Skocz do zawartości

Merkava Mk 1, Tamiya 1:35


LuckyStrike

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam mój drugi model czołgu Merkava 1 w skali 1:35 od Tamiya. Tytułem wstępu chciałem bardzo podziękować wszystkim za cenne rady w warsztacie, który prowadziłem na temat budowy tego czołgu. Chylę czoła przed waszą wiedzą zarówno na temat prawdziwych czołgów jak i modelarstwa w ogóle. Jeżeli kogoś pominąłem to przepraszam ale szczególnie chciałem podziękować @bulik58 @Dorotka @robertmodelarz @Bengal @patrykd

 

Początkowo chciałem dodać do pudła jakieś akcesoria czy plastikowe gąsienice ale ze względu na to, że kupiłem aerograf i konieczną chemię do malowania i brudzenia to budowa skończyła się na tym co jest w wypraskach. Jedynym dodatkowym elementem jaki kupiłem były liny holownicze. 

 

Ostatecznie więc model nie jest wzorowany na żadnym konkretnym czołgu. Starałem się natomiast w ramach moich skromnych możliwości wykonać model, który będzie wyglądał w miarę realistycznie i przypominał to co jeździ w rzeczywistości.

 

Czy się udało to pozostawiam waszej ocenie. Czy da się pomalować lepiej i bardziej wiernie oddać taki czołg? Z pewnością.  Nie mam co do tego wątpliwości. Jest to natomiast to co potrafię zrobić na ten moment i "szczyt" moich moich możliwości w dziedzinie modelarstwa. Dopiero uczę się panowania nad aerografem a jeżeli chodzi o weathering to przede mną jeszcze lata świetlne nauki.

 

Z góry przepraszam też za jakość zdjęć ale do dyspozycji mam tylko aparat w raczej low endowym telefonie więc nic lepszego cyknąć się nie uda.

IMG20220918113756.jpg

IMG_20220918_113909.jpg

IMG_20220918_114034.jpg

IMG20220918114500.jpg

IMG_20220918_115804.jpg

IMG_20220918_121346.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny w czołgach nie wyginają się w ten sposób. Oprócz tego, większość anten, osadzona jest na sprężynach, dzięki którym, można je pochylić, przejeżdżając na przykład pod liniami wysokiego napięcia. Jako, że się uczysz, to podpowiadamy. Do każdego w zasadzie modelu na rynku, jest długa lista dodatków "uszlachetniających". Jeśli chodzi o anteny do Merkavy, można sobie dokupić choćby takie coś...

Screenshot_2022-09-18-13-15-19-642_com.android.chrome.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszą Merkavę z zastosowaniem wielu różnych technik malarskich jest zupełnie przyzwoicie. Anteny rzeczywiście trochę od czapy, ale na wszystko przyjdzie pora. Nauka nie pójdzie w las. Na następny warsztat proponuję kolegę Metkavy tj. towarzysza Abramsa -model firmy Tamiya nr katalogowy 35269 M1A2 Abrams OIF. Jeszcze jest w niektórych sklepach modelarskich:

https://www.drim.pl/tamiya-35269-m1a2-abrams-oif,3,18084,39948

i do tego książeczkę Pana Miga:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, robertmodelarz napisał:

Jak na pierwszą Merkavę z zastosowaniem wielu różnych technik malarskich jest zupełnie przyzwoicie. Anteny rzeczywiście trochę od czapy, ale na wszystko przyjdzie pora. Nauka nie pójdzie w las. Na następny warsztat proponuję kolegę Metkavy tj. towarzysza Abramsa -model firmy Tamiya nr katalogowy 35269 M1A2 Abrams OIF. Jeszcze jest w niektórych sklepach modelarskich:

https://www.drim.pl/tamiya-35269-m1a2-abrams-oif,3,18084,39948

i do tego książeczkę Pana Miga:

 

Szczerze mówiąc dla odmiany planuję następną Pantere z 2 wojny. Ale abramsa kiedyś na pewno też będę robił 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, LuckyStrike napisał:

Szczerze mówiąc dla odmiany planuję następną Pantere z 2 wojny. Ale abramsa kiedyś na pewno też będę robił 😃

Weź coś z gotowym zimmeritem, albo szybki projekt Andyego (koła stalowe są przewymiarowane, ale model całkiem OK- są w zestawie z gumowym bandażem, o prawidłowej średnicy) :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Jak na pierwszy model nieźle, poza tym masz u mnie plusa za koszerną tematykę. Starałeś się oddać też wszędobylski pył, który pokrywa większość izraelskich pojazdów, więc kolejny plus. Anteny pominę milczeniem, koledzy już opisali. Zastanawia mnie tylko ten numer rejestracyjny na wieży, bo nie kojarzę ani jednego czołgu, który miałby tam numer. Ale może tak było w instrukcji...

Sam niedawno ukończyłem Merkawę I w skali 1:72, właśnie sobie przypomniałem, że jeszcze się nią tutaj nie pochwaliłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, GreGG24 napisał:

Jak na pierwszy model nieźle, poza tym masz u mnie plusa za koszerną tematykę. Starałeś się oddać też wszędobylski pył, który pokrywa większość izraelskich pojazdów, więc kolejny plus. Anteny pominę milczeniem, koledzy już opisali. Zastanawia mnie tylko ten numer rejestracyjny na wieży, bo nie kojarzę ani jednego czołgu, który miałby tam numer. Ale może tak było w instrukcji...

Sam niedawno ukończyłem Merkawę I w skali 1:72, właśnie sobie przypomniałem, że jeszcze się nią tutaj nie pochwaliłem :)

Co do modelu to tak naprawde jest to drugi. Wcześniej robiłem stuga ale to był totalny eksperyment malarski. Co do blach to robione były wg. instrukcji z pudła bo ostatecznie nie wzorowałem się na jednym prawdziwym czołgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bulik58 napisał:

 Gratulacje za wytrwalosc , dobrnoles do konca, pomimo wielu przeciwnosci jak i wachan nastrojow  ,, budowac  , odlozyc ? ,, Wazne to zabawa jak i zadowolenie z tego co robisz. Powodzenia w nastepnych projektach , ja ze swej strony jesli bede mogl to bede staral sie wspomoc ciebie kolejnymi fotkami informacjami.

Byly stosowane krotko , zarowno na pojazdach we wersji Mk. 1 jak i 2 , jak i na modelu .

 

 

 

 

 @bulik58Dzięki wielkie za wsparcie przy tym projekcie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Fajny model, pobieżnie zerkałem na warsztat pomimo, że to  nie są moje klimaty:) mam natomiast swoje fotograficzne skrzywienie- bristol w formacie A2 kosztuje dychę max i jest świetnym tlem do modeli tego rozmiaru ( brak łączeń i zaokrąglona krawędź która powinna znaleźć się w "nieskonczonosci"). Światełko które miałeś do robienia fot to zapewne żyrandol patrząc po ilości cieni z jednej krawędzi, do tego barwa - ciepła. To psuje odbiór bo nie ma odwzorowania kolorów nad którymi ciężko pracowałeś a zdjęcia są płaskie. 4000K i rozproszone światło to dobry przepis na przyzwoite zdjęcia, temperatura barwy to tylko i wyłącznie odpowiednie żarówki ale rozporoszenie światła to może być już nawet zwykła kartka papieru (duże straty mocy ale miękkie cienie). Jeśli jesteś z KRK i okolic to zapraszam z modelem  - pokaze Ci jak to zrobić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, orzechu500 napisał:

Fajny model, pobieżnie zerkałem na warsztat pomimo, że to  nie są moje klimaty:) mam natomiast swoje fotograficzne skrzywienie- bristol w formacie A2 kosztuje dychę max i jest świetnym tlem do modeli tego rozmiaru ( brak łączeń i zaokrąglona krawędź która powinna znaleźć się w "nieskonczonosci"). Światełko które miałeś do robienia fot to zapewne żyrandol patrząc po ilości cieni z jednej krawędzi, do tego barwa - ciepła. To psuje odbiór bo nie ma odwzorowania kolorów nad którymi ciężko pracowałeś a zdjęcia są płaskie. 4000K i rozproszone światło to dobry przepis na przyzwoite zdjęcia, temperatura barwy to tylko i wyłącznie odpowiednie żarówki ale rozporoszenie światła to może być już nawet zwykła kartka papieru (duże straty mocy ale miękkie cienie). Jeśli jesteś z KRK i okolic to zapraszam z modelem  - pokaze Ci jak to zrobić 

Dzięki za poradę. Niestety do Krakowa mam kawalek spory z Katowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.