Skocz do zawartości

Małe, kwadratowe otwory


Czesio

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Chciałem zapytać czy macie jakieś sposoby na wykonywanie małych, kwadratowych otworów? Takich powiedzmy 1.5x1.5mm?
Z okrągłymi to wiadomo nie ma problemu, wiertełko, pyk i gotowe. Z dużymi też problemu nie ma bo pilnikiem iglakiem można taki otwór łatwo obrobić. A co z małymi ? Najmniejsze iglaki jakie znalazłem miały 1.7mm więc i tak o połowę za duże dla moich potrzeb. 
Myślałem żeby skołować sobie pręt kwadratowy 1mm, i nakleić cieniutki kawałek papieru ściernego ale jak na złość wszystkie pręty okrągłe...


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze jak ja sobie radzę przy otworach przelewowych okrętów podwodnych - ale nie w elementach z żywicy (tu nie mam takich doświadczeń)....

gdy otworów jest więcej i w rzędzie to robię jeden duży i potem dokładam słupki z hipsu odpowiedniej szerokości. Gdy otwór jest pojedynczy to testowałem różne techniki i dużo zależy od plastiku na wypraski. Można zrobić otwór okrągły i naroża podłubać igłą ale krzywo wychodzi jak się nie ma dużej wprawy i materiał twardy. Ja najlepsze efekty miałem gdy otwór robiłem w mechanicznie pocienionej wyprasce szlifując ją od strony niewidocznej (element musi być cienki) i wtedy nawiercony wiertłem okrągły otwór lekko "dociskam" gwoździem odpowiedniego rozmiaru. Tu dwie uwagi: szpic gwoździa musi być oczywiście o kwadratowym przekroju oraz trzeba podłożyć sobie dobrą podkładkę (ja używam kawałka miękkiego drewna - można go szybko wyprofilować do potrzebnego kształtu) Można też gwóźdź lekko podgrzać nad ogniem dla lepszego efektu. Pilników w ogóle nie używam do tego bo nie znalazłem takich małych. Czytałem też gdzieś kiedyś na jakimś zagranicznym forum że bardzo dobre efekty w takiej robocie uzyskuje się wiertłami dentystycznymi - no ale to trzeba mieć "zaplecze" :mrgreen:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2020 o 00:26, Czesio napisał:

Cześć, 

Chciałem zapytać czy macie jakieś sposoby na wykonywanie małych, kwadratowych otworów? Takich powiedzmy 1.5x1.5mm?
Z okrągłymi to wiadomo nie ma problemu, wiertełko, pyk i gotowe. Z dużymi też problemu nie ma bo pilnikiem iglakiem można taki otwór łatwo obrobić. A co z małymi ? Najmniejsze iglaki jakie znalazłem miały 1.7mm więc i tak o połowę za duże dla moich potrzeb. 
Myślałem żeby skołować sobie pręt kwadratowy 1mm, i nakleić cieniutki kawałek papieru ściernego ale jak na złość wszystkie pręty okrągłe...


 

mikro iglaki Vallorbe:

https://alco.com.pl/pilnik-iglak-la2408-kwadratowy-1-7mm-100mm-2,id2545.html

zaczyna sie od  0,5. kończy na 1,7 mm:

Do delikatnych działań raczej nr 3 polecałbym poszukać, nr 2 juz jest troszkę gruby ( w porównaniu ze zwykłym iglakiem to i tak wygładzający) ? (edytowałem bo pomyliłem numerację, w vallorbe jest od 0 do 4. 0 to najgrubszy nacios, 4 najdrobniejszy)

 

 

 

 

IMG_5994.jpg

Edytowane przez Qz9
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fixer napisał:

Ja mam takie pilniczki, prostokątny i okrągły:

https://www.hlj.com/ultra-fine-diamond-file-square-0-6x0-5-600-sjdgoku025

O! To jest idealne. Powiedz coś więcej o tym sprzęcie. Jak z trwałością i wytrzymałością ? Widzę że gradacja jest podana na 600, ale chyba delikatnie szlifując da się tym uzyskać gładką powierzchnię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilniczki jak na swój rozmiar są bardzo wytrzymałe, ważne jest żeby ich za bardzo nie wysuwać z uchwytu i tutaj te starsze wersje w ołówku automatycznym na pewno będą lepsze. Ale to zawsze możesz je wcisnąć do obudowy na grafit 0,7 i będzie ok. Po wyciągnięciu  trochę się uginają, więc nie powinny zbyt łatwo pękać.

Ja używam ich głównie przy obrabianiu przesunięć formy goleni podwozia i do tego celu się sprawdzają się znakomicie. Dają gładką powierzchnię, tylko trzeba je często czyścić z pyłu, który zapycha pilnik.

Co do dostępności to w HLJ są często Out of Stock, trzeba po prostu zamówić i czekać (jak 90% rzeczy w HLJ). Pewnie teraz z powodu zarazy wszystko się wydłuży. Dodatkowo z Japonii paczki na chwilę obecną są wysyłane tylko kurierem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie - dzięki Fixer Qz9 & Solo   :piwo:

Nie wiedziałem że takie cudeńka robią (choć tanie nie są), na pewno zainwestuje w jeden bo wychodzi że tej pory to robiłem mocno amatorskim sprzętem  :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.