Skocz do zawartości

Fokarium: A8 i F-8, Eduard 1/72


neptun1939

Rekomendowane odpowiedzi

W przeróbkach bazuję na planach (przeskalowanych) : TopDrawings nr. 64 FW 190 A (linie podziałowe - niestety nitowania tutaj nie dali) oraz nr. 66 FW 190 F,G,S ( jest nitowanie i nawet od A-8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga strona zrobiona. Foka w podkładzie. Wyszło kilka błędów - parę nitów niezakrytych, kilka linii trzeba poprawić, wygładzić krawędzie innych.
k2cFZAD.jpg
FW5Pe4R.jpg
IqBJLBF.jpg
rzCSSWW.jpg

hrmSTwc.jpg

iM7vRzL.jpg

KQpqQpg.jpg

z91fmTS.jpg

RizqAt5.jpg

oc9HhPB.jpg

xvBm1BD.jpg

x1blJcu.jpg

SrrfbS4.jpg

Obecnie uzupełniam dziurki szpachlą. Dopiero jak zostanie A-8 wyprowadzona na prostą to wezmę się za taką samą modyfikację F-8.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli i systematycznie do przodu. Jedna strona kadłuba prawie gotowa. Kilka linii jeszcze trzeba dodać. Idealnie nie jest, ale dokładnie okaże się co i jak dopiero po zmyciu podkładu i położeniu nowego już pod zabawy kolorami

LgndzaM.jpg
rErmxN0.jpg
R1GjiRI.jpg
LQCpb3B.jpg
SwcJRAP.jpg
Bv7xCWK.jpg
1c2p288.jpg
Ps. Muszę kupić lepsze nitowadło do 1/72. Ktoś może polecić jakiś dobry, łatwo dostępny produkt, z wymiennymi kółkami/ostrzami? Kiedyś słyszałem opinię, że te chińskie nitowadła z Aliexpresu dają radę. Ktoś mógłby potwierdzić bądź zaprzeczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem połączę skrzydła z kadłubem i dodam ostatnie nity.
 Będzie troszkę szpachlowania, ale niestety to minus FW od Eduarda, na który wszyscy narzekają (połączenie skrzydła-kadłub). Nad pokrywami KMów jest szpara na ok.0,25mm. Wkleiłem w to miejsce paski 0,2. Z jednej strony (lewej) pokrywa odstaje o jakieś 0,3-0,4 mm od kadłuba i trzeba ją zeszlifować. Teraz odtwarzam zawiasy - stąd wklejony tam nieobcięty pręcik.
 Na zdjęciach skrzydła wpasowane na sucho
i6chkHf.jpg
qp5FTzs.jpg
3xnNcjG.jpg
lVZAWjO.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek K. Może trochę masz rację, ale też nie do końca.
 W trakcie budowy oglądałem jedną relację na Yt z budowy tego modelu. Gość miał identyczne problemy z tą foką jak ja ( kokpit nie chciał siedzieć - za szeroki, i później ta dziura nad pokrywą KMów. Być może kluczowa tutaj jest kwestia właśnie kokpitu. Tysiąckroć mierzony i kombinowany nijak nie chciał się mi ułożyć właściwie i teraz muszę to wyprowadzić na prostą.
 Tymczasem skrzydła wklejone i raczej obrobione połącznie. Jeszcze jutro popatrzę na to na świeżo i podejmę decyzję czy trzeba coś bardziej dopasować czy zostaje i idę dalej z budową
iPJwCnM.jpg
5UFitT5.jpg
V5A9yQr.jpg
cz9kOeX.jpg
 Na pewno nie są to ostatnie moje foki od Edka, bo bardzo mi się podoba sama konstrukcja tego płatowca jak i budowa, z tych zestawów, jest bardzo przyjemna 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą następne to będziesz wiedział na co uważać. Chciałem tylko zwrocić uwagę że ten model nie jest taki straszny .

Zapewne ktoś po obejrzeniu twojego warsztatu może ten model omijać z daleka. Dodam tylko że to z czym miałeś problemy ,u mnie nie miały miejsca. Mogę rozpakować jeszcze 1 model i pstryknąć  zdjęcie. 

Moje ulepki 

50.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie twierdziłem, że model jest zły 😉 To że w planach nie leży to insza inszość. Ale tak prosto z pudła jest bardzo fajnym i przyjemnym w budowie. 
Ps. Ładna kolekcja Fok. Tą z czerwonym nosem też katuję, ale z zestawu Mastercrafta 😛 

----------------------
Edit:
Bryła prawie sklecona. Wklejone lotki, ster kierunku i stateczniki poziome. Śmigło obrobione. 
vw2cOA7.jpg
https://i.imgur.com/UPzhRnM.jpg

KpwhqIh.jpg
0ZrkQSu.jpg
3aneViO.jpg
Elementy śmigła:
wT7xFXe.jpgac29Mf8.jpg
wT7xFXe.jpg
Pierścień w trakcie obróbki - nie jest wklejony. Ta szpara z przodu ma pozostać - sprawdzałem na zdjęciach oryginałów i jest tam taki uskok
ptiQMRh.jpg

Jutro dalsza część obróbki i przygotowania do malowania podkładem
 

Edytowane przez neptun1939
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie dni czasu nie miałem na dłubanie z powodu remontu...
 W Sylwestra dopiero udało się wygospodarować od 20 czas więc podłubałem niewiele.
 Silnik pomalowany - za wiatrakiem prawie go nie widać. Zostało pomalować szczegóły na tym czarnym elemencie, co jest przed gwiazdą. 
 Śmigło pomalowane pierwszymi warstwami żółtego i czerwonego. Kołpak śmigła tak samo. Dziś myślę je pomalować do końca. 
 Śmigło powinno być w RLM 70? Jeśli tak to pytanie czy ten wiatraczek też powinien być w tym kolorze, czy czarny?  
WfF4sTO.jpg
https://i.imgur.com/4ikVMhz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
 Zmalowałem część detali i zamknąłem silnik. 
2t1p0f0.jpg
tutZKqL.jpg
Po wklejeniu pierścienia jest mała szparka wymagająca szpachlowania:
WIuBcgL.jpg
Przymiarka wiatraka i tyle widać z silnika:
khmdlf4.jpg
Żólty na kołpaku i śmigle. Na Kołpaku dodałem preshading Afirca Yellow i później Africa Yellow + Borwn G
aIhl37j.jpg
Op81FVC.jpg
Jutro myślę zamknąć śmigło malarsko i poskładać go w całość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromnie naprzód... Śmigło pomalowane i połączone.  Wygląda, że żółty jest pod skosem, ale to iluzja optyczna - tak samo widać w instrukcji, chociaż po przemierzeniu krawędzie żółtego i czerwonego są równoległe...
RqsHKP8.jpg
K0YEOyc.jpg
Pierścień zaszpachlowany przed obróbką. Nie wiem czy szpachla się psuje, czy jak, ale ma konsystencję gumy do życia i tak się też ciągnie, przez co ciężko ją nakładać... Szpachlówka to Humbrol.
4KsnT6t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli do przodu. Foka dostała podkład. Kilka miejsc jeszcze wymaga lekkiej poprawy.
miNWEKb.jpg
https://i.imgur.com/lXPJB80.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
On 12/25/2022 at 1:30 AM, neptun1939 said:

Ps. Muszę kupić lepsze nitowadło do 1/72. Ktoś może polecić jakiś dobry, łatwo dostępny produkt, z wymiennymi kółkami/ostrzami? Kiedyś słyszałem opinię, że te chińskie nitowadła z Aliexpresu dają radę. Ktoś mógłby potwierdzić bądź zaprzeczyć?

Dzień dobry! Może jest już za późno, przepraszam. Kupiłem sobie chińskiego revittera: w sumie cztery komplety i rączkę. Koła zębate o różnych średnicach i przekrojach kątowych. Trudno mi coś porównać i powiedzieć, czy jest dobre, czy złe. To mój pierwszy instrument. Ale co mogę powiedzieć na pewno: wygląda przyzwoicie i jest dwa razy tańszy od japońskiego.

IMG_6392.thumb.JPG.7dd122af8f73b2f90c9a314abd48cd34.JPG

 

IMG_6391.thumb.JPG.4f238676993cfa39d8b4716435df7ece.JPG

 

IMG_6393.thumb.JPG.a8983b40133db943e749cfa8b0fd7fa8.JPG
Pracuję również w 72. Na przykład nitowałem na wierzchu farby. Używam farb akrylowych, więc w przyszłości myślę o nitowaniu po podłożu.

IMG_6394.thumb.JPG.c10d63c7533b4d6c25c5480a257c62d9.JPG

 

Budowa jest bardzo ciekawa.:super:

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli do przodu. Ostatnie poprawki szpachlą wodozmywalną przed preshadingiem. Pozostało jeszcze zrobić nity od spodu kadłuba. 
 Zacząłem robić golenie podwozia. Zestawowe po usunięciu lekkiej nadlewki miały tłoczysko lekko owalne więc postanowiłem wymienić go na pręcik plastikowy. Pozostało zrobić drugą i dodać przewody hydrauliczne. 
JENF1k7.jpg
2D1GvUU.jpg
8R2WRGy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zupełną lebiegą w temacie tych niemieckich Messerschmittów i do tego zupełnie mnie nie interesują, ale nawet ja widzę, że pomiędzy krawędzią spływu a owiewką skrzydło-kadłub coś jest nie tak. Tyle się już naßpachlowałeś i naßlifowałeś, że warto było było to poprawić.

Chyba że to jednak tak powinno być 🤔

Edytowane przez lord_karton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.