Skocz do zawartości

Walker buldog tamiya


Szef

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Bedę powoli przygotowywać się do malowania walker buldoga .Mam do was pytanie.

1.Jak przygotowywać modele do malowania bez podkładu ?                                                                                                                                                    (słyszałem coś o jakiś miksturach domowych 🤣)

a)Lub czy da sie użyć podkładu z jakiegoś sklepu budowlanego czy coś.                                                                                                                            (słyszałem opinie że nie wychodzi ale tylko jedną)

 

 

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa

chce spróbować coś z różnymi technikami przy nastęmtym modelu

1.Kolejność

a)Podkład   (opcjonalnie)

b)malowanie

c)kalki

d)lakier matowy do zabezpieczenia

e)wash

f) efekty chippingu

 

Tak w skrócie

 

Teraz pytania

1.Coś byście dodali do mojej listy?

2.Jak zrobić obicia ?                                            (widziałem poradniki co gościu użył płynu do chippingu a innym odcinku użył    farbek     vallejo)

3.Czy do obić trzeba jakiś specjalnych narzędzi ?

4.Jak robi się zacieki ?

 

 

 

 

P.s uprzedzam komentarze po kroju ''zrób jeden model a dobrze'' narazie zdobywam informacje .(zrobię jeszcze ten model i ten ruski czołg którego nazwy nie pamiętam i się zastanowie nad technikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po malowaniu często kładzie się lakier błyszczący w miejsca gdzie będą kalkomanie.

Do obić sprawdza się Vallejo German Camouflage Black Brown ale większość obić robisz najpierwej jaśniejszym odcieniem farby bazowej. Obejrzyj instruktarz gościa Night Shift na YT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Jak już skleiłeś model to:

1. Wrzuć go do wody z płynem do naczyń. Usuniesz paprochy i odtłuścisz go. Oczywiście po takim myciu. Pozostaw model do cakowitego wyschnięcia. 

2. Nałóż podkład. Najczęściej stosuje się podkład w kolorze szarym. Nie wiem jak spisze się podkład ze sklepu budowlanego. Osobiście, przez jakiś czas stosowałem podkład w sprayu Humbrola. Potem jako podkładu, zacząłem używać zwykłej farbki modelarskiej, Tamiya NATO BLACK. Świetnie spisywała się jako primer. 

3. Pomaluj model na właściwy kolor. Dla Walker Buldoga, będzie to przypuszczalnie Tamiya Olive Drab. 

4. Nie słuchaj głupot, w stylu " maluję się błyszczącym lakierem, tylko w miejscach, gdzie kładzie się kalki". Bzdura totalna. Pomaluj błyszczącym CAŁY model. Może z wyjątkiem gąsienic. Jako bezbarwny, błyszczący lakier, polecam Tobie... SIDOLUX. Tak, Sidolux do PVC. Dlaczego nie polecam Ci tak uwielbianego i wychwalanego przez wszystkich Gunze GX100, czy jak on się tam zwie? Primo, Gunze GX 100, kosztuje około 15 zł za 10ml. Za tą samą kasę będziesz miał pół litra SIDOLUXU. Secundo. SIDOLUXEM, nikogo w domu nie zagazujesz, gdyż bardzo ładnie pachnie. No i NIE trzeba tego rozcieńczać!!! 

5. Jak już nałożyłeś sidolux na CAŁY model, odczekałeś aż wyschnie (przy cienko nałożonym SIDO, po godzince będzie suchy ;)), możesz nałożyć kalkomanie. Pomocne są tu różne płyny do kalek. Ja osobiście używałem płynów MICRO, SET, pod kalkę, żeby łatwiej się manewrowało. SOL, na kalkę żeby  lepiej siadła na modelu. Gdy już kalki będą na miejscu, przechodzimy do washa. Można użyć gotowca na przykład AK Interactive, DARK BROWN, do pojazdów zielonych. Można też zrobić sobie wash, używając farby olejnej dla artystów malarzy. Kolor takiej farby to powinien być jakiś bardzo ciemny brąz, unikałbym czarnego. Możesz aplikować wash punktowo, cienkim pędzelkiem w zagłębieniach, wokół nitów, śrub itp. Możesz też nałożyć wash na cały model. Po odczekaniu 2-3 godzin, możesz brać się za usuwanie zbędnego washa. Ogólnie przyjęło się, że wash usuwamy pędzelkiem nasączonym w rozpuszczalniku. Niekoniecznie. Do usunięcia zaschniętego washa, wystarczy suchy ręcznik papierowy, i patyczek kosmetyczny, do mniejszych obszarów. 

6. Gdy już usuniesz zbędny wash, model nabierze trójwymiarowości, będziesz mógł po raz drugi nałożyć bezbarwny lakier, może być błysk (SIDOLUX), choć wiem, że modelarze, stosują też lakiery satynowe. Podobno efekty weatheringu lepiej się rozchodzą. Druga warstwa bezbarwnego, zabezpieczy kalki i wash, przed uszkodzeniami. 

7. Pobaw się w weathering. Pomocne tu będą farby olejne dla artystów malarzy :). Jak to zrobić? Polecam YouTube. Pełno tam wskazówek dla początkujących. Pytałeś o obicia. Dobrym sposobem jest kawałeczek gąbeczki, nasączony farbką, która wyciskamy z gąbki prawie do sucha. Jeśli chcesz przetarcia do gołej stali, polecam miękki ołówek, tak, zwykły ołówek grafitowy. 

8. Po wszystkich zabiegach postarzających, polecałbym jeszcze jedną warstwę lakieru bezbarwnego. Jako, że budujesz czołg, dobrym rozwiązaniem, byłby lakier bezbarwny, MATOWY!!! 

Ja się napisałem. Co Ty z tym zrobisz? Twoja sprawa, ale mam nadzieję, że zadasz sobie trud przeczytania tego. Pozdrawiam. 

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzegorz Grabowski napisał:

 Nie słuchaj głupot, w stylu " maluję się błyszczącym lakierem, tylko w miejscach, gdzie kładzie się kalki". Bzdura totalna.

 

A was, Grabowski to mamusia grzeczności nie nauczyła? Jesteś kolego w przestrzeni publicznej, gdzie obowiązują pewne zasady i normy. Masz inne zdanie - napisz.  Ale wara z określeniami typu głupoty, czy bzdury.  Wiele osób robi tak jak proponowałem i żadnej skuchy nie ma. Jeśli więc nie wiesz jak się zachować to milcz, albo zachowuj się przyzwoicie.

 

(wybacz, Szefie, za zaśmiecanie wątku).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, zaruk napisał:

 

A was, Grabowski to mamusia grzeczności nie nauczyła? Jesteś kolego w przestrzeni publicznej, gdzie obowiązują pewne zasady i normy. Masz inne zdanie - napisz.  Ale wara z określeniami typu głupoty, czy bzdury.  Wiele osób robi tak jak proponowałem i żadnej skuchy nie ma. Jeśli więc nie wiesz jak się zachować to milcz, albo zachowuj się przyzwoicie.

 

(wybacz, Szefie, za zaśmiecanie wątku).

Ehhh... I jak ja się z tego podźwignę? 😔😔😔. Oooo a jednak 🤣🤣🤣🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzegorz Grabowski napisał:

Ehhh... I jak ja się z tego podźwignę? 😔😔😔. Oooo a jednak 🤣🤣🤣🤣

Musze panu przyznać jedną rzecz nie spodziewałem się że ktoś sie tak rospisze.Bardzo tobie dziękuję

 

Jedno pytanko w jakimś sklepie widziałem "pędzelki" zakończone gąbeczkami,jest sens tego zakupu?

Edytowane przez Szef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za zaśmiecanie tematu ale jak wszędzie zaczyna się gówno burza o jedyną słuszną drogę szkoda bo był fajny poradnik dla nowych i tych co wypadli z obiegu. Jeśli chodzi o pędzelki z gąbką to ja podkreślam ja używam takich z drogerii są tanie nie szkoda jak trzeba przystrzyc gąbkę, pozdrawiam OLO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, OLO napisał:

Sory za zaśmiecanie tematu ale jak wszędzie zaczyna się gówno burza o jedyną słuszną drogę szkoda bo był fajny poradnik dla nowych i tych co wypadli z obiegu. Jeśli chodzi o pędzelki z gąbką to ja podkreślam ja używam takich z drogerii są tanie nie szkoda jak trzeba przystrzyc gąbkę, pozdrawiam OLO.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięń dobry wszystkim 

Kolejny dzień , kolejne zguby . 

Zgubiłem jedną cześć . 

Pisze to na telefonie i nie doszedłem jak robić by zdjęcia fajnie po kolej były. 

Więc musicie się trochę domyśleć. 

 

Mam następujące pomysły 

1.Zrobić efekt urwania tej rączki i rdzę, bo chce zacząć coś WEATHERINGIEM

(Tutaj pojawia się brak mojej wiedzy o czołgach. nie wiem czy nawet jest to możliwe) 

 

 

2.Dorobić z druta i zaparzyć herbatę ziołową 

 

3.Dorobić z druta i zamontować taki bamblet, by uwagę potencjalnego widza zwrócił uwagę na bamblet , a nie na krzywą dorobioną  rączke (tak dla jasności postaram się by było to zrobione najlepiej ta rączka) 

 

4.Macie jakieś inne opcię? 

 

 

Przepraszam za jakość zdjęć. 😞

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20210107_214027.jpg

IMG_20210107_214611.jpg

IMG_20210107_214903.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlifuj dalej. Powierzchnia musi być gładka bo inaczej wszystko będzie widać. Na przodzie czołgu widać jeszcze, że nie masz idealnie równej powierzchnii. Na pierszym zdjęciu wieży pod uchwytem sporo kleju czy tam są jakieś już wżery. Musi to być gładkie. Generalnie szlifuj papierem zaczynając od większej gradacji (jeśli szlifujesz szpachlę) a kończąc np na gradacji 1000 lub większej jeśli masz cierpliwość. Takie ziarno spowoduje, że nic nie będzie widać na czołgu po pomalowaniu . Te plastikowe uchwyty są dość chamskie na tej wieży. Zamień je lepiej na jakiś drut jak możesz tak jak pisano to w poprzednich wątkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, Kolego! Pamiętaj, że w modelu, szpachlujesz szpary, a nie tynkujesz ściany. Poza tym, widzę, że połówki kadłuba są połączone już na stałe, tak? A co ze szkłami wizjerów na włazie kierowcy? Tamiya, chyba dała PR, ezroczyste elementy do tego modelu? 

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • Super Moderator
3 godziny temu, Szef napisał:

siatkę maskująco (by zakryć błedy) 

Ty kolego nie ucz się zakrywać błędy, tylko naucz się poprawnie sklejać model.

 

3 godziny temu, Szef napisał:

Jeszcze szlif wierzy

Tak na marginesie, popraw to, zanim ktoś to zauważy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jawkers napisał:

Ty kolego nie ucz się zakrywać błędy, tylko naucz się poprawnie sklejać model.

 

Tak na marginesie, popraw to, zanim ktoś to zauważy.

Narazie  jedynym moim  błędem jest żle wycięty osłony reflektorów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.