Skocz do zawartości

Pancernik IJN Fuso 1/200 - karton/3D


wieslaw_

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, wieslaw_ napisał:


@M.A.V. wcześniej pisałem tylko o tej części, co do samego wózka to oczywiście racja.

Zrzut ekranu 2023-09-21 134902.png

Tu masz dobre zdjęcie (Huyga). Zaznaczona cześć dobrze widoczna na katapulcie i obok whyga2.thumb.jpg.350f1f7e1386763b18ec1040631ba8a8.jpg.fc44f5f6bf0fe0a67ca29e8e3387f381.jpgózek zamontowany na stałe plus samolot również zamocowany na sztywno do samego wózka. Na wózku powinny być też jakieś olucwyty do mocowania obejmy głównego pływaka.

 

Są jakieś zdjęcia mocowania na sztywno do katapulty? Bo jak on miał na przykład nawet do 3 wodnosamolotów to jeden z nich musiał czekać na katapulcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bsnt3k napisał:

Na wózku powinny być też jakieś olucwyty do mocowania obejmy głównego pływaka.


To jest właśnie to łoże, które zaznaczyłem na renderku. BTW na Twoim zdjęciu nawet widać po lewej to właśnie łoże, które zostało zsunięte z wózka na katapultę wraz z samolotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
Napisano (edytowane)

Rufowa pagoda skończona, oczywiście wjadą jeszcze lekkie oznaki zużycia ale to pieśń przyszłości. Po tym modelu na długo odpuszczę sobie okręty japońskie, drutologia mnie wykańcza a to jeszcze nie koniec...

 

156.jpg

 

157.jpg

 

158.jpg

 

159.jpg

 

160.jpg

 

161.jpg

 

162.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Napisano (edytowane)

Dobry po świętach. Właśnie przymierzam się do relingów wokół pokładu i mam pewne wątpliwości jeśli chodzi o ich umiejscowienie na rufie. Głównie chodzi o okolice katapulty. Pytanie brzmi czy one były składane? Jakoś chyba musiały być bo inaczej katapulta nie mogła by się obrócić na burtę aby wystrzelić samolot.
Jeszcze jedna niewiadoma. Trafiłem jakiś czas temu na świetny model zrobiony przez Japończyka. Zauważyłem, że również w okolicach pokładu lotniczego jest dodatkowy poziomy reling. Pytanie brzmi czy ktoś z Was jest w stanie potwierdzić taki układ?

 

fuso984.jpg

 

fuso978.jpg

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, wieslaw_ napisał:

Pytanie brzmi czy one były składane? Jakoś chyba musiały być bo inaczej katapulta nie mogła by się obrócić na burtę aby wystrzelić samolot.
(...)  w okolicach pokładu lotniczego jest dodatkowy poziomy reling. Pytanie brzmi czy ktoś z Was jest w stanie potwierdzić taki układ?

nie znam się ale się wypowiem   :haha:

bo tak sobie myślę....   czy to nie było tak że reling był jeden ale w czasie obsługi samolotów składano go na bok (na długości katapulty)   :hmmm:     poszukam jakiś informacji na ten temat ale wydaje mi się że takie rozwiązanie byłoby najprostsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
16 minut temu, M.A.V. napisał:

nie znam się ale się wypowiem   :haha:

bo tak sobie myślę....   czy to nie było tak że reling był jeden ale w czasie obsługi samolotów składano go na bok (na długości katapulty)   :hmmm:     poszukam jakiś informacji na ten temat ale wydaje mi się że takie rozwiązanie byłoby najprostsze


M.A.V. tak ten temat już mam rozkminiony:

2646_01_04_24_8_18_15_21285710.jpeg

Teraz bardziej bolą mnie te poziome "relingi". Nigdzie na zdjęciach ich nie widzę i nie wiem czy to tylko inwencja twórcza modelarza czy jednak miał dostęp do jakichś materiałów, które by potwierdzały ich istnienie?

Edytowane przez wieslaw_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, wieslaw_ napisał:

M.A.V. tak ten temat już mam rozkminiony:

te  rysunki to ze Skulskiego z Anatomii i tam o tych bocznych relingach nic nie ma...

Mi się wydaje że nic dodatkowego nie było, myślałem że te relingi klasyczne mogłyby być składane na zewnątrz ale takie mocowanie na dwa sworznie jak na te grafice co wrzuciłeś wyklucza ich inne składanie niż równolegle do burty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

M.A.V. z drugiej strony Gdasiu na Kodze wrzucił mi to:

file.php?id=77770&mode=view

Googiel mi to przetłumaczył jakoś tak:

file.php?id=77771&mode=view

Edytowane przez wieslaw_
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także wydaje się że był tam dodatkowo jakiś stelaż, prawdopodobnie rozkładany tylko podczas katapultowania samolotów gdy składano relingi (ochrona dla marynarzy?). Natomiast są to tylko moje domysły. Może ktoś coś słyszał o "Płótnie Hibakaki"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam bladego pojęcia co to jest, ale może spróbuj wpisać to w oryginanej wersji (a więc te domki i szlaczki) w google i wyszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 3.04.2024 o 13:36, wieslaw_ napisał:

Także wydaje się że był tam dodatkowo jakiś stelaż, prawdopodobnie rozkładany tylko podczas katapultowania samolotów gdy składano relingi (ochrona dla marynarzy?). Natomiast są to tylko moje domysły. Może ktoś coś słyszał o "Płótnie Hibakaki"?

Witam po dłuższej przerwie. Wydaje mi się że kluczem jest nie hibakaki a nazwa płótno nr 4. Nie zagłębiałem się w temat ale wygląda na to że japońska marynarka złożyła zamówienie na materiały które miały spełniać pewne wymagania. Dla osłony przeciwsłonecznej masz na przykład płótno numer 1.

 

W Japonii do tej pory funkcjonują firmy które robią materiały i w swoim CV mają współpracę z japońska marynarką. Nie wiem czy to jedyny producent tu masz link do historii produktu: 

https://act-bag.com/morino/

 

Płótno numer 4 to winylon i wygląda tak: (zdjęcie z neta)

 

morinokansen_setumei (1)_edit_136859388956199.jpg

Edytowane przez LuisNazarioDeLama
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2024 o 13:32, wieslaw_ napisał:

M.A.V. z drugiej strony Gdasiu na Kodze wrzucił mi to:

file.php?id=77770&mode=view

Googiel mi to przetłumaczył jakoś tak:

file.php?id=77771&mode=view

Jak już wrzucasz jakiś plan statku to fajnie by było napisać źródło.

Z opisu wynika że jest to plan Yamashiro po drugiej przebudowie datowany na 13 showa.

 

Czego trzeba szukać na zdjęciach to uchwyty na burtach. Tu masz yamashiro po drugiej przebudowie i Fuso po przebudowie poddany testom przechyłu.

 

Jak się przyjrzysz zdjęciu yamashiro to pod relingami na rufie widać jakieś zaciemnienia.

RDT_20240422_1922021788815928930684382_edit_121236385222645.jpg

RDT_20240422_192157277586775096734835_edit_121210962562753.jpg

RDT_20240422_1926422187126961829210637_edit_121280120266388.jpg

Edytowane przez LuisNazarioDeLama
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, LuisNazarioDeLama napisał:

Jak już wrzucasz jakiś plan statku to fajnie by było napisać źródło.

Z opisu wynika że jest to plan po drugiej przebudowie datowany na 13 showa.

 

Czego trzeba szukać na zdjęciach to uchwyty na burtach. Tu masz yamashiro po drugiej przebudowie i Fuso po przebudowie poddany testom przechyłu.

 

Jak się przyjrzysz zdjęciu yamashiro to pod relingami na rufie widać jakieś zaciemnienia.

RDT_20240422_1922021788815928930684382_edit_121236385222645.jpg

RDT_20240422_192157277586775096734835_edit_121210962562753.jpg

RDT_20240422_1926422187126961829210637_edit_121280120266388.jpg


To zdanie jest kluczowe: "Gdasiu na Kodze wrzucił mi to:", czyli dostałem materiał od kogoś innego i nie wiem skąd pochodzą te szkice. Przynajmniej nie wiedziałem jak je wklejałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.