Skocz do zawartości

Mig-21 bis 1/72 Zvezda


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa pytania:

- dla czego wygiąłeś rurkę pitota?

unnamed.jpg.9db7cbeae8416a60d5b45f1c8810c366.jpg

 

i co cię podkusiło żeby metalic kłaść na matowy podkład? Metaliki zazwyczaj kładzie się na podkłady w połysku. Wtedy jest ładna powierzchnia. Zmatowienie możesz uzyskać poprzez pokrycie modelu połmatem lub matem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygiąłem rurkę bo tak było w instrukcji, a położyłem te farbę na mat szczerze dla eksperymentu. Muszę powiedzieć, że w rzeczywistości to nie wygląda źle.

 

Screenshot_2021-09-20-10-02-16-87_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, czy dobrze kojarzę, że MiGi-21 były malowane na srebrno? Tak czy inaczej mimo, że srebrne, to one wcale bardzo błyszczące nie były. To jedne z tych samolotów do malowania których stary Humbrol 11 całkiem dobrze się sprawdzał 🙂

 

Ja bym powiedział, że u Ciebie ten srebrny rzeczywiście wygląda dobrze i jest właśnie aż za błyszczący. Ale "zgasić" go to zawsze mniejszy problem niż zrobić bardziej błyszczący. Życzę powodzenia w dalszych pracach i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, no właśnie na zdjęciach taki wyszedł, mocny odblask od światła, może za mocne te światło do zdjęcia mam. Normalnie wygląda hmm, nie wiem do czego porównać. Jak szczotkowane aluminium, tylko nie ma podłużnych kresek, takie bardzo delikatne ziarno. Coś jak tutaj jakbym miał porównać. Na końcu dam satynę, zobaczę jak wyjdzie i ewentualnie będę kombinował dalej.

FOLIA-OKLEINA-ALUMINIUM-SZCZOTKOWANE-150x50.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie wielkich postępów nie ma, ale z racji kronikarskiego obowiązku, praca idzie dalej, kładę kalki na połysk. Myślę, że te kalki mocno się odznaczają i w zależności od tego jak wyjdzie powierzchnia po satynie, to w planach jest postshading, żeby to przygasić jakimś jasnym szarym mocno rozcieńczonym. A i domaluję pod spodem jeszcze te zielone koło.

IMG20210923190014.thumb.jpg.9717aa6c13f3a1f9ac5e7b8d8b7242f5.jpgIMG20210923190346.thumb.jpg.bf949a04cbdf8b3c70807c68b521a6cb.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zaznaczę coś na samym początku. Kładąc stencilsy model makera, zauważyłem, że linie podziału nijak mają się do instrukcji od kalek. Wygląda to trochę tak, że połówki kadłuba są ze sobą jakby pomieszane. Mam na myśli że są identyczne, a nie powinny być, z mojej obserwacji, łącząc ze sobą cechy z jednej jak i drugiej strony w dodatku średnio to wychodzi. Także, te stencilsy są położone tam gdzie mniej więcej powinny być. Same kalki model makera, w kilku miejscach ich numeracja jest pomylona, trzeba zwrócić uwagę na to. Nie wiem gdzie umieścić emblemat jednostki i czy zrobić to z jednej jak i z drugiej strony? Jeżeli chodzi o obróbkę materiału, to wiem, duuuuuużo pracy przede mną. Zastanawia mnie też co tak właściwie znajduję sie na nosie prawdziwej maszyny, to jest jakiś emblemat, czy starta szachownica? Nie wiem jak się mam do tego odnieść, bo też nie widzę na nim emblematu, który proponuje zvezda.

Zdjęcia

IMG20210924183902.thumb.jpg.96f79c39a243a06de7df96ec7e591edf.jpgIMG20210924183916.thumb.jpg.d723d642b8d8584778695cf31661e311.jpg

2061275560_unnamed(2).jpg.380523283316a92e727c7652ee9a9652.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo robisz samolot z okresu po rozwiązaniu pułku w Zegrzu Pomorskim /1999/. Zdjęcie p.Wacława przedstawia samolot z 9Plm  z 1991 lub 1992 roku na lotnisku w  Goleniowie. Zvezda daje kalki ze służby 9494 w 41 Plm  Malbork .https://www.google.com/search?q=godło+26+plm&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjTzbbCm5jzAhVH-yoKHZwKBzgQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1353&bih=604&dpr=1

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srebrny przygasiłem rozcieńczonym białym- nauczka, najlepiej takie rzeczy robić przed kalkomanią... Teraz mi się trochę wyróżniają niektóre miejsca z kalkami, może uda się to trochę washem ogarnąć. No i właśnie łosz. Wstępnie położyłem na górę, na więcej nie ma czasu bo trzeba lecieć do pracy.

IMG20210925170618.thumb.jpg.d1efa70fb800a55063ce31048ccd16fb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słówko ode mnie:

- Ta wersja godła była umieszczana tylko z lewej strony samolotów.

- Wydaje się, że w modelu powinieneś zmienić anteny IFF z pręcików na trapezy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na Twoim zdjęciu widać, że są trapezy, one chyba były czerwone? A z tym emblematem nie wiedziałem, zastanawiam się czy zaryzykować i go ściągnąć, tyle że będę musiał psiknąć trochę białą farbą tak jak zrobiłem z całością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to model praktycznie będzie skończony. Jeśli chodzi o merytorykę to jest dużo "niedomówień" i umowności :szczerbol: Zostało mi właściwie namalowanie uszczelki owiewki i wciąż nie mogę się zdecydować jaki kolor ma mieć podstawka. Właściwie to zastanawiam się nad czarną, srebrną, albo metalową.

IMG20210927233200.thumb.jpg.30ea6bc0fa1a6954efbf301a66d0b412.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawka może być taka, a książka się przyda😀:

100%2Blat%2BMiG-21.jpg

Na poważnie -takie gotowce są:

Podstawka-pod-model---Lotnisko.jpg

https://materialy-modelarskie.pl/podstawka-pod-model-lotnisko#galleryName=productGallery,imageNumber=1

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zrobione :D Sugerowałem się tym zdjęciem jeśli o owiewkę chodzi. @Grzes na twoim taka ciemniejsza się wydaje. Zdjęcie znalezione w internecie, niestety źródła nie znajdę ;/ Teraz tylko galeria.

40.thumb.jpg.8fc6b77e168d0265e6bb4b977bdb9171.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.