Skocz do zawartości

Pancernik IJN Fuso 1/200 - karton/3D


wieslaw_

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź, niestety z jakichś powodów rejestracja jest na razie wyłączona i nie jestem w stanie spytać człowieka o tą kwestię. Natomiast przyjęli mnie do grupy na FB więc tam spróbuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
15 godzin temu, bsnt3k napisał:

jak ci idą prace nad yamashiro?


Yamashiro? Chyba Fuso. Na razie przerwa techniczna, jak zwykle przy tym modelu nic nie idzie jak powinno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2023 o 22:38, wieslaw_ napisał:

No nie wiem. Mam materiały z monografii Waldemara Góralskiego IJN Hyuga i właśnie tam występuje to o czym pisałem wcześniej. Na samym końcu rufy jest kawałek pokładu ryflowego. Nie jest to zdjęcie ale w pełni ufam Waldkowi w tym zakresie. Swoją drogą niezła zorkmina :)

 

401.jpg

logika logiką ale tej blachy na końcu rufy ja nie widzę, widać natomiast bardzo dobrze mocowania linoleum. jak można było przypuszczać mocowanie linoleum szło również po obwodzie szyn.

 

 

 

 

3.jpg

hyga.jpg

hyga2.jpg

hyga3.png

hyga4.jpg

hyga5.jpg

hyga6.jpg

ise1.jpg

ise2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Żeby nie było, że nic się nie dzieje, próbuję "zamknąć" pokład rufowy.
@bsnt3k wszelkie sugestie mile widziane na tym etapie, zwłaszcza nie jestem pewny podstawy bo widziałem już różne warianty.
 

140.jpg

 

141.jpg

 

142.jpg

 

143.jpg

 

144.jpg

 

145.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bsnt3k napisał:

zastanawia mnie tylko jak będzie wyglądało malowanie tej katapulty. sporo części jest wewnątrz konstrukcji. zamierzasz to drukować w kilku częściach?

 

Jeszcze się zastanawiam ale wiele przemawia za tym, żeby zrobić ją w częściach nawet z racji problemów czysto technologicznych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2023 o 19:51, Superbe napisał:

A jak się do nich dobrać?

wystarczy wejść na stronę poświęconą muzeum Yamato.

 

frazy wpisujesz japońskim alfabetem więc do wyszukiwania przyda się lista statków np taka z wiki:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ships_of_the_Imperial_Japanese_Navy

 

przykładowy wynik dla Fuso 扶桑

https://jmapps.ne.jp/yamatomuseum/list.html?keywords=扶桑&kwd_and_or=and&f9=&f21=&f8=&f1=&list_type=LLA001&list_count=10&title_query=yes

czy Yamashiro 山城

https://jmapps.ne.jp/yamatomuseum/list.html?keywords=山城&kwd_and_or=and&f9=&f21=&f8=&f1=&list_type=LLA001&list_count=10&title_query=yes

muzeum yamato.jpg

muzeum yamato2.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, blacman napisał:

w częściach będzie łatwiej drukować. 

 

Już mam podzielone, udało się ogarnąć w dziesięciu elementach w tym trzy to rolki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na miejscu i się nawet obraca, pierdoła ale cieszy :)

 

150.jpg

 

151.jpg

 

153.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Szydercza Gała napisał:

Śruby masz odwrotnie założone, przynajmniej te na prawej burcie, no chyba że ten Fuso ma pływać do tyłu :wink:

 


Dzięki za uwagę. Spróbuję odkleić i zamienić prawe na lewe ale jeśli się nie uda będę musiał z tym jakoś żyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Następny mały krok żeby zamknąć pokład rufowy.

 

154.jpg

 

155.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, bsnt3k napisał:

Czy wózek na katapulcie miał jakieś podobne dodatkowe mocowanie w sytuacji transportu samolotów na katapulcie?


Dzięki :) 
Co do wózka... Dolny obrazek prezentuje wózek z dodatkowym leżem dla wodnosamolotu. Z tego co rozumiem rysunki to samo leże było przesuwane na katapultę wraz z samolotem, wózek zostawał na torach za katapultą. Domyślam się tylko, że te dodatkowe pionowe pręty służyły za hamulec przed wystrzeleniem samolotu ale czy spełniało to także rolę solidniejszego mocowania całej konstrukcji do katapulty? Tego nie wiem.

Edytowane przez wieslaw_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wieslaw_ napisał:

Domyślam się tylko, że te dodatkowe pionowe pręty służyły za hamulec przed wystrzeleniem samolotu ale czy spełniało to także rolę solidniejszego mocowania całej konstrukcji do katapulty? Tego nie wiem.

BHP  - te łańcuchy to kotwy mocujące do pokładu wózek na sztywno kiedy nie był on używany (albo podczas przeglądu samolotu).

Całość ważyło dobre 300kg i stało kółkami na szynach tylko siłą ciężkości. Gdy okręt szedł w przechyle albo mocno bujało to bez mocowania na sztywno taki wózek mógłby sponiewierać wyposażenie pokładowe raniąc przy okazji załogę zanim by go złapali albo zwyczajnie wypaść za burtę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, M.A.V. napisał:

BHP  - te łańcuchy to kotwy mocujące do pokładu wózek na sztywno kiedy nie był on używany (albo podczas przeglądu samolotu).

Całość ważyło dobre 300kg i stało kółkami na szynach tylko siłą ciężkości. Gdy okręt szedł w przechyle albo mocno bujało to bez mocowania na sztywno taki wózek mógłby sponiewierać wyposażenie pokładowe raniąc przy okazji załogę zanim by go złapali albo zwyczajnie wypaść za burtę...


@M.A.V. wcześniej pisałem tylko o tej części, co do samego wózka to oczywiście racja.

Zrzut ekranu 2023-09-21 134902.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.