Skocz do zawartości

F4F-3 Wildcat Eduard 1/48


ChuChu

Rekomendowane odpowiedzi

Wytłumaczcie mi jedną rzecz, bo nadal tego nie rozumiem.

 

Znalazłem że kadłub to Light Grey. No i skąd ja mam wiedzieć, że Vallejo Light Grey to właśnie ten kolor? Bo nazwać tak kolor, to może każdy producent.

 

To jest właśnie zagadka, bo nie wierzę że każdy kupuje garść farbek, a potem dobiera do najpewniej nieskalibrowanego monitora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory są najczęściej określane jakimś kodemw USA jest to FS a wcześniej ANA, w Niemczech RAL a kiedyś RLM, UK ma jakiś swój. 

 

Szuka się odpowiedników właśnie tych kolorów.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, ChuChu napisał:

skąd ja mam wiedzieć, że Vallejo Light Grey to właśnie ten kolor?

Ano właśnie. Nie będziesz wiedział, o ile nie wyrobisz sobie  pojęcia o tym kolorze. To jednak sporo pracy, bo choć oglądanie kolorowych zdjęć z okresu w sieci i na papierze sprawia, że w świadomości tworzy się pewna uśredniona wersja, która na ogół przypomina oryginał, to lepiej jest dorzucić do tego trochę informacji. Ta istnieje, bo są ludzie, którzy poświęcili sporo wysiłku i czasu by rozgryźć temat.  Ale jest to wiedza rozrzucona, bo raczej nie zdarza się by ktoś ogarniał wszystkie kolory świata. Modelarz, którego zainteresowania są szerokie w zasadzie musi polegać na autorytetach. Niestety, bo to nieco ryzykowne źródło. I tu tez jest trochę pracy, bo trzeba sobie znajdować typów, którym się zaufa, albo polegać na autorytecie zbiorowym, np. zadać pytanie na forum i wnioskować z odpowiedzi. Też z ryzykiem.

Działając samemu trzeba jeszcze zobaczyć na własne oczy farbki różnych producentów. Jeśli chce się ten problem ograniczyć, to sporo pomaga nawet podstawowa umiejętność korygowania barwy mieszaniem farb. By zachować spójność kolekcji warto notować receptury.

 

Producenci farbek tworzą kolory i podają odnośniki, których wartość bywa bardzo różna. Choć na ogół farby modelarskich producentów nieźle oddają docelowy kolor, to zdarzają się spore odchyłki. I jeszcze wśród modelarzy i producentów pokutują czasem pomyłki powstałe lata temu, ale inercja środowiska ciągnie błędny kolor przez dziesięciolecia. Dodatkowym problemem jest to, że powszechnie w modelarstwie przyjął się standard FS jako odnośnik do barw. A FS nie jest systemem kolorystycznym tylko ograniczonym zestawem kolorów i z definicji nie nadaje się do bycia wzorcem dla zdecydowanej większości używanych w modelarstwie odcieni. Tym samym nawet posiadanie fizycznego wzornika FS nie załatwi sprawy, co jest nawet dobrą informacją, bo  kosztuje on absurdalne pieniądze. To trochę kłopot z tym FS-em, bo nierzadko bywa, że podane na etykiecie nazwa koloru i nr FS dotyczą wyraźnie innych odcieni. Ale na koniec to i tak tylko informacja do jakiego efektu dążył wytwórca. To, w jakim stopniu udało się mu ten efekt osiągnąć jest zupełnie inna kwestią.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Moses napisał:

 

Ostatnie pytanie, bo zaczyna nam się tutaj robić wątek o wszystkim.

 

Jakieś odpowiedniki z Vallejo lub Hataka Blue?

 

Bo podanymi, to pędzlem raczej nie pomaluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz uzyc przelicznika farb. Ja np uzywam aplikacji 
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pulgadas.hobbycolorconverter&hl=pl&gl=US

 

Vallejo 71298 - to podobno bedzie pasowało

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, ChuChu napisał:

Jakieś odpowiedniki z Vallejo lub Hataka Blue?

Hataka ma też zestawy dedykowane ale jak z oddaniem kolorów nie wiem.  US pokładowce to nie moja bajka.

Jeżeli sięgnę jednak po zestaw który robisz to będzie Twoja wina.  :mrgreen:

/www.mojehobby.pl/products/HTK-AS53-Early-US-Navy-USMC-paint-Set.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Moses napisał:

Mozesz uzyc przelicznika farb. Ja np uzywam aplikacji 
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pulgadas.hobbycolorconverter&hl=pl&gl=US

 

Vallejo 71298 - to podobno bedzie pasowało

 

 

Zamówione, a właściwie podmienione za Hataka FS36440. No i na tym zakończmy tę opowieść :D

 

Kolejna aktualizacja gdy prace posuną się dalej, czyli najwcześniej na początku kolejnego tygodnia.

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marek d napisał:

Hataka ma też zestawy dedykowane ale jak z oddaniem kolorów nie wiem.  US pokładowce to nie moja bajka.

Jeżeli sięgnę jednak po zestaw który robisz to będzie Twoja wina.  :mrgreen:

/www.mojehobby.pl/products/HTK-AS53-Early-US-Navy-USMC-paint-Set.html

 

Tyle ze własnie Hataka podaje 36440 jako Light gray 
HTK-A048 – Light Gull Grey – FS36440, the best match for ANA 602 „NS Light Grey”, overall (from 01/1941) and undersides (from 10/1941) colour of US Navy planes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marek d napisał:

Moses ty tu robisz za experta.

 

co najwyzej mam blade pojecie. Do eksperta duzo mi brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Szybka aktualizacja, bo czasu mam mniej niż sądziłem.

 

W końcu pomalowałem wszystko z kokpitu i złożyłem. No prawie wszystko, bo zostały dwie kalki.

 

Trochę z bólem musiałem iść na pewne kompromisy, ale uznałem że wolę zrobić "estetyczny" model, niż za wszelką cenę próbować robić wszystko tak jak być powinno. Oczywiście nie mowa o tym, że pominąłem jakieś elementy. Po prostu, jeżeli chociażby było do pomalowania całe pokrętło ( dwa na prawej konsoli, obok fotela), to wolałem zamalować sam wystający element, niż mazać po całym panelu.

 

Próbowałem także obić z użyciem kredki, ale kompletnie nie rozumiem jak to działa. Metaliczne obicia odpuściłem zupełnie, a skupiłem się na lżejszym, bądź mocniejszy Dry Brush.

 

Następna aktualizacja raczej później, niż szybciej. Nałożę kalki i na chwilę odstawiam ten model, żeby od niego odpocząć. Miałem parę problemów, które doprowadziły mnie do szału. Jako przerywnik wezmę się na Soviet Komitern Tractor w 1/72. Ma zaledwie kilka elementów, coś tam dorobię od siebie i poćwiczę techniki Weatheringu.

 

IMG-20220916-105826337-HDR.jpg

IMG-20220916-105848170-HDR.jpg

IMG-20220916-105902660-HDR.jpg

IMG-20220916-110020926.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ChuChu napisał:

No może i ładne. Tyle że potem to zamkniesz i nigdy więcej nie zobaczysz. Raczej nie jestem z tych, którzy robią sobie robotę dla zasady.

Jak nie widać jak widać. Zdjęcie zrobione poza kokpitem a wszystko widać. MILEX International Exhibition of Arms and Military Equipment: the Cockpit  of the Modernized Su-25 Editorial Photography - Image of materiel,  interior: 141084187Suchoj Su-25 "Frogfoot" | Konflikty.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Szybki Update:

 

Już dość dawno ukończyłem przedział podwozia. Niestety pech, a właściwie brak umiejętności zrobił swoje. 

 

Przy przyklejaniu elementu odpowiedzialnego za składanie podwozia, nalałem za dużo kleju od tyłu  przyklejanego elementu. Wszystko było dobrze, aż następnego dnia zauważyłem, że podpora na grodzi po prostu częściowo się odkształciła. Nie do końca podoba mi się jak Eduard zaprojektował te elementy.

 

Normalnie bym "olał" temat, z racji że to błąd jak każdy inny, ale postanowiłem że ten model robię najstaranniej jak potrafię. No i korzystając z okazji, zamówiłem cały nowy przedział drukowany w 3D. Będzie z nim sporo roboty, ale mam nadzieję że wyjdzie to sensownie. 

 

Kiedy kolejny Update? Nie wiem, ciężko powiedzieć. Dokończę na pewno. Tymczasem wziąłem się za czołg w 1/72 i mimo że za "pancerką" średnio przepadam, tak sam proces malowania i dodatkowych efektów wciągnął mnie na tyle, że to chyba kategoria z którą zostanę na dłużej.

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.