem tylko z boku. A na pudełku grafika przedstawiająca model również linie ma na znaku

Edytowane przez Mario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RAV przecież dałem ci zdjęcie kalek, więc nie wiem o co ci chodzi, sugerujesz że pomalowałem sobie literki na biało, które przykleiłem, na zdjęciu kalek widać które litery są białe a które jakby beżowe,  białe były dosłownie  dwie. Kalki były takie i takie nakleiłem. Pobrudzę je to może nie będzie tak bić po oczach. Oryginalne zdjęcia są czarne białe więc ciężko zobaczyć jaki naprawdę jest odcień

@greatgonzo myślę że więcej szkody  narobię i właśnie jak piszesz nie będę kombinował, pomaluje je trochę kredkami na granatowo może coś to da. Tymczasem pobawiłem się trochę farba aluminiową i gąbką, zrobiłem trochę wytarć, mniejsze zrobię kredkami, wyszło nie wiem, wydaje się dobrze jak na pierwszy raz, i jak na trzeci malowany model, to tak dla przypomnienia żebyście za bardzo mnie nie zjechali ?. Biorę się za bezbarwny, to może podeschnie i dziś ubrudzę

IMG_20200612_150454.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.