Skocz do zawartości

Jak 1 M, ZTS Plastyk 1:72


Archangelraphael

Rekomendowane odpowiedzi

Jolly Rogers czy się komuś podoba czy nie, królują wśród F-14 i basta 🥳

Fakt, wokół oszklenia czarno - ale czarny matt, jeśli by szkło dać w czarnym połysku a ramy oszklenia + wokół Matt to będzie wyraźna różnica i efekt może być ciekawy (błysk zawsze ma większą głębię, będzie wyglądał na dużo "bardziej czarny"), ot sugestia do Twojej decyzji 👍

Co do kalek to zestawów wyglądają ładnie, ale Hellerowe nawet nowe są dość sztywne, co dopiero leciwe, obawiam się że najładniej wyglądają na papierze i tam już powinny zostać , tym bardziej jeśli masz nowsze.

Pozdr!

ww

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Archangelraphael napisał:

Zastanawiam się nad założeniem wątku warsztatowego dla Aichi D3A1.

Ty się nie zastanawiaj, Ty zakładaj! Ja już niecierpliwie (sz)czekam :tuptup:! Jak coś tu masz warsztat mojej: https://modelwork.pl/topic/42629-robimy-suchi-aichi-d3a1-172/  , częstuj się 😉.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2023 o 13:24, lord_karton napisał:

Nie czekaj do następnego modelu. Bież tego Jaka na balkon jak za pierwszym razem, zdejmij tę podkładkę ze stołu i pstrykaj to samo jeszcze raz.

Postanowiłem wstawić fotografię jeszcze raz. Kadrowałem i przeskalowywałem w Gimp'ie. Czy takie zdjęcia mogą być:20230308_085025.thumb.jpg.69195b62a8b8921368adf56f220bb5c0.jpg20230308_085037.thumb.jpg.2e6f0b22ba281dd3ebf829a0d69843ce.jpg20230308_085056.thumb.jpg.b1d84785e1c14444969ce6bb55185389.jpg20230308_085111.thumb.jpg.1c33d6c304901224706c1ffa1e997bdf.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Archangelraphael napisał:

Postanowiłem wstawić fotografię jeszcze raz. Kadrowałem i przeskalowywałem w Gimp'ie. Czy takie zdjęcia mogą być:

 

Zdecydowanie lepiej, ale mogłeś jeszcze podnieść kontrast i jasność, co poprawiło by jeszcze bardziej odbiór tych zdjęć i Twej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Rafał B napisał:

 

Zdecydowanie lepiej, ale mogłeś jeszcze podnieść kontrast i jasność, co poprawiło by jeszcze bardziej odbiór tych zdjęć i Twej pracy.

Dzięki za poradę poszukam jakichś poradników w internecie jak to zrobić w Gimpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolilem sobie pobawic sie jasnoscia i kontrastem w gimpie:

 

20230308.thumb.jpg.9bb4ea5d506dc7bd32cf241388c71332.jpg

 

Te mydla z Plastyka nie nadaja sie na pierwsze modele. Ja lubilem uzywac modele Airfix-a w 1/72, tanie, dobrze spasowane i z duza iloscia szczegolow. Sklep Agtom na Youtube ma dobre poradniki dla poczatkujacych.

 

Edyta - oczywiscie najlepiej jest dobrze oswietlic model do zdjecia niz probowac je uratowac w gimpie.

Edytowane przez dante
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko rozjaśniłem zdjęcia i podbiłem kontrast. Tak o 35 procent.1410398357_rozjanione.thumb.jpg.7fa2fd4cc124b8a0355ee8f65caeee01.jpg1091158137_rozjanione2.thumb.jpg.0021170bf08f3cbca6092ba0e8307a1b.jpg1476812919_rozjanine3.thumb.jpg.8c5557ac320503f77f181f7716665333.jpg1071072340_rozjanine4.thumb.jpg.f4458dd288e74a1139ceb29dfa56d55e.jpg

 

Na przyszłość podbijać jeszcze mocniej czy tak wystarczy? Nie chciałbym przesadzać bo zdjęcia mogą wyglądać nienaturalnie przy zbyt wysokim kontraście i rozjaśnieniu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dante napisał:

Te mydla z Plastyka nie nadaja sie na pierwsze modele. Ja lubilem uzywac modele Airfix-a w 1/72, tanie, dobrze spasowane i z duza iloscia szczegolow. Sklep Agtom na Youtube ma dobre poradniki dla poczatkujacych.

Już jak mam na warsztacie Aichi D3A1 to go dokończę ale następny model na forum jak skończę hellera F-14 i Aichi to będzie F4U-4B Corsair od Italeri.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Archangelraphael said:

Na przyszłość podbijać jeszcze mocniej czy tak wystarczy? Nie chciałbym przesadzać bo zdjęcia mogą wyglądać nienaturalnie przy zbyt wysokim kontraście i rozjaśnieniu.

 

Najpierw dobrze oswietl model. Jak juz zauwazyles, mozliwosci programow graficznych sa ograniczone. Uzyj dwoch lamp i jesli uzywasz bialego tla, to troche przeswietl zdjecie. Chyba w kazdym dzisiejszym telefonie jest taka mozliwosc. Troche cierpliwosci, wszystkiego mozna sie nauczyc👍

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem skołuję jakąś lampę i pobawię się balansem bieli w telefonie. Dzięki za odzew i porady. Z modeli Airfix'a to mam:

  1. Messerschmitt Me262A-2A
  2. Junkers Ju87B-1 Stuka
  3. Curtiss Hawk 81-A-2
  4. Hawker Typhoon Mk1B
  5. Mitsubishi A6M2B Zero
  6. Nakajima B5N2 Kate
  7. Supermarine Spitfire Mk.1a
  8. Hawker Hurricane Mk.1
  9. Messerschmitt Bf-109 E-3

Myślę że po Corsair'rze wezmę się za Spitfire bo mam 2 sztuki i nawet jak coś zepsuję to mogę go zbudować jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłości zdobądź sobie większy arkusz tła. Widoczne łączenie kartek nadaje zdjęciu (jakby kogoś interesowało: nie fotografii - to taka dziedzina w ramach której powstają zdjęcia) roboczy, niechlujny charakter. To odbija się na odbiorze bo oglądający odruchowo przekłada tę niestaranność na  całość prezentacji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Archangelraphael napisał:

Następnym razem skołuję jakąś lampę i pobawię się balansem bieli w telefonie.

 

Fotografia to światło. Bez światła fotografia nie istnieje, tak jak nie może istnieć człowiek bez powietrza, a ryba bez wody. I to nie tylko w związku z technicznym wymogiem, że aby powstała fotografia, musi istnieć choćby odrobina światła. Ale przede wszystkim dlatego, że światło tworzy klimat fotografii.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, greatgonzo napisał:

W przyszłości zdobądź sobie większy arkusz tła. Widoczne łączenie kartek nadaje zdjęciu (jakby kogoś interesowało: nie fotografii - to taka dziedzina w ramach której powstają zdjęcia) roboczy, niechlujny charakter. To odbija się na odbiorze bo oglądający odruchowo przekłada tę niestaranność na  całość prezentacji.

Dzięki za poradę. W moim sklepie papierniczym kupiłem największy format jaki był a i tak nie starczył na całe tło. Poszukam w Toruniu największego jaki się da żeby nie było łączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje "studio" fotograficzne wygląda tak jak na zdjęciu. W lampkach dwie żarówki po 17 W z białym światłem. Lampki kupiłem w Ikei po 50 zł za sztukę. Karton o wymiarach 40 cm na 60 cm.  Przyklejam go na krawędzi stołu taśmą klejącą. Z tyłu podwijam bo jak robię zdjęcia poziomo z boku nie widać ściany. Zdjęcia robię smartfonem Samsung z ręki. Jak mi się ręka trzęsie to podpieram ja na czymkolwiek albo robię 3 zdjęcia i wybieram najlepsze. Studio rozwijam w 3 minuty i tyleż samo go zwijam. Zdjęcia wychodzą mi tak jak na następnych fotkach. Mi to wystarczy. Myślę, że Tobie na początek również. Fotografowany model w skali 1:72.

 

image.thumb.jpeg.6e7cb42b4ecfb6580dc941677ac4445f.jpeg

 

image.jpeg.9776cbbd6f21d28e11d861218bc5a0b6.jpeg

 

image.jpeg.6dbfb6d7822eea551a3634d91188cf94.jpeg

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2023 o 17:17, Archangelraphael napisał:

Mam pytanie. Jeśli chciałbym założyć warsztat do Aichi D3A1 od Plastyka to gdzie to najlepiej zrobić? W normalnym dziale samoloty czy w dziale vintage?

 

 

Val z Plastyka nie jest vintage. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcia ponownie. Tym razem kupiłem dwie silne jasne neutralnie białe żarówki tak jak radził użytkownik Endrju. Lampy ustawiłem tak samo jak na przykładzie. Użyłem trybu profesjonalnego w aparacie telefonu Samsung Galaxy A50 z następującymi ustawieniami:

  • ISO 100
  • Balans bieli 3500 K
  • Ekspozycja +1,5

Obrazy tylko kadrowałem i przeskalowywałem w Gimpie. Nie podnosiłem kontrastu ani jasności gdyż na moje oko jest wystarczający. Muszę jeszcze popracować nad usunięciem cieni z pod modelu.

20230312_113816.thumb.jpg.b9d4d73a27aa60054dd58275d216ceb4.jpg20230312_113829.thumb.jpg.10bd7db4f256889fce735dc178c10849.jpg20230312_113844.thumb.jpg.c363b5101d5d6696bfe094fcc206ff9d.jpg20230312_113858.thumb.jpg.7de231edf89052cbf70f863669d7683e.jpg

 

 

Czy zdjęcia wykonane w ten sposób z taką kompozycją i ekspozycją są wystarczające do wstawiania do galerii i warsztatu czy powinienem jeszcze nad czymś popracować oprócz usunięcia cieni z pod modelu?

Na dzień dzisiejszy nie stać mnie na zakup cyfrowego aparatu fotograficznego ale na przyszłość czy moglibyście podać mi przykład aparatu budżetowego który robi lepsze zdjęcia niż komórka? Rozważam zakup nie tylko do celów publikacji na forum.

Muszę też przyznać że im lepsze zdjęcia tym lepiej widać błędy i  niedociągnięcia. Ale w sumie to dobrze.  A liczba 12 na lewym boku kadłuba jest taka kiepska bo malowana z ręki. Mimo użycia Mr Mark Setter Neo aerograf zdmuchnął mi kalkomanie podczas nakładania Satin Cote od Humbrola.Musiałem ją namalować ręcznie od wyciętego z taśmy Tamiya szablonu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, _OldMan_ napisał:

 

light-lightbulb-lighting.jpg?w=800&h=0&m

 

Nie wiem jaką temperaturę barwową mają twoje żarówki, ale w fotografii stosuje się ok 5400 K. Moim zdaniem u ciebie wpada za bardzo w niebieski.

Moje żarówki mają 4000 K. Ustawiłem 3500 K bo wydawało mi się neutralne. Spróbuję z 5400 K ale wstawię tylko 1 zdjęcie do oceny bo nie ma sensu wstawiać kilku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie balans bieli powinien odpowiadać temperaturze oświetlenia.

 

Oczywiście im zdjęcia lepsze, tym lepiej :). Ale też forum nie polega na prezentowaniu znakomitych fotogramów i lepiej byłoby widzieć znakomite modele ;). Grunt, żeby było je widać. A tu chyba sam widzisz różnice między tym co wstawiłeś teraz, a tym co było w pierwszym poście. Model jest widoczny. Kwestie cieni i innych elementów prezentacji fotograficznej to już trochę indywidualna sprawa i rzecz osobistych potrzeb autora. Dobra robota!

 

Moim zdaniem zdjęcia są lekko prześwietlone, ale tu już wchodzą w grę kwestie ustawień monitora. Warto popróbować jakichś wariacji z kontrastem i jasnością. Na ogół jedno ustawienie korekcji zdjęcia w programie będzie dobre dla całej sesji fotograficznej i kolejne fotki idą już z automatu. Zrobiłem tylko poprawkę funkcją klarowanie:

 

 

20230312_113816.jpg.932d7e96fe9df2af611b69091169345a.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Archangelraphael napisał:

Obrazy tylko kadrowałem i przeskalowywałem w Gimpie.

Zachęcam do zapoznania się z programem FastStone Image Viewer.

Aplikacja obsługuje najpopularniejsze formaty plików graficznych (JPEG, PNG, TIFF, GIF, BMP) oraz bezstratny format RAW. FastStone Image Viewer umożliwia wykonywanie szeregu operacji edycyjnych na plikach. Do dyspozycji użytkownika oddano funkcje zmiany rozmiaru, obrotu, wyostrzania, korekcji barw, redukcji efektu czerwonych oczu, dodawania znaków wodnych czy konwersji formatu grafik.  (za Wikipedią)

https://www.faststone.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, _OldMan_ napisał:

Zachęcam do zapoznania się z programem FastStone Image Viewer.

Dzięki za info spróbuję się nim pobawić. Na codzień nie zajmuję się profesjonalną obróbką zdjęć a z programów służących do tego celu znałem tylko Gimp'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś duże postępy.:super:
Jeśli chcesz popracować nad cieniami, to po prostu bardziej rozprosz światło, na przykład nakładając na źródło światła kalkę techniczną. 
Problem z balansem bieli jest taki, że w cieniach jest inny i w światłach jest inny (dotyczy to każdego zdjęcia, różnica jest tylko w tym, że na jednych zdjęciach jest to widoczne bardziej niż na innych). Niestety programy do obróbki fotek nie rozpoznają tego problemu i nie mają zaprogramowanych narzędzi, żeby sobie z tym problemem radzić w prosty i intuicyjny sposób. 
Zdjęcia są trochę prześwietlone jak wspomniał  greatgonzo, ale dotyczy to głównie tła.
Aparat możesz kupić używany, większość jest tak samo dobra.

image.thumb.jpeg.36024fec0e9a8e774410f28313583a40.jpeg

Edytowane przez lord_karton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem Zmieniłem trochę ustawienia aparatu:

  • ISO 100
  • Balans Bieli 5000K
  • Ekspozycja +0,7

W Gimpie zmieniłem trochę jasność i kontrast. Niestety zdjęcia wyszły trochę przyżółcone. Podejrzewam że ustawiłem za wysoki balans bieli. Będę musiał jeszcze trochę pokombinować.20230312_153511.thumb.jpg.6839f43ead6827b4a6b6633d6f684613.jpg

Edytowane przez Archangelraphael
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.