Skocz do zawartości

PT-91 Twardy


FAHR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przedstawiam ostatnie moje "dziecko" tj. model czołgu PT-91 Twardy w oparciu o Tamiyowskiego T-72 + własne przeróbki.

Budowa modelu to była prawdziwa szkoła cierpliwości i uporu. Dość powiedzieć, że prace nad tym modelem zacząłem w 2005 r., później ze względu na trudności przy jego budowie odłożyłem go na półkę żeby powrócić do niego w tym roku. Wszystko zaczęło się od dopancerzenia, które wybitnie mi nie szło. To, co jest na modelu to jest już chyba czwarta jego wersja. Później przyszedł czas na farby, którym trzyletnie oczekiwanie nie wyszło na dobre, a skończyło się na tym, że podczas malowania dożył swoich dni mój poczciwy Łukowiak. Koniec końców wyszło jak wyszło. Zadowolony jestem przede wszystkim z tego, że go skończyłem.

Zapraszam do galerii.

 

Pierwowzór:

76f7d2a65eedc7f6m.jpg

 

Ostatnia fotka warsztatowa, obok T-72

6ce1f1d2ed5229bcm.jpg

 

e93864e7ba686dd0m.jpg5ceaf5b6261f3c41m.jpg1e97d318b4c350eem.jpg

27e8a71fc104abf1m.jpg4f3941a75a2348fem.jpgdfdb6ff3d6ee26efm.jpg

65531c6c44831e00m.jpg822e8dadf8ca729dm.jpgc7c037c92974717bm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje szanownej konkurencji!

Super Twardzioch :]

 

PS więcej nie będę oceniał bo sam robiłem Twardego i była by to mocno nie obiektywna ocena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wszystkie pojazdy mają być zaraz utytłane po uszy.

JA bym go pobrudził to nie znaczy że trzeba go pobrudzić, to była tylko wypowiedź mówiąca co ja bym w nim zmienił gdyby był moim modelem, nie doszukuj sie tego co chcesz usłyszeć tylko na spokojnie pomyśl co ktos mógł mieć na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwość to wielka cecha. Ten model jest przewspaniały. Dokładnie sklejony i pomalowany taj jak trzeba. Brudu i błota mu nie potrzeba. Dla mnie jest jak żywy.

Szczere gratulacje za ten model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany, ludzie! Ja przeciez nie napisałem, że ma być wyciorany w błocie. Stwierdziłem tylko, ze przydałby mu się lekki łoś i może odrobinka kurzu - tak dla UPLASTYCZNIENIA bryły (bo teraz wygląda troszkę płasko - brakuje 'głębi'). Przecież nawet egzemplarze targowe czy wystawowe się kurzą i brudzą (oczywiście inaczej niż te liniowe).

Tak czy inaczej model piękny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak, jak pisałem wcześniej, nic już przy modelu nie będę poprawiał. Brud na modelu nie jest zły, ale zawsze twierdziłem, że tylko w wypadku kiedy model stoi na podstawce. Moje modele na podstawkach nie stoją, więc unikam ich brudzenia starając się wycieniować i nadać ślady eksploatacji. Inna sprawa to, że ślady eksploatacyjne też muszą być zrobione z umiarem. Mój model przedstawia wóz pierwszej serii produkcyjnej a o te wozy na prawdę w wojsku dbano i nie ma ani jednego zdjęcia, na którym te czołgi są totalnie dobite jakby przeszły szlak bojowy co najmniej Lenino-Berlin

Delikatne ślady użytkowania są dodane (przetarta końcówka przewodu lufy, przetarte miejsca narażone na ścieranie farby jak drogi, po których załoga zajmuje miejsca i ostre krawędzie czy okopcenie przy wylocie spalin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warsztacie są zdjęcia, na których widać jak model wyglądał po pomalowaniu, moim zdaniem różnica jest. Na model nałożony jest czarny wash i przetarty jest humbrolem 29 (wiśniowy, który teraz brązowy) humbrolem 32 (czarny) oraz rozjaśnionym delikatnie humbrolem 101 (zielony), dodane ślady eksploatacji w postaci okopcenia i wytarć metalizerem "aluminium".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Bardzo ładny Twardy

 

Moim zdaniem wcale nie trzeba go nadmiernie brudzić, dobrze wygląda tak jak jest Jedynie wolałbym coś bardziej khaki jako zielony. W tym roku w Kołobrzegu widziałem PT-91 właśnie w kamuflażu khaki-czerń-brąz i takie zestawienie mi się bardziej podoba

 

Ale to tylko moje widzimisie ;) Model jest miodny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.