Skocz do zawartości

Ford Tf-c RPM 1/35 - bolszewika goń, goń, goń!


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że bolszewików nadal trzeba gonić pomimo upływu ponad stu lat od wojny Polsko-bolszewickiej, postanowiłem wygrzebać jeden z moich skarbów w składziku. Mam jeszcze jeden egzemplarz w 1/72, który skleję w późniejszym czasie. A więc:

 

LANCE DO BOJU, SZABLE W DŁOŃ, BOLSZEWIKA GOŃ, GOŃ, GOŃ!

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ci92e8j18rI&t

 

 

 

A teraz inbox:

 

 

20220314_112135

Ładna okładka w postaci malowanego obrazu

 

20220314_112420

Detal nawet ciekawy z ładnymi nitami, ale jest potencjał do poprawek.

 

20220314_112335

Kalkomanie dobrze wydrukowane.

 

20220314_113021

Oczywiście literatura papierowa jest.

 

Oraz literatura cyfrowa:

 

http://derela.pl/ftbp.htm

 

 

 

Odnośnie różnic między pudełkiem, a rzeczywistym Fordem, to tak. Podczas wojny nie posiadały reflektora, oraz biało czerwonej tarczy, a jedynie numer na boku kadłuba. Część z pojazdów miała nazwy własne. Jeżeli znajdę zdjęcie takiego egzemplarza, to będzie z nazwą.

 

vvvvvvvvvv

Jeszcze jedno. Producent nie podał żadnych numerów farb i tu prośbą, czy ktoś się orientuję jakich użyć.

^^^^^^^^^

 

 

 

 

 

Kilka zdjęć prawdziwych Fordów ze strony derela.pl

 

ftb_1big.jpg.22c1dfa925cda2aca97671151db416b9.jpgftb125.jpg.6829d82d4b4ad93cc8056de43c58c1e8.jpgFord_ftb_gaz.jpg.3786a8310d537edc0bf6eab17bede246.jpg

 

 

 

  • Pierwsze cięcia i klejenie nastąpią, kiedy nastąpią, bo lubię mieć kilka modeli rozgrzebanych na raz :szczerbol:
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szupryt napisał:

Genialny pomysł! Warto wspomnieć o konstruktorze pojazdu - Tadeuszu Tańskim. Utalentowany i wszechstronny konstruktor (projektował m.in. auto CWS T-1) i jednocześnie nietuzinkowa postać. Polecam: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Tański

 

 

Zapomniałem napisać, że konstruktor stoi przy tym Fordzie:

 

ftb_1big.jpg.2db0b51a09209c27bc41ceaa8a189d83.jpg

 

 

Inżynier Tański, to bardzo ciekawa postać. Co ciekawe, to CWS T-1 był do rozkręcenia jednym kluczem! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba  że był to klucz francuski 🙂

Temat godny.  Bez wątpienia wart podglądania. A model jaki jest każdy widzi. Życzę sukcesów. 

Pozdrawiam.

Andrzej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, X32 napisał:

Na rynku jest tylko ten koślawy RPM i nie ma nic lepszego w skali 1:35?

 

Jedynie RPM go wydał i wątpię, żeby ktokolwiek inny wydał go kiedyś w plastiku... no chyba że IBG się kiedyś zlituje nad polskimi maszynami. 

Jest jeszcze model papierowy w 1/25 wydawnictwa Modelik, oraz RPM w 1/72

 

200408.jpg.f908abea1fa2204a8097805c764f9217.jpg0_0_productGfx_5a80f57d849464a24d60bee8bdc38c9f.jpg.a976c0f7aa98316f2de0a4f82d68a9a1.jpg

 

 

 

 

Skleiłem w całość kadłub. Niestety tamiya extra thin trochę się rozlał i będą dwa odciski palca do przeszlifowania. 

 

20220315_153129.thumb.jpg.877c78932483300faabd997a34cc67d0.jpg

 

 

 

W porównaniu z 7TP, to maluch z niego. Trzeba będzie do kompletu skleić też FT17 w 1/35.

 

20220315_153518.thumb.jpg.dda837f3495577850e216a05b58a1748.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technika druku 3D w żywicy rozwija się tak szybko, że być może w niedługim czasie pojawią się modele 3D takich rodzynków jak ten tytułowy a wtedy bez większych problemów będzie można samemu to wydrukować albo dać komuś do wydrukowania. Jest nadzieja.

Jakby się mogło przydać to mam kilka zdjęć repliki tego wozu, która jest w posiadaniu Grupy Historyczno Edukacyjnej Szare Szeregi.

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Endrju napisał:

 

Jakby się mogło przydać to mam kilka zdjęć repliki tego wozu, która jest w posiadaniu Grupy Historyczno Edukacyjnej Szare Szeregi.

 

 

Dziękuję za zdjęcia, właśnie znalazłem Twój walkaround Forda Tf-c :super:

 

 

Model poszpachlowany i zeszlifowałem dwa odciski palca.

 

20220316_121834.thumb.jpg.334ff7e87c4421415aa82fe4dd8ecb44.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Dziękuję za zdjęcia, właśnie znalazłem Twój walkaround Forda Tf-c :super:

 

Szczerze mówiąc zdążyłem już zapomnieć, że je tam wrzuciłem. 🤪

Gdybyś potrzebował dodatkowych zdjęć tego pojazdu to mam namiar do vice prezesa tego stowarzyszenia.

Pozdrawiam.

Andrzej.

Edytowane przez Endrju
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zacny no pancerka mała ale z dużym bagażem historycznym .

Nie będę się rozpisywał co jest nie tak z tym pojazdem bo inaczej musiałbyś zrobić go od podstaw .

Odnośnie kolorów to myślę że to zdjęcie coś niecoś podpowie .

Replika robiona na podwoziu oryginalnego forda wg zachowanej dokumentacji .🙂

DSC_1612.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Andrzej Godlewski napisał:

Temat zacny no pancerka mała ale z dużym bagażem historycznym .

Nie będę się rozpisywał co jest nie tak z tym pojazdem bo inaczej musiałbyś zrobić go od podstaw .

Odnośnie kolorów to myślę że to zdjęcie coś niecoś podpowie .

Replika robiona na podwoziu oryginalnego forda wg zachowanej dokumentacji .🙂

 

 

Jako koneser pactry wink3 widzę już kilka farb, ktorych mogę użyć do pomalowania modelu. Miałem się wzorować na jakimś zdjęciu z wojny jeśli chodzi o układ plam, ale chyba odtworzę układ z repliki.

 

 

9 godzin temu, Endrju napisał:

 

Szczerze mówiąc zdążyłem już zapomnieć, że je tam wrzuciłem. 🤪

Gdybyś potrzebował dodatkowych zdjęć tego pojazdu to mam namiar do vice prezesa to stowarzyszenia.

Pozdrawiam.

Andrzej.

Myślę, że póki co wystarczą mi zdjęcia ogólne maszyny. Zazdroszczę znajomości :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie moja sporawa i absolutnie nie wtrącam się w Twój warsztat.

Nie lepiej poodcinać zawiasy i tp. elementy, a kadłub od zera zrobić z hips-u, nakłuć w miejscach nitów i przykleić kulki bga ? Jak to będziesz szpachlował to wyjdzie pełna bryłą, a przecież to było z blachy .  Jeden z Kolegów robi tutaj takie cudeńka od zera z tworzywa sztucznego, kiedyś doradzał. Jest w sieci samouczek gdzie Kolega modelarz kartonowy robi ten pojazd z papieru, wychodzi mu cudeńko. Masz wzorzec z którego możesz powycinać elementy, pokleić na wewnętrznych ramach itd.. Nie chcę zniechęcać, ale jesteś pewien że to oszpa:bip:esz i oszlifujesz nie niszcząc nitów, poza tym tam są zwichrowane płaszczyzny...

 

Edytowane przez chorąży
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kadłub i wieżyczka poszpachlowane i przeszlifowane. Teraz zastanawiam się nad odpowiednimi kolorami kamuflażu.

 

Nieukrywam, że chciałbym skończyć tego Forda na konkurs w Bytomiu za dwa tygodnie.

 

20220501_095111.thumb.jpg.09d83d9413fe175b178d38210a934332.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, bulik58 napisał:

Fajnego busa budujesz :super: patrzac na ponizsze zdjecie zastanawia mnie w jaki sposob mocowano zaznaczona czesc do scian bocznych?  Sciany boczne + przod maja pare nitow ale gora jest gola jak aktorki w pewnych filmach. Pytam dlatego iz wspominasz juz o malowaniu.

 

 

Spokojnie, panele boczne otwierało się na zawiasach. Z tego co widzę, to maska silnika jest przymocowana na stałe. 

 

20220501_121052.thumb.jpg.1560c21d5152a33c86445088ef9ed9c0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany boczne zabudowy silnika, są przynitowane na stałe tak z przodu, jak i tyłu - nie otwierały się. Dostęp do silnika z boków, był poprzez te małe klapy na zawiasach, za to góra maski odchylała się cała na bok. Coś jak na zdjęciu poniżej, ale z tego co pokazują zdjęcia archiwalne, biorąc po uwagę mocowanie reflektora i co widać po zawiasach na masce, to cała góra otwierała się (patrząc od przodu) nie z lewa na prawo, tylko z prawa na lewo.

 

Grenadier%202013%20(12d).JPG

 

Zapięcia maski widoczne są z prawej strony (patrząc od przodu), co widać na zdjęciu poniżej.

 

ftb_1big.jpg

 

440px-Armored_car_pattern_34.jpg

Fotki z sieci

 

Poniżej walkaround do repliki.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Podwozie oraz szprychy na kołach pomalowałem na XF-58 Olive Green. 

 

 

Teraz zastanawiam się nad odpowiednimi odcieniami farb do pomalowania kamuflażu.

 

 

 

20220727_201332.thumb.jpg.de61c0a08a7f4247fe75729f3caebb36.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie malowania to cytat ze strony http://derela.pl/ftbp.htm 

 

Cytat

Malowanie

Kamuflaż był czterokolorowy, plamy najprawdopodobniej w kolorach: żółtawym, ciemnobrązowym, szarym i oliwkowozielonym, oddzielone cienkimi czarnymi paskami. Rozkład plam na poszczególnych samochodach różnił się.

Niektóre pojazdy miały malowane nazwy własne, takie jak: „Osa”, „Bąk”, „Mucha”, „Komar”, lecz nie jest jasne, kiedy je nosiły. Podczas wojny 1920 roku polskie samochody nie nosiły znaków rozpoznawczych, które przyjęto w połowie lat 20., w formie biało-czerwonych tarcz.

 

Skoro kamuflaż czterokolorowy, to będę się wzorował na analogicznych francuskich kamuflażach z tego okresu.

 

Ciekawostką jest to, że podwozie i koła miały inny odcień zieleni niż kadłub. Stąd zastosowałem XF-58.

 

 

 

Pokolorowałem zdjęcie Forda przy pomocy internetowych programów i coś tam widać jeśli chodzi o podział kolorów na pancerzu.

ftb_1big.jpg.2db0b51a09209c27bc41ceaa8a189d83.png.a679fa47c2807aecdbedfd674e7876f0.png

 

6d5a142f-225a-4ab1-96f9-4ea40b220020.jpeg.ea4e260946d0c54ac4b92284db7cfbcc.jpeg

 

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Godzinę temu, bulik58 napisał:

Nie bedzie za ciemny?

 

Wzorowałem się na odcieniach farb francuskich z tego okresu, bo to jednak kamuflaż francuski.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.