Skocz do zawartości

T-80BV N191 Grozny '94


x_bandit

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, x_bandit napisał:

....z tego co widziałem na innych zdjeciach to jest to przygotowanie czołgu do transportu kolejowego. Zapewne żeby ktoś przez pomyłkę lub w razie awarii nie obrócił wieży. To konkretne zdjęcie jest z punktu dyslokacyjnego po działaniach wojennych, więc pewnie dopiero co zjechały z platform. 

 

2 godziny temu, OLO napisał:

T 80 nie posiada podpory lufy do transportu i jest to zabezpieczenie gdyby puściła blokada wieży .

dzięki - to ma sens :super:

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warsztat i galeria- mistrzostwo świata!!!! Gratulacje z włożoną pracę i profesjonalizm. Ładnie zrobiony i pomalowany model. Naturalnie lekko postarzony, delikatne ślady eksploatacji. Dla mnie bomba!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2020 o 11:56, martinello napisał:

Gdybyś szedł w stronę dioramy -> http://www.eta-diorama.com/436082412?i=138786630

Dzięki, może kiedyś :) nie mam, aż tyle miejsca w swoim grajdołku modelarskim, żeby pomieścić dioramkę pod każdym modelem. Chyba, że zmienię skalę na 72kę:pomysl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2020 o 09:15, robertmodelarz napisał:

Warsztat i galeria- mistrzostwo świata!!!! Gratulacje z włożoną pracę i profesjonalizm. Ładnie zrobiony i pomalowany model. Naturalnie lekko postarzony, delikatne ślady eksploatacji. Dla mnie bomba!!!!

Jak to się mówi, robię co mogę. Dobrze, że się podoba :piwo:  bo dzięki temu się bardziej chce...:paker:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2020 o 11:56, martinello napisał:

Gdybyś szedł w stronę dioramy -> http://www.eta-diorama.com/436082412?i=138786630

 

17 godzin temu, x_bandit napisał:

Dzięki, może kiedyś :) nie mam, aż tyle miejsca w swoim grajdołku modelarskim, żeby pomieścić dioramkę pod każdym modelem. Chyba, że zmienię skalę na 72kę:pomysl:

Martinello, może jednak jakąś dioramkę skrobnę. Wczoraj dostałem takiego szkraba do złożenia od córki, więc zrobię z niego dla niej małą dioramkę pod jakąś gablotkę żeby się to nie kurzyło :) z 72ką wydaje się, że idzie mi duuuużo szybciej :)

DSC_0851.JPG

Edytowane przez x_bandit
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem w szoku od wiedzy merytorycznej kolegi. Że udało się odnaleźć los dwóch czołgów z szturmu Groźnego. Był tam w tym czasie taki , przepraszam, pierdolnik, że jestem pełen podziwu dla zaparcia, zapewne, w poszukiwaniu informacji. Podejrzewam że czołgiści nie zawsze wiedzieli gdzie jest ich czołg.. model przepiękne zrobiony. Dla mnie jest tylko jedno, na co zwróciłem uwagę. Przed szturmem miasta spadł śnieg. Więc w trakcie zrobiło się bagno.. ogromne bagno. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Apek napisał:

Witam. Jestem w szoku od wiedzy merytorycznej kolegi. Że udało się odnaleźć los dwóch czołgów z szturmu Groźnego. Był tam w tym czasie taki , przepraszam, pierdolnik, że jestem pełen podziwu dla zaparcia, zapewne, w poszukiwaniu informacji. Podejrzewam że czołgiści nie zawsze wiedzieli gdzie jest ich czołg.. model przepiękne zrobiony. Dla mnie jest tylko jedno, na co zwróciłem uwagę. Przed szturmem miasta spadł śnieg. Więc w trakcie zrobiło się bagno.. ogromne bagno. 

Fakt było nie za ciekawie. Dowódcy rot nie mieli żadnych informacji wywiadowczych. Miasto miało być przejęte od bojowników Dudajewa- taki był rozkaz.

Jeśli zaś chodzi o śnieg i błoto- to faktycznie jest to moje subiektywne podejście do tematu. Ze wspomnień i zdjęć wynika, że kolumny czołgów poruszały się po głównych drogach przed wjazdem do Groznego. Podobnie w mieście Aleją Ordżonikidze dojazd do samego dworca kolejowego. N198 i N191 z tego co pamiętam zostały wyłączone z walk jeszcze przed dworcem. Dlatego nie błociłem go rozmyślnie.

Edytowane przez x_bandit
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej można było nazwać to Armageddonem. Zdrada własnych żołnierzy.. przy tym samym dworcu poległa prawie całą Majkowska brygada. Jest dużo filmów na YouTube z wejścia wojsk do miasta. Bagno było już przed miastem. Ale bardzo szanuję Twoja decyzje odnośnie wyglądu czołgu. Ogromny plus też za sam temat.. co do czołgisty. Te buszlaty co on ma na sobie, bardzo szybko się brudzili i tracili kolor. Jak byś kiedyś jeszcze takiego robił. Wiem, bo sam taki miałem przez 2 lata. 

P.S. dziś jest rocznica śmierci polkownika Budanowa. Może jego czołg mógł by też się pojawić w kolejce? 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2020 o 22:37, Apek napisał:

Raczej można było nazwać to Armageddonem. Zdrada własnych żołnierzy.. przy tym samym dworcu poległa prawie całą Majkowska brygada. Jest dużo filmów na YouTube z wejścia wojsk do miasta. Bagno było już przed miastem. Ale bardzo szanuję Twoja decyzje odnośnie wyglądu czołgu. Ogromny plus też za sam temat.. co do czołgisty. Te buszlaty co on ma na sobie, bardzo szybko się brudzili i tracili kolor. Jak byś kiedyś jeszcze takiego robił. Wiem, bo sam taki miałem przez 2 lata. 

P.S. dziś jest rocznica śmierci polkownika Budanowa. Może jego czołg mógł by też się pojawić w kolejce? 

Pozdrawiam serdecznie

Dzięki, będę pamiętał w przyszłości żeby bardziej "powycierać" mundur :super:

Prawdę mówiąc mi bardzo ciężko było znaleźć cokolwiek na youtube nt. 1 kampanii i 1 szturmu Groznego z 94 roku, są jedynie jakieś skrawki. Coś co żołnierze sami nagrali oraz trochę zdjęć i nagrań już lepszej jakości od AP (niestety mało tam czołgów) . To co znalazłem to obszerne wspomnienia dowódcy roty, który opisywał przygotowania i kolejność zdarzeń podczas pierwszego szturmu. Tam też w sumie jest informacja o wszystkich czołgach jakie wjechały do Groznego w trakcie szturmu. Nie spotkałem się czytając te wspomnienia z nazwiskiem  Budanow. Dlatego trochę teraz poszperałem i pułkownik Jurij Budanow był dowódcą 160 pułku czołgów, ale w trakcie 2 kampanii Czeczeńskiej. Wydaje mi się też, że pewnie służył na 72ce.

Historia ciekawa i zagmatwana jak to zwykle na wojnie, a postać pułkownika mocno kontrowersyjna. Wydaje mi się też, że rocznica była w czerwcu bo w czerwcu 2011 został zastrzelony w Moskwie.

Edytowane przez x_bandit
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.