Skocz do zawartości

pytanko o wash


mlynczakzg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

chciałbym się zapytać jak radzicie sobie z takim oto problemem, otóż po położeniu washa należy jego nadmiar usunąć za pomocą patyczków higienicznych lekko nasączonych rozpuszczalnikiem. Wszystko ładnie mi wyszło wash elegancko wnikł w linie podziału natomiast przy usuwaniu jego nadmiaru pojawił się problem włoski od patyczków przyklejały się do modelu, zamiast patyczków próbowałem także wacików z tym samym skutkiem. Kiedy rozpuszczalnik wysechł model umyłem pędzelkiem pod bieżącą wodą i myślałem że problem mam z głowy jednak po wyschnięciu pojawiły się na całym modelu odbarwienia od rozpuszczalnika (swoją drogą był to roz. Wamodu) Moje pytanko brzmi czy da się je jakoś usunąc czy zabawę w malowanie trzeba rozpocząć do nowa i jak radzicie sobie z przyklejaniem się włosków o d patyczków higienicznych

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuje z tym z pędzlem dobrze że już rozwialiście moje wątpliwości bo myślałem że tylko ja taki mam problem z tymi patyczkami bo na żadnym forum nie znalazłem żeby ktoś wspominał o tym problemie a macie jakiś pomysł odnośnie tych smug od rozpuszczalnika które pojawiły się po umyciu modelu wodą tzn nie można w takim wypadku myć wodą? a jeśli nie można to jak usunąc kurz i inne paprochy z modelu przed położeniem lakieru

dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym zmywasz tego akrylowego washa?

 

Ja go nie zmywam tylko ścieram. Mógłbyś mi podać nazwy tych farbek??

Też chyba się przerzucam na washa olejnego bo akrylowy mi szpeci modele.

Jak ścierasz washa, żeby nie robiły się zacieki i żeby zostawał w zagłębieniach?? Mógłbyś coś o tym napisać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czyszczenia modelu z paprochów i kurzu - najlepszy sposób to przedmuchać powietrzem z aero.

Smyrająć model miękkim szerokim pędzlem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że odpowiedni do tego byłby zmywacz do farb akrylowych wamodu

 

Oj nie bardzo zmywacz Womodu zmyje również farbę bazową i jest to bez znaczenia czy jest to farba akrylowa czy emalia. Niestety sam się o tym kiedyś przekonałem.

 

P.S.

Polecam lekturę tego wątku myślę, że jest tam wyjaśnione wszystko na temat wash-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smyrająć model miękkim szerokim pędzlem...

"z ręki" mocząc model wodą, a pędzel w płynie do zmywania.

Otrzasnąć z wody,póżniej zdmuchnąc powietrzem wode,ile sie da i skad się da, poprawić benz ekstrakcyjną i po bólu.

Akrylowy wash to lipa, po prostu za szybko wysycha !

a o opóźniaczach, do farb akrylowych słyszał?

 

Nie polecam Wamodu ,do rozcieńczania farb olejnych dla artystów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlynczakzg możesz też spróbować washa na bazie wody z płynem do mycia naczyń, albo gotowego pisaka Gunze (cena w Polsce jest abstrakcyjna). Ja po wyschnięciu takiej mieszaniny ścieram wszystko na końcu przy pomocy irchy. Całą operację przeprowadza się bardzo szybko, a jak coś nie wyjdzie to możesz wszystko zmyć wodą i powtórzyć, no i nie ma problemu włosków.

Ta metoda z samolotami działa bardzo dobrze.

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja probowalem robic washa z farby plakatowej+woda+plyn do mycia naczyn. Gdzies kiedys czytalem ze to mozna latwo zmyc jak cos. To fakt mozna, ale po kazdym takiem "wash'u" pozostaja koszmarne zacieki mimo scierania. Teraz sprobuje kupic farbe olejna i olej lniany czy terpentyne. Moze z tym sie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie najlepsza jest właśnie benzyna-może być lakowa,ekstrakcyjna-przy metodzie wycierania nadmiaru washa szmatką lub wacikiem jest idealna bo wysycha wolniej i pozwala na spokoją prace nad modelem,w metodzie pokrycia modelu większą ilością washa i wycierania pędzlem ,też sprawdza się doskonale,a przy lekkiej wprawie można osiągnąć podobne efekty jak przy biedronce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wash-a jeszcze nie robiłem na żadnym modelu, ale już próbowałem tej umiejętności. Wykorzystałem do tego czarną olejną farbę dla artystów i benzyne lakową. Nadmiar wytarłem szmatką nasączoną też benzyną lakową tak po 12h i nic mi na kawałku pomalowanego plastiku nie zostało oprócz dobrze zrobionego wash-a.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli benzyna do zapalniczek + oleje artystyczne, mieszany z tego miksturke, pokrywany tym linie podziału np i ścieramy wacikiem/pędzlem? Lepiej się to trzyma w liniach? Bo mam własnie problem z utrzymaniem washa w liniach, czasem się ściera z linii. To wash jest zły (robie humbrol+wamod) czy linie za płytkie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wash jest zły (robie humbrol+wamod) czy linie za płytkie?

 

Jeśli jako farby używasz Humbrola to jest to wielki błąd-do tego nadają się farby olejne artystyczne-Rembrant,502 Abteilung-jest to wogóle inny rodzaj farby niż Humbrol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu taki wielki błąd? Raz mi zostaje w linii, raz nie - ale to może być jeszcze zależne od proporcji w mieszance. Ogólnie oleje generalnie lepiej się trzymają? Czy jak zostawię na 12-24h to zetre je potem jeszcze?

 

Farby olejne dla plastyków mają inaczej mielony pigment,pozatym są bardziej oleiste,łatwo dają się rozprowadzać co umożliwia uzyskanie miekkich przejść pomiędzy kolorami,pozatym jest możliwość ich całkowitego usunięcia z powierzchni w przypadku gdy wash nie wyjdzie,nawet po 24 godzinach,co w wypadku washu z humbrola byłoby praktycznie niemożliwe.Nie będę tutaj się rozpisywał nad zaletami tych farb,napewno Humbrole czy Pactry nie dorównają im pod wieloma względami,ale najlepiej przekonać się samemu.Zamieszczam link o washu jaki sam robię od wielu lat i jest dziecinnie prosty.

 

viewtopic.php?t=1315&postdays=0&postorder=asc&start=15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Czy do washa można używać zmywacza do farb akrylowych wamoda?

Nie, bo Ci zmyje wszystko do gołego plastiku.

Oj, przepraszam! Ja swojego czasu używałem i może nie był to najlepszy pomysł dawałem radę.

Trzeba mieć naprawdę duże wyczucie aby farby nie zpartolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.