Skocz do zawartości

TS-11 Iskra


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, jawkers napisał:

Ja bardzo proszę o nie umieszczanie w moim warsztacie sztucznych opinii.

Zastosuję się :rozkaz:

Kiedy zdejmujesz maski i finał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
4 minuty temu, Grzes napisał:

Kiedy zdejmujesz maski i finał?

Jeszcze muszę nałożyć lakier, pomalować podwozie, dokleić kilka elementów do podwozia, wash, nałożyć półmat, ściągam maski i galeria.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • Super Moderator

Witam.

Jakiś czas temu pomalowałem golenie, koła i osłony.

Lecz przez brak czasu nie miałem wam jak tego pokazać.:stolek:

Wczoraj przykleiłem, osłony i inne elementy podwozia, a dzisiaj zabezpieczyłem kalki lakierem.

Na zdjęciu zauważyłem, że przednie koło jest do poprawy i trzeba zrobić kilka podmalówek białym lakierem.

Oto efekt.

5f6pBhk.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Super Moderator

Witam.

W dniu 14.05.2023 o 22:13, Grzes napisał:

Blisko... Coraz bliżej...

Już nie tak daleko.

 

Mam pytanie do kolegów, którzy są bardziej zorientowani niż ja.

Chodzi mi o te czarne "coś" na płycie lotniska.

Czy jest to jakieś wypełnienie, farba, czy może jakiś lepik, smoła?

Widać że między płytami na lotnisku też się to znajduje.

Co to jest i jakie ma zadanie, uszczelnienie, wyrównanie?

J6SFD2x.jpg

Zdjęcie z internetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jawkers napisał:

Chodzi mi o te czarne "coś" na płycie lotniska.

To jest coś jak

Godzinę temu, jawkers napisał:

lepik, smoła

 

Godzinę temu, jawkers napisał:

jakie ma zadanie, uszczelnienie, wyrównanie?

wyrównanie nie, bo nie jest to równe.

Raczej obstawiam, że jest to  elastyczna spoina, utrzymująca odległości między płytami i stabilizująca je. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzes napisał:

Raczej obstawiam, że jest to  elastyczna spoina, utrzymująca odległości między płytami i stabilizująca je. 

 

Na lotniskach, które były wyremontowane i przygotowane do eksploatacji Su-22 czyli Piła, Świdwin, Mirosławiec, Powidz i Babimost (w Babimoście pas wyremontowano ale Suk się nie doczekaliśmy) to chyba była elastyczna spoina jak napisał Grzegorz. Piszę chyba ponieważ szczeliny były cienkie, spoina osadzona na równi lub poniżej poziomu betonu więc trudno było to organoleptycznie ocenić. Być może specjaliści z kompani obsługi lotniska by wiedzieli. Jest pewne, że w gorące dni to spoiwo nie wypływało ze szczelin. W każdym razie ja po remoncie pasa takiego zjawiska nie zaobserwowałem. W Babimoście zanim wyremontowano całe lotnisko wymieniona wyżej kompania regularnie ogarniała problem rozsypujących się szczelin i uzupełniała braki czymś co na pierwszy rzut oka wyglądało tak jak zasugerował @jawkers jak zwykły lepik do łatania asfaltu. To spoiwo jeśli było zalane umiejętnie nie stanowiło problemu ale często zdarzały się sytuacje, że lepiku było za dużo wylewał się i trzeba było bardzo uważać. Jak zaznaczyłem tak było w Babimoście. Być może na szybkich było inaczej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzes napisał:

obstawiam, że jest to  elastyczna spoina, utrzymująca odległości między płytami i stabilizująca je. 

Lepiej żebyś do buka nie chodził bo tylko straty będą :wink:

To "coś" to "bitumiczna masa zalewowa" służąca do wypełniania szczelin i zapobiegająca wnikaniu wody w konstrukcję/szczeliny (woda w szczelinach zamarza i powoduje wykruszenia /rozsadzanie - w tym wypadku płyt betonowych, co objawia się

59 minut temu, Endrju napisał:

problem rozsypujących się szczelin

A poza tym trawa nie rośnie w szczelinach :mrgreen:

 

10 godzin temu, Grzes napisał:

stabilizująca je. 

Mmhh, tak na pewno :wink:. Kochany - taki beton to nie "podskoczy"

Ogólnie to jest tak, że nawierzchnie betonowe mogą mieć najwyżej 5x5m ze względu na pracę konstrukcji. I dla tego nawierzchnie betonowe tnie się na takie mniej więcej elementy i powstałą szczelinę (szczelinę dylatacyjną) wypełnia się masą zalewową w celu uszczelnienia. A że jest ona elastyczna to pozwala na ruch elementów wywołany skokami temperatur.

Podobnie szczeliny wypełnia się pomiędzy układanymi pojedynczymi płytami.

 

12 godzin temu, jawkers napisał:

smoła

Smołę stosowano w nawierzchniach tak jakoś jeszcze w latach 60-tych, teraz tylko asfalt (nie mylić z tym co "leży" na ulicach - to masa mineralno-bitumiczna czyli połączenie asfaltu, kruszywa i wypełniaczy)

A poza tym smoła ma silne działanie kancerogenne co było głównym czynnikiem wycofania jej z użytkowania w drogownictwie.

"Smołówkę" można łatwo rozpoznać po charakterystycznym zapachu unoszącym się nad drogą, szczególnie wyraźnym w upalne dni.

Tyle moich mądrości i trzech groszy :szczerbol:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to podsumowałeś. Fachowo. :super:

 

25 minut temu, abtb napisał:

A poza tym trawa nie rośnie w szczelinach

W przypadku wojska trawa jest problemem nr jeden. Każdy o tym wie. :pomysl: 

Trawa w szczelinach w przypadku lotnictwa jest poniekąd problemem wtórnym (w efekcie końcowym powoduje jednak degradację betonu) ale podstawowym problemem jest jednak wykruszanie się betonu, który może być zassany do silnika. Dlatego tez miotła była (może i jest) standardowym wyposażeniem każdego st. mechanika (technika) samolotu a sprzątanie płaszczyzny przy samolocie i zbieranie wszelkiego rodzaju śmieci przed lotami był standardowym obrazkiem w Babimoście.

Oj chyba się z tego OT zrobił. Zaraz mnie kolega @jawkers zrówna z betonem.  :mrgreen:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, abtb napisał:

A że jest ona elastyczna to pozwala na ruch elementów wywołany skokami temperatur.

Właściwie to miałem na myśli pisząc: "stabilizująca".

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Endrju napisał:

Zaraz mnie kolega @jawkers zrówna z betonem.  :mrgreen:

A potem zaleje bitumiczną masą zalewową :mrgreen:

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
1 godzinę temu, Endrju napisał:

W przypadku wojska trawa jest problemem nr jeden. Każdy o tym wie. :pomysl: 

Tak wiem coś o tym. Usuwałem trawę z drogi zbudowanej z trylinki w jednostce, przed przyjazdem ministra obrony narodowej.

I bardzo mi się to podobało. Siedziałem sobie na drodze, na świeżym powietrzu i dłubałem cały dzień. Nic mnie nie interesowało. W około przyroda, no coś pięknego. Moja jednostka znajdowała się prawie w lesie.

 

1 godzinę temu, Endrju napisał:

Zaraz mnie kolega @jawkers zrówna z betonem.  :mrgreen:

Nikt nikogo nie będzie zrównywał z betonem.:super:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • Super Moderator

Witam.

Coś tam wczoraj pogrzebałem, ale to poszło nie w tym kierunku co chciałem.

Odcienie szarości, które mam z farb Tamiya są za ciemne. Dlatego będę ten beton jeszcze rozjaśniał szarymi odcieniami z Model Master.

FdoHVI3.jpg

 

WJzwYsl.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2023 o 18:26, jawkers napisał:

Qp7e9V9.jpg

Zmiana zdecydowanie na lepsze.. :super:

Na płytach dodaj troszkę zabrudzeń, jakichś plam olejowych (ale nie za dużo, by nie było przerostu formy nad treścią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
26 minut temu, Grzes napisał:

Na płytach dodaj troszkę zabrudzeń, jakichś plam olejowych (ale nie za dużo, by nie było przerostu formy nad treścią).

Tylko muszę nałożyć lakier bezbarwny. By w razie niepowodzenia, łatwo będzie można zmyć te plamy.

Dziękuje.:super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jawkers napisał:

Mam pytanko. Z których miejsc najbardziej kapie z samolotów? Pytanie zadaję, ponieważ nie wiem gdzie umiejscowić te plamy.

Ja robiłem podstawkę uniwersalną, na której umieściłem parę plam w przypadkowych miejscach..

Plamki mogą przecież też pochodzić z samochodów.

Takie przykłady:

image.png.7e99ad969aa9faeec0d241f553d37e57.png

image.png.b4646e2005fe759d296bf7bbc1748003.png

image.thumb.png.b73fb635b21fbd1fee0a6a6b90a3b20b.png

 

Edytowane przez Grzes
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.