Skocz do zawartości

Combo farbki: aerograf + pędzel


WeekendWarrior

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Po wielu latach wracam do modelarstwa, to mój pierwszy post.
Witam wszystkich, liczę na Waszą cierpliwość w odpowiadaniu na moje pytania. 😉
W ramach przywitania: jestem z Poznania, wiek 30+, plan na pierwszy projekt: diorama postapo.

Zakupione mam praktycznie wszystko, pozostała kwestia farbek modelarskich.
Planuje malować zarówno pędzlem jak i aero (HS Ultra) i tutaj rodzi się pytanie. Czy jestem w stanie mieć jedną bazę farb pod obie techniki?
Widziałem wiele wątków na ten temat, różnorodne opinie, dlatego chciałem potwierdzić uzyskaną wiedzę. Skłaniałbym się ku rozwiązaniu Vallejo Model Color - podobno bardzo dobre pod pędzel, a po odpowiednim rozcieńczeniu i retardowaniu dobra pod aero. Czy to prawda? Vallejo ma praktyczne buteleczki, dobry stosunek ilość/jakość/cena, szeroką paletę, ale może jednak powinienem spojrzeć na innego producenta? Tamka lub Gunze seria H? Czy jednak nie iść tą drogą i budować dwie niezależne bazy farb pod pędzel i aero? Albo jakieś hybrydowe rozwiązanie, wspólne farby pod obie techniki + kilka dedykowanych pod aero  typu czarny, biały, szary itp. Dodam, że interesują mnie tylko farby akrylowe.

Dodatkowo, mam pytanie poboczne: czy kompresor bez butli nada się do prac modelarskich? Trochę musztarda po obiedzie, bo już zamówiłem (Adler AD-4001), ale zawsze można anulować/zwrócić.
Czy oprócz kilkudziesięciu sekund bezgłośnej pracy, są jeszcze jakieś zalety posiadania butli? Rozumiem, że posiadając wbudowany reduktor i manometr oraz odpowiednio długi wąż, nie doświadczę żadnych skoków ciśnienia? Zależy mi bardzo na kompaktowym rozwiązaniu, ten Adler wydawał się idealny, ale z tyłu głowy mam gdzieś tę butlę, wszędzie słyszę, że to praktycznie konieczność w modelarstwie. Jak to jest na prawdę?

Użytkowników HS Ultra jest mnóstwo, dlatego liczę na ożywioną dyskusję :)

 

Pozdrawiam serdecznie!
 

Edytowane przez WeekendWarrior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • WeekendWarrior changed the title to Combo farbki: aerograf + pędzel
25 minut temu, WeekendWarrior napisał:

Cześć!

 

Po wielu latach wracam do modelarstwa, to mój pierwszy post.
Witam wszystkich, liczę na Waszą cierpliwość w odpowiadaniu na moje pytania. 😉
W ramach przywitania: jestem z Poznania, wiek 30+, plan na pierwszy projekt: diorama postapo.

Zakupione mam praktycznie wszystko, pozostała kwestia farbek modelarskich.
Planuje malować zarówno pędzlem jak i aero (HS Ultra) i tutaj rodzi się pytanie. Czy jestem w stanie mieć jedną bazę farb pod obie techniki?
Widziałem wiele wątków na ten temat, różnorodne opinie, dlatego chciałem potwierdzić uzyskaną wiedzę. Skłaniałbym się ku rozwiązaniu Vallejo Model Color - podobno bardzo dobre pod pędzel, a po odpowiednim rozcieńczeniu i retardowaniu dobra pod aero. Czy to prawda? Vallejo ma praktyczne buteleczki, dobry stosunek ilość/jakość/cena, szeroką paletę, ale może jednak powinienem spojrzeć na innego producenta? Tamka lub Gunze seria H? Czy jednak nie iść tą drogą i budować dwie niezależne bazy farb pod pędzel i aero? Albo jakieś hybrydowe rozwiązanie, wspólne farby pod obie techniki + kilka dedykowanych pod aero  typu czarny, biały, szary itp. Dodam, że interesują mnie tylko farby akrylowe.

Dodatkowo, mam pytanie poboczne: czy kompresor bez butli nada się do prac modelarskich? Trochę musztarda po obiedzie, bo już zamówiłem (Adler AD-4001), ale zawsze można anulować/zwrócić.
Czy oprócz kilkudziesięciu sekund bezgłośnej pracy, są jeszcze jakieś zalety posiadania butli? Rozumiem, że posiadając wbudowany reduktor i manometr oraz odpowiednio długi wąż, nie doświadczę żadnych skoków ciśnienia? Zależy mi bardzo na kompaktowym rozwiązaniu, ten Adler wydawał się idealny, ale z tyłu głowy mam gdzieś tę butlę, wszędzie słyszę, że to praktycznie konieczność w modelarstwie. Jak to jest na prawdę?

Użytkowników HS Ultra jest mnóstwo, dlatego liczę na ożywioną dyskusję :)

 

Pozdrawiam serdecznie!
 

Co do kompresorka napisz do Adamek 1003 z forum.Być może ma jakiś kompresor lodówkowy na opylenie.Warto.

Edytowane przez push-up78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć jedną farbę do wszystkiego, to raczej Vallejo Model Air.  Spokojnie można nią malować pędzlem, a i przez aerograf łatwiej przechodzi. Teoretycznie są też nowe AK 3rd Gen Acrylics, które powinny się nadawać zarówno do pędzla i aerografu i być jeszcze lepsze, ale nie wiem czy ktoś na forum już korzystał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, myszaty napisał:

Witaj...

Butla ( zbiornik) + reduktor ( + dodatkowy  zaworek precyzyjny) = zawsze stabilne, powtarzalne ciśnienie,

mniejsze ,,zmęczenie" i zużycie kompresora, równomierna praca aerka, teoretycznie mniejsza ilość wpadek.

O farbach może koledzy...

Dzięki za opinię!

 

 

Godzinę temu, push-up78 napisał:

Co do kompresorka napisz do Adamek 1003 z forum.Być może ma jakiś kompresor lodówkowy na opylenie.Warto.

Dzięki, odpada! 😉

 

 

Godzinę temu, Fixer napisał:

Jak chcesz mieć jedną farbę do wszystkiego, to raczej Vallejo Model Air.  Spokojnie można nią malować pędzlem, a i przez aerograf łatwiej przechodzi. Teoretycznie są też nowe AK 3rd Gen Acrylics, które powinny się nadawać zarówno do pędzla i aerografu i być jeszcze lepsze, ale nie wiem czy ktoś na forum już korzystał.

Bardzo ciekawy trop, obejrzałem trochę recenzji, cena za 17ml ta sama co Vallejo, podobno świetne i pod pędzel i pod aero, bogata pigmentacja, dobry flow, 250+ kolorów, warte rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, WeekendWarrior napisał:

Czy jestem w stanie mieć jedną bazę farb pod obie techniki?

 

Hej, też mam Ultrę i powiem Ci tak:

- malowanie z aerografu robię farbami Tamiya, zawsze bezproblemowo

- malowanie pędzlem robię farbami Vallejo, również nie narzekam

 

Natomiast na podstawie swoich doświadczeń nie polecam malowania połączeniem Vallejo+aerograf, zawsze albo robi mi się błoto albo zatyka dysza albo jakieś inne cyrki. Pewnie są osoby, które z tym połączeniem nie miały problemów (?) ale u mnie zawsze jest lipa i wkurzenie.

 

Moja druga rada - nie popadaj w szał zakupów, zarówno farb jak i chemii:) Ja zrobiłem ten błąd kiedy wracałem do tego hobby 2 lata temu i teraz np mam 10 odcieni zielonego/brązowego/niebieskiego gdzie tak naprawdę wystarczyłby mi jeden i coś do rozjaśnienia/przyciemnienia. A tak w efekcie zasady Pareta 20% farb robi mi 80% roboty, a reszta się kurzy...

 

Moja trzecia rada - pomyśl nad czymś do ochrony dróg oddechowych. NIBY przy malowaniu nie są to duże ilości, ale zrobiłem sobie taki DIY wyciąg i ilość drobinek farby po kilku malowaniach osadzona na filtrze jest niemała.

 

 

3 godziny temu, WeekendWarrior napisał:

Dodatkowo, mam pytanie poboczne: czy kompresor bez butli nada się do prac modelarskich?
 

 

Lepszy z butlą, stałe ciśnienie i nie wymaga ciągłej pracy - mniej się grzeje. W ogóle polecam budowę kompresora DIY tzw. lodówkowca, budowa prosta, koszt nieduży (100-200 pln) a efekt dobry (cisza i dobra wydajność)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma dobrych farb pod pędzel i aerogram. Próbowałem malować Vallejo Model Air, Migami i AK. Nie udało mi się to, aerograf non stop się przytykał a jakość powłoki lakierniczej i kontrola nad malowaniem była po prostu słaba.  Dodam, że też malowałem ultrą.
Do aerka kup chemię do niego przeznaczoną: Gunze, Tamiya, MRP, AK real colors. Uwierz,  malowanie stanie się dużo przyjemniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.