Skocz do zawartości

T-80BV N191 Grozny '94


x_bandit

Rekomendowane odpowiedzi

Warsztat, warsztat i po warsztacie :)

 

Kolejny projekt skończony, tym razem T-80BV od Trumpetera. Model całkiem niezły detale ok, niestety kilka błędów trzeba było poprawić. Poza tym pomyślałem, że przy tym modelu poćwiczę dorabianie metalowych części samemu. Dlatego jako jedyny dodatek jaki nabyłem to pancerz Kontakt-1 od Mikrodisign, reszta made in HOME. I tak to właśnie początkowo zakładany szybki model budowałem 5 miesięcy. Muszę przyznać, że jestem zadowolony z efektu choć pod koniec pracy musiałem trochę zmodyfikować wersję jaką na początku wybrałem.

 Miałem pomysł by zbudować BVke z krótkimi fartuchami i przeciwwagą wieży. Dodatkowo pomyślałem by czasowo osadzić ją w pierwszej kampanii Czeczeńskiej. Taką konfigurację miał czołg 9 roty o numerze bocznym 198 biorący udział w pierwszym szturmie na Grozny 31.12.1994. Przez to jednak, że został on całkowicie zniszczony w trakcie walk przy alei Ordżonikidze, pomyślałem, że wolałbym jednak taki, który przetrwał walki. Dlatego wybrałem maszynę o numerze 191 tej samej roty. Został on wprawdzie uszkodzony, ale ostatecznie ewakuowany, naprawiony i ponownie wcielony do służby.

Tyle udało mi się znaleźć o N198 co na tych zdjęciach. Ostanie przedstawia załogę przed swoją zniszczoną maszyną N198.

Na następnym zdjęciu już można zobaczyć naprawioną maszynę N191 w punkcie dyslokacji w Samarze w Rosji.

Trochę historii o szturmie na Grozny w linku poniżej:

http://memoriesnorth.narod.ru/mywar/ivech.html

No dobra, tyle tytułem przydługiego wstępu.

Miłego oglądania galerii.

Pozdrawiam

Kuba

 

81-4.jpg

81-5.jpg

81-6.jpg

81-2.jpg

3tb198-1.jpg

85049989_612131206236876_6128146044732571648_o.jpg

DSC_0811.JPG

DSC_0797.JPG

DSC_0796.JPG

DSC_0793.JPG

DSC_0805.JPG

DSC_0804.JPG

DSC_0803.JPG

DSC_0802.JPG

DSC_0781.JPG

DSC_0776.JPG

DSC_0768.JPG

DSC_0765.JPG

DSC_0760.JPG

DSC_0758.JPG

DSC_0756.JPG

DSC_0755.JPG

DSC_0751.JPG

DSC_0749.JPG

DSC_0746.JPG

DSC_0796.JPG

Edytowane przez x_bandit
  • Like 16
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, copycat napisał:

Petarda. Figurka sprowadziła mnie na ziemię, nawet nie będę próbował zanim dużo nie poćwiczę .

 

5 godzin temu, zaruk napisał:

Bardzo mi się podoba, świetnie wycieniowany.

 

2 godziny temu, Model4assembly napisał:

Bardzo ładny model! Wysiłek jest oczywisty, dokładność jest obecna-a wynik jest imponujący.
 

 

2 godziny temu, mandrivecs napisał:

Petarda! Budowa pierwsza klasa, malowanie i wykończenie - poziom kosmos! Podoba się i to bardzo! 

 

1 godzinę temu, filipsg napisał:

Kozak! Gumowe fartuchy - jak prawdziwe...

Dzięki Panowie, miałem sporo fun'u w trakcie budowy. No i teraz już jestem pewien, że 80/90% blaszek można zrobić samemu i przy okazji dorobić sobie inne detale...:yahoo:  co na pewno przyda mi się jak będę lepił T-90M :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, michal0281 napisał:

Taki piękny model, tyle wysiłku w te całe oblachowanie a na to jeszcze pomalowany fajnie, ale nie komiksowo, i jedno co mnie martwi to te białe włazy na wierzy, jesteś pewien, że tak ma być?

Tak, sprawdzone :) . W czasach ZSRR wszystkie nowobudowane czołgi miały wnętrze malowane na biało- taki prikaz. Z tego co czytałem czołgi biorące udział w szturmie na Grozny w 94 były produkowane w latach 1988-90, były więc stosunkowo nowe. W trakcie eksploatacji kolory mogły się zmieniać. Szczególnie w czasach kryzysu. Na zdjęciu poniżej trochę widać biały kolor wnętrza włazu dowódcy.

itbmL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, michal0281 napisał:

Taki piękny model, tyle wysiłku w te całe oblachowanie a na to jeszcze pomalowany fajnie, ale nie komiksowo, i jedno co mnie martwi to te białe włazy na wierzy, jesteś pewien, że tak ma być?

Dzięki :wojo::piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedział jeden z kolegów - "Na ogólnym tle zjawisko to jest niezwykle rzadkie, wyjątkowe, powiedziałbym nawet-nienaturalne; dlatego nie należy go powielać w modelach, chyba że jest to poparte fotografią dokładnie tego samochodu, który model próbuje odtworzyć-z tymi samymi emblematami i numerami, w tym samym kolorze. A zdjęcie nie powinno powodować rozbieżności" więc zgadzam się z Tobą. Ale były wyjątkiT9-KT-w-H072w.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, x_bandit napisał:

Tak, sprawdzone :) . W czasach ZSRR wszystkie nowobudowane czołgi miały wnętrze malowane na biało- taki prikaz. Z tego co czytałem czołgi biorące udział w szturmie na Grozny w 94 były produkowane w latach 1988-90, były więc stosunkowo nowe. W trakcie eksploatacji kolory mogły się zmieniać. Szczególnie w czasach kryzysu. Na zdjęciu poniżej trochę widać biały kolor wnętrza włazu dowódcy.

itbmL.jpg

To prawdopodobnie nie ma z tym nic wspólnego. Dlaczego nie pomalowali na biało? Ponieważ to przy uchylonych włazach biały kolor zdemaskował czołg. Zasadniczo biały kolor włazów czołgu odnosi się do części szkoleniowej - " szkolenia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warsztat prowadzisz pierwsza klasa. Świetnie przygotowany risercz - wiesz co chcesz uzyskać. Krok po kroku wiesz co masz robić i wychodzi tak jak chcesz. O co by Cię nie zapytać to zawsze masz odpowiedź i cierpliwie tłumaczysz :super: Ogrom włożonej pracy i piorunujący efekt końcowy - pewnie już pakują jakiś medal w Moskwie ? za to co wyprawiasz z tymi rosyjskimi czołgami. Model wygląda jak prawdziwy pojazd i do figurek też masz rękę. Nic tylko patrzeć i podziwiać. Tak jak Kamil K jest królem na Bałkanach tak Ty ustanowiłeś swoją władzę w Rosji ?  Z czystej ciekawości zapytam czy robisz tylko rosyjską pancerkę czy zdarza Ci się też zrobić coś z zachodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Model4assembly napisał:

To prawdopodobnie nie ma z tym nic wspólnego. Dlaczego nie pomalowali na biało? Ponieważ to przy uchylonych włazach biały kolor zdemaskował czołg. Zasadniczo biały kolor włazów czołgu odnosi się do części szkoleniowej - " szkolenia"

Zgadza się. Nie mniej jednak nie jest to błędem. Na wskazanym przez Ciebie zdjeciu też właz pozostał biały. Nie wiem jaki kolor włazu miała maszyna 191. Dlatego sam wybrałem kolor. Wybrałem biały by model był bardziej ciekawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, TAW napisał:

Warsztat prowadzisz pierwsza klasa. Świetnie przygotowany risercz - wiesz co chcesz uzyskać. Krok po kroku wiesz co masz robić i wychodzi tak jak chcesz. O co by Cię nie zapytać to zawsze masz odpowiedź i cierpliwie tłumaczysz :super: Ogrom włożonej pracy i piorunujący efekt końcowy - pewnie już pakują jakiś medal w Moskwie ? za to co wyprawiasz z tymi rosyjskimi czołgami. Model wygląda jak prawdziwy pojazd i do figurek też masz rękę. Nic tylko patrzeć i podziwiać. Tak jak Kamil K jest królem na Bałkanach tak Ty ustanowiłeś swoją władzę w Rosji ?  Z czystej ciekawości zapytam czy robisz tylko rosyjską pancerkę czy zdarza Ci się też zrobić coś z zachodu?

TAW dzięki, na medal nie czekam, ale jakbym dostał roczny przydział petrolu takiej 80ki to bym nie pogardził ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, x_bandit napisał:

Это правильно. Однако это не ошибка. На указанном вами фото люк тоже белый. Не знаю, какого цвета был люк на машине 191. Поэтому цвет выбрал сам. Я выбрал белый цвет, чтобы модель была интереснее. 

nie powiedziałem, że to pomyłka. Zdjęcie pokazuje, że w działaniach bojowych ( zdjęcie z Czeczenii) były białe włazy. Ale to najmniejszy procent. Co było na 191 czołgu, prawie nikt nie powie Ci teraz. Ale dodam tylko, że w 99% byłoby dokładniej malować w kolorze bazowym, jak wskazał michal0281. 
Powtórzę jeszcze raz, że zrobiłeś przyzwoity model z zestawu trębacza. Który ozdobi Twoją kolekcję. Myślę, że w przyszłości twoje modele będą tylko lepsze, zarówno w materialnej części, jak iw malarstwie. ?

P / S szkoda, że nie zaczął robić 198 czołgów. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TAW napisał:

Warsztat prowadzisz pierwsza klasa. Świetnie przygotowany risercz - wiesz co chcesz uzyskać. Krok po kroku wiesz co masz robić i wychodzi tak jak chcesz. O co by Cię nie zapytać to zawsze masz odpowiedź i cierpliwie tłumaczysz :super: Ogrom włożonej pracy i piorunujący efekt końcowy - pewnie już pakują jakiś medal w Moskwie ? za to co wyprawiasz z tymi rosyjskimi czołgami. Model wygląda jak prawdziwy pojazd i do figurek też masz rękę. Nic tylko patrzeć i podziwiać. Tak jak Kamil K jest królem na Bałkanach tak Ty ustanowiłeś swoją władzę w Rosji ?  Z czystej ciekawości zapytam czy robisz tylko rosyjską pancerkę czy zdarza Ci się też zrobić coś z zachodu?

jeśli zaś chodzi o pancerkę zachodnią to może kiedyś :) póki co sporo pomysłów na rosyjskie czołgi mi chodzi po głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Model4assembly napisał:

nie powiedziałem, że to pomyłka. Zdjęcie pokazuje, że w działaniach bojowych ( zdjęcie z Czeczenii) były białe włazy. Ale to najmniejszy procent. Co było na 191 czołgu, prawie nikt nie powie Ci teraz. Ale dodam tylko, że w 99% byłoby dokładniej malować w kolorze bazowym, jak wskazał michal0281. 
Powtórzę jeszcze raz, że zrobiłeś przyzwoity model z zestawu trębacza. Który ozdobi Twoją kolekcję. Myślę, że w przyszłości twoje modele będą tylko lepsze, zarówno w materialnej części, jak iw malarstwie. ?

P / S szkoda, że nie zaczął robić 198 czołgów. 

 

 

Prawdę mówiąc chciałem zrobić N198, tylko jak zobaczyłem, że w trakcie walk sporo części "zgubił" (pancerz reaktywny, ekrany boczne i przednie, błotnik przedni), dodatkowo ostatecznie został zniszczony, to trochę mnie to zniechęciło. Nie robię dioram dlatego lubię jak czołg jest powiedzmy  "kompletny", nie przepadam za zniszczonymi czy mocno pobrudzonymi czołgami. Dlatego też przykładam bardzo dużą uwagę do detali, nawet tych najdrobniejszych ?  Stąd wybór padł ostatecznie na N191.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szanowni wrócę jeszcze do wkładów i  bieli. W latach 90/92 oddawałem krajowi co mu się należało. Miałem styczność z czołgami bwp ,skot  inne dziadostwo. Włazy były malowane na biało a potem do tych włazów była montowana wkładka jak ją zwali anty wszystko,  a najczęściej uchroniła głowę przed mocnymi obrażeniami. Kolor wkładki był od ciemno brązowej do wręcz czarnej,zielone typu khaki też się trafiały.Po montażu takiej wkładki tylko obramowanie wkładu i  rant pozostawały białe. Znając ruskich to T80 też powinna mieć takie wkładki,dlatego z boku wyglądają na białe a z góry już nie.Gratuluję blacharki I wykonania pozdrawiam OLO.  

Edytowane przez OLO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, OLO napisał:

Panowie szanowni wrócę jeszcze do wkładów i  bieli. W latach 90/92 oddawałem krajowi co mu się należało. Miałem styczność z czołgami bwp ,skot  inne dziadostwo. Włazy były malowane na biało a potem do tych włazów była montowana wkładka jak ją zwali anty wszystko,  a najczęściej uchroniła głowę przed mocnymi obrażeniami. Kolor wkładki był od ciemno brązowej do wręcz czarnej,zielone typu khaki też się trafiały.Po montażu takiej wkładki tylko obramowanie wkładu i  rant pozostawały białe. Znając ruskich to T80 też powinna mieć takie wkładki,dlatego z boku wyglądają na białe a z góry już nie.Gratuluję blacharki I wykonania pozdrawiam OLO.  

Dzięki, a tak jeszcze trochę o włazach. To koledzy mają rację. Nie mniej jednak temat sprawdziłem i wersje z całym białym włazem są obecne w jednostkach liniowych z różnych powodów. Postanowiłem zrobić właz biały, żeby się trochę wyróżniał i urozmaicał model.

To co jeszcze jest istotne i niespotykane to uchylony czujnik wiatru (chyba, że uległ awarii). Standardowo czujniki te uchylają się automatycznie tylko przed oddaniem strzału żeby zrobić poprawkę na wiatr. Normalnie powinny być zamknięte. jednak przez to, że Trumpeter bardzo fajnie ten detal odwzorował postanowiłem go odkryć. Co ciekawe kratki w środku czujnika zawsze są białe - są zrobione z białego plastiku. Kopułki czujnika zrobiłem ruchome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rewelacyjnie wyszedł :brawo::brawo:

fartuchy wyszły pierwsza klasa - prawie czuć gumę  :super:   

fajnie że dałeś iwana do włazu - od razu model "nabiera życia" bo nieźle pomalowany  :piwo:

 

przy okazji mam pytanie laika ale nie dotyczące modelu, tylko zdjęcia które zamieściłeś :

W dniu 1.09.2020 o 00:52, x_bandit napisał:

85049989_612131206236876_6128146044732571648_o.jpg

w jakim celu okręcali lufę liną?   :hmmm:   bo zdjęcie sugeruje że to nie pojedynczy przypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, M.A.V. napisał:

przy okazji mam pytanie laika ale nie dotyczące modelu, tylko zdjęcia które zamieściłeś :

w jakim celu okręcali lufę liną?   :hmmm:   bo zdjęcie sugeruje że to nie pojedynczy przypadek

Dzięki :piwo:

Co do pytania to pewny nie jestem, ale z tego co widziałem na innych zdjeciach to jest to przygotowanie czołgu do transportu kolejowego. Zapewne żeby ktoś przez pomyłkę lub w razie awarii nie obrócił wieży. 

To konkretne zdjęcie jest z punktu dyslokacyjnego po działaniach wojennych, więc pewnie dopiero co zjechały z platform. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.