Skocz do zawartości

2K12 Kub (SA-6) 1:72 Trumpeter


Michal_G

Rekomendowane odpowiedzi

Na dniach zacznę takową wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych. Będzie na pewno w polskim malowaniu.  Tylko waham się między kilkoma możliwościami pomalowania pojazdu z numerem taktycznym 2523. W grę wchodzi:

a) 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy - malowanie obecne

b) 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy -  z czasów kiedy wchodził w skład 8 Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża

c) 18 Łużycki Pułk Artylerii Przeciwlotniczej - podlegający 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej (lata 80-e)

 

W przypadku malowania a) bardzo fajne zdjęcia wrzucał kolego Sokół w wątku

 - tylko że nie zgrałem sobie fotek a przestały działać. Sokół, czy możesz wrzucić ponownie albo podesłać mi?

W wariancie b) układ i kolory kamuflażu powinny być chyba jak w wariancie a) ale pewnie z dodanym emblematem 8 BOW - tylko w jakim kolorze emblemat malował 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy?

Wariant c) jest najprostszy, jednolita oliwka, tym razem spróbuję A.MIG 056 Green khaki który na UAZ-ie z wątku

 bardzo fajnie wyszedł.

Dodatkowo skorzystam z modelu "referencyjnego"

również z fotek modelu tego samego egzemplarze w 1:35. Właśnie, jest podpisany jako należący do 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego a jestem prawie pewny że wóz z numerem 2523 widziałem u Kolegi Sokoła na zdjęciach z 8 Koszalińskiego. Źle pamiętam, a może pojazd został przekazany?

Wykonanie będzie prawie prosto z pudła, wymienię tylko linę holowniczą na przednim pancerzu na "z metra ciętą" od Eureki.

Zacznę dłubać to wrzucę fotki.

Wszelkie komentarze i wsparcie mile widziane!

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie co nieco poszperałem za zdjęciami naszych Kubów. I nie znalazłem ani jednego z okresu kiedy 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy podlegał pod 8 BDOW. Rozjaśniło mi się z numerami taktycznymi, 25xx to 13 Elbląski (po jego likwidacji 15 Gołdapski), 8 Koszaliński to 29xx, np. 2970. Ale to najmniejszy problem, numer zawsze z jakiś pozostałości sklecę.  8 BDOW mnie mocno ciągnie, mimo że starych "desanciurów" z czasów 7 ŁDD chyba trzaskało gdy widzieli że jednostka "niebieskich beretów" nie ćwiczy desantów morskich. Problem z emblematem jest w takiej sytuacji spory - wyszperałem że w tym okresie 8 Koszaliński nosił na mundurach zielony (tylko nie wiem w jakim odcieniu, jak 20 czy jak 41 dywizjon z czasów 7 ŁDD) więc podejrzewa że taki też malował na pojazdach. Tylko że akurat zielonego w składzie kalek nie mam (dostałem ich sporo od forumowego guru w temacie "niebieskich beretów" JFM), na rynku też nie ma (Toro robi obydwa zielone ale w 1:35). Więc chyba skończy się 8 Koszalińskim ale po likwidacji 8 BDOW. Zresztą 8 Koszaliński do dzisiaj nosi niebieskie berety więc jakieś tam dalekie nawiązanie do "żabochlapów" z czasów świetności 7 ŁDD jest. Na szczęście analiza zdjęć wykazała że rozmieszczenie plam kamuflażu na naszych Kubach jest właściwie identyczne więc decyzja o wyborze jednostki i numeru taktycznego może zapaść na dużo późniejszym etapie budowy. I tak na początek malować trzeba całość NATO Green czyli w mojej interpretacji Pactrą A33 Medium Green.

Jak dobrze pójdzie (przy 5 miesięcznym maluchu w domu trudno coś przewidzieć) to jutro lub pojutrze coś zacznę dłubać, miniszlifierka  akumulatorowa z Lidla i na początek usuwanie liny holowniczej - postaram się zostawić boczne haki, środkowy potem dorobię. Kausze usunę, podbiorę z T-55A od Revella w którym linę wymienię na produkt Eureki mający kausze (do Kuba pójdzie "cięta z metra" Eureka wiec kausze trzeba skądś podebrać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace ruszyły. Miniszlifierka z Lidla (Parkside) w dłoń i usuwanie liny holowniczej posunęło się do przodu dużo szybciej niż gdybym robił to pilnikiem i nożem. Oczywiście to dopiero początek i bez doszlifowania pilnikiem i podocinania nożykiem tam gdzie końcówkami od szlifierki nie udało się dojść nie obejdzie się. Zostawiłem jednak kausze - albo uda się je nawiercić albo linę dokleję do nich "na styk". Tak, uszkodzenie dolnej krawędzi (mniej więcej po środku) zauważyłem - uzupełnię płynną szpachlówką.

 

po_szlifierce_02.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Coś tam wstępnie podłubałem. Doszlifowałem miejsca po linie holowniczej i wstępnie pomalowałem kadłub akrylowym Model Masterem 4736 Interior Green. Chyba ujdzie jako zasadniczy kolor do trójkolorowego kamuflażu. Zrobiony na lekki połysk przez dodanie medium do akryli bo patrząc na ilość zakamarków wash będzie miał w tym modelu duże znaczenie. Góra i dół kadłuba nie sklejone razem, bo montaż optyki idzie od dołu - co widać w instrukcji. Oczywiście jeszcze poprawki malarskie będą, zwłaszcza na gąsienicach i kołach - ale nie mogłem sobie darować złożenia na sucho i zrobienia fotek.

Gąsienice odlane razem z kołami to niezły patent - uwaga trzeba je mocno wcisnąć na trzpienie wahaczy po inaczej błotniki (odlane z górą kadłuba) nie wejdą. Trumpeter poszedł "na skróty" i dał tylko zewnętrzną linię zębów ale tego na szczęście prawie nie widać.

 

 

Kub_kadlub_malowany_jednolicie_02.JPG

Kub_kadlub_malowany_jednolicie_03.JPG

Kub_kadlub_malowany_jednolicie_04.JPG

Kub_kadlub_malowany_jednolicie_06.JPG

Kub_kadlub_malowany_jednolicie_07.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że "Kuby" przyszły do Koszalina praktycznie w momencie rozwiązania 8 BDOW, więc kotwic raczej nie miały malowanych (stąd i brak zdjęć).  Decyzja czy będzie 8 koszaliński czy 13 elbląski (15 gołdapski) zapadnie później. Wybiegając nieco w przyszłość mam do Kolegów pytanie o peryskopy. Załączam zdjęcie kawałka instrukcji i samych części. Otóż w tym modelu peryskopy są osobnymi elementami (B15, 16, 17), wkładanymi od wnętrza do górnej części kadłuba. Czyli bezwzględnie trzeba je zamontować przed sklejeniem kadłuba. Problem mam z ich pomalowaniem. Ramki pewnie na zasadniczy zielony (tak przy okazji czy mi aby za jasny nie wyszedł?). A szkła? Na pewno jakiś błyszczący, ale czarny, szary, zielony? Na to planuję cienką warstewkę ClearFixa od Humbrola dla uzyskania szklanego efektu - dobry pomysł?

Kolejne pytanie mam o przednie światła - są 4 (dwa z jakąś przysłoną, dwa bez. na elementach A4 i A5).  Co to dokładnie  jest i jak pomalować?

peryskopy_instrukcja.JPG

peryskopy_czesci.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
W dniu 13.10.2020 o 13:24, Michal_G napisał:

Kolejne pytanie mam o przednie światła - są 4 (dwa z jakąś przysłoną, dwa bez. na elementach A4 i A5).  Co to dokładnie  jest i jak pomalować?

Proszę bardzo.

image.thumb.jpeg.ca602ae88aae4347e5b96ec5fbeb9ff9.jpeg

Na tym zdjęciu lepiej widać.

image.jpeg.56041bef282249c482690e41a0fe25fb.jpeg

Jeszcze jedno kolegi z forum.

image.thumb.jpeg.753c3d7a04e8a59b7fd06881eed30d85.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dziękuję za wparcie w sprawie peryskopów i świateł, jak zrobię to podeślę fotki detali.

Przemalowałem na ciemniejszy kolor - Hataka BL021 Medium Green.  Lepszy odcień? Moja pierwsza próba malowania farbami Hataka i chyba je polubię pod pędzel (Pactry i Model Mastery schodzą z produkcji, trzeba czegoś nowego szukać). Jeszcze nie wyczuwam rozcieńczenia stąd miejscami zalało wgłębienia nadmiernie - przeryję aż do plastiku, wash potem pokryje. Klapy z tyłu za wyrzutnią mają jak na razie jedną mocno rozcieńczoną warstwę farby na sobie. Sama wyrzutnia spasowana idealnie, jak na razie złożona "na ślinie". Trochę szlifowania było przy połączeniach połówek rakiety, ale to zjawisko znane Kolegom lotnikom.

 

Mam pytanie dotyczące koloru rakiet. Chciał bym wyposażyć wyrzutnię w rakiety bojowe, nie szkolne.  Na zdjęciach z MSPO są pewnie rakiety szkolne - zasadniczy kolor bardzo ciemno zielony (Vallejo US Dark Green podejdzie?)  z żółtymi pasami, biała głowica.  Bojowe jak powinny być malowane - ten sam ciemno zielony,  biała głowica i bez pasów? Czy też z białymi pasami?

 

Na marginesie doboru farby - Pactra A33 Medium Green i Hataka BL021 Medium Green (mimo podania tego samego FS 34102) to zupełnie inne kolory! Dla porównania poniżej zdjęcia mojego Kuba (Hataka) i również mojego Ził-a-131 z wątku "karbalskiego" (Pactra). Nie jest to kwestia tła czy światła - postawione obok siebie też wyglądają zupełnie inaczej. To powiedziałem ja, odróżniający jak 90% mężczyzn trzy kolory (fajny, niefajny i "tęczowy"), jak mam dobry dzień to ew. w wersji matowej i błyszczącej. I wierz tu człowieku producentom farb i autorom tabel zamienników...

 

Kub_wyrzutnia_hataka_medium_green.JPG

ZiL-131_Irak_kalki_skrzynia_01.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.