Skocz do zawartości

Nowe kalki Eduarda


MIRO

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie macie doświadczenia z nowymi kalkami Edka, tymi ze zdejmowanym filmem? Podchodzę do nich jak do jeża, ale przychodzi w życiu każdego mężczyzny moment, że trzeba się z nimi zmierzyć. 

 

Tak z rzeczy najistotniejszych:

- lakierować przed, czy kłaść prosto na farbę?

- jakich płynów używać pod i na (czy w ogóle)?

- kiedy ściągać film?

- czy po ściągnięciu filmu "solić" jeszcze?

 

Każda współporada będzie mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia opisałem w tym temacie (2 strona)

 

18 godzin temu, MIRO napisał:

- lakierować przed, czy kłaść prosto na farbę?

Jeśli farba nie jest zbyt matowa, to kładę na nią. Ew. daję lakier półmatowy. Ale wg mnie można zawsze kłaść na farbę.

18 godzin temu, MIRO napisał:

- jakich płynów używać pod i na (czy w ogóle)?

Ja zawsze daję Set-a Microscale pod kalki, niezależnie jakie. Lepiej zwilża się powierzchnia i dużo łątwiej sie pozycjonuje niż na wodzie.

Na kalki używam Sol-a, także na te. Film jest dość gruby i powinien istotnie zmięknąć. Inaczej nie siądzie dobrze w szczelinach i po zdejmowaniu odlezie razem z warstwą farby. Jak nie jestem pewien, to "solę" kilkukrotnie w tym samym miejscu, masując pędzlem. Nie ma to wpływu na późniejsze zdejmowanie warstwy filmu.

18 godzin temu, MIRO napisał:

kiedy ściągać film?

Co nalmniej po kilkunastu godzinach. Ja daję 24h.

19 godzin temu, MIRO napisał:

- czy po ściągnięciu filmu "solić" jeszcze?

Nie. Tam już nie ma czego zmiękczać. To jest sama farba.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po testach. Nie jest dobrze, choć jest światełko w tunelu.

Kawałek hipsu zapodkładowany czarnym surfacerem 1500, na to C308 Gunze. Kalki traktowane od góry SET/SOL, Mark Fit Strong i ostatnie to MF Super Strong
20220429_112052.thumb.jpg.3d5269705cb8489e894ece6f26917e83.jpg

 

"Goła" farba:
20220429_112108.thumb.jpg.aa62f40d08adbf0369ca40df0d769132.jpg

S/S film odklejany taśmą schodzi razem z farbą. MFS nieco lepiej, ale bardzo trudno ruszyć film. Miejscami odłazi farba. 
Z kolei po potraktowaniu MFSS folia trzyma się jak wesz kołnierza. Nie sposób jej oderwać. Gdyby nie to, że widać te dziwne ciapki to byłoby do zaakceptowania w wersji "klasycznej" bez zdejmowania filmu. Po polakierowaniu błyskiem jest lepiej, ale du.. nie urywa

 

Lakier satyna Bilmodel
20220429_112112.thumb.jpg.2ec439d87ee82c4f172f32e7a4897412.jpg

Tu komentarz raczej zbędny. Dramat. Może to przez lakier Bilmodela, który jest chyba bardziej matowy, niż satynowy. O dziwo po MFSS film znów niemal nie do ruszenia.

 

X-22 Tamiya.
20220429_112138.thumb.jpg.52fe9c50b9eab1d1acef78329be596fc.jpg

Chyba jest OK. Zaskoczeniem jest kalka potraktowane MFSS - folia zeszła. Po specyfikach Tamki film zostawił na krawędziach jakieś paprochy, ale spokojnie zmyłem je white spirytem. Wszystkie 3 preparaty zostawiły po sobie ślad odpowiadający zdjętemu filmowi. Zmyć go się nie dało, ale pod warstwą błysku zniknął.

Wnioski? Najlepiej sprawdziła się kombinacja błysk/Set/Sol. Żadnych resztek filmu, który bezproblemowo zszedł z całego znaku, a farba pozostała nienaruszona. Jednak ja w każdym możliwym przypadku będę starał się zastąpić ten wynalazek kalką innego producenta albo maskami. Zbyt dużo tu liczenia na łut szczęścia, co na końcowym etapie budowy modelu jest nie na moje nerwy.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy próbowałes zdejmować folię całkowicie przy pomocy taśmy? Jeśli tak, to nie tędy droga. Przy pomocy taśmy trzeba odkleić tylko kawałek na rogu i dalej delikatnie zdejmowac folie pensetą. Mi w ten sposób nic się nie odrywa. Czasem jakieś punktowe elementy farby odejdą. Po całości taśmą zdejmuję folię tylko z bardzo małych elementów jak napisy eksploatacyjne. No i jak zostaną jakieś kawałki folii na brzegach to też usuwam je taśmą. Jak wspominałem, kładłem te kalki głównie na półmat Tamiya X-35. Ale zdarzało sie na czysty AK RC Air który daje satynową warstwę.  

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ciekawy sposób na usuwanie filmu z kalek Eduarda prezenduje Jenesis w jednym ze swoich filmów na YT. Używa do tego terpentyny/white spirit. 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
13 godzin temu, ChuChu napisał:

Te kalki to jakiś dramat. Właśnie nie dość że zniszczyłem kalkomanie, to jeszcze oderwałem kawałek farby. Ja jestem na "nie", jeżeli chodzi o te wynalazki.

Robiłeś jak na filmiku? Ten sposób naprawdę dziala, sprawdziłem osobiście🤩

Edytowane przez Pawel.G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.