Jump to content

Tamiya Panzer IV Ausf. D 1:35


Anvs
 Share

Recommended Posts

Ten wątek będzie relacją z budowy mojego pierwszego modelu od Tamiya, jak i pierwszego mojego modelu czołgu w skali 1:35. Jak do tej pory sklejałem miniatury z Września 1939 i Warhammer 40k, więc model ten będzie dla mnie odskocznią. Zamierzam go też malować wyłącznie przy użyciu pędzla i farb akrylowych. Wszelkie uwagi, porady, konstruktywna krytyka, mile widziane.17786791232684797802464568314698.thumb.jpg.e2edb4e42ed56b7535de20f80808aabd.jpg

Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, Anvs napisał:

Wszelkie uwagi, porady, konstruktywna krytyka, mile widziane

Wstawiaj poprawnie zdjęcia 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Po otwarciu pudełka model wita mnie naprawdę przyzwoitym zestawem, z dużą ilością szczegółów. I tu pojawia się pierwszy mój dylemat. Czy użyć gumowych gąsienic z zestawu? Jeśli tak, to jak je sklejać i malować. Jeśli nie, jakie polecacie zamienniki które będą wyglądać przyzwoicie, a nie będą też zbyt skomplikowane w budowie?

Dodam, że gumowe elementy z zestawu są znacząco zdeformowane.

20260513_162631.jpg

Edited by Anvs
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Robi napisał:

 

Zrób wszystkim przysługę i nie linkuj swoich warsztatów bo niestety nie są wzorem do naśladowania. 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Do tak prostego i starego zestawu wystarczą proste ogniwkowe nieruchome gąsienice Academy - poprawne i ruchome dwukrotnie przekraczają wartość modelu.

1_39945daecf166e1a9ebf70009fabb3ca (1).jpg

 

Edited by robertmodelarz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Anvs napisał:

Czy użyć gumowych gąsienic z zestawu?

Model ten jest bardzo wiekowy. Skleja/składa się go jak przysłowiowe klocki "Lego".

Merytorycznie jest bardzo, bardzo słaby łagodnie mówiąc. Jest tani i świetnie nadaje się do prób wszelkich przeróbek.

Jeśli to Twój pierwszy model w tej skali to postaraj się go skleić czysto i prosto z pudła. Na przeróbki przyjdzie czas za "parę modeli".

Wtedy kup ten model ponownie i spróbuj pobawić się w merytoryczne dostosowania. 

Żadnych gąsek nie wymieniaj - szkoda kasy. Jest to wczesny pojazd Pz.Kpfw.IV  w wersji D. Pojazdy te miały wąskie gąski szerokości 36 cm.

Sam model ma gąski dużo późniejsze(szersze z elementami antypoślizgowymi) . Po zmianie gąsek do wersji właściwej czyli "D" konieczna by była zmiana wszystkich kół - ( inna grubość/szerokość kół jezdnych, koła napędowego itd.)

 

13 godzin temu, Robi napisał:

A tu masz mój warsztat, mam nadzieję że pomoże:

Tak popatrz tam jak nie zepsuć swojego modelu.

 

18 godzin temu, Anvs napisał:

Wszelkie uwagi, porady, ... .

Pytaj o wszystko przed sklejeniem, bo później jest trudniej. 

Pamiętaj że na odpowiedź nieraz trochę trzeba poczekać.

Jak co to będę zaglądał.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Tu masz wszystko.... Jak nie masz aerografu to pomaluj go sprayem z puszki Tamiya TS-48 lub podobnym szarym np. TS-4 German Grey.

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

meser262 - wielkie dzięki za poradę, dziękuję również pozostałym za cenne informacje. Biorąc pod uwagę dostępność zamienników z academy, na razie wstrzymuję się od podjęcia decyzji co do gąsienic. I tak powstaną one w póznym etapie budowy, więc wiele jeszcze może się zmienić. A co do malowania, zamówiłem primer Vallejo Panzer Grey w puszce.

Edited by Anvs
Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, Robi napisał:

U mnie nie były za krótkie jak sklejałem ten model.

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, DamianosPL napisał:

U mnie nie były za krótkie jak sklejałem ten model.

To ja na siłę dociągać musialem17787651813042410705357720126733.thumb.jpg.785bb2799ebc1e2ac262409ad97e532c.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, meser262 napisał:

Tak popatrz tam jak nie zepsuć swojego modelu.

 

I to jest dobry przykład

Link to comment
Share on other sites

@Robity miałeś problem z każdym modelem Tamiya które są bez problemowe więc raczej to była twoja wina niż modelu 

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, kzugaj napisał:

@Robity miałeś problem z każdym modelem Tamiya które są bez problemowe więc raczej to była twoja wina niż modelu 

Nie ma się co dziwić skoro ja dopiero z modelarstwem zaczynam

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Robi napisał:

Nie ma się co dziwić skoro ja dopiero z modelarstwem zaczynam

O, śweżak:szczerbol:. Szanownego Właściciela wątku przepraszam za offa, ale nie mogłem się powstrzymać:mrgreen:. Pozdr. A.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Adams M1A1 napisał:

O, śweżak:szczerbol:. Szanownego Właściciela wątku przepraszam za offa, ale nie mogłem się powstrzymać:mrgreen:. Pozdr. A.

Nie ma najmniejszego problemu, mnie również to rozbawiło.

Link to comment
Share on other sites

36 minut temu, piotrkur napisał:

To co świeżak, sparing wieczorem. Pp&^^%#@my się...🤪

A bardzo chętnie:)

Link to comment
Share on other sites

Po kilku dniach (i jednej awarii forum) mam sklejoną wannę czołgu oraz początek układu jezdnego. Wymyśliłem (a jak wiadomo, w oparach kleju myśli się najlepiej), że model skleję prosto z pudełka, takim jaki jest. Zdaję sobie sprawę z jego niedoskonałości względem historycznego pierwowzoru, jednak nie uważam, że moje umiejętności są na wystarczającym poziomie by wprowadzać autorskie przeróbki.

20260517_142954.jpg

20260517_143015.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, Anvs napisał:

a jak wiadomo, w oparach kleju myśli się najlepiej

Po cyjanoakrylu będzie ci sie śnił szpital i maska tlenowa...

 

Sprawdziłem👍

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
13 godzin temu, Anvs napisał:

... model skleję prosto z pudełka, takim jaki jest.

OK. Jednak prosto z pudła nie zwalnia ze szpachlowania tego co trzeba.:nauka1:  Prosta czynność - dwa miejsca po bokach - 

296383288_meser262@0000.thumb.jpg.6a8c2d9b80d8f635422c228542653b53.jpg

 

Zaszpachlować i zeszlifować na równo poproszę.:peace: Od dołu te dziury też zbędne, no ale tam można poćwiczyć.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Edited by meser262
literówka
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Robi napisał:

no właśnie, poco są te dziury od dołu?

 

Jak dobrze pamiętam to Tamiya kiedyś wypuściła kilka modeli w 35 gdzie mogłeś wmontować napęd. 

 

Np Challenger 1 który został wypuszczony przen Lee

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tak, ten model ma po tym nawet pozostałości - są wyraźnie zaznaczone sloty na baterie, a także w ramkach znaleźć można dodatkowe niewykorzystane elementy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.