Skocz do zawartości

Avro Lancaster Mk I/III, Revell 04300, skala 1:72


RadekZ

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, RadekZ napisał:

A to te narzędzie od DSPIAE:

20240109_235339.thumb.jpg.f3f689cf2536b8b0e406d213e4ea93d4.jpg

Pierwsza próba wyszła obiecująco:

 

Czy mógłbyś sprawdzić, jaką najmniejszą średnicę można nim wyciąć?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, zaruk napisał:

 

Czy mógłbyś sprawdzić, jaką najmniejszą średnicę można nim wyciąć?

To co mi się udało na razie stabilnie osiągnąć na papierze Tamiya, to kółeczko ok 1mm średnicy. 20240110_182705.thumb.jpg.39349dd5a8f0db0027264942eeb4a033.jpg

 

Przy takich ustawieniach podziałki:

20240110_182849.thumb.jpg.656ed15335b4ea797519bbe273178136.jpg

Czyli ledwo co ją tam od zera ruszyłem. Można by pewnie jeszcze pokombinować siłą nacisku rylca, ale wydaje mi się, że to chyba granice możliwości minimalnej średnicy, jaką da się "stabilnie" osiągnąć

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, RadekZ napisał:

To co mi się udało na razie stabilnie osiągnąć na papierze Tamiya, to kółeczko ok 1mm średnicy. 

 

Dzięki, że Ci się chciało. 1 mm to niezły wynik. Może sobie kupię takie coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skarczu napisał:

Kalki Techmodu prewencyjnie psikam lakierem błyszczącym. Dopiero później nakładam

 Rozumiem, że nakładasz "punktowo" na kalki, tj. w miarę do granic filmu?  A nie ma potem problemów z układaniem się kalki i reakcji z tymi róznymi pod/nad kalkowymi szuwaksami? 

 

2 godziny temu, zaruk napisał:

 

Dzięki, że Ci się chciało. 1 mm to niezły wynik. Może sobie kupię takie coś. 

 

Nie ma sprawy :)  Sam byłem ciekaw co to, w sumie nie najtańsze, cudo potrafi. Wątpię, czy będę tego używał do tak mikroskopijnych masek, ale już wiem, że w miarę można. 

Co prawda ciekaw jestem jak się to będzie zachowywało, gdy rylec się już nieco stępi. Na pewno fajne jest to, że jest całkiem solidne i ma swoją wagę, przez co niełatwo to ruszyć podczas manewrów. 

 

Tak na szybko patrząc, to widzę jeden potencjalny problem - nie da się zmienić ustawienia średnicy wycinanej maski bez podniesienia urządzenia. A że nie masz przy tym żadnego odniesienia do punktu centralnego, to jeśli chciałbyś wyciąć najpierw mniejsze koło, potem większe, żeby mieć dwa, przylegające do siebie szablony, to jest to prawie niemożliwe przy okrągłej obudowie zewnętrznej. Wydaje mi się, że gdyby dodali nieco tego cennego amelinium i zrobili zewnętrzną kwadratową obudowę, to lepiej by się tym operowało przy modyfikacji rozmiaru wycinanego koła. A tak, to chyba trzeba będzie się w takich sytuacjach wspierać jakimś L-kształtnym liniałem lub czymś podobnym, żeby zablokować sobie pozycję środkową. 

 

A i jeszcze jedno, jak się kręci tą mini-wajchą, to albo trzeba kręcić lewoskrętnie, albo trzymać za część ruchomą (ta taka czerwonawa), a nie od góry za śrubę. Już 2x to wykręciłem 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, RadekZ napisał:

 Rozumiem, że nakładasz "punktowo" na kalki, tj. w miarę do granic filmu?  A nie ma potem problemów z układaniem się kalki i reakcji z tymi róznymi pod/nad kalkowymi szuwaksami? 

Nie, jadę po całości a potem obcinam film blisko kalki. Z płynami i washem nie miałem problemu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, skarczu napisał:

Nie, jadę po całości a potem obcinam film blisko kalki. Z płynami i washem nie miałem problemu.

Dzięki. W takim wypadku spróbuję na reszcie zestawu z Techmoda, który mi został, to może uda się je położyć z lepszym skutkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, RadekZ napisał:

nie da się zmienić ustawienia średnicy wycinanej maski bez podniesienia urządzenia. A że nie masz przy tym żadnego odniesienia do punktu centralnego, to jeśli chciałbyś wyciąć najpierw mniejsze koło, potem większe, żeby mieć dwa, przylegające do siebie szablony, to jest to prawie niemożliwe przy okrągłej obudowie zewnętrznej.

 

Jeśli jako maski używasz taśmy przylepnej, to ona się nie ruszy. Może przy zmianie średnicy wystarczy dobrze unieruchomić obudowę ręką tak, aby się nie przesunęła? Albo nie ręką tylko w inny sposób... Za podstawkę wziąć kawałek drewienka, wbić cztery gwoździe tak, aby unieruchomiły przyrząd i będzie wtedy stabilny. Masz przed sobą to ustrojstwo, ja go nie widzę - czy ma to zatem sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
57 minut temu, zaruk napisał:

 

Jeśli jako maski używasz taśmy przylepnej, to ona się nie ruszy. Może przy zmianie średnicy wystarczy dobrze unieruchomić obudowę ręką tak, aby się nie przesunęła? Albo nie ręką tylko w inny sposób... Za podstawkę wziąć kawałek drewienka, wbić cztery gwoździe tak, aby unieruchomiły przyrząd i będzie wtedy stabilny. Masz przed sobą to ustrojstwo, ja go nie widzę - czy ma to zatem sens?

Dobra, chyba to rozkminiłem :) , przy odrobinie cierpliwości i praktyki jednak się da. Głównym problemem jest ten rylec, który wystaje poza obudowę niezależnie od położenia śruby dociskającej: 

image.thumb.jpeg.b90fb9a5e290a2020d7ed5203da0a054.jpeg

 

Ale, własnie, ten rylec siedzi luźno dociskany przez sprężynę, więc jeśli się śrubę dociskającą poluzuje prawie do całkowitego odkręcenia, to praktycznie nie stawia oporu na materiale (co prawda na zdjęciu nie ma rylca, bo wyjąłem, ale on tam sobie wtedy luźno dynda):

image.thumb.jpeg.a87a7aef066cc8f306c889f05c624d3b.jpeg

 

Efekt jak na kilka prób jest całkiem zadowalający. 

 

image.thumb.jpeg.0902f9871bde1a1dbd10dda53bde3e82.jpeg

image.thumb.jpeg.4e906288a4ebf9671e869d924bf63bdc.jpeg

 

Zewnętrzne kółko ma zciuraną krawędź, bo ten rylec trzeba dokręcać po wykonaniu minimalnego obrotu, żeby ustawił się wzdłuż osi cięcia. Dokręciłem go za wcześniej i "zadzierżgnął" się przy obrocie :)

Edytowane przez RadekZ
składnia
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę i podpatruję Twoją relację bo sam pracuję nad tym samym modelem i z zamiarem naklejenia tych samych kalek. Jednak w tempie mega wolnym kiedy to przez pracę i "matki, kochanki córki" uda mi się zasiąść choćby na godzinę.

Znalazłem wcześniej test różnych dodatków "pod i na" kalki. Niestety według niego wszystko powinno pójść dobrze z microsolem - w zasadzie zwycięzcą testu. Może to oznaczać że kalki kalkom nierówne:

https://exito.sklep.pl/test-kalkomanii-i-plynow-do-kalek

https://exito.sklep.pl/test-kalkomanii-i-plynow-do-kalek-czesc2

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, RadekZ napisał:

Dobra, chyba to rozkminiłem :) , przy odrobinie cierpliwości i praktyki jednak się da.

A jaki masz patent na ustawienie odpowiedniej średnicy kółka? Bo moim zdaniem to najgorsza część tego całego wynalazku. Wycina super fajnie, ale ustawienie średnicy to dla mnie jakaś katorga. Aż się prosi, żeby średnicę ustawiać jakąś poprzeczną śrubą, a przesuwając ostrze o dziesiąte części milimetra...

Fajnie Ci wyszły te kółka, masz jakiś pomysł na ustawianie średnicy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maciek_muzzy napisał:

Znalazłem wcześniej test różnych dodatków "pod i na" kalki. Niestety według niego wszystko powinno pójść dobrze z microsolem - w zasadzie zwycięzcą testu. Może to oznaczać że kalki kalkom nierówne:

https://exito.sklep.pl/test-kalkomanii-i-plynow-do-kalek

https://exito.sklep.pl/test-kalkomanii-i-plynow-do-kalek-czesc2

 

Dziękuję Maćku, całkiem ciekawa lektura. Okazało się, że sporo rzeczy robię "na opak", co mogło się przyczynić do tego co się stało.  Na razie wniosek jest taki, że nie muszę inwestować w kolejne płyny, bo mam i zestaw Micorosola i Gunze, więc powinno wystarczyć na wszystko, tylko trzeba poprawić warsztat 😅.

 

30 minut temu, krzy65siek napisał:

A jaki masz patent na ustawienie odpowiedniej średnicy kółka? Bo moim zdaniem to najgorsza część tego całego wynalazku. Wycina super fajnie, ale ustawienie średnicy to dla mnie jakaś katorga. Aż się prosi, żeby średnicę ustawiać jakąś poprzeczną śrubą, a przesuwając ostrze o dziesiąte części milimetra...

Fajnie Ci wyszły te kółka, masz jakiś pomysł na ustawianie średnicy?

 

 

Krzysztof, urządzenie mam dopiero od 2 dni, więc nie mam na razie jakichś konkretnych wniosków w tym obszarze. Zauważyłem, że jest pewien problem z precyzyjnym ustawianiem, bo jak odpuścisz śrubę za mocno, to ten suwak lata jak wściekły a dodatkowo całe urządzenie się przecież kręci.

Może śruba byłaby faktycznie lepszym rozwiązaniem, ale dla mnie to co jest to i tak niebo a ziemia w stosunku do cyrkli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam też to urządzenie. Ten nóż nie może być przykręcony tym pokrętłem na maxa prawda? W tedy jak by nie pracuje... Chyba, że coś źle robię? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, GTiStyle napisał:

Posiadam też to urządzenie. Ten nóż nie może być przykręcony tym pokrętłem na maxa prawda? W tedy jak by nie pracuje... Chyba, że coś źle robię? 

Zgadza się, nie może. Wtedy docisk jest bardzo mocny i praktycznie nie da się tego ruszyć. Ja tak mam skręcone na parę obrotów śrubką (staram się jeszcze wyrobić punkt, w którym tnę papier bez wrzynania się w podłoże), tnę też na wszelki wypadek na macie, żeby nie stępić ostrza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RadekZ napisał:

Zgadza się, nie może. Wtedy docisk jest bardzo mocny i praktycznie nie da się tego ruszyć. Ja tak mam skręcone na parę obrotów śrubką (staram się jeszcze wyrobić punkt, w którym tnę papier bez wrzynania się w podłoże), tnę też na wszelki wypadek na macie, żeby nie stępić ostrza. 

 

Wycinałem tym krążki w pvc 0.3 i polityernie 0,75 mm - jeśli chce się ciąć tak gruby materiał, trzeba ostrze troszkę podkręcić mocniej.   

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krzy65siek napisał:

 

Wycinałem tym krążki w pvc 0.3 i polityernie 0,75 mm - jeśli chce się ciąć tak gruby materiał, trzeba ostrze troszkę podkręcić mocniej.   

Tak się właśnie domyślałem, że możliwość mocniejszego dociśnięcia jest właśnie po to, żeby dało się też wycinać dobrze plastik. Z tego co czytałem, to chyba DSPIAE zakłada cięcie PVC do 0,4mm grubości, czyli na pewno potrzebuje więcej siły. 


Tak z ciekawości, dawało radę wycinać te kółka z nieposzczerbionymi brzegami bez problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze kółka "za płoty". Co wyciąłem to przyłożyłem i zapodkładowałem dla równej powierzchni primerem od AK

 

image.thumb.jpeg.51e7f99f51693fda748a75ef47197f98.jpeg

 

Następnie wykoncypowałem sobie miksturę pod czerwony kolor (nie) pasujący do kalek Techmodu, bo w sumie nadal będę próbował ich użyć. Z prób i błędów wyszło mi 8 części XF-7 czerwonego i tak +/- 1 część XF-9 Hull Red Tamki. Wygląda to mniej więcej tak: 

image.thumb.jpeg.160302517cfd6c92864f0fe32c93f2ae.jpeg

 

Poczekam aż to trochę przyschnie i (pewnie dopiero jutro) pacnę część niebieską. 

 

Niestety model nie odpuszcza stawiania oporu i zdążyłem w międzczyasie połamać podwozie, które poskładałem na ile się dało i przykleiłem CA. Dodatkowo jakimś cudem udało mi się zachlapać prawe skrzydło levelling thinnerem (najelpsze było to, że tuż przed tym jak to zrobiłem, to pomyślałem sobie, żeby tylko nie chlapneło mi MLT na model i ... wylałem tak ze 40ml wokół 🤪). Skrzydła i tak pójdą do przemalowania/poprawek, więc straty za dużo nie ma, ale co się człowiek nawku..rza to moje. 

  • Like 2
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RadekZ napisał:

Niestety model nie odpuszcza stawiania oporu i zdążyłem w międzczyasie połamać podwozie, które poskładałem na ile się dało i przykleiłem CA. Dodatkowo jakimś cudem udało mi się zachlapać prawe skrzydło levelling thinnerem

 

Z modelu na model ruchy powinny nabierać płynności, a ryzyko strat - maleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zaruk napisał:

 

Z modelu na model ruchy powinny nabierać płynności, a ryzyko strat - maleć.

 

Heh, pytanie kiedy to nastąpi, bo jakby nie patrzeć, ten Lancaster to ~60 mój model (nie licząc figurek) i przy każdym popełniam jakieś błędy "nieumyślne", typu tu coś złamię, tam coś zaleję... Fakt, nie jestem do końca cierpliwy i jak mi coś tam nie wychodzi, to lubię "zrushować" model ... W sumie to się dziwię, że ten Lancaster jeszcze się trzyma na biurku, bo przy moich "standardach", to albo poszedłby na półkę wstydu, albo własnie dokończyłbym go w jeszcze większej bylejakości niż to robię. 

 

10 godzin temu, greatgonzo napisał:

Oby nie było widać warstwy tego podkładu po zdjęciu masek.

 

Oby nie, bo będzie półka wstydu :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RadekZ napisał:

Oby nie, bo będzie półka wstydu :D 

 

Moim zdaniem za mały obszar zamaskowałeś, może być drobny jasny nalot przy granicy masek. Ale nawet jeśli, to jest to do poprawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, greatgonzo napisał:

Oby nie było widać warstwy tego podkładu po zdjęciu masek.

To ja z takim małym pytaniem (mam nadzieję, że gospodarz wątku pozwoli na tę pobocznosć):

Mamy taką sytuacje jak powyżej - jest kamuflaż namalowany i decydujemy sie na namalowanie znaków albo fragmentów farbą białą, żółtą czy czerwoną (którąś z tych co nawet siódma warstwa słabo kryje).  Doświadczenie podpowiada: "dawaj jasnoszary primer, a potem kolor". Jak w takiej sytuacji uniknaś wyraźnie grubszej warstwy? - planować malowanie znaków wcześniej i maskować przed kładzeniem kamuflażu? nie kłaść primera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.