Skocz do zawartości

Pancernik IJN Fuso 1/200 - karton/3D


wieslaw_

Rekomendowane odpowiedzi

matko i teraz rozumiem czemu nie dla mnie japońskie okręty - przecież ja bym w życiu tych listw nie złożył :). Piekny warsztat podziwiam dalej 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jak najlepszego odwzorowania rufy można porównać ją z rufą Ise/Hyuga. Do 1942 ten typ okrętu miał podobne rozwiązania konstrukcyjne na rufie co Fuso.

 

Przykładowe zdjęcie ze starego Maru.

IMG_20230208_222133.jpg

Edytowane przez bsnt3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Mam materiały z monografii Waldemara Góralskiego IJN Hyuga i właśnie tam występuje to o czym pisałem wcześniej. Na samym końcu rufy jest kawałek pokładu ryflowego. Nie jest to zdjęcie ale w pełni ufam Waldkowi w tym zakresie. Swoją drogą niezła zorkmina :)

 

401.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wrzuciłeś wydaje się najbardziej logicznym zakończeniem pokładu. W ten sposób kończy się na niszczycielach i krążownikach.

 

Mam jeszcze takie zdjęcie ale mało wyraźne raz że plama dwa że samolot.

IMG_20230208_222200_edit_68071568039611.jpg

Edytowane przez bsnt3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bsnt3k napisał:

To co wrzuciłeś wydaje się najbardziej logicznym zakończeniem pokładu. W ten sposób kończy się na niszczycielach i krążownikach.

 

Właśnie o tym pisałem we wcześniejszym poście, co by nas doprowadziło do wniosku, że Janusz Skulski mógł popełnić błąd w swojej monografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, cześć szczegółów może pochodzić z relacji światków. Nie wiem czy wiesz ale w Japonii po wojnie była grupa badawcza zajmująca się zbieraniem i analizą materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, bsnt3k napisał:

... ciekawe rozłożenie blach przytrzymujących linoleum. co go interesowało to bodajże miejsce demontażu działka przeciwlotniczego ...

  20220104210546690.jpg.5b311f1e4fe4f70539c7e95bdc819a21.jpg

 

 

to raczej nie do przytrzymywania linoleum ale bardziej jako element przeciwpoślizgowy dla obsługi działka 25mm. Ale technologia podobna 😉 

Edytowane przez blacman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wieslaw_ napisał:

 

Właśnie o tym pisałem we wcześniejszym poście, co by nas doprowadziło do wniosku, że Janusz Skulski mógł popełnić błąd w swojej monografii.

to chyba nie pierwszy błąd - należy pamiętać, że od czasu kiedy Skulski tworzyła Anatomie nieco japońskich archiwów się otworzyło  i pojawiło się sporo nieznanych wcześniej fotografii ...

Edytowane przez blacman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś tam będę się uczył trawić ale  zważywszy na dziecko nie chcę tego trzymać w domu. pytam czy można robić jednostkowe zamówienia i jakie to są koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

super to wygląda.

jakim materiałem sugerowałeś się że 1) te elementy są wygięte od wewnątrz komina do zewnątrz 2) że te elementy były tak mocno wygięte 3) że tam były takie nity. tylko proszę bez obrażania się. pozdrawiam

120.thumb.jpg.18a69ce8c6db36158f8bf3bec5c1122b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, bsnt3k napisał:

jakim materiałem sugerowałeś się że 1) te elementy są wygięte od wewnątrz komina do zewnątrz 2) że te elementy były tak mocno wygięte 3) że tam były takie nity. tylko proszę bez obrażania się. pozdrawiam


Absolutnie się nie obrażam. Wszystko z monografii Janusza Skulskiego Anatomy of the Ship.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na dostępne zdjęcie mam wrażenie że ten element z szablonu Z3 który wykonałeś z drutu powinien być gięty w dwóch płaszczyznach.  on omija podest i wraca pod wygiętą osłonę. możesz wrzucić zdjęcie na wprost tego podestu?

Edytowane przez bsnt3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2023 o 18:23, bsnt3k napisał:

patrząc na dostępne zdjęcie mam wrażenie że ten element z szablonu Z3 który wykonałeś z drutu powinien być gięty w dwóch płaszczyznach.  on omija podest i wraca pod wygiętą osłonę.

 

Jest wielce prawdopodobne, że masz rację natomiast ponieważ skupiłem się na tym żeby poprawić ten szablon bo był za krótki w oryginale (z resztą jak oba pomosty na których są przyrządy kierowania plot) i poprawiałem je trzy razy, teraz już zostaną jak są.

Nadbudówka kominowa jest wreszcie skończona ("ploty" zostawiam na później) więc czas na nadbudówkę rufową. Dziobowa zostaje na deser.

.

134.jpg

 

135.jpg

 

136.jpg

 

137.jpg

 

138.jpg

 

139.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, lecę dalej z tematem. Teraz czeka mnie nieco prac w kartonie ale mam nadzieję, że mimo tego będziecie zainteresowani :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Napisano (edytowane)

Dobry po przerwie,

Nie mam co prawda żadnego updateu, nadbudówka rufowa się robi ale nie ma jeszcze czego pokazać. Z racji tego iż nie udało mi się znaleźć odpowiedniego działu żeby zadać pytanie to pozwalam sobie podłączyć je pod mój wątek. Chodzi mianowicie o pewne wątpliwości dotyczące innego okrętu - HMS Exeter z okresu bitwy na Morzu Jawajskim. Mam problem z dziobową sekcją. Rozumiem, że zaraz po zwodowaniu Exeter miał na dziobie pokład deskowany, nie jestem natomiast pewny jak to wyglądało po przebudowie po bitwie w ujściu La Platy. Większość krążowników ciężkich po przebudowach zyskiwały na pokładach dziobowych blachy ryflowane. Pytanie brzmi czy Exeter był wyjątkiem i do końca swoich dni miał na dziobie deski?

Poniżej pokład po bitwie z Grafem Spee:
 

Exeter A and B turrets after the battle.jpg

 

Czy raczej jak w tym przypadku ryfle:
 

large_000000 (6).jpg

Będę zobowiązany za wszelkie informacje. Obiecuję następnego posta już z Fuso :)

Edytowane przez wieslaw_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.