Skocz do zawartości

Fairey Fulmar Mk.I N4079 polskiego pilota - Mistercraft ex. Vista 1/72


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, 

 

Już od dłuższego czasu chodził za mną Fairey Fulmar, ponieważ jest rozwinięciem Fairey Battle, którego póki co ciężko dostać w 1/72. Niedawno dowiedziałem się, że podczas ich służby na HMS Furious na Fulmarach latali Polacy w charakterze członków załóg w 800 i 804 dywizjonie FAA. Z tego względu postanowiłem wziąść na warsztat ten jeden z lepszych modeli przepakowanych przez Mistercrafta, a mianowicie wyrób Visty z lat 90. Mam nadzieję, że model nie sprawi trudności. Szkoda tylko, że wnętrze jest tak ubogie, bo oszklenie jest idealnie przejrzyste.

 

Samolot będzie jednak pomalowany i oznaczony numerem N4079 na którym latał Zbigniew Oleński podczas lotów badawczych w RAE Farnborough. Informację i zdjęcia modelu podał @Wymyslza co bardzo mu dziękuję.

 

Będzie to mój pierwszy samolot z Fleet Air Arm, przez co od razu zapytuję o odpowiednie kolory kamuflażu. Niektóre źródła podają, że spod był szary, a inne, że był pomalowany na sky/duck egg.

 

20240309_093304.thumb.jpg.f515bd0e17f57a1edb77e8faa28ac4ea.jpg

 

 

20240309_093319.thumb.jpg.47056795c2e59707baad576aea982b58.jpg

Idealnie przejrzyste oszklenie. Ciekawe czy będzie sprawiało trudności przy malowaniu.

 

 

 

Edytowane przez Kolekcjoner WP
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem składalności tego. Kiedyś skleiłem jakąś kartonową wycinankę w podobnej skali więc obudziłeś nieco we mnie sentyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie popatrzę. Fakt oszklenie w MC jest bardzo przejrzyste i mnie zastanawia, czy zmienili granulat czy co, bo jak pamiętam to zawsze był problem z tą ich przejrzystością... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowane)

ah jak dawno nie widziałem fulmara jestem ciekaw efektów końcowych

będę obserwować wątek

😏

Edytowane przez Artur_12
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość elementów, które wymagały potraktowania interior green, zostało nim potraktowane. Górę kabiny pomaluję po sklejeniu kadłuba, 

 

20240320_225635.thumb.jpg.895a0fe8df6d027322e195fb02072622.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2024 o 09:44, Kolekcjoner WP napisał:

Niektóre źródła podają, że spod był szary, a inne, że był pomalowany na sky/duck egg.

Jakie źródła podają szary? Standard w kamuflażu FAA był sky, więc nie ma powodu żeby tu było inaczej.

W dniu 9.03.2024 o 09:44, Kolekcjoner WP napisał:

Niedawno dowiedziałem się, że podczas ich służby na HMS Furious na Fulmarach latali Polacy w charakterze członków załóg w 800 i 804 dywizjonie FAA.

Kontakt Polaków z Fulmarami w czasie rejsu to taki bardziej anegdotyczny. Może wolałbyś coś konkretniejszego? Np w RAE latali na Fulmarach Roland Kalpas i Zbigniew Oleński. Ten ostatni na egzemplarzu N4079. W necie jego zdjęcia nie znalazłem, ale tu masz model:

https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235122142-fairey-fulmar-series-raúl-hrubisko-172-scale/&do=findComment&comment=4625463

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wymysl napisał:

Jakie źródła podają szary? Standard w kamuflażu FAA był sky, więc nie ma powodu żeby tu było inaczej.

Kontakt Polaków z Fulmarami w czasie rejsu to taki bardziej anegdotyczny. Może wolałbyś coś konkretniejszego? Np w RAE latali na Fulmarach Roland Kalpas i Zbigniew Oleński. Ten ostatni na egzemplarzu N4079. W necie jego zdjęcia nie znalazłem, ale tu masz model:

https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235122142-fairey-fulmar-series-raúl-hrubisko-172-scale/&do=findComment&comment=4625463

 

Czyli jednak nie latali na lotniskowcach?

 

Muszę się zastanowić nad tym N4079... ale do malowania i oznaczeń jeszcze długa droga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 21.03.2024 o 12:34, Kolekcjoner WP napisał:

Czyli jednak nie latali na lotniskowcach?

Informacja o tych lotach pochodzi z książki "Polskie samoloty wojskowe 1939-1945" A. Morgały:

fulmar.jpg.4eea536506b0fffe30699213d91bce47.jpg

Ktoś mu to powiedział i pewnie coś jest na rzeczy. Ale nie wiadomo kto, żadnych nazwisk. Teoretycznie jak najbardziej jest możliwe, ze takie loty się odbyły, ale miałyby raczej charakter wycieczkowy.

Poza tym w konwoju WS5A lotniskowce HMS Furious i HMS Argus wiozły na pokładach skrzynie z transportem samolotów do Takoradi i przez to możliwość wykorzystania ich do startów samolotów była ograniczona. Z tego co piszą na pokładzie Furiousa została tylko eskadra samolotów Skua, a na Argusie Swordfishów. Żeby było ciekawiej kiedy konwój zaatakował Hipper to Brytyjczycy nie mogli podjąć  działań lotniczych, bo bomby dla Skua były na Argusie, a torpedy dla Swordfishów na Furiousie. Dopiero kiedy Niemcy się wycofali i wystartowały Skuy na poszukiwanie (bezowocne) to  zrobiło się miejsce, żeby mogły wylądować samoloty torpedowe po uzbrojenie.

Czyli historia nie bardzo się zgadza z opisem u Morgały.

Edytowane przez Wymysl
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Wymysl napisał:

Informacja o tych lotach pochodzi z książki "Polskie samoloty wojskowe 1939-1945" A. Morgały:

fulmar.jpg.4eea536506b0fffe30699213d91bce47.jpg

Ktoś mu to powiedział i pewnie coś jest na rzeczy. Ale nie wiadomo kto, żadnych nazwisk. Teoretycznie jak najbardziej jest możliwe, ze takie loty się odbyły, ale miałyby raczej charakter wycieczkowy.

Poza tym w konwoju WS5A lotniskowce HMS Furious i HMS Argus wiozły na pokładach skrzynie z transportem samolotów do Takoradi i przez to możliwość wykorzystania ich do startów samolotów była ograniczona. Z tego co piszą na pokładzie Furiousa została tylko eskadra samolotów Skua, a na Argusie Swordfishów. Żeby było ciekawiej kiedy konwój zaatakował Hipper to Brytyjczycy nie mogli podjąć  działań lotniczych, bo bomby dla Skua były na Argusie, a torpedy dla Swordfishów na Furiousie. Dopiero kiedy Niemcy się wycofali i wystartowały Skuy na poszukiwanie (bezowocne) to  zrobiło się miejsce, żeby mogły wylądować samoloty torpedowe po uzbrojenie.

Czyli historia nie bardzo się zgadza z opisem u Morgały.

 

 

Mam tą książkę Morgały. Znalazłem jeszcze stronę https://obcesamoloty.lotnictwo.net/ na której autor również cytuje Morgałę. Ale skoro tylko tam znaleźć można informację o polskich załogach Fulmarów na HMS Furious, to się poważnie zastanawiam nad sklejeniem tego szkolnego Fulmara, którego podesłałeś wyżej, czyli będzie prościej, bo będę musiał tylko dosztukować oznaczenia numeru samolotu.

Edytowane przez Kolekcjoner WP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Kolekcjoner WP changed the title to Fairey Fulmar Mk.I N4079 polskiego pilota - Mistercraft ex. Vista 1/72
W dniu 22.03.2024 o 16:16, Kolekcjoner WP napisał:

Znalazłem jeszcze stronę https://obcesamoloty.lotnictwo.net/ na której autor również cytuje Morgałę.

To moja strona 🤪

W dniu 22.03.2024 o 16:16, Kolekcjoner WP napisał:

szkolnego Fulmara

To nie był szkolny. RAE to Royal Aircraft Establishment, instytut badawczy, Kalpas i Oleński byli pilotami doświadczalnymi, a na N4079 testowano rakiety wspomagające start (RATOG).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wymysl napisał:

To moja strona 🤪

To nie był szkolny. RAE to Royal Aircraft Establishment, instytut badawczy, Kalpas i Oleński byli pilotami doświadczalnymi, a na N4079 testowano rakiety wspomagające start (RATOG).

 

Naprawdę to twoja strona? SZACUN :szampan1:

 

Już zmieniam opis. Myślę, że takie rakiety jestem w stanie dorobić, ale to jeszcze wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Naprawdę to twoja strona? SZACUN

Dzięki. Niestety to już 10 lat jak zabrakło mi czasu i zapału na kontynuowanie. Od tamtej pory trochę nowych materiałów się pojawiło, niektóre się zdezaktualizowały, ale temat nadal mnie interesuje, więc jakby co to służę pomocą w miarę możliwości.

Acha, informacja o Polakach na Fulmarach w RAE jest za "Polish Fighter Colours vol. 2".

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.