Skocz do zawartości

M88, Wersja IDF(Tachlatz) z plotem i buda dla psa.


adamkijak

Rekomendowane odpowiedzi

Swoja droga skad ty bierzesz te foty, ja od 2 tygodniu proje net i nic wiecej znalezc nie moge

 

Akurat już nie pamiętam skąd te fotki mam , ale polecam stronkę militaryphotos.net , dużo zdjęć i linków do różnych ciekawych stron można znaleźć . Co do budy , to wizjery przy jej podstawie na pewno nie są rozmieszczone na całym jej obwodzie, na fotce samej budy na 1 stronie tematu widać, że wizjer jest tylko pod otworem strzelniczym, można zaryzykować stwierdzenie, że wizjery znajdują się tylko pod otworami strzelniczymi, ale pewien nie jestem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 152
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Akurat już nie pamiętam skąd te fotki mam , ale polecam stronkę militaryphotos.net , dużo zdjęć i linków do różnych ciekawych stron można znaleźć . Co do budy , to wizjery przy jej podstawie na pewno nie są rozmieszczone na całym jej obwodzie, na fotce samej budy na 1 stronie tematu widać, że wizjer jest tylko pod otworem strzelniczym, można zaryzykować stwierdzenie, że wizjery znajdują się tylko pod otworami strzelniczymi, ale pewien nie jestem...

Tak tez mi sie wydaje, widze tylko jeden otwor strzelniczy.

A tak btw, to co to jest i do czego to coś służy ??

M88 wersja A1 (wersja A2 uzywana przez amerykanow ma mocniejszy silnik, lepsza przekladnia, dodatkowa wyciagarke, dodatkowy pancerz oraz oslony boczne). Pojazd inzynieryjny sluzacy do cholowania uszkodzonych pojazdow oraz z racji posiadania ramienia dzwigu do remontow i podnoszenia czego sie da.

Wersja ktora ja wykonuje posiada ten "plot" w celu ochrony przed pociskami kumulacyjnymi (taki pocisk eksploduje przy kontakcie z nim i cala jego energia zamiast przenikac do pojazdu rozchodzi sie pustej przestrzeni pomiedzy "plotem" i kadlubem). Zaryzykuje stwierdzenie iz pojazd ten ma dzialac w warunkach miejskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nio projekt ciekawy model na razie wygląda bardzo dobrze ,ciekawy jestem jak sobie poradzisz z tymi kratami.

 

Mam pytanko te wizjery maja takie smieszne kolory czerwone niebieskie czy to są jakieś filtry słoneczne ? mam abramsa czy tesz muszę takie kolorowe zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerwone niebieskie czy to są jakieś filtry słoneczne ?

 

Tak filtry przeciwsłoneczne, oraz oraz przeciw światłu laserowemu. Akurat w tym M88 wizjery na budzie mają taki kolor, bo to nie są peryskopy , tylko jest to bardzo grube szkło, natomiast peryskopy np. takie jak w Abramsie posiadają filtry i dla tego w modelarstwie bardzo trudno odtworzyć ich kolor i zachowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barthass dzięki więc jaki będzie kolor pasował do abramsa usmc

No, tu jest problem , bo kolor zmienia się w zależności od kąta patrzenia na wizjer, raz jest czerwony a raz czarny. Ja w swoim M1 panther II pomalowałem peryskopy najpierw na srebrny, a potem dałem ze 2 warstwy clear red z vallejo, ale może da się to zrobić inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ale sypnęło współczesnymi pojazdami !! Fajnie. Ja tutaj usycham z tęsknoty do Forum bo nie mam na razie stałego łącza a tu takie cudeńka. Miałem zacząć od Challengera 1 z Tamiyi ale po tym co tu zobaczyłem, to na mnie jakoś tak MERKAVA 1 zerka z pudełka. I chyba chce "wykopsać" Challengera i podłączyć sie pod to wesołe IDF-owe towarzycho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też poszukuję materiałów na to. adamkijak z czego zrobiłeś te szkiełka ??

Kupilem w tesco konfetti:

5f53c111d15cde44.jpg

 

Jezeli chodzi o peryskopy w M88 to tutaj widac ze to nie szklo:

http://data.primeportal.net/recovery/brent_sauer/m88a2/m88a2_11_of_13.JPG

co prawda to wersja m2 i te dwa male z przodu na plycie czolowej nie powinny takie byc, ale sie zagalopowalem i takie juz zostana.

Jezeli chodzi o bude to zeby bylo 100% ok to musialbym wycinac dziury w tych wizjerach i samej budzie, a potem wklejac jakies "szklo". Wizjery czarne na pewno nie sa, tylko ze jest ciemno w srodku budy dlatego takie wrazenie jest.

gwoli ścisłości to polega na czymś innym

The interim slat armor solution forms a metal frame barrier 50 cm ahead of the APC. The cage detonate anti-tank shaped charge warheads such as RPG away from the vehicle and prevent its hot chemical reaction from boring through and causing burns, shock and shrapnel wounds. General Dynamics, the Stryker manufacturer, is also developing an add-on plate armor that will defeat RPGs, planned for deployment by 2005. The slat armor weighs about 5,200 pounds, about 3,000 pounds lighter than the add-on anti-RPG add-on armor plates. The idea behind the cage armor goes back to World War II and Vietnam. Troops in that war improvised with chicken wire and other means to counter the RPG threat.

Sorry ze po Angielsku, ale tak mi wygodniej, wyklulem taki wniosek po czytaniu takich artykulow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The interim slat armor solution forms a metal frame barrier 50 cm ahead of the APC. The cage detonate anti-tank shaped charge warheads such as RPG away from the vehicle and prevent its hot chemical reaction from boring through and causing burns, shock and shrapnel wounds. General Dynamics, the Stryker manufacturer, is also developing an add-on plate armor that will defeat RPGs, planned for deployment by 2005. The slat armor weighs about 5,200 pounds, about 3,000 pounds lighter than the add-on anti-RPG add-on armor plates. The idea behind the cage armor goes back to World War II and Vietnam. Troops in that war improvised with chicken wire and other means to counter the RPG threat.

Sorry ze po Angielsku, ale tak mi wygodniej, wyklulem taki wniosek po czytaniu takich artykulow.

i ten artykuł mówi właśnie o tym że nie miałeś racji

krótko: ładunek kumulacyjny ma coś w stylu stożka który jak sie "rozpuszcza" tworzy taki sam stożek w pancerzu (prawo kogoś tam ), gdyby było jak ty mówisz to po trafieniu np. kumulacyjnym z RPG zamiast małej dziurki byłaby wielka wyrwana dziura w pancerzu, to tak gwoli ścisłości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ten artykuł mówi właśnie o tym że nie miałeś racji

krótko: ładunek kumulacyjny ma coś w stylu stożka który jak sie "rozpuszcza" tworzy taki sam stożek w pancerzu (prawo kogoś tam ), gdyby było jak ty mówisz to po trafieniu np. kumulacyjnym z RPG zamiast małej dziurki byłaby wielka wyrwana dziura w pancerzu, to tak gwoli ścisłości

Sorry kolego, ale ty chyba nie rozumiesz co czytasz. Ten artykul dokladnie opisuje iz celem tej "klatki" jest detonacja ladunku przed jego kontaktem z pancerzem glownym.

Zeby bylo dokladniej to ten fragment:

The interim slat armor solution forms a metal frame barrier 50 cm ahead of the APC. The cage detonate anti-tank shaped charge warheads such as RPG away from the vehicle and prevent its hot chemical reaction from boring through and causing burns, shock and shrapnel wounds

Moja wypowiedz wczesniej:

Wersja ktora ja wykonuje posiada ten "plot" w celu ochrony przed pociskami kumulacyjnymi (taki pocisk eksploduje przy kontakcie z nim i cala jego energia zamiast przenikac do pojazdu rozchodzi sie pustej przestrzeni pomiedzy "plotem" i kadlubem).

To niby gdzie nie mialem racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prevent its hot chemical reaction from boring through and causing burns, shock and shrapnel wounds

nie oznacza że

 

(taki pocisk eksploduje przy kontakcie z nim i cala jego energia zamiast przenikac do pojazdu rozchodzi sie pustej przestrzeni pomiedzy "plotem" i kadlubem).

kłótnia głupia i bez sensu więc może zakończmy ???:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu XIX wieku stwierdzono, że wybuch materiału wybuchowego ze sczegulną siłą działa na przeszkodę w tych miejscach, gdzie między przegrodą a materiałem wybuchowym znajdowała się pusta przestrzeń.

 

Efekt miejscowego wzmożenia wybuchu nazwano zjawiskiem kumulacji. Wzrasta on zwłaszcza, gdy pusta przestrzeń wyłożona warstwą metalu tworzy metalową wkładkę.

 

W 1910 roku E. Neumann opatentował ładunek kumulacyjny z wkładką papierową potem metalową. Patent ten nie był potwierdzony badaniami. W latach 1923 - 26 w ZSSR M. Sucharewski ustalił zależność głębokości przebicia przeszkody od kształtu wydrążenia kumulacyjnego w ładunku materiału wybuchowego bez wkładki. Od 1935 roku w szczególnie w Niemczech prowadzono prace nad wojskowymi zastosowaniami ładunków kumulacyjnych.

 

Istota działania zjawiska kumulacji polega na tym, że działanie wybuchu jest skumulowane w jednym kierunku tzn. wzdłuż osi ładunku poczynając od miejsca pobudzenia na wierzchołku. Po wybuchu ładunku wybuchowego cząsteczki gazów i metalu wkładki kumulacyjnej poruszają się prostopadle do jej powierzchni, tworząc szereg strug. Wzajemne oddziaływanie tych strug powoduje zmianę kierunku ich ruchu. W pewnej odległości od podstawy ładunku strugi te poruszają się równolegle względem siebie. Odległość ta nosi nazwę ogniskowej ładunku kumulacyjnego, a przekrój poprzeczny strumienia kumulacyjnego w tym miejscu ma najmniejszą powierzchnię. Ma tu miejsce największa koncentracja energii strumienia. Poza ogniskową strumień kulminacyjny szybko zwiększa swój przekrój poprzeczny, a dzieje się tak w następstwie promiennego rozszerzania się sprężonego materiału strumienia. Największy efekt kulminacyjny można uzyskać, gdy przebijany element znajduje się w odległości równej ogniskowej, licząc od podstawy ładunku. Do wykonywania wkładek kumulacyjnych najlepsze są metale mające dużą gęstość i plastyczność, oraz stosunkowo dużą temperaturę topnienia. Metale kruche takie jak tytan, wolfram i ich stopy tworzą strumień drobnych cząsteczek. Początkowo przebicie kumulacyjne porównywane było z przepalaniem za pomocą palnika acetylenowego. Badania wykazały, że mechanizm przebijania kumulacyjnego jest jednak inny i można go lepiej wytłumaczyć za pomocą hydrodynamiki. W strefie zderzenia w wyniku gwałtownego sprężenia materiału przeszkody i strumienia powstaje temperatura rzędu 10000 K. W przeszkodzie tworzy się krater w wyniku działania ciśnienia dynamicznego, powstałego ze zderzenia się kolejnych elementów strumienia z przeszkodą oraz w wyniku temperatury.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamkijak napisał:

prevent its hot chemical reaction from boring through and causing burns, shock and shrapnel wounds

 

nie oznacza że

 

adamkijak napisał:

(taki pocisk eksploduje przy kontakcie z nim i cala jego energia zamiast przenikac do pojazdu rozchodzi sie pustej przestrzeni pomiedzy "plotem" i kadlubem).

 

kłótnia głupia i bez sensu więc może zakończmy ???Very Happy

wlasnie ze tak, zreszta bardziej mi chodzilo o dzialanie "klatki", a nie opis dzialania pocisku kumulacyjnego. W skrocie jej zadaniem jest ochrona przed pociskami kumulacyjnymi np: RPG, tutaj caly artykul:

http://www.defense-update.com/products/s/slat-stryker.htm

 

Mozemy skonczyc ta dyskusje. , nie klotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam pisał od początku dobrze. Oto poglądowy obrazek jak to działa (sam tworzyłem, nie śmiać sie):

kumulacjajk3.jpg

Zasadniczo w płotku chodzi o oddalenie ogniska ładunku od właściwego pancerza dzięki czemu gazy i strumień rozgrzanego i płynnego stożka kumulacyjnego zdążył się rozprężyć przed kontaktem z pancerzem.

Jeśli gdzieś się mylę, proszę poprawiać. (oczywiście kształty i proporcje na rysunku są umowne)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to głównym celem osłon prętowych (np.: klatek) jest uszkodzenie głowicy pocisku tak aby nie eksplodował lub po kontakcie z pancerzem zasadniczym dzięki powstałym uszkodzeniom a przez to i deformacji zgromadzonego weń materiału wybuchowego uniemożliwić prawidłowe uformowanie się strumienia kumulacyjnego a tym samym znacznie zmniejszyć jego możliwości penetracji.

 

Natomiast to co przedstawił nam Ostach na całkiem niezłym rysunku poglądowym dotyczy osłon zrobionych z pełnych płyt/fartuchów (stalowych, pancernych, kompozytowych, gumowych lub jeszcze inszych) i zasadniczym celem takich osłon jest właśnie spowodowanie eksplozji ładunku przed pancerzem głównym celem rozproszenia i osłabienia strumienia kumulacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to głównym celem osłon prętowych (np.: klatek) jest uszkodzenie głowicy pocisku tak aby nie eksplodował lub po kontakcie z pancerzem zasadniczym dzięki powstałym uszkodzeniom a przez to i deformacji zgromadzonego weń materiału wybuchowego uniemożliwić prawidłowe uformowanie się strumienia kumulacyjnego a tym samym znacznie zmniejszyć jego możliwości penetracji.

 

Natomiast to co przedstawił nam Ostach na całkiem niezłym rysunku poglądowym dotyczy osłon zrobionych z pełnych płyt/fartuchów (stalowych, pancernych, kompozytowych, gumowych lub jeszcze inszych) i zasadniczym celem takich osłon jest właśnie spowodowanie eksplozji ładunku przed pancerzem głównym celem rozproszenia i osłabienia strumienia kumulacyjnego.

 

Czyli jak dla mnie czy osłona z prętów czy z pełnych płyt pełni dokładnie tą samą funkcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kaltce chodzi poprostu oto żeby pocisk zdetonował na tyle daleko od pancerza głównego aby strumień był już zbyt słaby aby przebić pancerz główny, proste i jasne a mimo to jak zawsze na tym forum dyskusja na dwie strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kaltce chodzi poprostu oto żeby pocisk zdetonował na tyle daleko od pancerza głównego aby strumień był już zbyt słaby aby przebić pancerz główny, proste i jasne a mimo to jak zawsze na tym forum dyskusja na dwie strony

Ty jestes kolego niemozliwy, jak ja tak napisalem,to mi wytykasz ze nie tak jest, a tu nagle dostales olsnienia i stwierdzasz "prosto i jasno" ze tak jest.

Przytaczam ponownie.

Zeby bylo dokladniej to ten fragment:

peter napisał:

The interim slat armor solution forms a metal frame barrier 50 cm ahead of the APC. The cage detonate anti-tank shaped charge warheads such as RPG away from the vehicle and prevent its hot chemical reaction from boring through and causing burns, shock and shrapnel wounds

 

Moja wypowiedz wczesniej:

adamkijak napisał:

Wersja ktora ja wykonuje posiada ten "plot" w celu ochrony przed pociskami kumulacyjnymi (taki pocisk eksploduje przy kontakcie z nim i cala jego energia zamiast przenikac do pojazdu rozchodzi sie pustej przestrzeni pomiedzy "plotem" i kadlubem).

 

To niby gdzie nie mialem racji.

 

To nie dyskusjana dwie strony, tylko brak czytania ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.