Skocz do zawartości

T-72 M1 Wojsko Polskie Trumpeter 09546 1/35


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

Klikasz zdjęcie. A potem w następnym oknie najeżdżasz na zdjęcie i pojawia się "wyświetl obraz" i to klikasz. W nowej karcie na czarnym tle pojawia się to zdjęcie. Kopiujesz ten adres https i wklejasz do wiadomości.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, TAW napisał:

Klikasz zdjęcie. A potem w następnym oknie najeżdżasz na zdjęcie i pojawia się "wyświetl obraz" i to klikasz. W nowej karcie na czarnym tle pojawia się to zdjęcie. Kopiujesz ten adres https i wklejasz do wiadomości.

 

 

Dzięki już ogarnąłem.  Szkoda że zdjęcia podlegają pomniejszeniu. No ale cóż taki urok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Kalki na miejscu, domalowane szewrony i parę detali tj. brezentowa osłona jarzma (przed połyskiem wyglądała o wiele lepiej, po ostatecznym matowym powinna wrócić do tego stanu), kapsle na granatach dymnych, lemiesz do okopywania i szminka na lufę. 

Przy malowaniu szewronów farba podciekła mi pod szablony i w paru miejscach wygryzła farbę do podkładu, Szczególnie widać to na tylnym zasobniku na wieży, gdzie taśma maskująca też zrobiła swoje 😞 . Raczej zbyt mocno rozcieńczyłem farbę. No ale trudno, powiedzmy, że będzie to musiało wyglądać na schodzącą farbę. Z samymi szewronami i numerami to czysta fikcja literacka pojazd na którym się wzoruje był tak uwalony błotem, że nie sposób nawet dobrze zidentyfikować kolorów.

Na koniec wszystko zabezpieczone GXem i ogólnie gotowe na oleje.

c1.jpg.0661bda6d2f9ebc67db1ad7bfc7e008a.jpg

 

c2.jpg.6fbbc1387d38229a807defb50e7bd35e.jpg

 

c3.jpg.d849c1156f1d0af2201889ca09d917e9.jpg

 

Mam jeszcze prośbę. Jeśli ktoś posiada jakieś drzewo iglaste Freonu to poprosiłbym o wrzucenie zdjęcia pojedynczych gałęzi przy dużym zbliżeniu.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bulik58 napisał:

ciekawi mnie efekt ostateczny tej oslony brezentowej  lufy ,tego koloru nie znam  wiem ze byly w kolorze czolgu

Oj, naoglądałem się zdjęć tych naszych osłon i naprawdę kolory od zgniłej zieleni, lekko wpadające w brązy po odcienie mógłbym to powiedzieć turkusowe. Do wyboru do koloru. Ze swojego koloru jestem zadowolony natomiast o co mi chodziło, to że teraz na błyszczącym lakierze nie widać na niej cieniowania które zrobiłem już "docelowo" - za bardzo żywe światełko tańczy na tych fałdach. Ale wszystko powinno wrócić po końcowym lakierze matowym. Znalazłem jeszcze zdjęcie kontrolne po pomalowaniu tej osłony. Oświetlenie gorsze ale na matowej powierzchni lepiej widać jak się te malowane cienie rozkładają. Reszta wieży była już błyszcząca dlatego taki duży kontrast miedzy osłoną i wieżą.

78040d73db2cce4333c38431409e09d7.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Teciak jest teraz po dwóch washach. Pierwszy punktowy z Tamiya Panel Liner Black a drugi ogólny, celowo niezbyt dokładnie wycierany Dark Brown Wash od AK. Następnie dot filter dla zmatowienia powierzchni i przegryzienia kolorów z Light Mud i Earth od Abteilunga. Na zielonych powierzcniach dodatkowo Faded Green a na brązowych trochę czerwieni dla kontrastu koncentrując się na miejscach, które powinny pozostać trochę ciemniejsze. Na tym etapie pracy powinienem robić zdjęcia z użyciem dwóch źródeł światła, żeby lepiej oddać to co jest zrobione, ale póki poruszam się częściowo na rękach to nie dam rady tego przenieść i poustawiać 😞 Jest jak jest i narazie tak musi być...

14b534a601a5d18df5d452e7344ae403.jpg

 

9fedd9f5d7e8d794652f71e3f1c37cd4.jpg

 

d7ccd452a7c6ee5ab690d5defbd4e8a2.jpg

 

5052271b67e756c373f7e1d8063a8fb4.jpg

 

464529e13c0304fc888775ec9d0a1c0c.jpg

 

c4b77e3344a9e369067326d4b54a987b.jpg

 

0547e1c3e6ad7d02fb6dabb133c21f53.jpg

 

Model trafia na około tygodniową kwarantannę żeby oleje sobie podeschły. Teraz jeszcze wydaje mi się trochę monotonny ale w planach jeszcze trochę brudzingu kurzem. Te NATO podobne kamuflaże zaczynają wg mnie swoje życie jak dostaną porcyjkę jasnego kurzu :)

 

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzisz - są rozchylone. Pomimo kombinowania, podcinania nóżek itp. to za cholerę nie mogłem ich odpowiednio ustawić. A to jeden był dalej od drugiego albo za wysoko/za nisko. To co jest tu u mnie na modelu to jest jedynie kompromis/zmyłka - tak żeby nie biło od razu po oczach, że wyrzutniki zezują. I jak widać nawet to wyszło skoro dopiero Ty, który niejeden T-72 widziałeś i dopiero teraz to zauważyłeś 😉

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, bulik58 napisał:

napewno takich osob bylo znacznie wiecej ale nie chcieli ci robic przykrosci zwlaszcza  w tym stanie

Być może i tak ale warsztat to jest chyba najlepsze miejsce na robienie takich "przykrości". Az tym stanem... Ponad miesiąc temu kiedy, wrzucałem pierwsze zdjęcia z tucznikami to mój stan był bez zarzutu 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to właśnie sprawdziłem i 24 października (czyli nawet półtora miesiąca) pierwsze zdjęcia z wyrzutnikami (i to b. dokładnie obfotografowane). Ale z resztą, jakie to teraz  ma za znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, TAW napisał:

Ponad miesiąc temu kiedy, wrzucałem pierwsze zdjęcia z tucznikami

 

8 godzin temu, bulik58 napisał:

Miesiac temu to chyba model nie byl jeszcze na tym etapie

 

43 minuty temu, TAW napisał:

Miesiąc temu model był już na tym etapie

 

20 minut temu, bulik58 napisał:

Absolutnie tego nie negowalem 

Albo mam zaburzenia czytania ze zrozumieniem, chociaż przeciwbólowe już odstawiłem albo mam taką siłę perswazji że mógłbym robić w dyplomacji.  :haha:

8 godzin temu, TAW napisał:

Ale z resztą, jakie to teraz  ma za znaczenie...

...wiec już zostawmy tą sprawę... bo wyprowadzę czołgi z gabloty :wojo: :szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po brudzeniu. Miało być jasno i kurzowo i o ile kadłub pięknie brał ten kurz bo pełno zakamarków i płaskich powierzchni to wieża stawiła opór. Brakło mi pomysłu jak ją zakurzyć żeby to się jakoś zgrywało z dołem. Kształt wieży obły i zakamarków jak na lekarstwo a na bocznych ścianach nawet trudno o jakieś rainmarksy bo dookoła jak nie granaty, to zasobniki i rura do przeprawy 🤨 No i zmieniłem koncepcję, żeby to brudzenie nie było bardzo kontrastowe i poszedłem w ziemiste kolory. Cały weathering z daleka wygląda na bardzo delikatny (choć wcale tak nie jest) i zyskuje na widoczności przy bliższym kontakcie z modelem. Doprawiłem trochę prawdziwą ziemią i suchą trawą morską żeby było choć trochę bardziej wyraziście i podziałałem też Engine Oil w okolicach zbiorników (ten efekt osłabnie po lakierze matowym). W sumie jestem całkiem zadowolony - wyszedł taki lekko wilgotny poligon i nie jest bardzo uciorany. Brudzenie dolnych rejonów i fartuchów przeprowadzę emaliami ziemistymi za pomocą aerografu jak już odzyskam pełną sprawność operacyjną.

1.jpg.25d0ef2de4a251f8bfb77736b1d85ab8.jpg

 

2.jpg.37e27b998c7e71ec91386bd0cc18c301.jpg

 

3.jpg.83e75e6d9f939aa7baeb6e1f17bf5321.jpg

 

4.jpg.6b198ea2ad0a5f8fa716474379b8442b.jpg

 

5.jpg.bc808c5d0e73e183b00e686fba61a38f.jpg

 

7.jpg.455a41f1482e0e7b07c07f0e8ff04677.jpg

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem sobie dzisiaj zdjęcia T-72 i coś mnie porąbało żeby na tym etapie próbować naprostować te granaty dymne do środka osi czołgu. Chciałem je trochę odgiąć ale większość z nich wyłamałem i prawie zawału nie dostałem... Osadzałem od nowa i o dziwo wyszło lepiej niż poprzednio. Kluczem na lepsze ustawienie było w paru przypadkach "trochę nie trafić w dziury" wyznaczone przez producenta. Śladów po przeróbce nie widać bo jeden drugiego zasłania a okablowanie się trzymało cały czas. Uff... nigdy więcej...

k.jpg.edd877217d012319c8642fe1ffcf78e0.jpg

 

2.jpg.122322fb8d4db0af6b0ab987c2060dee.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dobrudziłem dolne partie, tj fartuchy, przód i tył czołgu. Nie na mokro, ale tylko na wilgotno. Spód i okolice wahaczy walnę jeszcze dla świętego spokoju pigmentami i będzie koniec.

2.jpg.a605c409d04e336a8dfded6283b2b578.jpg

 

3.jpg.3b2537aaa9f1e4941ef1235663cee129.jpg

 

4.jpg.4072f2475b2dafbce48a82952f8667ad.jpg

 

5.jpg.c9bb003fef941f981fed597da01dc092.jpg

 

Wszystkie widoczne elementy głównej bryły już ostatecznie pobrudzone i zabezpieczone lakierem matowym.

1.jpg.83ef9d2547be912356e5ae2c126eb965.jpg

Edytowane przez TAW
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mandrivecs napisał:

Na tym etapie całościowo prezentuje się bardzo dobrze.

 

14 godzin temu, MaciejW napisał:

Noo wreszcie doczekałem się aktualizacji wątku. Dobrze idzie a zapowiada się, że będzie jeszcze lepiej 

Dzięki Panowie! Cieszy mnie, że dobrze jest jak jest :) Yo co jest na zdjęciach już nie ulegnie zmianie - to ostateczny wygląd. Dojdzie jeszcze parę szpargałów, które muszę jeszcze pomalować - może będzie lepiej 😉

5 godzin temu, bulik58 napisał:

Koncz wasc , nerwow oszczedz i nie trzymaj w napieciu na efekt koncowy. 

Ze dwie godziny to jeszcze będę musiał iskać pęsetą poprzyklejane małe kłaczki - zawsze jak daje na końcu mat mgiełką to zbiera mi dużo takich farfocli. Poza tym jeszcze trochę elementów zostało do wykończenia - galeria nieprędko, Chińczyka przodem puszczę bo przecierał szlaki w paru technikach, które wykorzystałem w tym modelu. "Po prostu mu się to należy" 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli dorabiam elementy, które dotychczas pozostawały poza główną bryłą.

 

Koła - tu postawiłem na bazę z siwaksu  Dark Mud od AK i losowość strzepywanych nań z pędzla pigmentów dark mud i russian earth. Utrwalone pigment fixerem. Wystające fragmenty kół przetarłem lekko pigmentem europe earth. Całość miała być kontynuacją wilgotnego poligonu i chciałem też trochę zgubić lekko nieprawidłowy kształt kół Trumpetera.

0d823ed21b01a45196a6b66cf2ce5af0.jpg

 

Kontynuacja wilgotnego poligonu na gasienicach. Gąski malowane Tamiya Dark Iron, następnie wcierane pigmenty Europe Earth, Dark Earth i Russian Earth. Utrwalone fixerem a podczas schnięcia znowu strzepywanie pigmentów z pędzla. Po wyschnięciu podlane ziemistymi emaliami i Light Dust Deposit. Całkowita losowość,. Na koniec przecierka Gun Metalem (prawie nie widać w tym świetle).

a8b1b00023437b673b3de5bb00bae3ef.jpg

 

Belka też wilgotna - środek zgaszony lekko pigmentem Airfield Dust żeby podkreślić wilgoć na jej końcach.

9a7ff7f4e1733251cc43f9701a6b5f4c.jpg

 

Liny malowane Vallejo Silver Grey a na to Dark Mud z AK jako wash.Na końcu przejechane lakierem matowym.  Lina z przedniej płyty ma wygląd ostateczny z ta z tyłu bedzie jeszcze brudzona żeby zgrywała się z brudzeniem czołgu.

f8191f53e231591700d3ada0244c81b2.jpg

 

Zostało już niewiele. Tak z grubsza to priorytety drogowe, antena, karabin, peryskopy we włazach ,jakieś podmalówki i będzie koniec :)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.