Skocz do zawartości

Farby AK 3 Gen. Właściwości.


HKK

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Zakupiłem sobie zestaw tych farbek w celu pomalowania figurek pilotów, czego dotychczas nigdy nie robiłem. Jak wiadomo, typowe ,"faktyczne" akryle nie bardzo nadają się pod pędzel a w moim posiadaniu były w zasadzie wyłącznie takie. Ale najpierw, nie mogłem się powstrzymać, żeby nie zbadać reakcji tych farb na przeróżne rozpuszczalniki. I wyciągnąć wnioski w kwestii prawdopodobnego składu tych farbek.

Wypróbowałem 8 różnych rozcieńczalników. Kolejność przypadkowa. Oto rezultaty.

  • Aceton + Octan butylu. Mocno ścina farbkę. Zero możliwości wymieszania. Będzie się słabo sprawdzał jako zmywacz w aerografie.
  • Aceton + IPA. Mój ulubiony czyściciel aerografu. Niestety, również ścina AK 3G.
  • IPA 70% (czyli IPA + woda). Bardziej ścina farbę niż rozpuszcza, choć do mycia aero ze świeżej farby może się nadawać.
  • IPA 99%. Jak wyżej, ale jeszcze agresywniej ścina farbę.
  • Woda kranówa. Ładnie rozpuszcza farbę i miesza się z nią. Będzie dobrze płukałą aero ze świeżej farby.
  • Revell Aqua Color Mix czyli alkohol etylowy + glikol. Bardzo ładnie się miesza. Lepszy niż woda.
  • MLT. Nie nadaje się. Ścina farbę.
  • Revel Aqua Color Clean i Hataka Orange thinner. Obydwa oparte o metoksypropanol. Oba słabo się mieszają i ścinają farbę.

 

Wniosek? Farba zachowuje się bardzo, ale to bardzo "winylowo". Bardziej niż np Vallejo Air który to nie ścina się pod wpływem IPA. Dla pewności, powtórzyłem test z czystą żywicą winylową (klej PVA) i otrzymałem identyczne rezultaty. Czyli jedynie czysta woda i Revell color mix dawały się z nią pomieszać.

WIN_20240208_15_13_57_Pro.thumb.jpg.0370e580e40e8ccf4e6692850b66632b.jpg

 

Wcześniej myślałem, że AK 3G mają jakieś dodatki żywicy akrylowej. Teraz w to wątpię, bo farba bardzo nie lubi się ze wszystkimi typowymi rozpuszczalnikami żywic akrylowych, za to bardzo lubi się z wodą. Woda owszem, miesza się z już rozpuszconymi źywicami akrylowymi, ale ich nie rozpuszcza.  Przypuszczam więc, że tajemnica uniwersalności tych farb kryje się w ich rozpuszczalniku, a nie w samej żywicy. A raczej w dodatkach, bo podstawowym rozpuszczalnikiem jest tu zapewne woda.

Oczywiście moje wnioski to jedynie przypuszczenia poparte prostym eksperymentem. Daleko im do prawdy objawionej, proszę pamiętać.

Zaznaczam, że do testu używałem farb z serii "figurkowej", które są w zasadzie przeznaczone pod pędzel. Ale producent zaleca je również do aerografu. Czy te "figurkowe" kolory różnią się skłądem z seriami przeznaczonymi do pancerki czy lotnictwa? Nie wiem. Zakładam, że nie, ale chętnie usłyszę opinie innych użytkowników.

 

Edytowane przez HKK
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Jakiś czas temu robiłem sobie test jednej farbki AK3G z IPA, LMT i Hataka Otange i po pierwszym wrażeniu, że te rozcieńczalniki ścinają farbę, ostatecznie po intensywniejszym bełtaniu udało mi się doprowadzić do normalnej konsystencji. Najgorzej wypadł tutaj jak dobrze pamiętam IPA, chyba nie chciał się idealnie wymieszać.

Jednak coś innego bardziej zwróciło moją uwagę. Każdy rozcieńczalnik mocno inaczej wpływał na odcień farbki. Już nie pamiętam dokładnie, ale byłem zdziwiony, że dodając tylko czysty rozcieńczalnik dostałem praktycznie trzy różne kolory.  Chyba LMT najbardziej przyciemnił farbkę, ale o dziwo tylko w stanie płynnym bo po wyschnięciu wszystko wróciło do normy.

Tak jak wspomniałem, nie wiem, czy to dobrze wszystko zapamiętałem, muszę do tego jeszcze wrócić. 

 

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem ich również użyć w aerografie. Test niezbyt miarodajny, bo robiony na szybko, z jedną farbką i bez firmowego rozcieńczalnika. Rozcieńczyłem Revell-em Aqua Color Mix, bo jako jedyny (oprócz wody) dawał sensowne rezultaty (patrz post powyżej). Farba wymagała solidnego rozcieńczenia. Inaczej, nie bardzo chciała się atomizować przy mniejszych ciśnieniach. Rezultat? Taki sobie. Powierzchniowe malowanie wychodziło ok. Ale próby dłuższego operowania małą plamką się nie powiodły. przy mniejszych ciśnieniach, igła błyskawicznie zarastała. Przy większych farba się rozlewała. Być może, dłuższym treningiem dałoby się dojść do zadowalających wyników, ale dla mnie nie ma to sensu. Z MRP czy nawet AK RC, mam dużo lepszy rezultat bez wysiłku. Nawet Tamiya+MLT zachowuje się lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, arhtus napisał:

ostatecznie po intensywniejszym bełtaniu udało mi się doprowadzić do normalnej konsystencji

..mimo to farba traci swoje właściwości - bardzo. Po pierwsze, nadal jest ścięta, a jedynie posklejane drobnki robią sie mniejsze. Po drugie, uzyskana z takiej mieszanki powłoka jest potwornie nietrwała. 

6 godzin temu, HKK napisał:

Jak wiadomo, typowe ,"faktyczne" akryle nie bardzo nadają się pod pędzel a w moim posiadaniu były w zasadzie wyłącznie takie

co to sa 'typowe ,"faktyczne" akryle'? Bo jeśli na przykład tamiyę, to owszem, jest akryl, ale czy typowy? 

 

 

6 godzin temu, HKK napisał:

Wypróbowałem 8 różnych rozcieńczalników

 

No z jednej strony fajnie, że ci się chciało, ale z drugiej - nie masz wrażenia, że to jak by sprawdzac, czy zupę da sie jeść łyżką, widelcem, nożem, sitkiem, pałeczkami, ręka itd?

 

nNatomiast gdybyś od razu ograniczył się do testowania rozcieńczalników, które z definicji mają szanse działać, to być może byś skonstatował, że przykładowo stara wersja rozcienczalnika AK do winyli (identyczna zresztą z podobnym produktem ammo) nie działa tak dobrze, jak nowy rozcieńczalnik wydany wraz z seria 3G. Podobnie rozcieńczalnik Lifecolora, który jest bardzo udany, ale nie tak dobry jak rozcieńczalnik AK 3G (w połączeniu z farbami AK 3G).  Słabiej w tej konfiguracji wypada również tak zwany uniwersalny rozcieńczalnik z MiG productions. Rekapitulując - wiele wskazuje na to, że do aplikacji aerografem winyle AK 3G najlepiej współpracują z rozcieńczalnikiem AK 3G. Natomiast do pędzlekowania najlepiej z wodą

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Kupiłem te akryle i żałuję. Malowanie powierzchniowe obleci, ale malowanie kamuflażu to katorga. Rozcieńczając thinnerem dedykowanym też, farby po prostu strasznie szybko zasychają na igle i zapychają dyszę. O wiele bardziej niż pamiętałem. No więc dla testu wyciągnąłem stare farby Majoneza (2016r) i... No o wiele lepiej. AK 3G musiałem zbierać z igły 3 razy przy malowaniu plamy porównawczej, Migami machnąłem 2 takie same plamy zanim zaszła konieczność czyszczenia. Świetne do pędzla, dobre przy powierzchniowym, ale do precyzyjnego lipa. Kupiłem też primer do tracków, z PS 290 idzie świetnie, krycie ładne ale jest bardzo matowy i potrzebuje kilku dni, żeby solidnie przylepić się do plastiku i nie obłazić zbyt łatwo z krawędzi. Mig Waterborne jest bardziej satynowy i zasycha krócej, lepiej się też moim zdaniem szlifuje. Nie tak jak One Shot, ale farba lepiej się go trzyma.

 

No i co też ważne Majonezy dają większe pole do rozcieńczania, AK3G ma wąski zakres w którym farba współpracuje z aero i trzeba się bardziej namęczyć żeby trafić.

 

Zrobiłem też próbę Vallejo Air z 2011r i może nie działają w aero tak dobrze jak Migi, ale ciągle lepiej niż AK.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, KFS-miniatures napisał:

..mimo to farba traci swoje właściwości - bardzo. Po pierwsze, nadal jest ścięta, a jedynie posklejane drobnki robią sie mniejsze. Po drugie, uzyskana z takiej mieszanki powłoka jest potwornie nietrwała. 

co to sa 'typowe ,"faktyczne" akryle'? Bo jeśli na przykład tamiyę, to owszem, jest akryl, ale czy typowy? 
 

 

Pozwolę się z tym nie zgodzić 😀

Moje doświadczenie (przed chwilą)  jest takie, że pierwsza kropelka MLT faktycznie sprawia, że zaczyna się robić glucik, farba robi się galaretowata, ale po kolejnej kropli i kolejnej cały czas mieszając nagle farba się "poddaje" i jest idealnie rozmieszana, w żaden sposób nie różni się konsystencją od popularnych farb rozbełtanych MLT, żadnych grudek, glucików nic z tych rzeczy. 

Jedyne co, to w stanie płynnym farba staje sporo ciemniejsza, ale po wyschnięciu wraca do normy.

Z trwałością to nie wiem, zobaczymy, próbka jeszcze schnie 😁

Próbowałem z  AIR Series 3G German Mauve i nie twierdzę, że te farby są idealne do takich eksperymentów, a i zaznaczam też, że  nie robiłem próby w aerku (może jutro jak będzie mi się chciało :)ale sam byłem właśnie zdziwiony, że da się toto rozbełtać MLT,  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, arhtus napisał:

żadnych grudek, glucików nic z tych rzeczy. 

to dodaj więcej rozcieńczalnika i rozprowadź po jakiejś powierzchni. zobaczysz, że farba nie jest jednolita. tutaj akurat vallejo, ale z ak 3g bedziesz miał dokładnie to samo

IMG_0573.thumb.JPG.aeeef465f73655f5594f3db994d86ece.JPG

 

zdjęc z testów Ak nie mam, ale kiedyś sprawdzałem inny specyfik, i przy okazji mieszałem mr. color z ammo

 

IMG_8109.JPG.a8a147be591d3762223f87e710e5fe79.JPG

 

ponownie - nie jednolita powierzchnia, a jednak pozbijane drobiny w płynie. O których pisałem. Są na tyle drobne, że w mieszance ich nie widać. mało tego - nie utrudniają aplikacji aerografem. W sumie to taka mikstura działa nawet lepiej niż z winyle z rozcieńczalnikami do winyli. tylko że rezultatem jest coś, co wygląda jak malowanie odkurzem.. IMG_8106.JPG.aeedc4f6146780b6edeae4372371de2c.JPG

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Da się rozmieszać z MLT do konsystencji umożliwiającej malowanie aero.

Początkowo i  po wstępnym zmieszaniu

PXL_20240209_102742726_DxO.jpg.262d5f9f30fc8699022ded47a66c7087.jpgPXL_20240209_102759194_DxO.jpg.d267ea2581b64547c1ce40e25a510393.jpg

 

Po mocnym wymieszaniu (miseczka po prawej). Po lewej, farba normalnie wymieszana z wodą.

PXL_20240209_103355769_DxO.jpg.7e071af1d3fc5055267c3a1013bffdfd.jpg

Pod mikroskopem:

image.thumb.png.fdd07e54b8aa5cb8f24a3eb19c4a23b2.png

image.thumb.png.82148bdfb19ad450605badea90337c29.png

 

Malowanie mieszanka z MLT aerografem, wychodzi nadspodziewanie dobrze. Do czasu. Maluje się dość komfortowo, małą plamką i bez zasychania na igle. Po pewnym czasie jednak farba zaczyna się rozwarstwiać w zbiorniku i rozlewać na podłożu. Z bliska, efekty też nie są tak spektakularne. Linie, choć cienkie są jednak dość ziarniste, tak jak pokazywał KFS.

Na dodatek farba trzyma się dość słabo i schodzi pod niewielkim naciskiem wykałaczki.

PXL_20240209_102600049_DxO.jpg.974503bee1306aa33c6252fbe891a47e.jpg

 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
4 godziny temu, HKK napisał:

Na dodatek farba trzyma się dość słabo i schodzi pod niewielkim naciskiem wykałaczki.

..bo mniej więcej w tym momencie:

PXL_20240209_102759194_DxO.jpg.d267ea2581b64547c1ce40e25a510393.jpg

 

Medium traci swoje właściwości. 

 

Tak, czy inaczej, cieszy mnie, ze potwierdziłeś moje obserwacje, bo mam dodatkową podkładkę pod nie 😆

Edytowane przez KFS-miniatures
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

W zasadzie 3G są bardziej pod pędzel niż do aero.

Używam trzeci miesiąc pod pędzel i nie mam powodów do narzekania przy wyborze tego narzędzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszecie wnioskuję, że mieszanie ich z innymi farbami (Lifecolor) to nie najlepszy pomysł? Kropla, dwie celem delikatnej zmiany odcienia? Maluję pędzlem 1/72 więc raczej niewielkie powierzchnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2024 o 22:45, R_Mazzi napisał:

wnioskuję, że mieszanie ich z innymi farbami (Lifecolor)

Nie wiem, czemu tak wnioskujesz, skoro pisałem między innymi o tym, że AK 3G dobrze współpracują z rozcieńczalnikiem Lifecolora. A bezproblemowo mieszają się z wszystkimi innymi winylowymi wodorozcieńczalnymi akrylami

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jakoś przeoczyłem Twoją wypowiedź. Dzięki. Tak czy siak, wczoraj kupiłem zestaw 3Gen więc będę próbował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 22.03.2024 o 11:11, Fatis napisał:

A jakie opinie macie o ich Grey  primerze 3rd gen.  ? Pod Aero dla początkującego nada się. Rozcieńczyć to ich dedykowanym thinnerem czy wodą ?

Mam i srednio polecam ciezko sie tym maluje zwłaszcza dla początkującego. Dla początkującego polecam serie od Mr Hobby Surfacer + rozcienczalnik MLT od tego samego producenta  jest kolosalna roznica primera od Mr Hobby a od 3rd gen

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 6.04.2024 o 16:13, DamianosPL napisał:

Mam i srednio polecam ciezko sie tym maluje zwłaszcza dla początkującego. Dla początkującego polecam serie od Mr Hobby Surfacer + rozcienczalnik MLT od tego samego producenta  jest kolosalna roznica primera od Mr Hobby a od 3rd gen

 

Większość tak też poleca. Pierwsze kroki z aero właśnie stawiam i poszedłem  jednak w zestaw o którym piszesz.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie małe pytanie, czy przypadkiem ktoś się z was spotkał z taka sytuacja (mam takich butelek z 5). I czy przypadkiem nie wiecie, gdzie można kupić pasujące zatyczki-dozowniki do AK 3gen?

 

IMG20230624145110.jpg.b0811b248bd200929c47b940b75633b1.jpgIMG20230624145114.jpg.ea1ee6c8bf2c0629721948afb196ccad.jpg

 

Pozdrawiam

TJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, takie przyszły że sklepu. Bladego pojęcia nie wiem co się stało ale  niestety za późno to sprawdziłem więc jest jak jest. Niestety AK service nie odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.