Skocz do zawartości

Czy smiglowce rdzewieja


adamkijak

Rekomendowane odpowiedzi

W MLP zardzewiałby na 100% ;) i na to potrzeba by mu tylko tam się pojawić.

 

PS.

Bardzo przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochylę się nad ignorancją:

AH-64 ma kadłub z kompozytów.

Uzyskanie tej informacji zajmuje jakieś 7 sekund.

Rozumiem ze ,a propo tej ignorancji to do mnie?

 

 

W MLP zardzewiałby na 100% ;) i na to potrzeba by mu tylko tam się pojawić.

 

PS.

Bardzo przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać

Co to jest MLP

 

Zacieki owszem , ale rdza nawet w Mi-2 nie występuje (dural i aluminium)

Ok dzieki, tak myslalem, chcialem sie tylko upewnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AH-64 ma kadłub z kompozytów.

 

Rzelu napisal to z taką stanowczością, że nie sposób polemizować, ale:

Cytat:

"Kadłub ma konstrukcję półskorupową wykonaną ze stopów aluminium z miejscowymi wzmocnieniami ze stali i kompozytów"

(źródło PKL)

 

Zatem teoretycznie... mógł zardzewieć .

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie zostalo zadane nie dlatego ze mi sie nudzilo i mam ochote posluchac glupich odpowiedzi, ale w celu wyjasnienia moich watpliowsci czy jak by sie Apacz utopil w jakims jeziorku to czy by sie pojawila rdza. Potrzeba mi tej informacji do projektu.

Rzelu napisal to z taką stanowczością, że nie sposób polemizować, ale:

Cytat:

"Kadłub ma konstrukcję półskorupową wykonaną ze stopów aluminium z miejscowymi wzmocnieniami ze stali i kompozytów"

(źródło PKL)

 

Zatem teoretycznie... mógł zardzewieć

Ok dzieki, a tej fotki z poprzedniego twojego postu jakos nie widze u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... dziwnie działa ten odsyłacz do zdjęcia... skopiowanie adresu i wrzucenie go do przeglądarki pokazuje zdjęcie. Potem pojawia się w poście, ale odświeżenie strony powoduje, że znów nie działa...

A co do zdjęcia, to raczej wygląda to jak zabrudzenia niż rdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdza, rdzewieć - to chyba zwyczajowo mówi się o korozji żelaza i stopów stali.

W przypadku samolotów i śmigłowców w większości wykonanych z stopów aluminium raczej mówimy o korozji.

Korodować Apacz może bardzo łatwo - wystarczą odpowiednie warunki np morska bryza.

Ale to już dywagacje akademickie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminium się raczej utlenia, czemu ma przeciwdziałać lakier, więc na barwne brunatne zacieki chyba nie ma co liczyć...

Z drugiej strony chłopskiego rozumu, gdyby jankesom spadł apacz, choćby nawet do słonego jeziora, to chyba by go tam nie porzucili w darze dla tubylczej ludności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Panowie

Tak jak pisze Piotrek S. Śmigłowce jako smigłowce nie rdzewieją. Rdzewieja elementy wykonane ze stopów zelaza i to nie wszystkie.

Jezeli zas chodzi o aluminium jego powierzchnia się o moze utleniać jeżeli nie jest zabezpieczona i "się pasywuje" to znaczy tyle ze pokrywa się warstwa pasywną tlenku glinu co zapobiega pogłębianiu się destrukcji metalu. (taka brudnoszara warstwa)

 

Jezeli zas chodzi o efekty takie jak na tym smiglowcu to...

 

...kiedys widziałem bardzo elegancka broń przywiezioną z Afryki. Przeżyła transport lotniczy w metalowym futerale. Po rozpakowaniu wyglądała tak jakby ktos ją na dzień zostawił niezaoliwioną na deszczu i przez tydzień się do niej nie dotykał.

We wszystkich mozliwych zaglebieniach rdza! Miałem ja w rękach i mimo to byłem przekonany ze to rdza! Po dotknięciu szmatą "rdza"znikała.

Okazało się ze to specyficzny pył normalny w tamtych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w kwestii mitów jakoby aluminium i jego stopy nie korodowało (nie mylić z rdzą), polecam zastanowienie się i ewentualne dokształcenie się w następującym temacie "co dzieje się w miejscu połączenia dwóch różnych metali". Niedowiarkom natomiast polecam wizytę np. w MLP (Muzeum Lotnictwa Polskiego) w Krakowie i przespacerowanie się do stojącego tam MiGa-23. Na jego przykładzie, a konkretnie ruchomych części skrzydeł widać jak to działa. Wracając do kwestii Apache i pytania co by było, gdyby wpakować go do jeziorka. Otóż śmigłowiec, samolot i inne rzeczy podlegają zawsze takim samym prawom fizyki i takim samym procesom chemicznym jak np. samochody. Oczywiście kompozyt (na bazie żywic lub ceramiki) nie będzie korodował. Cała reszta natomiast z racji tego, że jest to stal i stopy aluminium będzie korodowała w mniejszym lub większym stopniu. Jest to tylko i wyłącznie kwestia czasu. Zjawiska tego raczej na maszynach będących w służbie się nie zaobserwuje, natomiast na maszynach porzuconych i owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mam rację.

Po przeczytaniu jednak takich dyrdymałów, że aluminium nie rdzewieje, może tylko się utleniać zastanawiam się czego teraz w tych szkołach uczą? Bo niby racja (rdza na aluminium się nie pojawi - w sensie nalotu o charakterystycznym rdzawym kolorze) ale przecież, w gruncie rzeczy jest to kompletna BZDURA. Rdza jest efektem korozji żelaza lub jego stopów (stal wszakże stopem żelaza jest). Korozja to wszak nic innego jak właśnie utlenianie się metali. W końcu rdza jest tlenkiem żelaza nieprawdaż?

 

Ps. Pociesza mnie fakt, że przynajmniej ktoś się zreflektował z pozytywnym skutkiem.... Reszta jednak... Do książek! ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reiden,

Jesteś "fachowiec"!!!

 

Tylko ja nie rozumiem co ma byc ta BZDURĄ? To co piszesz, czy to czego nie rozumiesz?

 

Albo inaczej, gdzie Ty do szkoły chodziłeś?

 

"Po przeczytaniu jednak takich dyrdymałów, że aluminium nie rdzewieje,"

a kawałek dalej:

"Rdza jest efektem korozji żelaza lub jego stopów (stal wszakże stopem żelaza jest)."

 

To ja się niesmiało jeszcze raz o tę szkołę zapytam, lub skad w tym aluminium miałoby sie wziąść żelazo?

 

PS

Moze tak samemu do książek? co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Szanowni Koledzy, czyż nie szkoda czasu i samozaparcia na udawadnianie kto i gdzie chodził do szkoły / ja na pewno należę do tych którzy chodzili już dawno /. Wszystkie śmigłowce KORODUJĄ i niezależnie od tego z jakich materiałów są wykonane.

 

Pozdrawiam i życzę mniej zacietrzewienia a więcej zrozumienia...

 

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja nie rozumiem co ma byc ta BZDURĄ? To co piszesz, czy to czego nie rozumiesz?

 

Oj zdaje się, że zbyt wiele rzeczy na raz robię i trochę się zagalopowałem ;)

Spojrzałem na to z pkt. widzenia procesów chemicznych (i to i to jest utlenianiem) i fakt, trochę z tą bzdurą przesadziłem. Wszak rdzewienie w powszechnym rozumieniu tego słowa to pokrywanie się powierzchni metalu rdzą. Zwracam honor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek piszesz nie na temat Koroduje nawet wspomniana ceramika i kompozyty - bo dlaczego miałyby nie korodować Pytanie jest o rdze czyli tlenki i wodorotlenki żelaza

 

Czy nie szkoda czasu? Moze i szkoda ale to mój czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.