Skocz do zawartości

F-14A, Tamiya 1:48


Juffre

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Udało się skleić połówki kadłuba. Trzeba przyznać, że to czysta przyjemność. Wszystko jest bardzo dobrze przemyślane i bardzo dobrze do siebie pasuje. 
DSC02899-1.thumb.jpg.dc2a9b33975db217aa69e3c329e2a70c.jpg

 

Dodatkowo skleiłem skrzydła stabilizatory pionowe i stery wysokości. 
Teraz dam bryle dobrze wyschnąć i będę zabierał się obróbkę powierzchni. W niektórych miejscach niefortunnie podpłynął mi klej. Będę miał trochę piłowania i rycia linii podziału.

No i mam jeszcze pytanie o dysze żywiczne do tego modelu. 
Przejrzałem to co w pudełku oferuje Tamka. Nie wygląda to bardzo tragicznie. Zarówno zewnętrzna część i wewnętrzna posiada detale. Zastanawiam się więc czy warto jest pójść w kierunku aftermarketów. 
Używał ktoś Eudarda/Reskita/Airesa? Czy warto wydać ~85zł na taki dodatek? Jak ze spasowaniem takiego rozwiązania?

Edytowane przez Juffre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie jakiego kolor podkładu użyć? 
Malowanie to Jolly Rogers. Spód biały, góra szara.
image.thumb.png.b24ccf94c6b5b60defab862157320586.png

 

Czarny odpada. Malowanie tak jasnych kolrów na czarny podkładzie będzie mordercze plus stawiam, że ostatecznie kolory wyjdą mało nasycone. 
Rozważam dwie opcje:
- podkład biały - później malowanie preshadingu ciemno szarym kolorem, dobre szczególnie na brzuch gdzie ma być później biały kolor
- podkład szary - później malowanie marblingu za pomocą białego koloru, jak najwięcej by ostateczne kolory wyszły nasycone
Jak narazie skupiam się w kierunku szarego - to dlatego, że po suczce mam już doświadczenie z marblingiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Juffre napisał:

.....

- podkład szary - później malowanie marblingu za pomocą białego koloru, jak najwięcej by ostateczne kolory wyszły nasycone
Jak narazie skupiam się w kierunku szarego - to dlatego, że po suczce mam już doświadczenie z marblingiem

 

Biały nie nasyca koloru 😉

Zobacz to, może nie widziałeś wcześniej, a wydaje się całkiem ok: 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już ten filmik. Prace Jarka to prawdziwy majstersztyk. Myślę, że wykorzystam kilka technik z tego filmu. Docelowo planuję by samolot był mniej brudny i zmęczony :D 
Kolejny Tomcat z pewnością zrobię całego szarego i mocno wytyranego :)

 

30 minut temu, Dorotka napisał:

Biały nie nasyca koloru

Może źle się wyraziłem :) Jasne kolory lepiej wyglądają na jasnym podkładzie. Prościej też coś pomalować. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Roland_Sebastian napisał:

A myślałeś o srebrnym podkładzie? :D

Tak :) Przeszło mi to przez myśl. Widzę tutaj jednak pewien problem. Sredbny wyciąga absolutnie wszystkie niedociągnięcia. Nawet drobne ryski na powierzchni. Mówię tutaj o C8.  Plus moim skromnym zdaniem trudno się go kładzie, trzeba uważać żeby nie zrobić odkurzu. Z tego powodu go odrzuciłem, żeby się nie męczyć. 
Jak kiedyś wrócę do Spitfire'a to może na nim przećwiczę srebrzankę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace na Tomcatem trwają. 
Złożyłem do kupy fotele i podwozie.

DSC02911-1.thumb.jpg.98df9db4b017c742de174ad98692deab.jpg

 

DSC02923-1.thumb.jpg.5df82185b793a6bad855901609c99967.jpg


Cześć elementów dostała podkład. Zdecydowałem się na szary Mr. Finishing Surfacer 1500, na tym kolorze postaram się zrobić trochę marblingu.

 DSC02927-1.thumb.jpg.53f33f73814b38cebcaceac60953b719.jpg

 

Czeka mnie teraz najtrudniejsza część budowy (jak dla mnie :D) Jest to szpachlowanie połówek kadłuba i skrzydeł. Elementy te dostały już pierwszą warstwę podkładu aby zobaczyć wszystkie niedoskonałości. W procesie obróbki zatarłem bardzo dużo linii podziałowych, które teraz będę musiał odtworzyć. Na najbliższy czas zapowiada się więc nieprzyjemna robota. 
W tak zwanym międzyczasie planuję zająć się obróbką owiewki i pomalowaniem dysz. Zdecydowałem się zostać przy dyszach zestawowych :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tap-chan napisał:

Mi to wygląda na łączenie form, widać, że biegnie od samej poduszki aż do końca kadłuba, tylko dalej zeszlifowałeś.

 

16 minut temu, Dorotka napisał:

Do usunięcia :) 

Dalszą część zeszlifowałem, bo na fotkach widziałem że tam nie ma linii. Dzięki, będzie szpachlowanko :D
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Juffre napisał:

 Masz jakąś dobrą stronę ze zdjęciami Tomcatów?

Zdjęcia z moich zasobów- znalezione w necie. Super zdjęcia są w DACO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie. Tym razem o trasowanie linii podziału które biegną przez zaoblone krawędzie kadłuba. 
Nie da się tego wytrasować od prostego kawałka taśmy maskującej.  Czy macie jakiś patent jak najprościej wytrasować coś na takiej powierzchni?
image.png.f14b530cd55352f1ace36089fef75082.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam  winylowej taśmy 3M szerokości 3mm. Takiej jak ta:

 

https://allegro.pl/oferta/3m-471-tasma-winylowa-niebieska-3mm-33m-jednostron-11583257338

 

Jest grubsza niż zwykła taśma maskująca, więc dobrze prowadzi igłę/czeską żyletkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Roland_Sebastian napisał:

Używam  winylowej taśmy 3M szerokości 3mm. Takiej jak ta:

 

https://allegro.pl/oferta/3m-471-tasma-winylowa-niebieska-3mm-33m-jednostron-11583257338

 

Jest grubsza niż zwykła taśma maskująca, więc dobrze prowadzi igłę/czeską żyletkę.

Da się ją trochę nagiąć aby uzyskać zakrzywienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.