Skocz do zawartości

F-14A, Tamiya 1:48


Juffre

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Juffre napisał:

No cóż skoro już się tak namęczyłem to nie będę go zamalowywał. Zobaczymy co mi wyjdzie po marmurku. Będę sukcesywnie wstawiał fotki :)
 

 

Fakt, że pewnie poświęciłeś na to sporo czasu, ale czarny podkład zawsze możesz na to położyć. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin Witkowski napisał:

 

Fakt, że pewnie poświęciłeś na to sporo czasu, ale czarny podkład zawsze możesz na to położyć. 

 

  Przy Su-27 się na tym przejechałem. Pomalowałem samolot czarnym podkładem i na tym zacząłem robić marmurek białą farbą. Gdzy przyszło do blendowania, musiałem położyć dużo warstw farby żeby osiągnąć nasycone kolory. Dużo warstw farby zakryło marmurek.
Kamuflaż jest jasny więc uznałem, że łatwiej będzie robić marmurek na jaśniejszej bazie stąd użycie szarego podkładu. Preshadingu nie planowałem ale pooglądałęm troche  warsztatów Kfsa i uznałem, że spróbuję.
Gdybym robił Tomcata późnego w szarym to bez zastanowienia użyłbym czarnego podkładu - a tutaj cały spód jest biały 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Juffre napisał:

Kamuflaż jest jasny więc uznałem, że łatwiej będzie robić marmurek na jaśniejszej bazie stąd użycie szarego podkładu. Preshadingu nie planowałem ale pooglądałęm troche  warsztatów Kfsa i uznałem, że spróbuję.

W takim przypadku tak mocny preshading może być ciężko zakryć i będzie się rzucał w oczy. Ewentualnie będziesz potrzebował sporo warstw. Z doświadczenia zauważyłem, że lepiej dać tylko odrobinę ciemniejszy kolor niż baza na preshading i ewentualnie w trakcie malowania to poprawić niż próbować zamalować za mocny preshading.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Juffre napisał:

  Przy Su-27 się na tym przejechałem. Pomalowałem samolot czarnym podkładem i na tym zacząłem robić marmurek białą farbą

I ten biały, to był Twój błąd. Niepisana zasada jest taka, że jeśli budujesz kolor na czarnym, to wszystko co położysz na podkład, a przed kolorem bazowym, powinno się mieścić na skali utworzonej między czarnym, a właśnie bazą. Biały jest w tym momencie poza skalą. Stąd konieczność grubszej warstwy/większej liczby warstw, co niweczy wspomniane niepisane założenia tej metody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Psar77 napisał:

Nie no - naprawdę wolałeś użyć grubej i nieregularnej krechy preshadingu aniżeli wytrasować linie podziału ? :kopara:
 

Może nie tak grubej ale efekt końcowy przebijającego śladu linii bez jej nacinania mile mnie zaskoczył. Jednak tą metodę to raczej na jasnych schematach malowań można stosować aniżeli na ciemnych. Potraktowałem to jako swego rodzaju całkiem udany eksperyment,

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Roland_Sebastian napisał:

W takim przypadku tak mocny preshading może być ciężko zakryć i będzie się rzucał w oczy. Ewentualnie będziesz potrzebował sporo warstw. Z doświadczenia zauważyłem, że lepiej dać tylko odrobinę ciemniejszy kolor niż baza na preshading i ewentualnie w trakcie malowania to poprawić niż próbować zamalować za mocny preshading.

 

Tak, taki preshading może być problematyczny. Dlatego planuję przed marmurkiem nałożyć transparentną warstwę koloru bazowego. Liczę że stonuje to te czarne krechy :)
https://www.kfs-miniatures.com/1-48-tf-9j-cougar-malowanie/
Bazowuję na tym poradniku. Jak narazie trzymam się planu :)

 

 

1 godzinę temu, Marcin Witkowski napisał:

I ten biały, to był Twój błąd. Niepisana zasada jest taka, że jeśli budujesz kolor na czarnym, to wszystko co położysz na podkład, a przed kolorem bazowym, powinno się mieścić na skali utworzonej między czarnym, a właśnie bazą. Biały jest w tym momencie poza skalą. Stąd konieczność grubszej warstwy/większej liczby warstw, co niweczy wspomniane niepisane założenia tej metody. 

Tak, to był błąd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Juffre napisał:

https://www.kfs-miniatures.com/1-48-tf-9j-cougar-malowanie/
Bazowuję na tym poradniku. Jak narazie trzymam się planu :)

Podrzucę Ci jeszcze filmik, na którym ja sie uczyłem malować. :) Co prawda nie odrzutowiec, ale technika malowania ta sama.
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zachciało mi się, żywicznych rakiet. Na pierwszy rzut poszły Sparrowy od Eduarda. 
Nie do końca spodobał mi się detal na nich to uznałem, że domówię Reskity.
image.thumb.jpeg.948df39f5128464140c89bc0c8caf823.jpeg

I tutaj trzeba przyznać. Detal dużo lepszy niż w eduardzie plus lepiej przemyślany montaż "skrzydełek"image.thumb.jpeg.f6b2383ee81cde1247b711a3032b52d0.jpeg

 

Ale pojawił się fuck up - i tutaj nie wiem czy to problem reskita czy tylko moich rakiet. Egzemplarze, które dostałem mają dziwnie zakończoną głowicę - taką jakby krzywą z wystającym "cyckiem":
image.jpeg.f7c6e46d29e75c6b70f8a6eb54a6ee47.jpeg

W porównaniu do Eduarda wygląda to po prostu słabo:

image.thumb.jpeg.97528f447ba29eb875f54e9a214b64c4.jpeg


Teraz się zastanawiam co z tym zrobić. Wolę ResKita ale ta głowica wygląda paskudnie. Nie wiem czy uda mi się to ładnie zeszlifować. Ten typ tak ma czy może lepiej to reklamować? Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin Witkowski napisał:

Ale to są 3min roboty. Szybciej to ogarniesz niż napisanie powyższego posta. Serio.

Tak, miałeś rację. Zeszlifowałem to elegancko :D I fakt, zajęło to mniej czas niż zrobienie fotek :D
Koniec końców zdecydowałem się na Eduarda.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.03.2022 o 18:51, Juffre napisał:

Mam kolejne pytanie. Tym razem o trasowanie linii podziału które biegną przez zaoblone krawędzie kadłuba. 
Nie da się tego wytrasować od prostego kawałka taśmy maskującej.  Czy macie jakiś patent jak najprościej wytrasować coś na takiej powierzchni?
image.png.f14b530cd55352f1ace36089fef75082.png

Polecam piłki Hasegawa. Są one odpowiednio wyprofilowane do pracy na takich powierzchniach. Sprawdzałem i piłki (super drobniutkie żabki) spełniają znakomicie swoje zadanie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Cześć, chwilę mnie tu nie było. Po pewnych perturbacjach wracam wreszcie do budowy F-14.
Zacząłem pierwsze malunki spodu. W sposób nieregularny nałożyłem C316. Można powiedzieć że malowałem pół marmurkiem - trochę meandrowania trochę równego malowania. Zastanawiam się czy robić na tym marmurek z białego i beżowego...

 

image.thumb.jpeg.e3d96de44fed4e11a0f0a35e54ab0a17.jpeg


Stery wysokości: 
Tutaj jest już więcej warstw: 
1) biała C316
2) biały marmurek C1
3) beżowy C321
4) na wykończenie i blendowanie C316
image.thumb.jpeg.51c0c0f69b16a39e72b4acccd13e3104.jpeg


 

Co sądzicie o rezultatach?
 
Ogólnie ciężko się robi zdjęcie elementom pomalowanym na biało leżących na białym brystolu :D

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawców. Jakim kolorem pomalować zaznaczone elementy. 
Instrukcja zestawu mówi o aluminimum, na necie widziałem, że ktoś pomalował to na kolor stali szlachetnej. Patrząc na zdjęcia oryginały ciężko na coś się zdecyfować.  Co wybrać? 

image.thumb.png.3ab6e12a810852625e23fed0e6b7e21e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.