Skocz do zawartości

TS-11 Iskra


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam.

 

Jako pierwszy dołączę do projektu.

 

Jako że nadarzyła się okazja, klejenia modeli Mistercrafta, to na swoja kolej doczekała się TS-11 Iskra.

Z tym modelem nie będę wydziwiał. Bo budowy użyję blaszek, dedykowanych do tegoż właśnie modelu z Parta.

Model można wykonać wg. instrukcji, w czterech malowaniach. Niestety pełne kalkomanie są tylko do jednego. Do reszty są, ale tylko niektóre kalkomanie.

Jednego arkusza z kalkami nie widać na zdjęciach.

Malowanie które można wykonać i nie brakuje do niego kalkomanii, to jest to z box artu.

Oszklenie jest strasznie "nie regularnie" grube - domyślacie się o co mi chodzi.

 

e7fuQvH.jpg

 

6JFjP4L.jpg

 

FxYETdo.jpg

 

84S3Nio.jpg

 

HhHQG1o.jpg

 

DuGvxtU.jpg

 

Zaczynamy walkę z modelem.:szerm:

Zobaczymy, co z tego modelu wyjdzie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i brawo, piękny przykład dałeś :super:

36 minut temu, jawkers napisał:

Malowanie które można wykonać i nie brakuje do niego kalkomanii, to jest to z box artu

No tu nie do końca jest jak piszesz.
W zestawie kalkomanii masz 3 oznakowania:

- Iskta z  1.elt n/b 2001 - brak godła kościuszkowskiego

- Iskra z 28.SPLM n/b 1409  - brak dwóch godeł eskadrowych (głów Indianina) i okolicznościowej gapy z napisem 40 lat 28.PLM

  (ale są też zdjęcia zarówno bez godeł eskadrowych, jak i bez tego godła rocznicowego, więc ten model też możesz zrobić korzystając z zestawowych kalkomanii)

 

- Iskra z Wojsk Lotniczych Indii n/b 1751 - brak indyjskich kokard i godła jednostki.

 

Jeszcze dwie uwagi:

Szachownice mają zbyt wąskie obramowanie, jakie nie występowało na żadnym z tych samolotów, a jedynie na niektórych samolotach z Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Krój cyfr w polskich numerach odbiega nieco od rzeczywistości. Dodatkowo w 2001 cyfry 0 nie były dzielone. (ale to drobiazg :) 

Edytowane przez Grzes
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
2 godziny temu, Grzes napisał:

No tu nie do końca jest jak piszesz.
W zestawie kalkomanii masz 3 oznakowania:

- Iskta z  1.elt n/b 2001 - brak godła kościuszkowskiego

- Iskra z 28.SPLM n/b 1409  - brak dwóch godeł eskadrowych (głów Indianina) i okolicznościowej gapy z napisem 40 lat 28.PLM

  (ale są też zdjęcia zarówno bez godeł eskadrowych, jak i bez tego godła rocznicowego, więc ten model też możesz zrobić korzystając z zestawowych kalkomanii)

 

- Iskra z Wojsk Lotniczych Indii n/b 1751 - brak indyjskich kokard i godła jednostki.

 

Jeszcze dwie uwagi:

Szachownice mają zbyt wąskie obramowanie, jakie nie występowało na żadnym z tych samolotów, a jedynie na niektórych samolotach z Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Krój cyfr w polskich numerach odbiega nieco od rzeczywistości. Dodatkowo w 2001 cyfry 0 nie były dzielone. (ale to drobiazg :) 

- Iskta z  1.elt n/b 2001 - W moim zestawie jest godło kościuszkowskie.

- Iskra z 28.SPLM n/b 1409  - Tego malowania w ogóle nie ma w instrukcji, ale tak jak piszesz, możliwe że można zrobić ten model bez tych kalkomanii.

- Iskra z Wojsk Lotniczych Indii n/b 1751 - Są kokardy i godło jednostki

HhHQG1o.jpg

 

BPeRFng.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz! Dodatkowy arkusik kalkomanii załatwił wszystko.

W malowaniu, które chcesz wykonać na schemacie wszystkie szachownice są odwrócone (powinny być jak na rysunku z pudła).

Godło kościuszkowskie występowało tylko z lewej strony.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
6 minut temu, Grzes napisał:

W malowaniu, które chcesz wykonać na schemacie wszystkie szachownice są odwrócone (powinny być jak na rysunku z pudła).

Dzięki. :super:

Będziemy myśleć jak dojdę do kalkomanii. Może pomaluję zamiast nakładać kalki i będzie po sprawie.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jawkers changed the title to TS-11 Iskra
  • 5 months later...
  • Super Moderator
9 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Zrezygnowałeś z dalszych prac nad tą Iskrą ? 

Witam.

Nie zrezygnowałem. Po prostu, mam chwilowy brak czasu.

Spokojnie, zacząłem to skończę tą Iskrę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
W dniu 24.05.2021 o 19:55, jawkers napisał:

Witam.

Nie zrezygnowałem. Po prostu, mam chwilowy brak czasu.

Spokojnie, zacząłem to skończę tą Iskrę.

Dalej nie masz czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
1 godzinę temu, jawkers napisał:

Witam.

Czy kalkomanie mogę dokupić, czy mają być zestawowe?

Bo przyznam szczerze że te zestawowe, mimo iż może z modelu coś się uda zrobić, to one zepsują wszystko.

 

Jak najbardziej można dokupić kalki. Ja do swojego Bregueta użyłem innych kalkomanii, a myszaty skleił Su22 z kalkami Modelmakera. 

 

Trzymam kciuki za powodzenie przy budowie Iskry :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Super Moderator

Witam.

Prace nad budową Iskry się rozpoczęły.

Kokpit powoli nabiera kształtów.

p5N5OuP.jpg

 

Przymiarka do podłogi.

NbDzn5Z.jpg

 

Próba spasowania z kadłubem.

5XdWJcu.jpg

 

Muszę rozpracować, jak złożyć ze sobą element nr. 27 i 28 a następnie przykleić do pozycji nr. 26.

Instrukcja jest ale trzeba niekiedy się spokojnie zastanowić.

G4WrIxl.jpg

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jawkers napisał:

Prace nad budową Iskry się rozpoczęły

No Panie!

Nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem blaszki do Iskry w akcji... :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Kolejny dzień prac z modelem i kolejne przecieranie oczów. Dodam że nie chodzi tutaj o model.

Dochodzę do wniosku, że osoba projektująca blaszki, nie miała modelu w ręce.

Ale nie o tym będę pisał.

Mam zbudować model, to jedziemy z koksem.

 

Po wpatrywaniu się w instrukcję od blaszek, domyślam się, że te pedały od steru tak mają być złożone.

Są one troszkę za szerokie, ale to jest do wyregulowania.

vabDLwR.jpg

 

Ściana tylna pasuje jak świni dzwonek. Z szacunkiem do świń.

Widać to po 2mm szparze, między połówkami kadłuba. Trzeba ścianę zeszlifować i dopasować.

ttESNLm.jpg

 

Po wycięciu z wyprasek foteli, oczywiście okazało się że są one za szerokie. Trzeba było je z dwóch stron zeszlifować.

yZTZVYh.jpg\

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jawkers napisał:

Ściana tylna pasuje jak świni dzwonek

No wiesz, niektórzy się z tym nie zgodzą... :mrgreen:

sss.jpg.75c47962a343becc8264326e7ac52f16.jpg

 

Ale teraz to nie masz wyjścia - musisz popracować nad fotelami, bo te zestawowe to dopiero pasują do tej blaszki jak...

 

 

 

 

 

Edytowane przez Grzes
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jawkers napisał:

 

Po wycięciu z wyprasek foteli, oczywiście okazało się że są one za szerokie. Trzeba było je z dwóch stron zeszlifować.

yZTZVYh.jpg\

Szerokość to chyba ich najmniejszy problem. Przede wszystkim mało przypominają oryginały. Jak już dajesz blaszki itd. to może warto coś zawalczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
15 godzin temu, Grzes napisał:

Ale teraz to nie masz wyjścia - musisz popracować nad fotelami, bo te zestawowe to dopiero pasują do tej blaszki jak...

 

10 godzin temu, Wymysl napisał:

Szerokość to chyba ich najmniejszy problem. Przede wszystkim mało przypominają oryginały. Jak już dajesz blaszki itd. to może warto coś zawalczyć?

 

2 godziny temu, ireneusz napisał:

Chyba lepszym rozwiązanie będzie korekta foteli KK-1

Kurka Panowie a miało być tak pięknie.:D

Uważam że to co jest najlepsze w sklejaniu na forum to to, że sklejając model zawsze znajdą się osoby które wyciągną z ciebie więcej i pokarzą Ci że jednak może potrafisz to zrobić.

No nie pozostaje mi nic innego jak spróbować powalczyć z tymi fotelami. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

:piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.