Skocz do zawartości

ORP Jaskółka 1/350


socjo1

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

KuMYd2R.jpeg

 

aFA9i9i.jpeg

 

TbYVyFd.jpeg

 

 

Litera oznaczająca nazwę znajduje się na blaszce, niestety w modelu nie znajdziemy kalkomanii. Relingi sa bardzo delikatne, ale będą wymagały uwagi przy montażu - są w wersji "tylko nóżka" (bez dolnej belki). 

0ZfSQtZ.jpeg

 

TZPQ5UX.jpeg

 

h9Pf465.jpeg

 

y1hcyqx.jpeg

 

ppQgnM8.jpeg

 

u9tPDRU.jpeg

 

i8e1Dhs.jpeg

 

 

Detale różne. Fajna jest kotwica (której tu nie widać, bo jeszcze gdzieś tkwi w ramce). Łódki niestety skłaniają do pomyslenia o... plandekach. 

DhGXoFa.jpeg

 

tAhfJWT.jpeg

 

Kl7FE8A.jpeg

 

Pozoranci w dwóch pozach:

IauXxIA.jpeg

 

Dla złapania wielkości:

zFCIaWs.jpeg

 

wFEJOMD.jpg

 

Producent nie wyklucza kolejnych wersji "ptaszków", w tym Kriegsmarine (bardzo fajny trójkolorowy kamuflaż).

 

qFVT5QK.jpg

 

(grafika: M. Miarka, za: G. Nowak, ORP Mewa, Warszawa 2021. Grafika tylko dla celów dyskusji.)

 

Kontakt: pd-3d - Modelarstwo plastikowe - Modelwork 

Edytowane przez socjo1
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat. Dziękuję @socjo1 za info, autor  autor nie pochwalił się nowym projektem, a wygląda bardzo fajnie. Druk 3D ma swoje mankamenty.  Natomiast wcześniejsza Osa jest produktem godnym polecenia, jeśli Jaskółka trzyma taki sam poziom to wyszedł fajny model pięknego okrętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
17 minut temu, Iron Duke napisał:

Jaka cena?

😎

Nie znam odpowiedzi na to pytanie.  @pd-3d może odpowie.

Myślę, że Jaskółkę oprawię po tym, jak dopiję herbatkę z Hibiscusa. 

 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.A.V. napisał:

ładnie ładnie ale ja się pytam gdzie są miny ???    :wpier:

 

Może już zostały wyrzucone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.A.V. napisał:

ładnie ładnie ale ja się pytam gdzie są miny ???    :wpier:

77.jpg.a37135ccc6ad0c1f4f23f2325a16cf2b.jpg

 

wz.08 ----> 20 sztuk , po 10 na burtę 

78.jpg.881216a306f03c1a517e12a72554beff.jpg

 

Pytanie bardzo zasadne. Może pamiętacie, ktoś chyba robił drukowane 3D niemieckie? Powinny się nadać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, socjo1 napisał:

ktoś chyba robił drukowane 3D niemieckie?

w 3D to kojarzę tylko takie które by pasowały ale to zupełnie nie ta skala :

https://www.mojehobby.pl/products/Russian-sea-mine-1.html

 

natomiast fajne niemieckie minki w 350 są w zestawie Z-26 z Dragona

 

17 minut temu, pd-3d napisał:

Miny będą w kolejnych ptaszkach, bo będą następne

:super:

 

to od razu ode mnie WAŻNE drobne sugestie :

77.thumb.jpeg.c92197dc2281d01c8ed294d2327eae2b.jpeg

 

1 ) to "pancerne" COŚ do usunięcia !  w oryginale tam wokoło mostka była brezentowa osłona na barierce :

8.thumb.jpg.3dac1bd5a875d2f1964232e2b1abeec8.jpg

więc ja bym tu nic nie drukował a dał fototrawioną barierkę a każdy sobie potem brezencik we własnym zakresie dorobi

 

2) te drzwi też bym z druku wywalił bo wyglądają słabo a zrobił je z blaszki do doklejenia - będzie dużo lepszy detal

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to był brezent, ale niestety przy tej skali to ciężko uzyskać przy wydruku taką małą grubość, zbliżenia na zdjęciach są bezlitosne a w rzeczywistości to wygląda ciut inaczej. Każda technologia ma swoje ograniczenia niestety. Masz rację że może faktycznie dać tylko barierki a resztę we własnym zakresie. Pomyślę o tym. O drzwiach z blaszki też myślałem, nawet robiłem przymiarki ale przy blaszce 0,15 wyglądały bardzo pancernie, przynajmniej mi się tak wydawało.  Wszystkie sugestie będę uwzględniał bo jestem w stanie na bieżąco zmieniać detale. No i zastanawiam się co dalej bo mam dwa pomysły, albo robić kolejne wersje ptaszków jako osobne modele, albo zrobić jeden zestaw waloryzacyjny z którego można będzie zrobić dowolną jednostkę. Jakie jest wasze zdanie i oczekiwania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pd-3d napisał:

O drzwiach z blaszki też myślałem, nawet robiłem przymiarki ale przy blaszce 0,15 wyglądały bardzo pancernie, przynajmniej mi się tak wydawało. 

ja mam te uniwersalne drzwi do niemiaszków do Edka :

https://www.mojehobby.pl/products/WWII-German-doors-and-windows.html

realnie wyglądają całkiem OK 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pd-3d napisał:

No i zastanawiam się co dalej bo mam dwa pomysły, albo robić kolejne wersje ptaszków jako osobne modele, albo zrobić jeden zestaw waloryzacyjny z którego można będzie zrobić dowolną jednostkę. Jakie jest wasze zdanie i oczekiwania? 

 

Moim skromnym zdaniem jeden zestaw waloryzacyjny jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

 

Kadłub zostaje ten sam, nadbudówka w głównej bryle chyba też, jeden zestaw daje duże pole do popisu dla nas, modelarzy. Robienie każdego ptaszka i każdej modernizacji osobno może wyglądać jak sztuczne mnożenie bytów, chociaż jest to powszechna praktyka na rynku (te same modele w różnych pudełkach i tylko kalki się zmieniają).

 

Robisz bardzo fajne modele, dla raczej wąskiego grona fascynatów PMW (chociaż niektóre typy okrętów pewnie miały by branie poza Polską). Ja nie sądzę, aby w tak niszowym temacie dublowanie jednego tematu było dobrym pomysłem (sam chętnie kupię 2-3 kadłuby z możliwością waloryzacji pod kątem powojennych modyfikacji naszych ptaszków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Napisano (edytowane)

Tak jak napisałem w wątku o Osie - fajnie byłoby gdyby w przyszłości drzwi były fototrawione. Naprawdę. Jeszcze greting na mostku z fototrawionki byłby bardzo miłym dodatkiem. No i te łodzie pokładowe wyglądają mocno siermiężnie. Dobre ich zdjęcia są w tomiku o minowcach z serii  Wielki Leksykon uzbrojenia 1939.

 

Ach, byłbym zapomniał. Fantastyczne zdjęcia naszych ptaszków z Karlskrony. Znane - ale chyba nie w tej jakości. Kolega - marynista historyk podesłał. Jak Wam się podobają?

DigitaltMuseum

 

Ładnego Hallera też mają:

Kanonbåten och skolfartyget General Haller. Byggd ca 1917 i Finland i Åbo åt ryska flottan men så småningom såldes åt den unga polska flottan. 1936 besökte General Haller Karlshamn [så enligt polska Wikipedia. Kan de ha förväxlat med Karlskrona?] och Visby, tillsammans med systerfartyget Kommendant Pilsudski samt 4 små minfartyg ur "fågelserien". - Marinmuseum / DigitaltMuseum

 

@M.A.V. mam wrażenie, że tam jednak nie było koła sterowego (nie widzę na tych zdjęciach), raczej było wewnątrz nadbudówki.

Edytowane przez socjo1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że uwag chętnie słucham i będę je uwzględniał zarówno w przyszłych projektach jak i modyfikował obecne. Drzwi fototrawione do Jaskółki będą załączone na blaszce dołączonej do zestawu walorazycyjnego z którego będzie można wykonać pozostałe „ptaszki” . Będzie też możliwość wykonania brezentowego pomostu.  O gretingu też pomyślę. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Prace nad pozostałymi "Ptaszkami"  zbliżają się do końca. Drukowane detale gotowe, jeszcze blaszka i instrukcja. Na pierwszy ogień idzie Żuraw - teraz miny do niego bo było zapytanie. Strasznie to małe jest  🤪

image.thumb.jpeg.56707ffd6e89f0f75334ad1c296367d9.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest nadzieja, że na blaszce znajdą się tabliczki z nazwami ptaszków które są widoczne na ich nadbudowkach (np. na tym dużym zdjęciu z Karlskrony które idostepniłem)?

Edytowane przez socjo1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to wyjdzie bo tabliczka ma wymiary 3 x 0,7mm a wysokość tekstu to 0,5mm, grubość litery 0,1mm - wkraczamy w świat mikro.  Przygotuję je do testowego trawienia jeśli wyjdą  to będą, ale mam poważne wątpliwości. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pd-3d napisał:

Nie wiem czy to wyjdzie bo tabliczka ma wymiary 3 x 0,7mm a wysokość tekstu to 0,5mm, grubość litery 0,1mm - wkraczamy w świat mikro.  Przygotuję je do testowego trawienia jeśli wyjdą  to będą, ale mam poważne wątpliwości. 

Nie porzucamy nadziei pókim żywi!

White Ensign Models 1/350, korweta klasy Castle.

DSC_7889.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@socjo1 ma rację - tabliczki z nazwami są popularne w tej skali. Myślę że tu wszystko zależy od możliwości sprzętowych

 

swoją drogą...  @pd-3d   - skoro trzymasz się tematyki PMW to jeśli miałbym coś zasugerować to rozważ proszę po tych ptaszkach zrobienie naszych przedwojennych podwodnych stawiaczy min  ---->   Wilk...  Żbik...  Ryś...  to modelarsko całkowicie jałowa tematyka (poza kartonówką) a ja brałbym w ciemno :haha: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.