Skocz do zawartości

Farby do malowania dla początkującego


Joshi

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję od Was kolejnej porady dla początkującego :)

 

Chce zacząć malować figurki i zastanawiam się nad farbami.  Po googlowałem i chyba jakość przez cenę pokazuje że warto wybrać firmę TAMIYA.

Czy to dobry wybór na początek?

 

I jeszcze mam pytanie o mieszanie farb. Jak najlepiej uzyskać jakieś odcienie koloru? Po prostu dodając np. białej/czarnej farby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do malowania figurek bezdyskusyjnie najwygodniejsze będą winylowe akryle, przy czym też nie wszystkie. Ze względu na właściwości farb, jak również paletę, patrzeć w zasadzie można wyłącznie w kierunku Vallejo oraz AK 3G. Jedne i drugie są zdecydowanie 'user friendli', i to 'friendli' zarówno dla użytkowników zaawansowanych, jak i początkujących. Ponadto, obydwie mają szeroki wybór kolorów. A szczególnie dla początkujących dostępność mnogości odcieni jest bardzo przydatna. Bo za mieszanie kolorów to się będziesz mógł brać, jak nabierzesz sporego doświadczenia i opanujesz koło barw, w tym jakie ma ono przełożenie na realnie pomalowane danymi kolorami obiekty.

Na marginesie - sięgając po winyle z AK-interactive warto zwrócić uwagę, by były to farby z serii 3G. Na rynku wciąz są jeszcze identyczne zestawy w starej recepturze. Więcej na ten temat znajdziesz w recenzji linii AK 3G

 

P2062963-300x300.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KFS-miniatures napisał:

Do malowania figurek bezdyskusyjnie najwygodniejsze będą winylowe akryle

 Pojęcie "winylowe akryle" ma taki sam sens jak np. "epoksydowe oleje" lub "akrylowe poliuretany". Do znudzenia będę powtarzał, że akrylowy, winylowy, olejny, epoksydowy czy alkidowy to rodzaje żywic na których oparty jest podstawowy składnik farby, czyli spoiwo. Więc jeśli już używamy skrótu, to farba jest albo "winylem" albo "akrylem", "olejem" itp. "Winylowy akryl" to troche jak "sojowa wątróbka".  Owszem, jest możliwe, że farby AK 3Gen sa oparte na mieszaninie żywic akrylowych i winylowych ale wtedy, poprawniej będzie powiedzieć "farba winylowo-akrylowa".

Wiem, że Kamil ma spore pojęcie o farbach i zapewne używa określenia "winylowe akryle" jako pewnego uproszczenia w zgodzie z istniejącym bałaganem nazewniczym w którym "akryl" jest synonimem modelarskiej farby wodorozpuszczalnej. Ale ja w hołdzie dla spójności i merytoryki zdecydowałem się wtrącić jak zwykle.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HKK napisał:

Więc jeśli już używamy skrótu, to farba jest albo "winylem" albo "akrylem", "olejem" itp.

Jak najbardziej się zgadzam, i właściwie sam konsekwentnie winyle nazywam winylami. niemniej jednak to moze byc nomenklatura czytelna dopiero dla kogoś, kto rozróżnia w minimalnym choć stopniu farby. Bop dla nowicjusza-  niespecjalnie. Na opakowaniach farb nie znajdzie bowiem określenia 'vinyl', a niestety - 'akryl'. Niemniej jednak zgadzam sie z postulatem wdrożenia takiego jasnego podziału i przypisania im wskazanych określeń

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, KFS-miniatures napisał:

Na opakowaniach farb nie znajdzie bowiem określenia 'vinyl', a niestety - 'akryl'.

Właśnie - niestety. O nazwach produktów (wszelakich) dawno przestali decydować inżynierowie i technolodzy. To teraz domena marketingowców. Napiszą "akryl", choć to błędne, bo typowy klient "wie" co to akryl, a nazwa "vinyl" nic mu nie mówi, więc nie kupi. W ten sposób mamy też "emalie" (enamel) o ktorych wszyscy "wiedzą" co to za farba, chociaż w rzeczywistości z emaliami nie ma ona nic wspólnego. Oraz rozpuszczalnik "nitro" który może mieć najróżniejszy skład zależnie od producenta, ale na nigdy nie zawiera związków nitro.  No i oczywiście mamy "lakiery" (lacquer) często nieprzejrzyste i matowe, choć stoi to w zasadniczej sprzeczności z definicją lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Joshi napisał:

Czy coś takiego będzie ok?

Farba podkładowa szara 100ml Tamiya 87026

Jeśli będziesz pędzlował winylami, to taki podkład jak najbardziej się sprawdzi. Natomiast do akryli Tamiya niekoniecznie, bo mogą reagować z podkładem przy obfitym nakładaniu pędzlem. Ale jak już pisali poprzednicy, akryle Tamiya w ogóle się słabo nadają pod pędzel, bez względu na podkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, HKK napisał:

Jeśli będziesz pędzlował winylami, to taki podkład jak najbardziej się sprawdzi. Natomiast do akryli Tamiya niekoniecznie, bo mogą reagować z podkładem przy obfitym nakładaniu pędzlem. Ale jak już pisali poprzednicy, akryle Tamiya w ogóle się słabo nadają pod pędzel, bez względu na podkład.

 

Ok.

 

Zdecydowałem się na farby Vallejo.

Czy taki podkład będzie ok?

https://allegro.pl/oferta/vallejo-28011-spray-400ml-basic-grey-primer-28-011-13447714045

 

Czy to prawda że na początek do figurek różnokolorowych warto wybrać szary podkład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Joshi napisał:

 

Ok.

 

Zdecydowałem się na farby Vallejo.

Czy taki podkład będzie ok?

https://allegro.pl/oferta/vallejo-28011-spray-400ml-basic-grey-primer-28-011-13447714045

 

Czy to prawda że na początek do figurek różnokolorowych warto wybrać szary podkład?

W pewnym sensie szary to neutralny kolor więc jak najbardziej.Chodz ja sam używam piaskowego oraz czarnego a potem od góry nakładam z aero biały.Właściwie podkład może być w wielu odcieniach piasku  czy szarości.A tak na marginesie czytałeś  o farbkach Tamiya ,że najlepsze .Tak do aerografu akryle jak najbardziej ale do pędzli  słabe.

 

Edytowane przez push-up78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam dalsze pytania :) tak jak pisałem jestem na początku drogi z malowaniem dlatego tyle pytań. Wiem że jesteście osobami z dużym doświadczeniem dlatego tyle pytań. Lepiej kupić raz a dobrze niż później się denerwować że malowanie nie wychodzi ponieważ coś źle się kupiło.

 

15 godzin temu, push-up78 napisał:

Tak do aerografu akryle jak najbardziej ale do pędzli  słabe.

 

Koledzy wyżej napisali że Vallejo  będą dobre? Na tą chwile chcę używać pędzli. Aerograf może później kupie.

To jakie farby będą lesze?

 

 

 

7 godzin temu, KFS-miniatures napisał:

 

Będzie BARDZO NIE OK. Szerokim łukiem omijaj wszelkie arby w sprayu marki vallejo. 

O ile dobrze zrozumiałem Twoje wcześniejsze wiadomości to do malowania polecałeś farby Vallejo. Ale podkład już nie jest ok?

Dodam że jeszcze nie posiadam aerografu wiec wydawało mi się z podkład w sprayu będzie ok. To co mógłbyś polecić do podkładu gdy jeszcze nie mam aerografu?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jak to mówią, kto pyta nie błądzi...

Nie jest powiedziane, że jakaś firma robi tylko i wyłącznie świetne produkty...

Próbowałem kiedyś czarnego podkładu Vallejo w sprayu - miałem niejasne przeczucie, że coś jest nie tak... A bardziej konkretnie on pod palcami tak się czuł,jakby nie wysechł do końca nawet po kilku dniach. Na szczęście nie musiałem farby, która potem poszła na wierzch maskować, bo byłem prawie pewien, że ona by zeszła razem z taśmą maskującą.

Z podkładów dla mnie bardzo dobrze działa Tamiya w sprayu. Mają szary i biały, warto mieć oba, biały to bardzo dobry wybór pod bardzo jasne albo "trudne" kolory do których czasem należą żółty, czerwony, różne fluorescencyjne itd.

Życzę powodzenia w malowaniu i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmroczko napisał:

Mają szary i biały, warto mieć oba, biały to bardzo dobry wybór pod bardzo jasne albo "trudne" kolory do których czasem należą żółty, czerwony, różne fluorescencyjne

W figurkach to działą jednak odrobine inaczej.  biały podkład średnio się sprawdza. 

 

5 godzin temu, Joshi napisał:

Koledzy wyżej napisali że Vallejo  będą dobre?

Tak, vallejo są bardzo dobrymi arbami do pędzla i bardzo niedobrymi do aerografu

 

5 godzin temu, Joshi napisał:

To co mógłbyś polecić do podkładu

 

Specyfików w spraju używam na tyle sporadycznie, że nie eksperymentuje i poprzestaję na sprawdzonych od dekad rozwiązaniach, czyli produktach tamiya i mr.hobby. Bez wątpienia są inne godne uwagi, ale tu lepiej niech wypowiadaja się ich doświadczeni użytkownicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citadelki to umiarkowanie dobry wybór. Nie, żeby to były złe farby, ale inne, wspominane w tej dyskusji, są lepsze. Co więcej, produkt GW ma wyjątkowo niepraktyczne opakowania. Oraz bardzo hermetyczne nazwy, W skrócie - można, tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze seria Speed Paint od Army Painter. W miarę szeroka paleta. Sprawdzałem osobiście. Całkiem znośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KFS-miniatures napisał:

..o ile mi wiadomo, za popularnością farb AP stoi przede wszystkim kryterium ceny

Może coś w tym jest. Koszt to plus minus 14 zł za sztukę.

Według producenta jedna farbka ogarnia wszystkie efekty wizualne z jedną warstwą.

Śmiem twierdzić, że po teście kilku kolorów z tą jedną warstwą i all in trochę producenta poniosło.

Choć pod pędzel daje radę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DamianosPL napisał:

Italeri to dobre farby pod pedzel i aerograf.

 

Do malowania figurek? Nawiasem mówiąc - emalie olejne, mimo swoich licznych wad, właściwie jako jedyne nadają się dobrze zarówno do malowania pędzlem jak i aerografem. Nie słyszałem o innych farbach, które by się dobrze sprawdzały w obydwu sposobach aplikacji. Naturalnie - malować  da się wszystkim.  Co nie znaczy, że wszystko jest dobre, wygodne, praktyczne i pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów. Szczególnie, gdy nie ma sie dużego doświadczenia. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KFS-miniatures napisał:

 

Do malowania figurek? Nawiasem mówiąc - emalie olejne, mimo swoich licznych wad, właściwie jako jedyne nadają się dobrze zarówno do malowania pędzlem jak i aerografem. Nie słyszałem o innych farbach, które by się dobrze sprawdzały w obydwu sposobach aplikacji. Naturalnie - malować  da się wszystkim.  Co nie znaczy, że wszystko jest dobre, wygodne, praktyczne i pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów. Szczególnie, gdy nie ma sie dużego doświadczenia. 

Ale Italeri to farby Akrylowe dlatego przesiadłem sie z Humbroli emalii bo Italerki są bezwonne, ładnie pachną i nadaja sie do pedzla jak i aero.

Edytowane przez DamianosPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, DamianosPL napisał:

Ale Italeri to farby Akrylowe dlatego przesiadłem sie z Humbroli emalii bo Italerki są bezwonne, ładnie pachną i nadaja sie do pedzla jak i aero.

 

..to przeczytaj jeszcze raz, co napisałem w poście, który zacytowałeś..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.