Skocz do zawartości

Kyushu J7W1 Shinden, Hasegawa 1/72


awiatik

Rekomendowane odpowiedzi

Zacny model. Całkiem przyjemny w budowie. Mój wyszedł tak:

 

qE8JyBG.thumb.jpg.fbff687400a203205de6648dd14417f4.jpg

 

pqwVFgE.thumb.jpg.60d0d50c857b2e8c0daf2be85ac03c66.jpg

 

Za Cesarza nalatał chyba jakieś 15minut (nawet jet w necie kronika z tego wydarzenia) natomiast za Armii Amerykańskiej na fotkach już wygląda na rozszabrowany przez miłośników pamiątek. Zgodnie z założeniami 18 SHI miał latać z silnikiem odrzutowym. Jest chyba nawet model hasy w 48.

Edytowane przez abtb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dobrze nie ogarnąłem części, a tutaj taka dyskusja!!! Aż miło

Do: abtb - mam nadzieję że chociaż trochę zbliżę się do twojego  Shindena. Ładny jest.

Powoli coś tam  dzióbię przy tym modelu: wycinanie , szlifowanie i malowanie. Kokpit się robi: dojdzie imitacja pasów, oraz trochę kolorków w kabinie.

Jak dotąd bez niespodzianek, i nadlewek.

 

DSCN4876.JPG

DSCN4877.JPG

DSCN4878.JPG

DSCN4881.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BRAVO112 napisał:

72183 - Blachy od Edka

Dzięki za podpowiedź, ale już za późno na kupno.

Całość zamknięta i już powoli przypomina samolot.

Nosek doważony  odpowiednią ilością  żelastwa- wystarczyła jedna kulka.  

 

DSCN4883.JPG

DSCN4885.JPG

DSCN4886.JPG

DSCN4887.JPG

DSCN4888.JPG

Edytowane przez awiatik
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shinden się buduje. Ostatnio bardzo nudne prace: szpachlowanie, szlifowanie, normalnie nic ciekawego.

Podkład nałożony, dojdzie oszklenie i można malować.

Śmigło tylko do zdjęcia założone....... jak by co.

Jak dotąd bezproblemowo.

DSCN4910.JPG

Edytowane przez awiatik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takiego samego dziwaka tylko 1/48 też z Hasy. Mój ma niestety wypukłe linie i będę musiał je ryć od nowa. A Twojej siedemdwójce jak jest z liniami wklęsłe czy wypukłe. Pytam na zapas bo nie wykluczone że jeszcze na mniejszego Shindena się zasadzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BRAVO112 napisał:

miejsce na dzialka z przodu rozwiercone na poprzednim zdjeciu. Wstawiles jakies igly? Bo na tym ostatnim zdjeciu jakos na to nie wyglada

a w tym modelu bardzo wazne. Jak swojego odkurze to wstawie...

W tym temacie jeszcze nic nie robiłem, tam jest tak jak w zestawie, dopiero teraz rozkmilę co i jak z uzbrojeniem i podwoziem.

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

A ja mam takiego samego dziwaka tylko 1/48 też z Hasy. Mój ma niestety wypukłe linie i będę musiał je ryć od nowa. A Twojej siedemdwójce jak jest z liniami wklęsłe czy wypukłe. Pytam na zapas bo nie wykluczone że jeszcze na mniejszego Shindena się zasadzę.

W tym "małym" są wklęsłe. A sie zastanawiałem czy też do kompletu  tego większego nie kupić. Chwilowo dam sobie  z nim spokój.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BRAVO112 napisał:

miejsce na dzialka z przodu rozwiercone na poprzednim zdjeciu. Wstawiles jakies igly? Bo na tym ostatnim zdjeciu jakos na to nie wyglada

a w tym modelu bardzo wazne. Jak swojego odkurze to wstawie...

Obydwa prototypy były nieuzbrojone, zamiast działek miały tylko zamontowane rury, otwory były zaślepione.

 

A tak przy okazji, ma może ktoś wiarygodne plany nitowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW to podziwiam do tej pory Pana Wasiaka, autora tego opracowania modelu w MM. Skąd w polowie lat siedemdziesiątych miał dostęp do jako takiej dokumentacji Shindena żeby opracować tą wycinankę. Poza tym ogólny szacun dla tego Pana za to że w czasach ręcznego kreślenia siatki elementów wszystko pasowało niemal idealnie, można powiedzieć że MM-y w Jego opracowaniu były samosklejalne czego nie mozna powiedzieć o wszystkich dzisiejszych wycinankach. Oczywiście oprócz kartonówek Pan Wasiak tworzył modele plastykowe. Celowo piszę tworzył bo nie tylko sklejał. Nie pamietam już w jakim magazynie modelarskim(może mReplika?, Aeroplan?) był z nim wywiad i zdjęcia przy gablocie z modelami samolotów chyba 1/32. Zapewne były to głębokie przeróbki Monogramów, Lysander, Hellcat, Corsair i cos tam jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to były czasy. Ależ człowiek miał radochę jak zdobył coś zachodniego: model, książkę itp.

A  Shinden powędrował do malarni.

A co do uzbrojenia, na zdjęciach oryginału nie widać uzbrojenia i chyba rozbroję mojego Shindena- przez zaszpachlowanie wnęk.

Pierwszy kolor położony, dość transparentnie. Będę nakładał jeszcze jedną cienką warstwę wyrównującą kolor.

DSCN4952.JPG

DSCN4953.JPG

DSCN4954.JPG

DSCN4958.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BRAVO112 napisał:

Shinden_Scan.jpg

I oryginał tego Modelarza  się znalazł w zbiorach.

Spód podmalowany, wnęki działek zaszpachlowane, śmigło i cała drobnica ogarnięta.

 

 

DSCN4959.JPG

DSCN4962.JPG

DSCN4964.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że już na dość zaawansowanym etapie jest budowa modelu ale przy okazji tematu może komuś się przyda:

-czterostronicowy artykuł w LW 04/99, wrzucam przykładową jedną stronę;

-japońska monografia "KYUSHU J7W-1 SHIDEN,BUNRINDO,FAOW No.102", przykładowa fotka okładki;

-pięciostronicowy artykuł w KokuFan "KYUSHU J7W-1 SHIDEN.KOKO-FAN MODELLINH MANUAL" wrzucam przykładową jedną stronę;

01.jpg

01x.jpg

02dtfx.jpg

Dodatkowo kilka kliknięć myszką w internecie:

 

01dtfgdfhfpx.jpg

01dtfgdfhfx.jpg

01dtfgdfx.jpg

01dx.jpg

01dtfgdxx.jpg

01dtfgx.jpg

01dtfx.jpg

01dtx.jpg

Zwłaszcza na tych ostatnich fotkach widać trochę szczegółów nitowania i podziału blach.

Może komuś się przyda😄

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.