Skocz do zawartości

Airfix SAM-2 1/76


Szupryt

Rekomendowane odpowiedzi

Czas trochę przełamać lotniczy monopol wśród modeli vintage 😉 Trochę sklejony, do zdjęcia złożony na sucho, ale nie mogłem się powstrzymać. Robi się: stareńki i rzadki zestaw Airfixa Ziła-157 z naczepą i rakietą S-75. Nie zapeszam, ale póki co praca nad nim daje mi masę radochy.

20211128_001238.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Baas ArK napisał:

Ze szczenięcych lat pamiętam "gotowce" (...) Z tym że pojazdy bazowe były chyba inne  (Krazy?).

Na pewno gotowca w takiej konfiguracji robiło Espewe/Plasticart w skali 1:87 :

 

zil157semilancemissileroj4_4752.jpg.98052ade1530576df00330d901ed1502.jpg

zdjęcie do celów dyskusji

 

Zawsze bardzo mi się podobał ten Plasticart, ale nie mogłem go nigdzie upolować. Dlatego Airfixa nie zrobię w pudełkowym malowaniu (notabene: izraelskie, zdobyte na Egpicjanach), ale w polskim, oliwkowozielonym.

 

8 godzin temu, Greif napisał:

uuuu Panie , antyk, leją się na Ebay o ten zestaw jak wariaci 😉

ale powodzenia w sklejaniu 😉

 

Dzięki! Rzeczywiście, ja swojego kupiłem w 2013 za 25 funtów, i już wtedy wydawało mi się, że to kupa pieniędzy. Teraz ceny wahają się pomiędzy 50 a 100. Pewnie dlatego, że formy zaginęły i już go nikt nie wznowi.  Moim zdaniem, mimo, że to ciekawy zestaw (jest jeszcze wyrzutnia), takie ceny to przesada. Na początku chciałem go jeszcze zwaloryzować częściami z Ziła-157 z ICM-u, ale odpuściłem. Niech już sobie pozostanie w oryginale...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy się biją o ten zestaw , bo wg internetów forma i kilka innych, utonęła w latach 80-tych razem z jakimś pełnomorskim statkiem i nie może być  wznawiany, a jest jednym z lepszych zestawów "vintage" , jakich kilka ma Airfix w swoim portfolio ( nieustępujących wiele nawet nowym wypustom)...

 

Także gratulacje posiadania takiej perełki w zbiorach i trzymam kciuki za efekt końcowy...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bart207skw napisał:

jest w tych zestawach jakiś taki nieodparty urok.

Ja mam wrażenie, że mimo prostoty są bardziej "interaktywne" niż dzisiejsze. Przy odrobinie wysiłku wiele części można zrobić ruchomych. Pod kątem tego zestawu zrobiłem wcześniej Kraza-255B z E-klass. Pomaluję go razem z Ziłem - będzie służył do holowania wyrzutni. Dzięki temu będzie można odtworzyć całą procedurę rozkładania wyrzutni i ładowania rakiety.

1 godzinę temu, mysiek13 napisał:

Wszyscy się biją o ten zestaw , bo wg internetów forma i kilka innych, utonęła w latach 80-tych razem z jakimś pełnomorskim statkiem i nie może być  wznawiany,

Czytałem o tym. Złośliwi twierdzą, że to Revell wynajął łódź podwodną, żeby storpedowała kontenerowiec z formami Airfixa 😉

1 godzinę temu, mysiek13 napisał:

Także gratulacje posiadania takiej perełki w zbiorach i trzymam kciuki za efekt końcowy...

Dzięki, postaram się jej nie zepsuć 🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sobie rzeźbię wyrzutnię: składam do kupy, dorabiam zawiasy itd. Ruchome będą łapy wyrzutni, tylna płyta oporowa, no i oczywiście docelowo ramię wyrzutni. Nie pamiętam, kiedy ostatnio tak dobrze bawiłem się przy budowie modelu i budowie takich "ruchomych gadżetów". To chyba można porównać tylko z klockami Lego. Oczywiście będzie to trochę upierdliwe przy malowaniu, ale co tam. Ogarnę 😉

20211203_225702.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2021 o 15:27, Grzes napisał:

Pokaż!

Odkopałem go. Od dwóch lat zalega w pudełku. Naprawdę nic specjalnego. Ot, ma być w miarę poprawnie sklejony model z pudełka. Widziałem Twoją relację z budowy Kraza i jestem pod dużym wrażeniem. Mój się nie umywa, jedyne co, to zamieniłem koła na te z Armory. Ale, szczerze mówiąc, narobiłeś mi smaka na samodzielne wykonanie plandeki. No i kalki ToroModel, będą zarówno do Kraza, jak i do Ziła.

20211207_225108.jpg

20211207_225229.jpg

20211207_225131.jpg

Edytowane przez Szupryt
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kalkomanie by się porwały, to jako alternatywę linkuję czcionkę z polskich tablic rejestracyjnych wz.76 https://www.wykop.pl/wpis/21890673/jakby-ktos-sie-chcial-pobawic-to-w-ponizszym-linku/          stworzoną przez użytkownika Arklas z forum https://wptr.pl/index.php

 

Albo prosto z generatora online: http://platesmania.com/pl/informer

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Szupryt napisał:

narobiłeś mi smaka na samodzielne wykonanie plandeki.

Miło mi. Dzięki za pochwały.

A wiesz, że mój nadaj stoi i czeka na dokończenie... choć brak mu już tylko kilku elementów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

Jeżeli kalkomanie by się porwały, to jako alternatywę linkuję czcionkę z polskich tablic wz.76.

Dzięki! Sam jeszcze nie zdecydowałem, czy zestaw będzie miał numery rejestracyjne wz. 56 (UA-xxxx dla Kraza, UL-xxxx dla Ziła), czy wz. 76 (UFK lub UAK-xxxx dla Kraza i UAX-xxxx dla Ziła).

15 minut temu, Grzes napisał:

A wiesz, że mój nadaj stoi i czeka na dokończenie... choć brak mu już tylko kilku elementów...

To może teraz masz dobry pretekst, by go dokończyć? 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą:

DSC_0652.JPG.912788e5cabab085b64f0c39ba04f06d.JPG

Jeszcze trochę trzeba posiedzieć nad detalami.

Może by się tak zmobilizować... Zwłaszcza, że podstawka czeka:

DSC_0654.JPG.8958bfefd8ba58e42b9fa440d463040e.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Szupryt napisał:

lampy ostrzegawcze na dachu

@myszaty prawie trafił :super:

To są diody, ale nie takie ze sklepu, bo one nie są tak ładnie przeźroczyste.

Dostałem je od kolegi, który był serwisantem urządzeń xero. Pochodzą z jakiejś drukarki lub kserokopiarki.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, myszaty napisał:

Ja bym użył tego:

 

10 minut temu, Grzes napisał:

 

To są diody, ale nie takie ze sklepu, bo one nie są tak ładnie przeźroczyste.

Mądrych to i przyjemnie posłuchać... dobra, ogarnę sobie jakieś diody, żeby odtworzyć taką klasyczną Belmę:20211208_224010.thumb.jpg.d32698702901551ae9b664cab7385463.jpg

zdjęcie do celów dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

SKOT zjechał z warsztatu, można wrócić do innych niedokończonych tematów. Zestaw S-75 trafił na malarnię. Niestety w trakcie malowania skończył mi się elwupowski khaki od Miga (a.mig 083). Zły jestem, gdy logistyka zawodzi 😉 Farba dojedzie w sobotę. Do tego czasu może pociągnę samą rakietę aluminiowym metalizerem. Tak czy inaczej - model jest znowu w grze.

 

Edit: aha, najprawdopodobniej od przyszłego tygodnia wróci do życia cykl "na spocznij" - kolejne roczniki Żołnierza Polskiego.

20220818_232436.thumb.jpg.bf5ba545fc0a32f62cfb90c62115ada0.jpg

Edytowane przez Szupryt
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.