Skocz do zawartości

Pruski Dwór


Robcio7904

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tym razem chcę się zabrać za  historię dworów na terenie Prus. W planie rekonstrukcja małego jednego takich dworków. Dokumentacje zebrałem, ale zaczynają się "schody" w sprawach technologicznych. Wykonuję dach i nie mam pomysłu jak wykonać tzw. gąsiory czyli pokrycia dachówkowe na spojeniu kalenicy dachu oraz łączeń płaszczyzn dachowych. Skala budynku 1: 87 (łatwiej dobiorę dodatkowe wyposażenie do makiety).

Czy życzliwi koledzy pomogą poczatkującemu miłośnikowi modelarstwa w tym zakresie? Dzięki z góry i pozdrawiam Robcio7904

dach 1.jpg

dach 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Co oznacza skrót OT? pytanie początkującego w dziedzinie "dachów". Dworek a raczej majątek ziemski w postaci resztek murów znajduje się w Karkajmach koło Ornety. Jest to chyba klasyczny obiekt tego typu budowany w Prusach i dla tego go wybrałem. Aczkolwiek są tez plany wykonanie większego i bogatszego obiektu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2024 o 10:20, Robcio7904 napisał:

...nie mam pomysłu jak wykonać tzw. gąsiory ...

 

Można by spróbować wykonać je z plastikowej rurki Plastruct:

https://exito.sklep.pl/pl/p/PLASTRUCT-90603-Rurka-o-srednicy-2%2C4-mm-wewnatrz-1%2C4-mm-x-375-mm/12318

https://exito.sklep.pl/pl/p/PLASTRUCT-90604-Rurka-o-srednicy-3%2C2-mm-wewnatrz-1%2C9-mm-x-375-mm/12319

Po przecięciu jej na pół i pocięciu na stosowne odcinki, można by spróbować dopasować do kalenicy. Roboty trochę by było, klasyczny hendmejd ale do zrobienia, tylko trzeba dobrać odpowiednią średnicę rurki. Inne rozwiązanie, to np powyższe zaproponowane przez Kolege Halset.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i bardzo dziękuję za cenne wskazówki . Niestety braki czasowe nie pozwoliły od razu odpowiedzieć na posty. Przepraszam.

Rozwiązanie w postaci druku 3D to dobre wyjście dla drobnych elementów (np. wykonanie „gąsiorów”). Jednak niestety nie potrafię przygotować programu dla drukarki i skorzystam z adaptowania plastykowej rurki.

A co do kształtu dachówki, to wykorzystałem resztę z obiektu na który „kładziona” była tzw. dachówka klasztorna, mniszka. Tu muszę poprawić ten element. Aczkolwiek szukam przykładów czy taka dachówka nie była wykorzystywana przy budowie podobnych obiektów.

Pytanie gdzie lokowany jest obiekt , którego wykonuję makietę to Karkajmy (gmina Orneta) czyli Karbsdorf .

Tutaj link do kilku informacji o tym obiekcie; https://dipp.info.pl/baza-dipp/warminsko-mazurskie/powiat-lidzbarski/gmina-orneta/palac-karkajmy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma dachówki klasztornej ale jest dachówka mnich-mniszka. Ta dachówka to w tej części Europy to główne kościoły, duże rezydencje i budynki użyteczności publicznej. Nie jest to oczywiście reguła. W przypadku takiej budowli ja bym raczej stawiał na najbardziej popularną dachówkę na terenach niemieckojęzycznych czyli na karpiówkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
W dniu 12.08.2024 o 10:20, Robcio7904 napisał:

Wykonuję dach i nie mam pomysłu jak wykonać tzw. gąsiory czyli pokrycia dachówkowe na spojeniu kalenicy dachu oraz łączeń płaszczyzn dachowych.

Kolega wrzuci jakieś plany, zdjęcia lub cokolwiek, jak te gąsiory wyglądały.

Wtedy jak ktoś zobaczy to może jakiś pomysł komuś do głowy wpadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jawkers napisał:

Kolega wrzuci jakieś plany, zdjęcia lub cokolwiek, jak te gąsiory wyglądały

Dysponuje jednym zdjęciem z początków XX wieku. Niestety nie da się odgadnąć dokładne kształtu "gąsiorów" tego dworu. Zostaje tylko przybliżenie na bazie istniejących (tak jak zasugerował Marcin70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele lat temu udało mi się kupić takie gąsiory wytłoczone w plastiku. To się chyba vacu-form nazywało? Starsi pewnie pamiętają. Były całe modele samolotów do wycinania z takiej białej plastikowej wypraski. Obawiam się tylko, z eto była skala 1/72... Poszukam w domu i może zdjęcie wrzucę.

 

Co do dachówki mnich-mniszka, to kojarzy mi się ona raczej z dużymi budynkami w Prusach. Kościoły, zamki, wielkie zabudowania gospodarcze. Dworki, to raczej karpiówka. Tym bardziej, że w Prusach, to rzeczywiście były bardziej dwory/dworki, a nie pałace. To oczywiście nic nie zmienia w kwestii gąsiorów. I tak muszą być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.