Skocz do zawartości

Fokarium: A8 i F-8, Eduard 1/72


neptun1939

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 Pora rozpocząć kolejny warsztat i projekt o roboczym tytule "Fokarium" 😉 
 Głównymi aktorami tego teatrzyku będą:
xs21M20.jpg
Oraz:
htvRI9a.jpg
W projekcie grupowym Mastercraft będzie powstawała jednocześnie 3 foczka A-5 głęboko przerabiana z zestawowego dziwadła 

 Malowania zostały wybrane zaraz po przejrzeniu instrukcji. I tak będą to:
F-8 z Węgier 1945:
ddrVMlQ.jpg
Oraz A-8 z Polski z przełomu sierpnia/września 1944:
T2LGwXH.jpg
Moim zdaniem są to dwa najciekawsze malowania z pudełkowego zestawu kalek. 
 Przy budowie (głównie nitowanie) będą mnie wspierać publikacje:
moS5h7W.jpg
Oraz 10 innych monografii FW 190 jakie mam na kompie w PDFach ( polskie i zagraniczne) jak również internet. 
 Docelowo obie foki będą budowane prosto z pudła, dodane zostanie jedynie nitowanie i do A-8 najpewniej dojdzie mała podstawka z figurkami Zviezdy. 
 Pierwsze cięcia jeszcze nie poczynione. Jutro zaczynam grzebać w zasobach literatury i internetu za zdjęciami oryginałów oraz jakimiś walkaroundami itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pierwsze cięcia za mną. Niewiele zrobione, praktycznie nic, ale coś jest. Głównie skupiłem się dziś na kopiowaniu kokpitu w fromie scratch pod A-5 z Mistercrafta:
8TKA2FD.jpg
u50qyo6.jpg.
Jutro postaram się oba kokpity skleić i zapodkładować + może kolor (RLM 66)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłubania ciąg dalszy. 
 Kokpit F-8 przygotowany do podkładu i malowania. Zacząłem też zabawę z blaszkami.
Kokpit A-8 gotowy w 90% do malowania - musze fotel skopiować do A-5. 
Tradycyjnie na początek fotka 3 kokpitów: Kopia A-5, A-8 i F-8:
0sKX0bx.jpg
gXT3BJF.jpg
E2RzYCe.jpg
etmnm7F.jpg
Blaszka z F-8:
4J2AK7r.jpg
Szybka przymiarka do kokpitu:
J5yRwjE.jpg
y7RBv6C.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Baas ArK napisał:

Z której palety jeśli można zapytać ten kolor?

Vallejo nr. 70.866 Grey Green FS36134 - RLM66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2022 o 20:10, zaruk napisał:

Powiedz proszę, czemu powierzchnia paneli jest karbowana?

Powiększenie na zdjęciu + edkowe pomysły i tak to wygląda. Aby to poprawić trzeba przemalować i przy okazji będzie taki sam kolor jak reszty kokpitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Powoli do przodu. Kokpity w A8 i F8 prawie gotowe ( 70%). Zostało dodać kilka detali, eksploatację i będą:
A-8:
xQgK65u.jpg
7VjWGnU.jpg
J1KR4of.jpg
TpjmOOy.jpg
jAgsQpy.jpg

F-8 - zdecydowanie patent z jedną blaszką ( boki + tablica) nie zdaje egzaminu. 
UPKBQ2n.jpg
tTYSgwB.jpg
LxYLbPx.jpg
Ai7MvA6.jpg
g3QXdu8.jpg
Jak na razie najwięcej problemu sprawiły mi pasy - ich wygięcie i ułożenie w fotelu...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Myślałem, że Eduard robi fajne i samoskładalne modele - myliłem się.  
 Od kilku dni walczę z kokpitami, a raczej próbami ich wpasowania w kadłub. Myślałem, że to ja coś skopałem, ale weryfikacja po forach wyprowadziła mnie z błędu - Eduard zrobił za duże elementy: tablica przyrządów duża i mała, wanna kokpitu. Zarówno plastikowe części jak i blaszki są za szerokie o około 1 mm. Próba wpasowania ich w miejsce powoduje takie coś:
UAkXf2j.jpg
QHRAnW2.jpg
Obecnie próbuję temu jakoś zaradzić. Na jednej Foce, szlifuję cały bok kadłuba, ale blaszki i tak trzeba zebrać troszkę. w drugiej próbowałem zrobić tylko rowki na wannę kadłuba i tablicę - nie zdało to egzaminu. Trzeba całość zebrać.
BQEOFDm.jpg
csSJFVF.jpg
Prawie się udało w jednej:
EA8mSnU.jpg
YK4yOaz.jpg
Ps. Panowie ktoś poradzi na schodzącą farbę od dotyku? Model przed malowaniem był odtłuszczany spiritusem salicylowym. Wina odtłuszczacza czy coś innego? Te same dolegliwości są przy aero i pędzlu - plastik tutaj nie ma znaczenia. Dzieje się tak na Edku, Zvezdzie... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RogerM napisał:

Jeśli nie używasz podkładu to to może być przyczyną. Jeśli używasz to zmień producenta farb...

I tutaj jest zagwozdka... Za dzieciaka malowałem bez odtłuszaczania powierzchni i farba trzyma się do dziś jak głuchy drzwi.  Problem pojawił się jakiś czas temu - około rok czasu. Nie ma znaczenia czy zastosuję podkład ( AK 3rd gen. ), bo on też nie trzyma za dobrze i parę razy podczas ściągania taśmy oderwało mi farby z podkładem do gołego plastiku... Nie jest to regułą bo na jednym kawałku plastiku z jednego malowania ( rozcieńczenia farby do aero) farba miejscami trzyma mocno a miejscami właśnie złazi płatami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że kiedyś malowałeś bardziej agresywnymi farbami to i lepiej się plastiku trzymały, teraz stosujesz łagodniejsze preparaty i takie efekty. Osobiście należę do wyznawców zasady im bardziej śmierdzi tym lepiej się trzyma:D. Problemów z odchodzącymi powłokami farby raczej nie mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Roland_Sebastian napisał:

Podejrzewam, że kiedyś malowałeś bardziej agresywnymi farbami to i lepiej się plastiku trzymały, teraz stosujesz łagodniejsze preparaty i takie efekty.

Od początku maluję Pactrami, teraz stopniowo przerzucam się na Vallejo. Vallejo Air,  AK, Hatakę. Problem dotyczy wszystkich farb jakie stosuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, neptun1939 napisał:

Od początku maluję Pactrami, teraz stopniowo przerzucam się na Vallejo. Vallejo Air,  AK, Hatakę. Problem dotyczy wszystkich farb jakie stosuję.

No właśnie, farby, które wymieniłeś.... no cóż dla mnie to jest półka niżej niż Gunze czy Tamiya. Kiedyś dużo (w zasadzie tylko) używałem Pactrę ale się wyleczyłem, po przejściu na Gunze zobaczyłem różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowane wydechy:
lqT9woR.jpg
Drugie podejście do malowania wnętrza. Poprzednia farba zmyta. Rozwiązałem też problem z nietrzymaniem się farb - całość odtłuściłem rozcieńczalnikiem ftalowo-olejnym i farby trzymają się powierzchni:
cRCRymU.jpg
wOo1V7V.jpg
Przeskalowałem też plany i zrobiłem przymiarkę obu Fok do nich:
G8C3JYb.jpg
qI7iQIt.jpg
I tutaj zonk: Eduard tak średnio pasuje do planów:
LnPW6Ay.jpg
Ogon jest za niski, pokrywa od działek z przodu jest za duża o 1 mm, profil grzbietu biegnącego od owiewki do statecznika pionowego też ma ciut niewłaściwy kształt. Z4QnGhQ.jpg
wTbgksg.jpg
Na szybko wyciąłem też skrzydło by go przymierzyć i tutaj też zonk jest za wąskie o 1 mm:
RLcESV3.jpg
Podobnie ma się sytuacja z F-8 - części są te same różnią się kilkoma detalami:
2Ua0trS.jpg
Oraz praktycznie brakiem nitowania na modelach eduarda:
xVT5QpD.jpg
Przerabiać tych fok pod plany nie będę - zostaną tylko ponitowane.
Kokpity skończone:
-> A8 już wklejony:
wpsX88H.jpg
0DzSxKn.jpg
9hDoDHl.jpg
-> F-8
Oq0mhRL.jpg
XYXq327.jpg
uFC3Q6O.jpg
4W9W2gp.jpg
Il0WArv.jpg
Lhvax4i.jpg
per455h.jpg
Te krzywe klucze w f-8 na tablicy wyrównałem.
Oba kokpity na podłodze dostały lekkie brudzenie z pigmentów ziemnych. W F-8 myślałem jeszcze zrobić troszkę napruszonego śniegu ( malowanie zimowe Węgry 1945) ale odpuściłem.
 Obecnie kokpity dostały matt i schną. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej problemów z modelami się pojawia. Blaszki są kompletnie niedopasowane do tego modelu.
Psiknięte podkładem w RLM02:
A-8:
Przerobione fragmenty wręg ( nawiercone, pocienione i dodany w środku kwadracik, który powinien tam być. Na zdjęciu w trakcie obróbki:
R1roGnN.jpg

Wklejone na swoje miejsce i zapodkładowane RLM02:
fjGhtKc.jpg
0oXPPWA.jpg
Porównanie blaszki z F-8 i Plastiku po przeróbkach z A-8:
AtUdHjL.jpg
lkjpole.jpg
Wklejona górna część wnęki i zonk: część kiepsko leży:
Ypje9lr.jpg
lY1fNfS.jpgwVkSxhK.jpg
RceGxoO.jpglY1fNfS.jpg
W F-8 prace doprowadzone do tego samego stanu:
O7p4IG0.jpg
Te blaszki totalnie nie leżą. by je wpasować trzeba ciut podfrezować dźwigar, plus są lekko po skosie - trzeba uzupełnić szpachlą tą małą dziurkę jaka jest miedzy blaszką a dźwigarem. Dodatkowo blaszki są za długie i za wysokie - odginają skrzydło ( górną powierzchnię) - trzeba je szlifować. Te same elementy z plastiku pasują idealnie.
0wnY2KY.jpg
Ramki z częściami są te same, ale w F-8 górna część podwozia siediz tragicznie. Na zdjęciu najlepsze dopasowanei jej jakie udało się ustawić:
1i2j8kI.jpg
qnPrETE.jpg
Jutro dalsza część zmagań: szpachlowanie i malowanie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydła w F-8 od góry ponitowane. Niestety linie podziałowe też nie siedzą w planach.... Nie przerabiałem ich, dostosowałem nitowanie do tych linii danych przez Eduarda. Kilka linii nitów co dał Eduard tylko psują efekt - są nie na swoim miejscy względem planów i czasem uniemożliwiają dodanie 2, równoległej linii nitowania.... Przez chwilę miałem też Zonka z Pokrywą na skrzydle, której nie ma w planach. Weryfikacja w monografiach przyniosła odpowiedź: ta pokrywa pojawiła się w F-8 po standaryzacji skrzydła, gdy przystosowano je do montażu działka.  Zdjęcie oryginału mam tylko jedno i nie widać na nim czy pokrywa ma być czy nie, więc pozostawiłem ją.
Ki55MmS.jpg
KnOlYq7.jpg
JRTpLhn.jpg
oxNiQWi.jpg
gmlu0iP.jpg
yG2QP0U.jpg
blNhhHJ.jpg
Jutro postaram się ponitwać spód skrzydła

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.