Skocz do zawartości

UTI MiG -15, Eduard, 1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
5 godzin temu, abtb napisał:

Widzę, że najwytrwalsi "klikacze" są jeszcze obecni na sali :mrgreen:

 

No a jak. 😙

Paczam, bo w szafie taki HB czeka, więc się naumiam. 

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
3 minuty temu, giberes napisał:

Spróbuj malować po dużym,

Na razie niestety same maluchy na warsztacie - oprócz w/w MiGaczy: dwa Vampiry, Miraż trójeczka i MiG 17F . I jak wiadomo jeszcze trzy "śledziki"  na deser.  Także na razie śpij spokojnie i bez zrywów - wielkie rzeczy to tak od lipca :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rudy0007 napisał:

To byś pokazał

Speszal for ju cyknę dziś fotkę moich "tajnych" projektów  i zamieszczę wraz aktualizacją warsztatu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 27.02.2024 o 10:15, rudy0007 napisał:

To byś pokazał,

Proszszszę :wink:

 

UTI MiG 15:

AAhGyl2.jpg

 

ASteNcH.jpg

 

Vampir nr 1:

Zl9Ty5F.jpg

 

qjVLfyl.jpg

 

Vampir Nr 2:

laypZQj.jpg

 

Mirage IIIC:

avwYVAi.jpg

 

9UHj3BY.jpg

 

MiG 17F:

zhAKa5y.jpg

 

CEimP4V.jpg

 

I na dziś tyle :surfer:

Edytowane przez abtb
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, abtb napisał:

Proszszszę :wink:

 

UTI MiG 15:

IMG20240227210627.thumb.jpg.7536fca0066ab24ec966a35418d01c62.jpg

 

IMG20240227210635.thumb.jpg.067d301b03fee6374c942e19fcb67aae.jpg

 

Vampir nr 1:

IMG20240227210717.thumb.jpg.614588eb4b99360dd244dca8eac514ba.jpg

 

IMG20240227210729.thumb.jpg.cb335c56cf898f97695798a7295f8273.jpg

 

Vampir Nr 2:

IMG20240227210747.thumb.jpg.c07a96d50b681961b3aa713429b925b8.jpg

 

Mirage IIIC:

IMG20240227210911.thumb.jpg.8d6491a704d8255b2167363c9d1a5142.jpg

 

IMG20240227210919.thumb.jpg.fffdaf9be04465814c186621fc10765e.jpg

 

MiG 17F:

IMG20240227210821.thumb.jpg.ae2baef852f6fd6132aee1534a209e27.jpg

 

 

 

IMG20240227210831.thumb.jpg.1cc3e8e647861fd8fc29dba6804efafe.jpg

 

I na dziś tyle :surfer:

Ło matko i córko.

Jak Ty to ogarniasz?Ja z dwoma mam problem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, rudy0007 napisał:

No normalnie amatorka :wojo::jezyk:

Zgadzam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowane)

Pora na małą aktualizację :wink:

W temacie głównym to nie ma co aktualizować gdyż modele  schną po łoszu i  galeria niebawem (wstępnie 24.03). Natomiast dziś coś dla tych co  to czekają na wznowienie MiG-a 17 z AZ-Modelu. Na początek kilka fotek:

IMG20240313211804.thumb.jpg.dc9e7d2a61666af0acc698b4e692e80f.jpg

 

IMG20240313211828.thumb.jpg.941f30ef2582ad6b5c863cf76832092f.jpg

 

IMG20240313211847.thumb.jpg.083a080fb10528553738fe14decd79a1.jpg

 

IMG20240313211910.thumb.jpg.e911df35d04d5d25008a9e87bd657fbb.jpg

 

IMG20240313211925.thumb.jpg.6f360bc0786a80493b9226638a0539ee.jpg

 

A teraz trochę prawdy o modelu: jest źle i w sumie szkoda kupować. Chyba najważniejsze to to , co w modelu przerobiłem. A przerobiłem sporo. Zacznę od kabiny:

- fotel Pavli bo oryginalny pieniek do niczego się nie nadaje

- deska z kalkami z MiG-a 15 Eduarda

- celownik z MiG-a -15 Eduarda bo w pudle jest jakiś klocek nie podobny do niczego

Na "zewnątrz" przerobiłem/wymieniłem

- dorobiłem "okienka" w tylnej części kadłuba - radiokompas i jakieś prostokątne okienko

- osłony działek 23mm wzięte z MiG-15 Eduarda bo oryginalne są jakieś małe i dziwne. Te z 15-ki są może nie dokońca dobre ale wyglądają o niebo lepiej

- wyrzutniki łusek 23mm to też przeszczep z MiG-a 15 Eduarda

- nowe otwory (wentylacyjne :hmmm:) lawety zrobione w nowych prawidłowych miejscach (biały prostokąt to stary otwór)

- "zamknąłem" wlot powietrza , bo bez tego to widać całe wnętrze kadłuba po sam ogon, łącznie z obciążeniem przodu

- dysza to kolejna porażka - jakiś kapsel. Po pozyskaniu info od Kolegi @Endrjuzaślepiłem ją całkiem gustownym dekielkiem, do którego jeszcze muszę dorobić jakiś uchwyt. Jakby ktoś miał fotkę owego elementu to będę niezmiernie wdzięczny. Dodatkowo nakleiłem listki, bo te oryginalne były jakieś słabo wyraźne

- podskrzydłowe baniaki na naftę to jakaś porażka. Zrezygnowałem z tych "cygar", tym bardziej, że producent nawet nie zaznaczył miejsca ich mocowania pod skrzydłami

- koła podwozia głównego mam zamiar zastąpić  żywicami Eduarda dedykowanymi do 17-ki Airfixa (w komplecie są 4 sztuki z dwoma rodzajami felg, więc jest miło i można sobie wykorzystać dodatkową parę)

Oczywiście wzbogaciłem model o toczonki Mastera - lufy działek i rurki Pitota. Dodatkowo na lewym skrzydle  wykonałem otwór na szkiełko reflektora.

W gratisie otrzymujemy jeszcze od producenta owiewkę kabiny z trochę "rozjechaną" symetrią okienek :mrgreen:

Model jest jaki jest czyli jest nijaki i na dzień dzisiejszy to nawet nie ma co go kijem tykać. 

Podsumowując: model oczywiście dokończę (jutro rozpocznę malowanie) i będzie to początek mojej  kolekcji 17-tek.

:surfer:

Edytowane przez abtb
literówka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę uwag do tych zagłuszek. Ta przednia zagłuszka tak jak na zdjęciu opierała się na wlocie a nie była w niego wciśnięta.  Ta zagłuszka w środku miała 4 klocki wyściełane filcem które to klocki trzymały zagłuszkę w takiej pozycji. Ale były też zagłuszki przednie, które tak jak na Twoim modelu były wciskane we wlot.  Pokazałem je na pierwszym swoim zdjęciu. Tylne zagłuszki były tylko typu pierwszego. Dekiel zagłuszki opierał się na wylocie dopalacza a klocki wchodziły do środka. Odnośnie tych charakterystycznych uchwytów to nie było reguły. Część zagłuszek je miała a część nie miała. W tym przypadku nie sprawdzała się stara wojskowa zasada "Może być c.....o ma być jednakowo".

Jeszcze odnośnie wylotu dopalacza to wyglądał on tak jak na kolejnym zdjęciu poniżej. Były tam segmenty dyszy dopalacza, które były wychylne i umocowane każdy na dwóch śrubach do rury dopalacza. Segmenty same w sobie nie były sterowane. Można je było ręcznie rozsunąć i zsunąć. Ich położenie ustalał ten pierścień zwieracza (tak się nazywał) dyszy dopalacza, który widać na zdjęciu a który częściowo przysłania segmenty. Pierścień ten był przymocowany do silnika za pomocą trzech siłowników i które przemieszczały go do tyłu lub do przodu regulując średnicę dyszy dopalacza w zależności od parametrów pracy silnika i parametrów lotu. Jak to wyglądało po zczłonowaniu kadłuba widać na kolejnym zdjęciu. A segmentów było 8.

 

MiG-17 będzie latał jako trzeci samolot w Fundacji Eskadra - AVIATION24.PL  - CZAS NA LOTNICTWO

 

image.jpeg.427a6bb40336710f6d918f7dc30d1ef7.jpeg

 

Samolot myśliwski WSK Lim-5 (lic. Mig-17F) nr 1023

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, giberes napisał:

@Endrjusorki, nie zawsze udaje mi się taki odnośnik usunąć. Choć trzeba przyznać, że wyszło całkiem, hmm, ciekawie😊

Spoko. Była okazja się pośmiać. :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, giberes napisał:
9 godzin temu, abtb napisał:

 

@Endrju  wykożystać 

Co zrobić :kopara::szok::?:

Na początek mała informacja dla tych co jeszcze kawy nie wypili i są "ciężsi" odrobinkę na umyśle:

 

9 godzin temu, abtb napisał:

@Endrjuzaślepiłem ją całkiem gustownym dekielkiem, do którego jeszcze muszę dorobić jakiś uchwyt. Jakby ktoś miał fotkę owego elementu to będę niezmiernie wdzięczny. Dodatkowo nakleiłem listki, bo te oryginalne były jakieś słabo wyraźne

- podskrzydłowe baniaki na naftę to jakaś porażka. Zrezygnowałem z tych "cygar", tym bardziej, że producent nawet nie zaznaczył miejsca ich mocowania pod skrzydłami

- koła podwozia głównego mam zamiar zastąpić  żywicami Eduarda dedykowanymi do 17-ki Airfixa (w komplecie są 4 sztuki z dwoma rodzajami felg, więc jest miło i można sobie wykorzystać

Czyli wyszedł @giberes- owi taki skrót myślowy. Oczywiście DZIĘKUJĘ za zwrócenie uwagi na ortografa :mrgreen:

 

8 godzin temu, giberes napisał:

No, najwyższa pora 👍

Plan jest taki - zero warsztatów, maksimum galerii. Wg moich obliczeń "warsztat"powoduje, że model buduje się jakieś 8,34 razy dłużej niż bez "warsztatu. Czyli wniosek nasuwa się sam - robić w ciszy, w spokoju i bez stresu :wink:

 

7 godzin temu, Endrju napisał:

Parę uwag do tych zagłuszek.

Wielkie dzięki :piwo:

7 godzin temu, Endrju napisał:

Tylne zagłuszki były tylko typu pierwszego.

Obiecuję poprawić :rozkaz:

7 godzin temu, Endrju napisał:

A segmentów było 8.

Czyli szykuje się poprawka :mrgreen:

I tu dodatkowa uwaga - AZ Model jak widać dokumentnie skopał ten element.

Tym razem  nie obiecuję że zrobię poprawkę :haha:

Dla przypomnienia - model będzie przedstawiał maszynę starszego lejtnanta Nguyễn Văn Bảy-a z 923 Pułku Myśliwskiego Sił Powietrznych Demokratycznej Republiki Wietnamu.

Oczywiście po zrobieniu nastąpi kontynuacja warsztatu z udziałem dwóch MiG-ów 15bisSB - jednego w mundurku koreańskim, drugiego irackim :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, abtb napisał:

AZ Model jak widać dokumentnie skopał ten element.

a z tego, co sobie przypominam, w swojej mini-monografii przedstawil podstawowe bledy w Mig-ach 17 roznych producentow....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, BRAVO112 napisał:

w swojej mini-monografii przedstawil podstawowe bledy w Mig-ach 17 roznych producentow....

Zgadza się. Porównał gabarytowo i wymiarowo swój model do modeli Kp i Dragona. Oczywiście nie wziął pod uwagę że model Dragona przedstawia wersję MiG-17 a nie MiG 17F.  Co do samych wymiarów i gabarytów zastrzeżeń nie mam, bo nie porównywałem do planów. Natomiast moja negatywna opinia o modelu związana jest z jakością samego modelu i jego uproszczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, abtb napisał:

Co do samych wymiarów i gabarytów zastrzeżeń nie mam, bo nie porównywałem do planów

Ci, którzy przykładali pisali, że jest za długi w części przed kabiną. A jeszcze wg mnie owiewki siłowników hamulców aerodynamicznych są za nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.