Jump to content

PT-91 Twardy


Recommended Posts

Witam

Przedstawiam ostatnie moje "dziecko" tj. model czołgu PT-91 Twardy w oparciu o Tamiyowskiego T-72 + własne przeróbki.

Budowa modelu to była prawdziwa szkoła cierpliwości i uporu. Dość powiedzieć, że prace nad tym modelem zacząłem w 2005 r., później ze względu na trudności przy jego budowie odłożyłem go na półkę żeby powrócić do niego w tym roku. Wszystko zaczęło się od dopancerzenia, które wybitnie mi nie szło. To, co jest na modelu to jest już chyba czwarta jego wersja. Później przyszedł czas na farby, którym trzyletnie oczekiwanie nie wyszło na dobre, a skończyło się na tym, że podczas malowania dożył swoich dni mój poczciwy Łukowiak. Koniec końców wyszło jak wyszło. Zadowolony jestem przede wszystkim z tego, że go skończyłem.

Zapraszam do galerii.

 

Pierwowzór:

76f7d2a65eedc7f6m.jpg

 

Ostatnia fotka warsztatowa, obok T-72

6ce1f1d2ed5229bcm.jpg

 

e93864e7ba686dd0m.jpg5ceaf5b6261f3c41m.jpg1e97d318b4c350eem.jpg

27e8a71fc104abf1m.jpg4f3941a75a2348fem.jpgdfdb6ff3d6ee26efm.jpg

65531c6c44831e00m.jpg822e8dadf8ca729dm.jpgc7c037c92974717bm.jpg

Link to post
Share on other sites
A czy wszystkie pojazdy mają być zaraz utytłane po uszy.

JA bym go pobrudził to nie znaczy że trzeba go pobrudzić, to była tylko wypowiedź mówiąca co ja bym w nim zmienił gdyby był moim modelem, nie doszukuj sie tego co chcesz usłyszeć tylko na spokojnie pomyśl co ktos mógł mieć na myśli.

Link to post
Share on other sites

Cierpliwość to wielka cecha. Ten model jest przewspaniały. Dokładnie sklejony i pomalowany taj jak trzeba. Brudu i błota mu nie potrzeba. Dla mnie jest jak żywy.

Szczere gratulacje za ten model.

Link to post
Share on other sites

Rany, ludzie! Ja przeciez nie napisałem, że ma być wyciorany w błocie. Stwierdziłem tylko, ze przydałby mu się lekki łoś i może odrobinka kurzu - tak dla UPLASTYCZNIENIA bryły (bo teraz wygląda troszkę płasko - brakuje 'głębi'). Przecież nawet egzemplarze targowe czy wystawowe się kurzą i brudzą (oczywiście inaczej niż te liniowe).

Tak czy inaczej model piękny!

Link to post
Share on other sites

Witam

Tak, jak pisałem wcześniej, nic już przy modelu nie będę poprawiał. Brud na modelu nie jest zły, ale zawsze twierdziłem, że tylko w wypadku kiedy model stoi na podstawce. Moje modele na podstawkach nie stoją, więc unikam ich brudzenia starając się wycieniować i nadać ślady eksploatacji. Inna sprawa to, że ślady eksploatacyjne też muszą być zrobione z umiarem. Mój model przedstawia wóz pierwszej serii produkcyjnej a o te wozy na prawdę w wojsku dbano i nie ma ani jednego zdjęcia, na którym te czołgi są totalnie dobite jakby przeszły szlak bojowy co najmniej Lenino-Berlin

Delikatne ślady użytkowania są dodane (przetarta końcówka przewodu lufy, przetarte miejsca narażone na ścieranie farby jak drogi, po których załoga zajmuje miejsca i ostre krawędzie czy okopcenie przy wylocie spalin).

Link to post
Share on other sites

W warsztacie są zdjęcia, na których widać jak model wyglądał po pomalowaniu, moim zdaniem różnica jest. Na model nałożony jest czarny wash i przetarty jest humbrolem 29 (wiśniowy, który teraz brązowy) humbrolem 32 (czarny) oraz rozjaśnionym delikatnie humbrolem 101 (zielony), dodane ślady eksploatacji w postaci okopcenia i wytarć metalizerem "aluminium".

Link to post
Share on other sites

Gratulacje Bardzo ładny Twardy

 

Moim zdaniem wcale nie trzeba go nadmiernie brudzić, dobrze wygląda tak jak jest Jedynie wolałbym coś bardziej khaki jako zielony. W tym roku w Kołobrzegu widziałem PT-91 właśnie w kamuflażu khaki-czerń-brąz i takie zestawienie mi się bardziej podoba

 

Ale to tylko moje widzimisie ;) Model jest miodny!

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.