Skocz do zawartości

F-14A, Tamiya 1:48


Juffre

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, giberes napisał:

Jeżeli to nowe opakowanie surfacera, to mogłeś za mocno rozcieńczyć. Ja świeżynkę robię 1:1; 1:1,5. Starsze opakowania, które już trochę wywietrzały rozrabiam mocniej, gdyż po prostu są gęściejsze. I tak jednak zawsze potwierdzam testem na gęstość mleka, czyli na oko 🤪.

Może faktycznie nieco za mocno go rozcieńczyłem. Dobrze, że Tamijowski plastik jest całkiem jasny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mała aktualizacja kokpitu. 
Pomalowałem bazowym kolorem wnętrze. Jako bazowy kolor użyłem H308. Na białym podkładzie wygląda całkiem jasno, co powinno dobrze współgrać z kalkami 3D. Detale pomalowałem pędzlem. Następnie wszystkie elementy dostały błyszczący werniks.
Do podkreślenia detali użyłem dwóch washów. W kokpicie to Dark Brown od Tamki. We wnękach podwozia to neutral grey od Ammo. 

Jutro planuję te elementy satynowym lakierem a potem kleić kalki.

DSC02806-1.thumb.jpg.9ed6759cd7107cffc741cd6738e792be.jpgDSC02810-1.thumb.jpg.2168add2a6ea4c729cb318c37c26fd80.jpgDSC02815-1.thumb.jpg.6d9edb7300125b47cd3978bab29a1a89.jpg

 

Niedługo koniec zabaw z kokpitem. W tak zwanym między czasie poskładałem i pomalowałem bazowym kolorem fotele. Fotki wkrótce.

 

Mam pytanie do znawców F-14.  Tamka w instrukcji sugeruje spód samolotu i wnętrza gondol silników pomalować zwykłym białym  kolorem (TS-27). Przeglądając warsztaty w necie widziałem, że ludzie wykorzystują np H317 -  Insignia White.  Czy ktoś się orientuje jaki kolor jest najodpowiedniejszy? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja. Kokpit zabezpieczyłem satynowym lakierem i przeszedłem do aplikacji kalek 3D. 

Wszystkie kalki przyklejałem wykorzystując do tego klej PVA - Ammo Ultra Glue. Kalki bardzo szybko chłoną wodę. Po kilku sekundach na wilgotnej gąbce były gotowe do aplikacji.

Muszę przyznać, że efekt końcowy jest po prostu świetny :D Bardzo mi się podoba jak ten kokpit teraz wygląda. Ach gdyby tylko były tańsze :D

W najbliższym czasie zajmę się fotelami. Mam je  już pryśnięte kolorem bazowy, zostaje pomalować je pędzelkiem. 

DSC02864-1.thumb.jpg.fb334465a0785db68b265b3e3327a600.jpg

 

DSC02838-1.thumb.jpg.57ee36ac71cb462ed315b6b587c49895.jpg

 

DSC02847-1.thumb.jpg.c8b83ebc82d55ed8b57483d57189a800.jpg

 

DSC02849-1.thumb.jpg.e3cea887ff5b36d1502062246b7c1ba9.jpg

 

Przedni wiatrochron w Tomcatach był barwiony. Po przeglądnięciu zdjęć wydaje mi się, że ten kolor bardziej wpada w zielony niż w niebieski. 
Instrukcja sugeruje jednak użyć koloru clear blue. Co wy na to? 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to bardzo efektownie aczkolwiek pewnie warto by to jeszcze tu i tam przybrudzić. Czyściutki kokpit sprawia jednak wrażenie trochę 'posegmentowanego'. Bardziej zwracają uwagę elementy aniżeli całość. Może na żywca jest inaczej. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zestawu Quinty nie będą nigdy tańsze, a obecnie i w pewnie długiej przyszłości będą niedostępne, więc możemy o tych produktach zapomnieć. Miejmy tylko nadzieję, że inni producenci szybko tę lukę wypełnią. Ale zestawy czeskie czy Red Fox nie są tak dobre jak Quinta.  Szyba powinna być w odcieniu zielonkawym, a nie błękitnym. To ewidentny błąd w instrukcji. Sam się na to złapałem niestety.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kozborn napisał:

Wygląda to bardzo efektownie aczkolwiek pewnie warto by to jeszcze tu i tam przybrudzić. Czyściutki kokpit sprawia jednak wrażenie trochę 'posegmentowanego'. Bardziej zwracają uwagę elementy aniżeli całość. Może na żywca jest inaczej. 

A masz jakiś pomysł w jaki sposób to pobrudzić? Polać to jakimś washem? 
 

3 godziny temu, Jacek Kryszak napisał:

Niestety zestawu Quinty nie będą nigdy tańsze, a obecnie i w pewnie długiej przyszłości będą niedostępne, więc możemy o tych produktach zapomnieć. Miejmy tylko nadzieję, że inni producenci szybko tę lukę wypełnią. Ale zestawy czeskie czy Red Fox nie są tak dobre jak Quinta.  Szyba powinna być w odcieniu zielonkawym, a nie błękitnym. To ewidentny błąd w instrukcji. Sam się na to złapałem niestety.

Te kalkomanie naprawdę cieszą oko. Ich prawdziwe piękno można dostrzec na zbliżeniu :D Mam nadzieję, że niedługo pojawi się coś o podobnej jakości. Mając taką alternatywę do blaszek to bardzo kusi, żeby dołożyć parę złotych i kupić sobie coś tak ładnego. Ten efekt 3D jest nie do podrobienia. Dzięki za informacje odnośnie wiatrochronu!


W sumie to od razu zapytam o kolorki? Co wybrać? Szukam czegoś z palet śmierdzieli.
Mam coś takiego:
Light Gull Grey - AK RC Air 220

Żółty na krańcach stabilizatorów: Gunze C352 Chramate Yellow
Co sądzicie o takich wyborach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, szukam dokładnie w tym malowaniu.
Poszperałem jeszcze trochę w necie. Na arc forum RichardL zrobił porównanie kolor ze wzornikiem.
Wygląda na to, że C315 od Gunze pasuje idealnie. 

Z żółtym możesz mieć rację, zrobię testy. 

 

image.png.9fff3d3e1a22c94105cc350ad970c7eb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2022 o 20:00, Juffre napisał:

A masz jakiś pomysł w jaki sposób to pobrudzić? Polać to jakimś washem? 

Rekomenduję bardzo delikatny suchy pędzel jakimś pobrudzonym silverem lub alu. Zawsze fajnie uwypukla oprzyrządowanie. Generalnie zwracają uwagę jasnoszare, grube brzegi/krawędzie - nie powinny być czarne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kozborn napisał:

Rekomenduję bardzo delikatny suchy pędzel jakimś pobrudzonym silverem lub alu. Zawsze fajnie uwypukla oprzyrządowanie. Generalnie zwracają uwagę jasnoszare, grube brzegi/krawędzie - nie powinny być czarne? 

Myślałem co by tutaj jeszcze poprawić. Zdecydowałem, że nie będę już bardziej brudził tego wnętrza. Patrząc na nie nieuzbrojonym okiem całość wygląda dobrze. Te kalki robią wrażenie. Boję się, że robiąc poprawki coś popsuję czego już nie będzie tak prosto poprawić. Dzięki za czujne oko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuję prace na modelem. 
Zakończyłem pracę w kokpicie. Skleiłem połówki kadłuba. Pomalowałem na zielono wiatrochron. 
Oczywiście nie byłbym sobą gdybym czegoś nie spieprzył. 

Podczas przymierzania do wklejenia daszku nad konsolą pilota okazało się, że cała wanna/kokpit jest przesunięta w lewo. W wyniku czego nie dało się normalnie przykleić wiatrochronu. 
Po partyzanckich bojach i wycięciu sporej części wanny udało się jako tako go dopasować.

 

DSC02879-1.thumb.jpg.52bc2f8cc0ba22317523349301c10905.jpg

DSC02886-1.thumb.jpg.7db1a9a4c374be3777f01f64c4d793fb.jpg

 

Trochę miłości dostało się też fotelom.
DSC02888-1.thumb.jpg.faa15e1224d9dab2a26a1e99127dcc4b.jpg

 

Nie próżnując  dokręciłem skrzydełka :D

image.thumb.png.4f5829bf3a1b5d6139885097909fecb0.png

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji mam pytanie jakiego koloru powinno być podwozie i jego wnęki. 
Przykładowo na tej fotce wydaje się, że kolor dołu samolotu jest nieco ciemniejszy niż sama goleń. Tak jakby goleń była biała a spód FS17875.
Tamka w instrukcji podaje, żeby malować te części na biało.
image.thumb.png.260b911f38bb0f2a73110248d6fd080b.png

Tutaj bardziej mi to wygląda na kolor spodu niż czysty biały. Mam już mętlik. Ktoś coś wie?image.thumb.png.55262375850ce715842f461c2f56f256.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ty tam coś krzywo skleiłeś??? Przecież ten model pasuje jak klocki lego. 

Na zdjęciu masz zapewne samolot w szarym malowaniu, a więc golenie są białe w spód szary. Co do kolorystyki wnęk postępuj zgodnie z instrukcja montażu.. Jedyny jej błąd to kolor przedniej szyby.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wloty powietrza to kolor biały, taki sam jak wnęki podwozia, lecz kolor spodu powinien być w innym odcieniu.  Ja kupiłem do swojego modelu kolory z zestawu Hataki do maszyn US Navy z tego okresu, jednak ich odcienie wydały mi sie nieodpowiednie. Biały na dolne powierzchnie okazał się w zasadzie jasno szary, a kolor na górne powierzchnie okazał się zbyt zielonkawy i finalnie pomalowałem swój model mieszając różne farby Gunze i Tamiya. Czy wyszły mi odpowiednie kolory sam nie wiem.  Buduje ten samo model w malowaniu pudełkowym

Co do kolorystyki wspomagam się fragmentami filmu " The Final Countdown"   

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek Kryszak Bardzo dziękuję Ci za wszystkie uwagi odnośnie malowania. Bardzo się przydają :)

To mam jeszcze jedną rozkminę związaną już bezpośrednio ze sklejaniem połówek kadłuba i linii podziałów.

image.thumb.png.24bcb5010124fa0c3ae02c8c26d254f1.png

Na modelu prezentuje się to tak:
image.thumb.png.293296d553c7c3e5de7d9351cf276b01.png

W obszarze zaznaczonym na czerwono jest linia podziału. W obszarze żółtym już jej nie ma. Chce się jak najmniej narobić przy szpachlowaniu i odtwarzaniu linii podziału.
Mój pomysł wygląda następująco. W obszarze zaznaczonym na żółto nałożyć więcej kleju - Tamiya Extra Thin. Tak żeby mocno rozpuścić spoinę. W obszarze czerwonym zaś myślę użyć Mr Cement S. Jest mniej agresywny, użyję go tylko powierzchniowo, tak aby ostała się linia podziału. 
Co sądzicie o takiej operacji? Czy to wykonalne? Podobnie sytuacja wygląda z tyłu kadłuba.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obszar czerwony zalej Tamiya extra thin ale dekitatnie żeby ci nie rozmyło bo ci linie podziału znikną bo mi sie tak stało. Chciałem to uzupełnic pozniej ale rysanie tak cienkich lini na obłej powierzchni stało sie bardzo trudne. Dziś pewnie bym już to zrobił bo dokupiłem rysaki Tamiya i odpowiednie taśmy samoprzylepne do prowadzenia rysaka, ale rok temu tego nie miałem. Uskok na pozostałej część napływu skrzydła z jednej strony zaszpachlowałem CA a z drugiej strony kilkoma warstwami kleju Tamiya Cement, tego gęściejszego z pomarańczową nakrętką i okazał sie on genialnym rozwiązaniem do szpachlowania. CA trudniej sie szlifuje i trudniej rysze linie bo jest twardszy niż polistyren. Można go oczywiście zmieszać z jakimś pigmentem ale wtedy przy szlifowaniu bardzo brudzi. A Tamiya Cement łatwo da się szlifować i ma po wyschnięciu twardość zblizoną do polistyrenu. Tylko trzeba nakladac cienkimi wartswami i poczekac jakieś 24 godz aż kazda warstwa wyschnie, Do szpachlowania małych ubytków jest genialny.  Te linie imitujące wysuwane płetwy to teraz dla mnie problem i budowa na tym utkneła, bo stwierdziłem że po pomalowaniu modelu narysuje je jakoś. Okazało się to dośc trudne, czy tez ołowkiem czy te z cienkopisem.  Próby namalowania tych lini tez sie nei udały bo nie jestem w stanie zrobić tak precyzyjnego maskowania żeby wyszła linia 0,2 mm. Próbowałem też wyciąć takie cienkie paski z kalkomanii, tez nic bo wszystko wychodzi zbyt grube.  Budując model zwróć uwage na wciagnięcia plastiku na statecznikach pionowych, występuja na sterze kierunku i krawędzi natarcia i o ile na sterze może nie będa widoczne po malowaniu to na krawędzi natarcia bardzo bedzie to widać bo trzeba go malowac na srebrno. Ja to wszystko zalałem delikatnie tamiya cement i wgłębienia znikneły bez sladu. 

Edytowane przez Jacek Kryszak
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.