Skocz do zawartości

U-Boot Typ VIIC, Hobby Boss 1/350


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim, pierwszy raz udzielam się na tej części forum. Przepraszam, że temat założyłem w warsztacie, ale nie widzę żadnego odpowiednika tutaj pt. "Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedzi". Jeżeli temat do skasowania, proszę o usunięcie. Do brzegu więc. Tak się naogladałem tych pięknych okrętów i statków, że aż nabrałem ochoty na polepienie jakiegoś samemu. Nigdy nie kleiłem żadnego statku ani okrętu, za to chciałbym kilka poczynić. Od czego zacząć? Moje myśli na początek kierują się ku okrętom podwodnym, jako że wydają się proste i przyjemne, za to nie mam pojęcia w jakiej skali 700 czy 350? Te w 700 wydają mi się maciupińkie za to bardzo proste i w tych zestawach, które widziałem nie było blaszek, a myślę że to mus przy tej skali. Za to w 350 są zestawy Hobby Bossa wraz z blaszkami co mi się podoba, nie wiem jednak jak wygląda ich składalność. Przytoczę tutaj przykłady, które mi się podobają i o których myślę.

 

https://www.mojehobby.pl/products/German-IIWW-Submarine-Type-IX-B-U-Boot.html

 

https://www.mojehobby.pl/products/U-BOAT-Type-VIIB.html

 

Jeżeli chodziłoby o następne modele to pewnie jakieś niszczyciele japońskie w 1/700, ze względu na gabaryty. Jak to ugryźć?

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja SUBIEKTYWNA opinia  :szczerbol:

jak jeszcze nigdy żadnego okrętu nie kleiłeś to 700 odradzam - do tego trzeba duuużo wprawy. Bo wiadomo - kleić to się zawsze sklei ale żeby to ładnie wyglądało w tej skali to trzeba już mieć doświadczenie w takim mikrodłubaniu. Inaczej to się tylko narobisz, naklniesz i tylko zrazisz do okrętów bo nie będziesz zadowolony z efektu końcowego.

Jak myślisz o podwodnych kajaczki w 350 to te od HB są dobrą opcja bo przystępne cenowo i dają radę :super:

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vieh_san napisał:

Dzień dobry wszystkim, pierwszy raz udzielam się na tej części forum. Przepraszam, że temat założyłem w warsztacie, ale nie widzę żadnego odpowiednika tutaj pt. "Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedzi". Jeżeli temat do skasowania, proszę o usunięcie. Do brzegu więc. Tak się naogladałem tych pięknych okrętów i statków, że aż nabrałem ochoty na polepienie jakiegoś samemu. Nigdy nie kleiłem żadnego statku ani okrętu, za to chciałbym kilka poczynić. Od czego zacząć? Moje myśli na początek kierują się ku okrętom podwodnym, jako że wydają się proste i przyjemne, za to nie mam pojęcia w jakiej skali 700 czy 350? Te w 700 wydają mi się maciupińkie za to bardzo proste i w tych zestawach, które widziałem nie było blaszek, a myślę że to mus przy tej skali. Za to w 350 są zestawy Hobby Bossa wraz z blaszkami co mi się podoba, nie wiem jednak jak wygląda ich składalność. Przytoczę tutaj przykłady, które mi się podobają i o których myślę.

 

https://www.mojehobby.pl/products/German-IIWW-Submarine-Type-IX-B-U-Boot.html

 

https://www.mojehobby.pl/products/U-BOAT-Type-VIIB.html

 

Jeżeli chodziłoby o następne modele to pewnie jakieś niszczyciele japońskie w 1/700, ze względu na gabaryty. Jak to ugryźć?

Zacznij od tego U-boota  w skali 1/350.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, robertmodelarz napisał:

Zacznij od tego U-boota  w skali 1/350.  

 

Jest jakiś konkretny powód dlaczego akurat od tego? No akurat nigdzie nie moge znaleźć wersji IX-C, IX-B którą podałem za przykład by nie mogła być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja luźna interpretacja odpowiedzi na zadane pytanie, można się tym filmikiem inspirować.

Nigdy nie kleiłem żadnego statku ani okrętu, za to chciałbym kilka poczynić. Od czego zacząć? 

To tylko przykład jak to wygląda, jako pierwszy model okrętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, robertmodelarz napisał:

Moja luźna interpretacja odpowiedzi na zadane pytanie, można się tym filmikiem inspirować.

Nigdy nie kleiłem żadnego statku ani okrętu, za to chciałbym kilka poczynić. Od czego zacząć? 

To tylko przykład jak to wygląda, jako pierwszy model okrętu.

Aaa, dobrze dobrze :) Noo naogladałem się tych filmików też przez to jeszcze bardziej się napaliłem.

@Szydercza Gała 1:144 to jednak trochę dużo, wolałbym się potem trzymać jednej skali żeby było porównywanie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Vieh_san napisał:

wolałbym się potem trzymać jednej skali żeby było porównywanie. 

To jak skleisz tego uboocika w 350 i Ci się spodobają okręty to potem bierz w ciemno do kompletu jakiegoś niemieckiego niszczyciela z Dragona, tak przykładowo :

https://www.scalemates.com/kits/dragon-1065-german-z-32-destroyer-smart-kit--673526

https://www.scalemates.com/kits/dragon-1037-z-39-destroyer--114897

https://www.scalemates.com/kits/dragon-1049-z-38-destroyer--135868

nie są duże (~30cm),  składają się jak lego (prawie bez szpachli), są blaszki w pudle i ogólnie dobra jakość, nawet lufek nie trzeba metalowych kupować bo z tego co pamiętam to te zestawowe są całkiem przyzwoite.

(niemieckie niszczyciele ze Zvezdy  czy Trumpka tańsze ale przy nich trzeba się więcej napracować) 

Edytowane przez M.A.V.
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2021 o 12:53, Vieh_san napisał:

jakieś niszczyciele japońskie w 1/700

To co napisał Kolega M.A.V. o 700-tkach to prawda ale z drugiej strony może Kolega ma właśnie do tego rękę i będzie dobrze się czuł bawiąc się w mikroskali. Może warto spróbować i się przekonać. Taki japoński niszczyciel ze starych zestawów Fujimi/Tamiya/Hasegawa może być w sam raz (prosty model, bez blaszek, z nieskomplikowanym malowaniem). A jak się okaże że to właśnie to, można popróbować relingów, olinowania itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Slaw_21 przyszedł mi ten U-boat w 350, zobaczę jak mi pójdzie, myślę, ze jeszcze jeden okręt tez zrobie w 350, a potem zdecyduję czy zostać jeszcze czy jednak rzucić się na 700. Nie mam niestety żadnego z okrętami doświadczenia, więc będę musiał na własnej skórze się przekonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz z wnetrzem to ten w skali 1/144

https://www.mojehobby.pl/products/Deutsches-U-Boot-Typ-XXI-mit-Interieur.html

Deutsches U-Boot Typ XXI mit Interieur - Image 1

Lub tego 1/125 

https://www.mojehobby.pl/products/U-47-G.-Prien-mit-Interieur.html

U-47 G. Prien mit Interieur - Image 1

Mam oba i czekaja na kiedyś sklejenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm....  te Revelle to odradzam - chyba że w ramach ćwiczeń w malowaniu    :szczerbol:

To już dość stareńkie modele z początków lat 90tych , mają swoje niedociągnięcia, a wnętrza mają mocno zabawkowe a w dodatku SF. Żeby je wykończyć w miarę realnie i by fajnie wyglądały trzeba masę pracy w nie włożyć. 

 

4 godziny temu, Slaw_21 napisał:

To co napisał Kolega M.A.V. o 700-tkach to prawda ale z drugiej strony może Kolega ma właśnie do tego rękę i będzie dobrze się czuł bawiąc się w mikroskali. Może warto spróbować i się przekonać. Taki japoński niszczyciel ze starych zestawów Fujimi/Tamiya/Hasegawa może być w sam raz (prosty model, bez blaszek, z nieskomplikowanym malowaniem). A jak się okaże że to właśnie to, można popróbować relingów, olinowania itd.

ja absolutnie nie jestem przeciwny 700  :mrgreen:   co więcej zachęcam do szukania własnej drogi, 700 tez warto "wziąć za rogi" ale wydaje mi się że w pierwszej kolejności lepiej skleić coś "większego", tym bardziej że Kolega wcześniej nie miał kontaktu z okrętami

 

 

 

 

Godzinę temu, Vieh_san napisał:

@Slaw_21 przyszedł mi ten U-boat w 350, zobaczę jak mi pójdzie, myślę, ze jeszcze jeden okręt tez zrobie w 350, a potem zdecyduję czy zostać jeszcze czy jednak rzucić się na 700. Nie mam niestety żadnego z okrętami doświadczenia, więc będę musiał na własnej skórze się przekonać.

 

 

Edytowane przez M.A.V.
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Vieh_san napisał:

przyszedł mi ten U-boat w 350

I bardzo dobrze. Życzę udanej zabawy. :super:

Edytowane przez Slaw_21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Slaw_21 napisał:

I bardzo dobrze. Życzę udanej zabawy. :super:

Dziękuję :D myślę, że jak zabiorę się za niego to przemianuję ten temat na jedyny właściwy w tym dziale i będziecie mogli się ze mnie pośmiać ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powoli zacząłem zabierać się za model. Jako, że się nie znam to mam kilka pytań.

Kabel demagnetyzacyjny? W tym miejscu słabo się schodzi, czym to naprawić? Czy może całkiem je zetrzeć i zrobić nowe, np. z drucika?IMG20210514212912.thumb.jpg.048780317dfb3d0d4deb207041c3b4f8.jpg

 

 

Ten ząbek nad (zgaduję) piłą do rozcinania sieci, w miejscu łączenia połówek kadłuba do zaszpachlowania? Piłę wymienię na blaszkę.

IMG20210514212936.thumb.jpg.9cc67c4d2d6e6f3e5abe108f41d4624c.jpg

 

Tak się prezentuje kadłub, kilka miejsc do poprawienia, zaszpachlowania.

 

IMG20210514213100.thumb.jpg.1d547759e4cc59a55d4899b981a73c5e.jpg

 

I ostatnie pytanie, którą wersję wybrać? Czy to są opcje do jakiś konkretnych okrętów? Czy to są wersje jakieś VII? Bo na podstawie tego, którą z opcji wybiorę chciałbym dobrać kamuflaż. W kalkomaniach jest czarny diabeł z pochodnią, ale znalazłem tylko informacje o jednostkach z czerwonym diabłem. Czy ten czarny występował w rzeczywistości?

 

IMG20210514213752.thumb.jpg.44bdfd5ff61e02d564c4647560bf68f9.jpgIMG20210514213801.thumb.jpg.06d1a505b01ba1c6048ae15bbf25a5ea.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vieh_san napisał:

Kabel demagnetyzacyjny? W tym miejscu słabo się schodzi, czym to naprawić? Czy może całkiem je zetrzeć i zrobić nowe, np. z drucika?

nie bardzo wiem co masz na myśli ale jeśli chodzi o to:

xxx2.jpg.3540847e8de06e0d284af9e699f2b618.jpg

 

to jest "grubaśnie" wykonanie łączenia blach kadłuba. Tak to wygląda w rzeczywistości :

xxx4.jpg.39e415c11ead99fb0b0f77b3cc2881fc.jpg

 

 

 

 

2 godziny temu, Vieh_san napisał:

Ten ząbek nad (zgaduję) piłą do rozcinania sieci, w miejscu łączenia połówek kadłuba do zaszpachlowania

:super:

 

 

 

2 godziny temu, Vieh_san napisał:

I ostatnie pytanie, którą wersję wybrać? Czy to są opcje do jakiś konkretnych okrętów? Czy to są wersje jakieś VII? Bo na podstawie tego, którą z opcji wybiorę chciałbym dobrać kamuflaż. W kalkomaniach jest czarny diabeł z pochodnią, ale znalazłem tylko informacje o jednostkach z czerwonym diabłem. Czy ten czarny występował w rzeczywistości?

wg instrukcji masz dwa rodzaje kiosków do wyboru : po lewej wersja VIIB , po prawej VIIC. 

xxx3.jpg.8cde5a41d67c180bc05fbbe2db434a2e.jpg

W zasadzie są takie same, różnią się tylko tym że w wersji C są wyprowadzone na szczyt kiosku rury wentylacyjne (ro jest to zgrubienie zaznaczone strzałką).

Uwaga: kształt tego zgrubienia był różny w zależności od tego jaka stocznia budowała okręt (były lekko różniące się dokumentacje które jak to w czasach wojny często udoskonalano na bieżąco), Tu u Ciebie jest układ pionowy ale popularny też był układ "L"

xxx5.jpg.e94c600b1563dc4ff3792a00ac5255d0.jpg

Uwaga : były  jeszcze podtypy VIIC ---->   VIIC/41  oraz  VIIC/42   ale to zupełnie inna bajka i inne kioski

 

 

2 godziny temu, Vieh_san napisał:

I ostatnie pytanie, którą wersję wybrać? Czy to są opcje do jakiś konkretnych okrętów? Czy to są wersje jakieś VII? Bo na podstawie tego, którą z opcji wybiorę chciałbym dobrać kamuflaż. W kalkomaniach jest czarny diabeł z pochodnią, ale znalazłem tylko informacje o jednostkach z czerwonym diabłem. Czy ten czarny występował w rzeczywistości?

niestety przy instrukcjach/kalkach trzeba wykazać zawsze czujność !  ten czarny diabeł to jest ewidentny błąd kogoś kto przygotowywał kalki na podstawie czarnobiałych zdjęć

 xxx1.jpg.1d610a142bdbd9d62682acf2ae8bbf68.jpg

 

te diabełki były czerwone, nawet miały swoją jednoznaczną nazwę "Roten Teufel" bo było to oznaczenie konkretnego okrętu a mianowicie U-552. To nieoficjalne godło nadał mu jego najsłynniejszy dowódca i as ubootwaffe  Erich Topp który dowodził okrętem od 4 grudnia 1940 do 1 września 1942

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam bardzo, czyli te łączenia prędzej zeszlifować nawet? Obejrzę sobie trochę zdjęć i coś z tym zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lipa napisał:

Obydwa to VIIC tylko inny typ kominów.

 

jak najbardziej zgoda - może trochę niejasno się wyraziłem.

Już wyjaśniam....

Z tego modelu można zbudować wyłącznie VIIC  bo główna różnica między wersją B a C była w długości.

W początkowych wersjach C to była po prostu wydłużona wersja B  ( 64,5m ---> 67m) zwiększono głównie zbiorniki paliwa by wydłużyć zasięg, kiosk zostawili ten sam. Jeszcze wizualnie można te typy rozróżnić po tylnych sterach które też zmodyfikowano by zwiększyć manewrowość pod wodą.

Z kioskami trzeba zachować czujność bo można się wpuścić w maliny :haha:

Kioski były modyfikowane na bieżąco i tu już trzeba analizować pod kątem konkretnej jednostki. Chociażby kwestia ułożenia tych kanałów wentylacyjnych. Dla przykładu :

620316276_u83-typVIIB.jpg.9cf275572b9f110ad509acb578e0b000.jpg

U-83 (typ VIIB)   z kanałami wentylacyjnymi kończącymi się na wysokości platformy działka  (kamuflaż w plamy to z czasów kampanii na M.Śródziemnym)

 

1720754121_u52-typVIIB.jpg.14c1c5c194d241300f78f0c7f4b5726c.jpg

U-52 (typ VIIB)   z kanałami wentylacyjnymi "L"

 

a tu jeszcze ciekawostka :

662791834_u33-typVIIA.jpg.b1c06f685d5ea9deab1ec31f4eacb005.jpg

U-33 który też posiadał kanały wentylacyjne wyprowadzone na szczyt kiosku ale należał do typu VIIA  (kanały to późniejsza przeróbka wykonana podczas remontu)

Edytowane przez M.A.V.
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra no to skleiłem go. Ogólne wrażenia to 🤯 jak to ludzie mogą kleić w 1/700? xD Poza tym w miarę przyjemnie, bez spiny, no może trochę muszę sobie wyrobić rękę do tych barierek. Nie wiem na co muszę zwracać uwagę żeby nie było totalne SF ;D Dobrze więc następnym krokiem będzie podkład, a potem dobranie kamuflażu. Najbardziej to mi się podoba w takie skośne proste pasy, ale nie wiem czy ta wersja posiadała taki kamuflaż, muszę poszukać.

 

PS dopiero po fakcie zauważyłem że barierka na kiosku jest trochę przekręcona w stronę odwrotną do wskazówek zegara. Będę z tym żył ;D

IMG20210515175859.thumb.jpg.66b8e05cf3c033f542f37207e6a4cca6.jpgIMG20210515175939.thumb.jpg.1d5030635790e442e8425670fb9722a1.jpgIMG20210515180005.thumb.jpg.8e92e0d38c073e6762c33f8b92e76657.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na pierwsze cygaro to wstydu nie ma    :super:

 

6 godzin temu, Vieh_san napisał:

.......a potem dobranie kamuflażu. Najbardziej to mi się podoba w takie skośne proste pasy, ale nie wiem czy ta wersja posiadała taki kamuflaż, muszę poszukać.

kamuflaże wbrew pozorom rzadko się zdarzały - tak na szybko dla wersji VIIC to przychodzi mi do głowy wyłącznie U-201.

 

Tu masz jego najsłynniejsze zdjęcie z Lorient z czerwca 1941 :

u-201.jpg.291ca4b03660fd593adb6ceed23c0142.jpg

 

jak się nie będziesz śpieszył to gdzieś miałem do niego schematy malowania tylko muszę znaleźć bo to nie na kompie ale w jakiejś książce :nauka:

Chociaż z tego co pamiętam kolory były opisane dość orientacyjnie w stylu "dark green" / "light grey"

 

 

EDIT ---------------------

drobna prośba porządkowa --->  wyedytuj pierwszy post w tym wątku i zmień mu tytuł.

Żeby był opis co budujesz, że uboocik VIIC i skala 1:350.

Bo na razie opis jest bardzo mylący i potem zrobi się bałagan  :piwo:

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Vieh_san changed the title to U-Boot Typ VIIC, Hobby Boss 1/350

Dobrze, tytuł zmieniony, nie wiedziałem że się go zmienia przez edycje pierwszego posta. No tak na szybko znalazłem taki obrazek, ale jak było mało takich kamuflaży to chyba w to nie pójdę. 

2868c2151e73cf9babb77d3b6aab9da4.thumb.jpg.a5b0414f31d58915bf5257e695e56124.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałem Ci skan robić m.in też z tego   :haha:

to graficzki w wydania specjalnego o typie VII serii Морская Коллекция z 2003   , a bałwanek to nieoficjalny kioskowy emblemat dowódcy Adalberta Schnee, który dowodził U-201 od stycznia '41do sierpnia '42.

Ale uwaga - ten schemat jest błędny w części "podwodnej" bo nie było czerwone tylko ciemne - na to akurat są "kwity" ale pewnie kiedy to wydawali jeszcze ich nie było albo ktoś kto malował dał d...y   :szczerbol:

 

EDIT --------------------

Mimo wszystko namawiam na zrobienie camo - takie pasiaste malowanki z typu VIIC miał też U-82 ale niestety do niego mam schemat tylko dla prawej burty i nie ma "kwitów" że druga była symetryczna.  Zaraz wyśle Ci PW z malowankami co mam do U-201 bo on to akurat jest dobrze opracowany.

Edytowane przez M.A.V.
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Jako, że jedyna informacja na temat pasów mówi "dunkelgrun", to wybrałem rlm 70 mr hobby h 65, ale sądzę, że troszkę to rozjaśnię.

IMG20210519131311.thumb.jpg.f3b1452661f709982737bbd369368fad.jpg

 

PS nie napisałem jeszcze jak go będę malował. Także tak jak kolega @M.A.V. pisał wcześniej, będzie to U-201

Edytowane przez Vieh_san
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.