Skocz do zawartości

Jakaś lepsza alternatywa dla płynów do kalkomanii niż gunze?


Tomasz_Dusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Używałem do tej pory płynów do kalkomanii od gunze. Ich zaletą było to że jak się położyło płyn "pod" na model i na to kalkomanie to nie przyklejała się ta kalkomania od razu tylko można było kalke odpowiednio ustawić. Wadą były jednak ślady jakie płyn do kalkomanii gunze pod i na zostawiał.

Moje pytanie. Czy moglibyście mi polecić jakieś płyny do kalkomanii ale takie żeby po nałożeniu płynu "pod" można było kalkomanie ustawić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużych doświadczeń z płynami SET i SOL nie mam, jednak na podstawie tego co nakleiłem mogę napisać, że:

- SET - w moim odczuciu - skraca czas pozwalający na manewrowanie kalką.  To moje subiektywne odczucie, choć spotkałem się już z podobnymi opiniami.

- z tego powodu próbuję go nie stosować, ograniczając się do dobrego przygotowania powierzchni, a więc:

- miejsca na znaki maluję błyszczącym lakierem, a potem poleruję (używam past polerskich tamiya, być może inne też się zdadzą)

- na takiej gładkiej powierzchni czas układania kalkomanii jest długi. W razie czego dodaję kropelkę wody i znów jestem w punkcie wyjścia.

- po ułożeniu znaków - SOL zgodnie z zasadami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, zaruk said:

Dużych doświadczeń z płynami SET i SOL nie mam, jednak na podstawie tego co nakleiłem mogę napisać, że:

- SET - w moim odczuciu - skraca czas pozwalający na manewrowanie kalką.  To moje subiektywne odczucie, choć spotkałem się już z podobnymi opiniami.

- z tego powodu próbuję go nie stosować, ograniczając się do dobrego przygotowania powierzchni, a więc:

- miejsca na znaki maluję błyszczącym lakierem, a potem poleruję (używam past polerskich tamiya, być może inne też się zdadzą)

- na takiej gładkiej powierzchni czas układania kalkomanii jest długi. W razie czego dodaję kropelkę wody i znów jestem w punkcie wyjścia.

- po ułożeniu znaków - SOL zgodnie z zasadami.

Osobiście stosuje:

https://agtom.eu/plyny-do-kalkomanii/352619-tamiya-87193-decal-adhesive-softener-45207327.html

I polecam.

Oczywiście procedura następująca:

- miejsce na kalkę oczyszczone, umyte, pomalowane błyszczącym lakierem

- Tamiya

- kalka nakładana patyczkiem kosmetycznym

- kapka Tamiya na powierzchnię

- suchym patyczkiem delikatnie usuwam nadmiar

- po wyschnięciu trzyma się pancernie

- błyszczący lakier

Wszystko trzyma się pięknie, można manewrować jak się chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od paru lat używam Tamiya Mark Fit i sobie chwalę. Za niedługo skończy mi się słoiczek, to kupię następny.  Używam go zarówno pod jak i na kalki.

Jest jeszcze wersja strong.

 

tamiya-mark-fit-plyn-do-kalek.jpg

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Super strong wżera się w lakiery, jeżeli pozostawić kroplę. Używam tylko na wyjątkowo upierdliwe kalki, zawsze patyczkiem rozbijam kroplę na drobne i pozostawiam tylko na kalce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Tap-chan napisał:

Super strong wżera się w lakiery, jeżeli pozostawić kroplę. Używam tylko na wyjątkowo upierdliwe kalki, zawsze patyczkiem rozbijam kroplę na drobne i pozostawiam tylko na kalce.

Dlatego jest napisane "For advanced users".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.