Skocz do zawartości

Fokarium: A8 i F-8, Eduard 1/72


neptun1939

Rekomendowane odpowiedzi

Baza pod malowanie kamuflażu przygotowana. Może dziś wieczorem zacznę nakładać barwy maskujące.
UwFM9Vb.jpg
YUUvae5.jpg
YiPr6Zo.jpg
ROOFz8O.jpg
CizDsGS.jpg
2UlTA3K.jpg
RP1Vyy7.jpg
Of8lYSn.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foka dostała prawie wszystkie bazowe kolory kamuflażu. 
 Teraz gloss, kalki następnie, bezbarwny (satyna), białe esy-floresy ( muszą być malowane na kalki i częściowo jako obramówka kalek ( min.  "2 <",  +),  malowanie żółtych pasów (patrząc na fotę oryginału były one malowane jako ostatnie już na białe wstawki) i osłony silnika od spodu na żółto,  gloss, wash, matt, brudzenie i Satyna. 
 Czerwona osłona nie jest wklejona - muszę silnik pomalować, ale to dopiero po zmalowaniu żółtego spodu. Owiewka (tylna część) przymocowana do taśmy bluetackiem. 
 Zróżnicowanie powierzchni wyszło super, ale jak zawsze nie umiem tego uchwycić na zdjęciach - gołym okiem widoczne bardzo dobrze, natomiast jak robię zdjęcie to zanika... Jedynie na spodzie na RLM76 jest ono słabo widoczne. 
pZJZaRp.jpg
qk7Wam3.jpg
p61eYuI.jpg
hjqIvR1.jpg
nGzYQOi.jpg
NPfhX15.jpg
21rIzK1.jpg
ON9qAcY.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie właśnie na spodzie nic się z tego pieczołowitego preshadingu nie ostało - przynajmniej na zdjęciach. Co innego u gory, tu coś widać :)I moje odwieczne pytanie: czy nie dałoby się tego osiągnąć postshadingiem, który wg mnie jest techniką a) łatwiejszą b) lepiej kontrolowalną? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kozborn napisał:

 czy nie dałoby się tego osiągnąć postshadingiem, który wg mnie jest techniką a) łatwiejszą b) lepiej kontrolowalną? 

Może i by się dało. Czy jest lepiej kontrolowaną nie wiem. Dla mnie na pewno nie. Może jest to wina oświetlenia miejsca do malowania, z którym toczę zażarte boje i nie mogę dojść do porozumienia, jak też niezbyt częstym używaniem aerografu.
 Co do spodu, faktycznie mało co widać - za "grubo" położyłem warstwę RLM76. Chciałem bardziej stłumić no i praktycznie stłumiłem do 0...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, neptun1939 napisał:

Co do spodu, faktycznie mało co widać - za "grubo" położyłem warstwę RLM76. Chciałem bardziej stłumić no i praktycznie stłumiłem do 0...

I to jest moim zdaniem koronny argument na rzecz tezy o mniejszej kontrolowalnosci i jednocześnie przeciw preshadingowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foka dostała kalki.  Analizując zdjęcia maszyn z końca wojny jak i wraków nigdzie nie natrafiłem na ślady napisów eksploatacyjnych więc ich nie daję - pójdą tylko te widoczne na focie oryginały, na osłonach goleni podwozia. 
N37atbL.jpg
g1acOJ8.jpg
UsKVjLi.jpg
2r2IJez.jpg
2q7hDkr.jpg
CCClI3U.jpg
7iXGvUA.jpg
Z drugiej strony mała katastrofa. Pierwszy raz w życiu takie coś mi się stało. Podczas zabawy z płynami ( Microset i Microsol), przy przesuwaniu kalki na właściwe miejsce, kalka oderwała farbę do gołego plastiku... Na szczęście małe punkciki, które muszę zakryć białymi plamami
H11LQPh.jpg

I po kolejnej analizie zdjęcia okazało się, że Eduard wprowadza w błąd w instrukcji nakazując użyć owiewkę jaką dałem, podczas gdy ma być ta druga wersja z "bańką". Więc owiewkę muszę malować od nowa. Na szczęście zauważyłem to przed białym więc mały problem. Poniżej dwie wersje owiewki. 
jYa66tX.jpg
Teraz kwestia malowania bieli mnie nurtuje: malować z aero jak we wszystkich pracach jakie widziałem, czy  pędzlem? Analizując zdjęcie z epoki dochodzę do wniosku, że plamy były nanoszone za pomocą pędzla. Co ciekawe boki są rozmyte, ale same plamy mają ostre rysy, raczej nie do namalowania pistoletem, bez maskowania, a w to się raczej nikt nie bawił.
Oryginał (fota z neta)
LUgpse8.jpg
I z tej samej jednostki czerwona "9" wraz z innymi na lotnisku Csar lub Raab. Z tej foki "9" kradnę pomysł na obmalowanie swastyki w białą ramkę. 
NZBAFmg.jpg
Teraz pozostaje kwestia malowania skrzydeł. Wersja podana przez Eduarda w instrukcji nadaje się do regału z bajkami z Mchu i Paproci. Co ciekawe, Mistercraft podaje bardziej prawdopodobną interpretację malowania górnych powierzchni w wężyki i esy-floresy, co jest logiczne biorąc pod uwagę, że kadłub jest malowany tak samo ( nieregularne kreski nanoszone od ręki)
vWUxMoy.jpg
Podobnie proponuje jakiś tam producent kalek:
r6vn6ax.jpg
T2Y3ArG.jpg
Dlaczego sądzę, że wersja Edka jest błędna? Wyjaśnia to zdjęcie innej maszyny z tej jednostki opisywane jako lotnisko "Raab, tuż przed odlotem na Węgry w styczniu 1945". na krawędzi natarcia skrzydła ewidentnie widać pasy, takiego typu jak na kadłubie "9" malowane z ręki.
ka1BMBQ.jpg
Jeszcze nie zdecydowałem czy skopiuję schemat z Mastercrafta czy z tej drugiej wersji.
 Na noc jeszcze jedną warstwę Sola dam na kalki, rano wrzucam gloss, a po południu/wieczorem biały i żółty.
Ps. włoski z patyczków higienicznych już usunięte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie na biało zdecydowanie z psikawki. Czeka cię sporo roboty, ale efekt końcowy zapowiada się fajnie. Znalazłem kiedyś ciekawą interpretację malowania twojego modelu i pomijając zielony przód i numer, to taki efekt właśnie starałbym się uzyskać:

Focke-Wulf-Fw-190F8-Stab-II.SG2-Green-Winkel-2-Papa-Hungary-1944-45-0A.thumb.jpg.9a002103cef7e60d880429d3ebd378b2.jpg

 

Generalnie delikatna mgiełka po całości i ostrzejsze pasy i plamy zgodnie ze zdjęciem. Zauważ, że część oznakowań też  jest zamalowana na biało. Co do skrzydeł to wolna wola, ale utrzymałbym je w konwencji kadłuba. No i jeśli biały, to najlepiej Off White z palety Gunze wink4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Negujesz malowanie skrzydeł zaproponowane przez Eduarda (chociaż nie znam zdjęcia, które pokazywałoby samolot z góry) a naklejasz albo za dużą "2" albo za nisko (porównaj ze zdjęciem) i swastyki pod złym kątem.... Rozumiem, że to Twój model ale nieco demotywujące jest ignorowanie sugestii i rad, których Ci udzielałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RogerM napisał:

Negujesz malowanie skrzydeł zaproponowane przez Eduarda (chociaż nie znam zdjęcia, które pokazywałoby samolot z góry) a naklejasz albo za dużą "2" albo za nisko (porównaj ze zdjęciem) i swastyki pod złym kątem.... Rozumiem, że to Twój model ale nieco demotywujące jest ignorowanie sugestii i rad, których Ci udzielałem...

Co do negacji malowania Edka to można zanegować każdy wariant tej "2" jaką podają inni producenci z powodu braku materiału ikonograficznego. 
 Co do "2" jedno wynika z drugiego. Korzystam z kalek zestawowych i ta cyfra jest ciut za duża. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym, że jest za nisko - jest wyrównana z dolnymi belkami poziomymi krzyża, tak jak na focie oryginału. Więc w takim razie krzyże też są za duże? 
 Teraz widzę, że faktycznie swastyki mają troszkę zły kąt. Niestety poprawić już tego nie dam rady. Przy następnych fokach będę pamiętał
 Co do innych Twych sugestii i rad wprowadzam w życie ( np. czerwone łopatki wiatraka).
 Ps. Mógłbyś podesłać foty Twojej czerwonej "2" ? Może będą inspiracją jeśli idzie o malowanie bieli.
 Barszczo - tak tą wizję znam. Dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, neptun1939 napisał:

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym, że jest za nisko - jest wyrównana z dolnymi belkami poziomymi krzyża, tak jak na focie oryginału.

No właśnie u Ciebie nie jest, dolna krawędź "2" powinna być na równi z poziomą belką krzyża.

53 minuty temu, neptun1939 napisał:

Ps. Mógłbyś podesłać foty Twojej czerwonej "2" ? Może będą inspiracją jeśli idzie o malowanie bieli.

No przecież Ci podesłałem na priva plus moje dywagacje, spostrzeżenia i wnioski na temat kształtu i wielkości czerwonej "2" na kadłubie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde faktycznie z jednej strony jest niżej (tej co jest fota oryginału)... Musiała uciec jak układałem i później już nie zwróciłem uwagi. A obie układałem do krzyża... No trudno już nie poprawię bo nie mam jak i nie mam kalki. Może nikt nie zwróci uwagi ;).
 Co do Priva.... Trzeba zacząć łykać tabletki na pamięć, bo pisałeś dawno temu i wypadło mi to zupełnie z głowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foka dostała białe wężyki i resztę kolorów. Zostało pędzelkiem pomalować detale i można kłaść Gloss pod Washa. ( czerwona osłona dalej nie przyklejona). 
Generalnie na ile się dało starałem się odwzorować kammo ze zdjęcia. Wyszło tak sobie. Jak widać wężyki są bardziej białe, jak i bledsze (rozmyte). Efekt celowy - z tego co kojarzę białe kammo malowano albo wapnem, albo białą wodo-zmywalną farbą. Troszkę miejscami widać, że nie władam dobrze aero ( odkurz bądź małe kleksiki?).
 Wokół żółtego pionowego pasa ślady ołówka - do wygumowania, jak farba dobrze zaschnie. Nie mogłem sobie poradzić z zamaskowaniem tego pasa na kadłubie i wyznaczyłem pomocnicze linie, po czym z kilku kawałków taśmy zrobiłem ramę do malowania. Swastyki, jak się okazało po analizie zdjęcia oryginału ( wydrukowane na A4) miały białą, niepełną obwódkę kwadratową z białej kamuflażowej farby. 
 Można się pastwić:
cZAOdZ1.jpg
z2J1qPz.jpg
vgKiwId.jpg
aDgb6VR.jpg
tSe2BAU.jpg
woCC5MI.jpg
AzeUWQ2.jpg
MFeeawX.jpg
NMrUNbq.jpg
anPVgwR.jpg
xCEDij9.jpg
A5Iiq8p.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, barszczo napisał:

 Przyjrzyj się zdjęciu oryginału, do końca jeszcze droga daleka wink4.

Tzn. co bo nie bardzo rozumiem. Co jeszcze jest do zrobienia oprócz dodania brakujących elementów ( podwozie, bomba)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Białego powinno być zdecydowanie więcej. Są miejsca na oryginale które praktycznie w całości pokryto białym kolorem z przebijającym tłem, choćby okapotowanie silnika. Teraz jesteś mniej więcej w połowie roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, barszczo napisał:

Białego powinno być zdecydowanie więcej.

Czyli generalnie proponujesz dodać więcej bieli od znaku "<" w stronę śmigła? Bo na kierunku stateczników/ogona bieli bym już nie dodawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, neptun1939 napisał:

Czyli generalnie proponujesz dodać więcej bieli od znaku "<" w stronę śmigła? Bo na kierunku stateczników/ogona bieli bym już nie dodawał.

Więcej białego wszędzie. U ciebie dominujący jest nadal kamuflaż z nielicznymi białymi dodatkami. Na zdjęciu dominującym kolorem jest biały z przebijającym tu i tam kamuflażem. Walcz wink4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt rzadkie masz te białe esy floresy. Dodaj pomiędzy nimi jakieś ciapko-wężyki jak na zdjęciach archiwalnych/planszach barwnych, które sam wkleiłeś. Szkoda było roboty z tym całym priszejdem jak taki kamuflaż miałeś w planach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszło więcej bieli. Obecnie maluję detale. Rano wrzucę glossa na całość. 
T3G2R8S.jpg
tNSjULu.jpg
v6L99RA.jpg
jRMLc59.jpg
4Ika0mn.jpg
KbNBP9n.jpg
 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, neptun1939 napisał:

Doszło więcej bieli. Obecnie maluję detale. Rano wrzucę glossa na całość. 
T3G2R8S.jpg
tNSjULu.jpg
v6L99RA.jpg
jRMLc59.jpg
4Ika0mn.jpg
KbNBP9n.jpg
 

Teraz wygląda jak, rozumISZ, Matka Boska Oryginalnofarbowa pomazała. Podoba się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o pracach nad modelem można je określić czasowo jako Kwiecień 1945 😛
 Wash olejny delikatnie podkreślił nity. Niestety duża część ich się gdzieś zagubiła (zapewne dwukronitnie wrzucany podkład, przy czym jego pierwsza warstwa była zmywana zrobił "swoje") szczególnie na spodzie. Ale tam gdzie zostały są bardzo fajnie delikatnie podkreślone. 
 Ptaszysko stanęło o własnych siłach.  Doklejona drobnica. Zostało dodać bomby. I tutaj się zastanawiam. Na pewno dostanie na skrzydła bombki SC-50 ( kolorystyka i barwy jeszcze nieustalone, ale pewnie zrobię zestaw: Zapalająca i odłamkowa na każdym skrzydle). Pod kadłubem zastanawiam się czy dać, tak jak na focie oryginału bombę kasetową AB-250-2, czy inną 250-kę np. SC-250.
 Foty:
Cjfeys2.jpg
qkmtkWP.jpg
vSd66qB.jpg
ECKxriF.jpg

XNLCQMf.jpg
mxxkGCa.jpg
KN4Ueas.jpg
pFj2CuE.jpg
ofANf5u.jpg
G6Pnq7a.jpg
6aKFozT.jpg
Kilka zbliżeń:
A2QQNr7.jpg
I04oWK5.jpg
SeZS7Nh.jpg
OnqPRe5.jpg
kLBD1e4.jpg Mez2Uw8.jpg
8QcK8GH.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Foka skończona. Doklejam obecnie antenkę.
 Jest jakiś problem z owiewką, bo nie idzie jej wpasować równo w model, niestety nic z tym nie jestem w stanie zrobić. Bawiłem się z 30 minut w przymiarki i nijak nie mogę z tego wybrnąć. 
 W przyszłości niedalekiej dojdzie dioramka z fragmentem lotniska ( Opel Blitz z paką, Opel Blitz cysterna i jakaś obsługa lotniska - Zvezda przerobiona na zimową i może z Airfixa lub innej firmy jakaś jedna dwie figurki). 
Tak się finalnie prezentuje (bez antenki jeszcze)
jDLXovt.jpg
TO83FXX.jpg
yydyEEr.jpg
LFV1wl3.jpg
2Pfzr7N.jpg
p0nez5u.jpg
Vwk4cUe.jpg
TRPvmQ1.jpg
Zarys/szkic dioramki. Na podnośniku będzie bomba kasetowa 250 kg. zamontowana.
6qHTZhc.jpg
 Galeria samego modelu wleci w weekend, natomiast warsztat dioramki ruszy jak dotrze cysterna z Academy.
Wnioski końcowe.
 Z modelu jestem średnio zadowolony. Nie podoba mi się :
owiewka, która ciut na zadzie odstaje i nijak nie jestem w stanie jej wpasować.
- spód modelu, na którym praktycznie zaginęło w akcji nitowanie i modulacja koloru niebieskiego
- troszkę malowanie białym i tych kilka kleksików i odkurzu. Nadal nie mam wprawy w malowaniu.
 - Bomby SC-50... Patent Edka z wymianą lotek na blaszki jest poroniony... Żadnych prowadnic pomocniczych, blaszki cieniutkie i gną się na wszystkie strony już podczas wycinania i trzeba się nieźle nagimnastykować, naciąć bombę solidnie na zadku by je założyć. A i tak nie są zbyt proste i niezbyt przypominają SC-50tki - mają skopany kształt. Plus do tego błąd w instrukcji, który nie wspomina o konieczności montażu tych wyrzutników w wybranym malowaniu, przez co później trzeba było interpolacją montować je na bazie rysunku innego malowania uwzględniającego te wyrzutniki...
Rzeczy na plus:
- modulacja bazowego koloru kamuflażu ( od góry) która finalnie i tak nie jest widoczna
- efekt zmytego, zużytego białego kammo
- ogólny wygląd "z daleka" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat do ZAMKNIĘCIA 😉
Galeria:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.