Skocz do zawartości

1:72 T-55AM Merida


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Od jakiegoś czasu pracuję nad modelem jak w tytule. Robię go dla kolegi, który jeździł takim czołgiem na początku lat dziewięćdziesiątych. Postanowiłem założyć ten warsztat, bo potrzebuję trochę pomocy, a jednocześnie myślę, że też mogę pomóc, jeżeli ktoś by podobny model budował.

 

Wyszedłem od tego zestawu:

 

1107518-13151-78-720.jpg

 

Ma on sporo części potrzebnych do zbudowania Meridy. Jednocześnie okazało się, że dużo trzeba też dorobić - z największych rzeczy to wyrzutnie granatów dymnych i obudowę celownika/dalmierza laserowego systemu kierowania ogniem. Części te narysowałem w 3D i właśnie idą do mnie pocztą - jak będą (pasować) to może będę mógł się podzielić z chętnymi.

 

Potrzebował bym jednak jeszcze pomocy z oznaczeniami - bo mam zamiar też opracować kalkomanie do tego. Mój kolega jeździł dla 18 Pułku Zmechanizowanego z Wędrzyna. Z tego co przeczytałem, to taki czołg musiał by mieć znak w postaci kwadratu z rzymską trójką w środku i na wieży numery zaczynające się od 70.. albo 71.. Czy ktoś z Was miałby fotografię takiego czołgu? Okazuje się, że fotografie Meridy to nie jest taka prosta rzecz do znalezienia. Najpopularniejszy jest wóz 781 z muzeum w Warszawie, poza tym jest ciężko.

 

To tyle na razie - zobaczmy, czy jest w ogóle zainteresowanie takim tematem. Byłbym wdzięczny za pomoc - z góry dziękuję, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za foty!

 

To dla zainteresowanych jeszcze ten film:

 

Merida która stoi w... Las Vegas Nr Taktyczny X673

 

Numery zaczynające się od X6 to 36 Pułk Zmechanizowany 8 Dywizji. A X7?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkomanie są dostępne, można je skonfigurować z zestawu ToroModel 72D55  Godła, tablice rejestracyjne wz.76 i napisy eksploatacyjne pojazdów Wojska Polskiego. Szachownice, litery i cyfry można dobrać stosownie do potrzeb.

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim warsztacie, co prawda  jest to inna wersja T-55AM Wołna - jest parę  fajnych fotek Meridy.  Obydwie wersje czołgów miały sporo wspólnych elementów.  Poszukaj  - dział warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Co konkretnie potrzebujesz do Meridy ?

Mam dokumentacje do Meridy.

Jak coś potrzebujesz pisz na Priv, może będę wstanie Ci pomóc.

Dodatkowo, do Merid z tego zdjęcia poniżej, jest więcej zdjęć., co najmniej 15 zdjęć. 

Ja chciałem zrobić Meridę z nr bocznym X726 ( wersja AMS ) - trzeci czołg w szeregu, do niego jest kilka zdjęć. 

 

Pozdrawiam

Jacek

 

 

2074747911_________gielda1.thumb.jpg.160e91db31d3c0632e5d7f4fda0d86f3.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merida tajne przez poufne zdjęć jak na lekarstwo i do tego często co strona to źle podpisane. Bigmodel to kopalnia dokumentacji i super że się odezwał. Jakby wydruki wyszły to ja chętnie się do nich dołożę, a pytanie będziesz dorabiał zewnętrzne zawory do zbiorników paliwa (jak ktoś na zdjęcia to miłe widziane). Powodzenia i pozdrawiam OLO. 

PS. Ma ktoś może zdjęcie tyłu wieży T55 w wersji dowódczej bo mnie udało się znaleźć jedno ale na czeskim tanku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Bardzo Wam dziękuję za komentarze.

robertmodelarz - ciekawa opcja z tym zestawem, ale jest on bardzo szeroki - muszę zobaczyć jak z ceną i dostępnością, ale może być, że i tak coś własnego narysuję. Jeśli chodzi o Wołnę, to w zestawie Revella właśnie jest Wołna albo odpowiednik niemiecki/węgierski i właśnie najbardziej trzeba się skupić na różnicach, a nie podobieństwach pomiędzy Wołną i Meridą.

 

bulik58 - dobre foty, bardzo dziękuję za link. Czyli X7.. to pewnie jakiś inny pułk 8 Dywizji niż 36.

 

bigmodel - przydało by mi się chociaż jedno zdjęcie czołgu z 18 Pułku Zmechanizowanego, żeby zobaczyć jak oni tych czołgów używali. A Ty Twój model w jakiej skali chcesz budować?

 

OLO - jak dostanę moje, to pokażę foty i wtedy ocenisz - ewentualnie mogę rendery pokazać. Zaworów nie robiłem, nie mam do tego dokumentacji a poza tym nie wiem, czy wielkościowo w skali 1:72 to by coś wnosiło... Ale nie mówię nie, zawsze jeszcze można to dołożyć do zestawu.

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, pmroczko napisał:

 

 

bigmodel - przydało by mi się chociaż jedno zdjęcie czołgu z 18 Pułku Zmechanizowanego, żeby zobaczyć jak oni tych czołgów używali. A Ty Twój model w jakiej skali chcesz budować?

 

 

 

 

Poszukam, może coś znajdę. 

Swoją Meridę robię w 1/35, baza model T-55A Polish production z Miniartu. 

Mam już sporo zrobione, brakujące detale wnętrza i detali zewnętrznych,  zostało mi tylko do zrobienia mocowania pancerza na bokach wieży,  znacznik PSK + zawiasy do pojemników WŁWD. 

 

Pozdrawiam

Jacek

24 minuty temu, pmroczko napisał:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek - to szacunek, czołg z wnętrzem to góra roboty. Życzę powodzenia i z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam serdecznie

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Bardzo dziękuję - jak tylko się dowiedziałem, że taka książka jest, to od razu ją sobie załatwiłem. Jest to bardzo dziwna książka - opis bardzo szczegółowy, ale fotografii jakby brakuje. Co prawda autor postarał się np. o zdjęcia wnętrza, ale wielu detali brakuje - no ale trudno się spodziewać czegoś w rodzaju Squadronowskiego "Walk around".

 

Także podsumowując - ta książka bardzo pomaga, ale sama nie wystarcza, żeby zbudować dobry model Meridy.

 

Pozdrawiam i do usłyszenia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pmroczko napisał:

Cześć! Bardzo dziękuję - jak tylko się dowiedziałem, że taka książka jest, to od razu ją sobie załatwiłem. Jest to bardzo dziwna książka - opis bardzo szczegółowy, ale fotografii jakby brakuje. Co prawda autor postarał się np. o zdjęcia wnętrza, ale wielu detali brakuje - no ale trudno się spodziewać czegoś w rodzaju Squadronowskiego "Walk around".

 

Także podsumowując - ta książka bardzo pomaga, ale sama nie wystarcza, żeby zbudować dobry model Meridy.

 

Pozdrawiam i do usłyszenia

 

Paweł

 

Jeżeli szukasz czegoś w rodzaju Squadronowskiego "Walk around" to raczej nie znajdziesz takiej publikacji w oficjalnych wydawnictwach.

Ja  zrobiłem sobie swoją książkę tego typu do Meridy. 

Na 160 stronach,  detale wnętrza, detali zewnątrz pojazdu.

Miałem dobry dostęp do Meridy - AMS z kolekcji p. Jacka Kopczyńskiego oraz do Meridy z MWP w Warszawie + instrukcje obsługi do Meridy.

 

 

 

 

obraz_2022-01-30_133640.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratulacje - z taką dokumentacją to można modele budować!

 

Trochę z tego powodu też zdecydowałem się na 1:72 - można sobie poradzić z mniejszą ilością "kwitów".

 

Pozdrawiam i do usłyszenia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym modelu zRevella jest jeszcze nie właściwa płyta nad silnikowa, model przedstawia sowiecką a Polska jest taka sama jak w T54. Tu proźba do Bigmodel o zdjęcia tej części oraz przy okazji zaworów zewnętrznych do przełączania zbiorników zewnętrznych. Pozdrawiam OLO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Widzę piękny temat, to się odezwę  a propos książki płka Gaja. To jest niezwykle przydatna książka, ale trzeba wiedzieć jak z niej korzystać. Ja skorzystałem i dawno temu rozpocząłem prace nad Meridą w wersji dowódczej. Było to na forum, które już nie istnieje. Może jeszcze to zaprezentuję, ale niezwykle podoba mi się pomysł narysowania pewnych rzeczy, czyli powrót do moich pomysłów z wątku o 7TP. Reszta na priv.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bulik58 napisał:

pmroczko ponizej masz link do strony opisujacej jakie jednostki wchodzily w sklad 8-mki od powstania do konca . Co do modelu  - jesli ktos by  widzial , slyszal iz jest mozliwosc kupna zestawu do zlozenia Meridy w 35 dajcie prosze znac .  Czy z ponizszego zestawu Legenda da sie wystrugac Medride?

LF1223 T-55AM2B Conversion set

 image.jpeg.d6b88821504c94c4ea077e2b2609d48c.jpeg

8 Dywizja Zmechanizowana - Jednostki-Wojskowe.plhttps://jednostki-wojskowe.pl › ...

 

Kadłub i kawałek wieży jako baza będą OK. Taniej będzie z tego TAKOMA.

The Modelling News: In Boxed - Takom's 35th scale T-55 AM Russian Medium  Tank

T-55AM Wołna TAKOM Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej Warszawa -  [M]Warsztat - Modelarstwo plastikowe - Modelwork

Do dorobienia celownik, czujnik prędkości wiatru, przerobić trzeba wyrzutnię granatów dymnych i parę drobniejszych pierdół.

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie nie skończyłem. Tamto forum padło ale materiały i zdjęcia mam na dysku zewnętrznym a tam mam 1 tera bajzlu i jak poszukam to coś zamieszczę. Wersja AD-2M. Sprawa mi się zatrzymała na antenie i sposobie mocowania. O tym też opowiem.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, robertmodelarz napisał:

Kadłub i kawałek wieży jako baza będą OK. Taniej będzie z tego TAKOMA.

The Modelling News: In Boxed - Takom's 35th scale T-55 AM Russian Medium  Tank

T-55AM Wołna TAKOM Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej Warszawa -  [M]Warsztat - Modelarstwo plastikowe - Modelwork

Do dorobienia celownik, czujnik prędkości wiatru, przerobić trzeba wyrzutnię granatów dymnych i parę drobniejszych pierdół.

 

Oraz wymiana płyty nad silnikiem na naszą, dorobienie pokryw zamykających wloty powietrza. 

 

 

Andrzeju, jeżeli masz na myśli, rozrysowanie części do Meridy w 1/35, to one są w większości gotowe i  czekają na za formowanie. 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bulik58 napisał:

Czyli rozumie ze 55 z Tamki nie jest dobra baza dla  Meridy. Miniart ma o ile dobrze pamietam  2 zestawy oznaczone jako polski i trzeci z Jugoslawi  ale nie rozniacy sie od ww wspomnianych zestawow. 

 

Nie jest.

Czy Tamiya, czy Takom, czeka Cię wymiana płyty nad silnikiem na naszą + pokrywy zamykające wloty powietrza w żaluzjach nad transmisją. 

Dodatkowo trzeba dorobić skrzynkę SKO, czujnik meteo, głowice detekcyjne WPL-1 - Bobrawa, wyrzutnie granatów dymnych WWGD-1.

 

Sprawdź kształt pancernych osłon po bokach wieży z zestawu Legenda, czy mają takie same kształty jak osłony w Meridzie.

Dodatkowo sprawdź czy wyrzutniki granatów dymnych z Legenda będą pasować do Meridy.  Bo nie pamiętam już, czy były takie same. 

To tak na szybko. 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, bulik58 napisał:

Czyli rozumie ze 55 z Tamki nie jest dobra baza dla  Meridy. Miniart ma o ile dobrze pamietam  2 zestawy oznaczone jako polski i trzeci z Jugoslawi  ale nie rozniacy sie od ww wspomnianych zestawow. 

Miniaart jest mega rozdrobniony i bardzo upierdliwy w składaniu. Wszystko super dokładne i dopasowane,  ale czasochłonne. Szukanie elementów po różnych ramkach to 3/4 czasu składania modelu.  Poza tym Takom trochę tańszy jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, martinello napisał:

Mnie też poproszę dać znać 😁

 

Jak oczy, jako tako wrócą do ładu, to pomyślimy nad dokończeniem i odlaniem zestawu do Meridy.

Chyba że MiniArt będzie szybszy 😉 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.