Skocz do zawartości

1:72 T-55AM Merida


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, pmroczko napisał:

Dzień dobry!

To ja chciałbym pokazać dalszy etap mojej walki w skali 1:72:

 

wieza2.jpg

 

W następnym kroku chciałbym zamontować rury wyrzutni granatów dymnych.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Trochę zły kształt ma tylna część dodatkowego opancerzenia na wieży. Zakończenie tego elementu powinno być pionowe, a nie pod takim skosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to zauważyłem przy okazji wiercenia dziurek pod "rączkę" - ciekawe, swoją drogą, skąd ta różnica się wzięła? spróbuje to dosztukować z płytki, zobaczmy jak to pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj - to się zaczyna robić dziwne... Jeżeli chcesz się czymś podzielić tu na forum to zapraszam, a jak nie - to nie pisz...

Pozdrawiam serdecznie!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za uwagi!

Literatura mówi, że takie skośnie ścięte błotniki to przygotowanie do zamontowania trału przeciwminowego czy lemiesza - niestety nigdy nie widziałem takiego połączenia. Może też tak być, że "twój" czołg to był wariant AMS - saperski, który miał też inny przód, tam zdaje się pancerza nie było.

Ja robię wersję z nieobciętymi błotnikami i pancerzem z przodu. Pozostałe rzeczy o których napisałeś spróbuję w modelu odwzorować.

Pozdrawiam i do usłyszenia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mi się skojarzyło, że Ty w wojsku to chyba jeszcze nie byłeś - ale uwagi na temat czołgu rzeczowe piszesz, więc dziękuję serdecznie.

Jakbyś jeszcze mógł napisać, gdzie te wgniecenia konkretnie były?

Osłony - rozumiem, że masz na myśli te gumy na zewnątrz gąsienic? Czy coś innego?

To czarne światło świeci w podczerwieni, słyszałeś o tym? To tzw. noktowizor aktywny - w Meridach już nie używany, ale latarnia została. Załoga miała specjalne okulary/wizjery odbierające podczerwień. Patrząc przez te okulary widać było jasno świecący każdy inny czołg używający aktywnego noktowizora - w tym maszyny wroga, dlatego dziś się już tego nie używa.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pmroczko napisał:

Wielkie dzięki za uwagi!

Literatura mówi, że takie skośnie ścięte błotniki to przygotowanie do zamontowania trału przeciwminowego czy lemiesza - niestety nigdy nie widziałem takiego połączenia. Może też tak być, że "twój" czołg to był wariant AMS - saperski, który miał też inny przód, tam zdaje się pancerza nie było.

 

 

Dokładnie, skośne błotniki miała tylko wersja "torująca".

Na zdjęciu, po niżej ( pojazd z numerem X726 ) to wersja torująca - AMS.

Widać część mocującą trał. Z tyłu na błotnikach były mocowania na pojemniki WŁWD, na tylnym pancerzu był zamocowany znacznik PSK.

Dodatkowo wersja torująca nie miała do pancerzenia z przodu. 

 

Na drugim zdjęciu, zwykła Merida, z całymi błotnikami. Pojazd z numerem  X519.

 

Pozdrawiam

Jacek

 

011.JPG

obraz_2022-02-16_134324.png

Edytowane przez bigmodel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne foty, wielkie dzięki!

Dla ciekawości, jakbyś mógł jeszcze te skróty rozwinąć... WŁWD, PSK...

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pmroczko napisał:

Ładne foty, wielkie dzięki!

Dla ciekawości, jakbyś mógł jeszcze te skróty rozwinąć... WŁWD, PSK...

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

 

Pojemniki PW-ŁWD to te pojemniki.

 Przepraszam ale  w poprzednim poście błędnie napisałem nazwę WŁWD -  powinno być PW-ŁWD.

 

 

 

017.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pmroczko napisał:

Ładne foty, wielkie dzięki!

Dla ciekawości, jakbyś mógł jeszcze te skróty rozwinąć... WŁWD, PSK...

 

 

 

 

Znacznik PSK zaznaczano ciemną linią na zdjęciu. 

Pojazd na zdjęciu nie posiada zamontowanych pojemników PW-ŁWD.

Widać stelaże z tyłu błotników na których były mocowane pojemniki PW-ŁWD

 

014.JPG

015.JPG

Edytowane przez bigmodel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, ale to by był model - Merida AMS z trałem KMT i tymi ładunkami wydłużonymi... Dlaczego nikt nie zrobił zdjęcia czegoś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dzięki za zainteresowanie - warto jednak pamiętać, że dzieci wołają jeść, do roboty też trzeba pójść - jak byłem w podstawówce miałem zdecydowanie więcej czasu na robienie modeli!

Z drugiej strony zawsze mówię, że praca na etat dodatnio wpływa na jakość tego co się buduje - wiecie, pomalujesz coś, trzeba iść spać, potem do roboty i jak z powrotem do tego usiądziesz, to farby i kleje porządnie wyschły, model jest lepszy!

Ale dosyć tych dygresji - trochę się udało zrobić od ostatniego razu:

wieza4.jpg

 

wieza5.jpg

 

wieza6.jpg

 

Włazy i lufa na razie na sucho. Na brązowo pomalowane części z drukarki 3D. Dosztukowałem ten fragment dodatkowego pancerza z prawej. Chciałbym zamontować karabin maszynowy w pozycji zamontowanej - w którą stronę najlepiej go obrócić? Jeszcze chcę dorobić podstawę od reflektora sprzęgniętego z działem (ale bez reflektora) i te wydłużone "lejki" po obu stronach działa.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pmroczko napisał:

Włazy i lufa na razie na sucho. Na brązowo pomalowane części z drukarki 3D. Dosztukowałem ten fragment dodatkowego pancerza z prawej. Chciałbym zamontować karabin maszynowy w pozycji zamontowanej - w którą stronę najlepiej go obrócić? Jeszcze chcę dorobić podstawę od reflektora sprzęgniętego z działem (ale bez reflektora) i te wydłużone "lejki" po obu stronach działa.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

Paweł

 

Karabin zostaw tak jak jest już właz ustawiony czyli do przodu.

Oprócz podstawy reflektora i osłon celownika i karabinu jeszcze coś brakuje na wieży, mam nadzieję że nie zapomnisz dorobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BHModels - to się zastanawiam, gdzie załoga by ten worek - osłonę karabinu położyła, bo przecież nie rzucili by jej ot tak, byle gdzie.

Pitt35 - nie trzymaj mnie w niepewności, napisz proszę, czego jeszcze brakuje.

 

Bardzo dziękuję za komentarze, pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie możesz poprawić okablowanie czujnika meteo na wieży. Dodać skrzynki amunicyjne. Musisz wiedzieć że Merida całą amunicję do Dszk-a przewoziła mocowaną na wieży w skrzynkach. Dwie obok skrzynki na uszczelnienia jedna z tyłu wyrzutni Telur i jedna przy prawym dopancerzeniu wieży.  Lewy peryskop we włazie dowódcy musisz podnieś do góry. Postaraj się coś zrobić z tylnym światłem i obrysówką na wieży bo w Meridzie też było inaczej mocowane. Jeszcze dożucę zdjęcie osłony celownika na jakiej powinna się kończyć wysokości. Osłona km po prawej tak samo się kończyła. Chyba tyle.

 

DSC09823.JPG

T-55AM Merida 1.jpg

mocowania pod skrzynki amoni.JPG

skrzynka amoploti.JPG

skrzynka am.JPG

walz dowodcy 02.JPG

swiatlo na wiezy 2.JPG

swiatlo na wiezy 1.JPG

DSC09872.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Uważam, że w 1:72, jakbym tu dołożył jakieś góry i doliny to by było przesadzone, zwłaszcza, że na zdjęciach widać, że mimo, że jest faktura odlewu na wieży, to jednak trzyma się to w granicach. Co by nie powiedzieć, te czołgi nie były produkowane w warunkach wojennych i było trochę czasu żeby chociaż lekko je poszlifować.

A ja dołożyłem kilka poprawek według tego co napisał @Pitt35i wieża już prawie gotowa:

wieza7.jpg

 

wieza8.jpg

 

wieza9.jpg

 

Szczerze napiszę, że nie mam pomysłu na ten reflektor za włazem dowódcy i chyba go zostawię tak jak jest. Opiłowałem trochę worek działa według tego co @BHmodelsnapisał.

No i zabrałem się za malowanie gąsienic, bo dół właściwie musi być cały pomalowany zanim będę mógł przykleić boczne ekrany. Na razie wygląda to tak:

paint01.jpg

 

paint02.jpg

 

Także teraz przykleję gąsienice (jeszcze cały czas są zdejmowane) i ekrany i będzie można się brać za malowanie góry.

 

Bardzo dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Nie wiem jak ja się wpuściłem w coś takiego - dopiero teraz widzę, że muszą przylegać so wieży dłuższym bokiem, a przedtem jakoś sobie wkręciłeem że maja przylegać krótszym bokiem... To o to Ci chodzi, prawda?

Pozdrawiam i dziękuję za uwagę!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, BHmodels napisał:

a pokażesz ekrany od strony która będzie je widać i podwozie z góry, nie góry nogami?

Oczywiście, że tak, kiedy już przykleję te ekrany. Góra na razie jeszcze nie pomalowana.

 

24 minuty temu, BHmodels napisał:

będzie osłona wizjera na wierzy

Na wieży, prawda? Który element masz na myśli, bo nie jestem pewien?

 

Dziękuję za komentarz i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A - to zrobiłem, tylko foty z przodu brakuje... Poprawię skrzynki amunicyjne, to pokażę.

Pozdrawiam

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na zdjęciu to gumowa zaślepka chroniąca karabin w czasie przemarszów oraz brodzenia, standardowe wyposażenie naszych 55tek. Wizjer celownika jest z drugiej strony  działa i jest trochę większy, zabezpieczany podobną zaślepką. Pozdrawiam i kibicuję OLO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OLO - wielkie dzięki za komentarz.

 

Poprawiłem te skrzynki amunicyjne, chociaż na zdjęciach to słabo widać...

 

wieza10.jpg

 

A tu fota specjalnie dla @BHmodels, na której widać te osłony:

 

wieza11.jpg

 

No i jeszcze dwie foty w oczekiwaniu na malowanie:

 

paint03.jpg

 

paint04.jpg

 

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

Paweł

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BHmodels, bulik58 - Dzięki wielkie!

Teraz muszę jeszcze zaczekać aż kalkomanie przyjdą - to powinno się zdarzyć lada dzień - i na okazję, kiedy będę mógł dokończyć malowanie przy pomocy aerografu - i sprawa była by załatwiona.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed malowaniem może dołóż takie uchwyty na fartuchach gumowych do wchodzenia na czołg.

I co to jest na tej belce do samowyciagania, te taki jakby kątownik.

Edytowane przez Pitt35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.