Skocz do zawartości

Rwd-13, 1/72, Broplan


sianko

Rekomendowane odpowiedzi

Kabinę skromnie doposażyłem w fotele, łoże, drążek , orczyk ( za wiele to tam nie było). Zostały mi jeszcze drobne poprawki malarskie, dokończenie tablicy przyrządów, wykonanie rury nadmuchu i zamykam ( prawie na kopach, bo ledwo co się kadłub dopina). Modelarskiej energii zaczyna brakować a to dopiero początek.

IMG_20220128_224930179_BURST001.jpg

IMG_20220128_224729419.jpg

IMG_20220128_224756567.jpg

IMG_20220128_224819325.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak połówki kadłuba? Pasują?

Tak patrzę jakimi sposobami przymierzasz się do złożenia połówek kadłuba i montażu płatów.

Mam nadzieję pokażesz, bo nigdy nie wiadomo czy i kiedy może się przydać taka wiedza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Grzes napisał:

A jak połówki kadłuba? Pasują?

Tak patrzę jakimi sposobami przymierzasz się do złożenia połówek kadłuba i montażu płatów.

Mam nadzieję pokażesz, bo nigdy nie wiadomo czy i kiedy może się przydać taka wiedza...

Kadłub w miarę pasuje, ale bez szpachli się nie obejdzie

 

11 minut temu, barszczo napisał:

No ładnie idzie. A szkieletu w środku nie będziesz odtwarzał? Tych rurek tam było od groma.

Pierwotnie miałem zamiar, ale stwierdziłem że jest to dość kłopotliwe, zdecydowanie opóźniające dalsze prace i w zasadzie nie będzie widoczne ( jeśli chodzi o tył). Kabina była wyściełana, więc konstrukcji poza dwoma rurkami  na górze nie było widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sianko napisał:

może coś z tego będzie

 

Już jest 👍

Żeby nie zapeszyć - a będzie jeszcze lepiej .

Jest teraz wątków z samolotami RWD i mało brakowało a pominąłbym taki warsztat . Jeszcze vacuforma na dodatek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Co się dało poskładałem do kupy, tak aby mieć prawie całą bryłę samolotu. Trochę nie wyszła mi góra oszklenia, powinien być lekki romb, a mnie prawie kwadrat wyszedł, co zauważyłem  po przyklejeniu na stałe jednego płata...musi już tak być😬. Same płaty i zastrzały wymagały korekt, teraz mogę pobawić się w  polerkę, dalsze drobne korekty i pozostałe szczegóły, które mam nadzieję jakoś zaaranżuję w modelu. Na tę chwilę tak to wygląda:

IMG_20220219_193445704.jpg

IMG_20220219_193500397.jpg

IMG_20220219_193510959_HDR.jpg

IMG_20220219_193552159_HDR.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że przeszklenia pomiędzy skrzydłami w RWD to był taki znak rozpoznawczy kilku modeli tych samolotów.

Czy ta szyba ( przeszklenie - szyberdach 🙂) była płaska czy wygięta?

Nie do końca jestem w stanie to zweryfikować, ani na fotkach w PKL, ani innych.

Cały czas wydaje mi się że płaska, tylko że sporo modeli powiela kształt z RWD 6 ZTS- u...który jest lekko w łuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra była lekko wygięta w Rwd 6 podobnie

7 minut temu, myszaty napisał:

Widzę że przeszklenia pomiędzy skrzydłami w RWD to był taki znak rozpoznawczy kilku modeli tych samolotów.

Czy ta szyba ( przeszklenie - szyberdach 🙂) była płaska czy wygięta?

Nie do końca jestem w stanie to zweryfikować, ani na fotkach w PKL, ani innych.

Cały czas wydaje mi się że płaska, tylko że sporo modeli powiela kształt z RWD 6 ZTS- u...który jest lekko w łuk.

No cóż, jeszcze się można przyjrzeć. 

IMG_20220219_202600080.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, KayFranz napisał:

Od gadania i pisania mamy premiera oraz ministrów jego. Ja jestem od obrazków.
 

RWD13_remont_img#0141.jpg

To ten muzealny "modyfikowany" z lekka egzemplarz? Na obrazkach nie widać tej tapicerki na kratownicy, co to ma być😵. Mimo wszystko dziękujemy Panu ministrowi od RWD, u mnie będzie niestety z lekka prostawy ten element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sianko napisał:

będzie niestety z lekka prostawy ten element.

Piszesz o kratownicy na podsufitkę?

Mnie to totalnie zatrzymało.

Mam plan (dopiero po feriach)  ramkę z blaszki parta wygiąć w łuk, w poprzek przylutować 2 rurki alojza by zamocować skrzydła, a kratownicę z przodu powzmacniać albo rurkami z mosiądzu albo miedzi, na lut.

Akurat lutowania się nie obawiam...dopóki nie przeskoczę tej konstrukcji to nie ruszę dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, myszaty napisał:

Piszesz o kratownicy na podsufitkę?

 

Tak

2 godziny temu, myszaty napisał:

 

Mnie to totalnie zatrzymało.

Mam plan (dopiero po feriach)  ramkę z blaszki parta wygiąć w łuk, w poprzek przylutować 2 rurki alojza by zamocować skrzydła, a kratownicę z przodu powzmacniać albo rurkami z mosiądzu albo miedzi, na lut.

Akurat lutowania się nie obawiam...dopóki nie przeskoczę tej konstrukcji to nie ruszę dalej.

No to ambitnie panie kolego, jeszcze lutowanko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat lutowanie to dla mnie jeden z  prostszych sposobów, trochę się człek nadłubał w elektrotechnice - naprawa płytek drukowanych, wymiany przekaźników itp.....próbowałem kleić na CA, ale porażka...przykleiłem wszystko do wszystkiego, tylko nie tam gdzie chciałem :szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam

Po roku odpoczynku od tego modelu, postanowiłem ostatnio znowu zabrać się za warsztat, aby prace nad ukończeniem Rwd popchnąć do przodu. Najwięcej czasu zajęło mi oszklenie, które wykonałem z kawałka przeźroczystego cienkiego plastiku. Na razie nie widać jak to wyszło ( może na całe szczęście), ale ogólnie cały płatowiec trzyma się jakoś linii i kupy😉. Dorobiłem też silnik i w zasadzie mogę pomału zacząć prace lakiernicze.

 

IMG_20230303_081327158.jpg

IMG_20230303_081446130.jpg

IMG_20230303_081640197.jpg

IMG_20230303_081718550.jpg

IMG_20230303_081738546.jpg

  • Like 17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszynka- ślicznotka. Generalnie Nasze samoloty przedwojenne miały swój niezaprzeczalny urok. Ja zanabyłem RWD 5 z Plastyka ( będzie droga przez mękę).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyzwanie jest. To mi przypomniało mój pierwszy RWD-5 ZTS Plastyk Made in Poland popełniony w roku 1985. Człek nie miał pojęcia co to zestaw waloryzacyjny . Samo złożenie tych kilku części do kupy dało radość.  Na Matchboxa z giełdy kasy nie było. Piękny temat. :super:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model pierwsza klasa! Szacun za dorobienie silnika! :brawo:

 

 

17 godzin temu, tomek74 napisał:

Maszynka- ślicznotka. Generalnie Nasze samoloty przedwojenne miały swój niezaprzeczalny urok. Ja zanabyłem RWD 5 z Plastyka ( będzie droga przez mękę).

 

RWD-5 to sama przyjemność budowy. Skleiłem już ich 5 sztuk, a jeden z nich był pierwszym modelem, który skleiłem. Z RWD-5 jedynie są przygody z poprawnym wklejeniem podwozia i trzeba ostrożnie wyciąć oszklenie do wersji 2-osobowej. Może pod koniec roku znów wezmę go na warsztat. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomek74 napisał:

Maszynka- ślicznotka. Generalnie Nasze samoloty przedwojenne miały swój niezaprzeczalny urok. Ja zanabyłem RWD 5 z Plastyka ( będzie droga przez mękę).

Zgadzam się co do naszych przedwojennych samolotów, a co do "drogi przez mękę" z RWD 5, to jest na chwilę obecną nieunikniona

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.