Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Mam przed sobą "Opis techniczny uzbrojenia " dla 21BIS-a, przeleciałem wszystkie wyrzutnie , może jestem już za stary , niedowidzę ale w opisie nie ma nic o odpaleniach i " zdjętych " pociskach .

em -z jakiego typu 21 ta Twoja instrukcja.Może rzeczywiście rzecz tyczy pocisków które "nie zeszły ".Ale jak ja bym był uzbrojeńcem i tak , akurat na tej jednej wyrzutni nie schodziłyby rakiety niemal seryjnie , to chyba bym nie czekał do tej 50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak ja bym był uzbrojeńcem i tak , akurat na tej jednej wyrzutni nie schodziłyby rakiety niemal seryjnie , to chyba bym nie czekał do tej 50

 

Zapewne chcesz aby o uzbrojeńców Mumia egipska się pytała Nie zamierzałem nigdy 50 lat służyć w armii

 

Ale tak na poważnie - oczywiście nawet przy jednokrotnym nie zejściu pocisku sprawdzeniu podlegała całość instalacji i wiadomo było co nawaliło samolot czy pocisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście , przesadziłem z tą ilością "niewypałów". Przy takiej częstotliwości strzelań z rakiet to min. pół wieku w kamaszach

 

 

http://www.bvvaul.ru/profiles/1541.php

Przed chwilą trafiłem -jest troche zdjęć 21 z radzieckich szkół lotniczych. Troszkę sentymentalne,ale 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty myślisz iż mój " twardy dysk " przechowuje takie zdarzenia ? Powiem szczerze , nie pamiętam , ale nie mam przed oczyma widoku TS-a z namalowaną Syrenką . A w tamtym okresie to rzuciło by się w oczy, bo malunki na samolotach to bardzo rzadki widok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam o to kilka zdjęć z Zegrza Pomorskiego. Która gościła w swoim czasie kolegów z Węgier.

 

photo5wt.th.jpg

 

photo7x.th.jpg

 

photo9gs.th.jpg

 

photo22t.th.jpg

 

zegrze1.th.jpg

 

zegrze2.th.jpg

 

zegrze3.th.jpg

 

zegrze4.th.jpg

 

zegrze5.th.jpg

 

zegrze6.th.jpg

 

zegrze7.th.jpg

 

 

Pozdrawiam Piotr Wawer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam -albo 21R, albo opis zasobnika SPS-141Je [ czyli MF] Jakoś nie widzę innej możliwości. Ale to tak na szybko i nie chce mi się przerzucać " antykwariatu "

 

Jasne że nie to ani tamto . Nosek .Przewody przechodzą przez nosek .Czyli to skrzydło . Tylko opis jakiej wersji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi to w dalszym ciągu by pasowało na R-przecież tam na końcówce s-dła jest antena stacji ostrzegawczej. No ale ja jestem uparty. Może chodzi o Syrenę ? Daj schemacik , nie męcz ludzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz. Rosjanie na swoich forach zachodza w głowe o co chodzi z tymi wersjami 21 ,silnikami w nich.Ja sam pisałem kasliwie o pracy Gordona,a tu nie tak .

Na skutek działań wiadomych sił i osrodków ...wszystko jest . do powyjaśniania.

 

Otóż,żeby nie męczyć ,jest to opis skrzydła ,,Produktu 96A,, czyli po naszemu Mig-21M a po mojemu i naszych MF ,bo ustalilismy że tylko takie mieliśmy.Oczywiście z wyjątkiem wyjatkowej 20 .

Tak ,wszędzie na rysunkach i opisach sa zasobniki na końcu skrzydeł.

Sadze, ze rozwiązanie zagadki jest jedno w tzw miedzyczasie /czyli pomiędzy wprowadzeniem SPO-3 a puszczeniem na eksport SPO-10 ,produkty 96 miały latać z SPO-3.A dokumentacja została jaka została...Proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ,to jest to .To na końcu skrzydeł jest zupełnie inne niż w eRze, z laminatu jest cały przedni i tylny opływ.

Skąd zdjęcie pochodzi? Tylko nie pisać że z ZSRR...

96a1.jpg

96a2.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gulus -z Szacunkiem , od kilkudziesięciu stron wrzucamy miniaturki , bo ciągle ktoś narzekal że "dużych " nie można .Czyżbym coś przeoczył ?

 

Dokładnie ,to jest to .To na końcu skrzydeł jest zupełnie inne niż w eRze, z laminatu jest cały przedni i tylny opływ.

Skąd zdjęcie pochodzi? Tylko nie pisać że z ZSRR...

No rzeczywiscie , trochę inna końcówka .A skąd ma pochodzić ? Z CCCP Jak się ma trochę czasu i zacznie buszować po tych Ich stronach , to można wyłapać niezłe fotki .I powiem , że naprawdę można trafić perełki na stronach poświęconych Szkołom Lotniczym, wspomnieniom ludzi radzieckich z tamtych lat. Jakość przewaznie nie najlepsza, ale zawsze dokument

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jest SPO-3 ale widziałem na zdjęciach taką własnie osłonę, coś jak rura zakończona na obu końcach czubkami osłon anten. W literaturze rosyjskie piszą, że to późna wersja Syreny.

Poszukam takich rysunków i wkleję je.

 

I znalazł się:

 

mig21-4.jpg

 

Rysunek pochodzi chyba z encyklopedii MiG-a Gordona.

 

Z opisu wynika, że to Syrena z M-a (MT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zdjęciami, to ograniczenie jest powyżej 800 pikseli, także spokojnie do takiej szerokości wrzucajmy w oryginalnej rozdzielczości, bo szkoda klikania.

A może koledzy o samej rakiecie R-13? Zdjęcia podrzucił PiotrPilot, a możliwości jej są mi mało znane. Jak wypadała w porównaniu z R-3, R-60?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk

Rysunek pochodzi chyba z encyklopedii MiG-a Gordona.
Przejrzałem Gordona, rysunku nie znalazłem , ale to przez mecz, ale za to mam zdjęcia i to jest chyba to [ chyba ze em znowu coś wyciągnie z zakamarków historii ]

 

 

21smantenyspoinnytyp.png

 

Uploaded with ImageShack.us

antanaspoinnytyp21sm.png

 

Uploaded with ImageShack.us

To co zaprezentował wyżej em odnośnie anten , skrzydła, w wersji rosyjskiej jest niemal identyczne , dosłownie kopia , ale dotyczy samolotu 94A i na rys. skrzydła nie ma na końcach anten.

O rakietach to już chyba jutro , tak na szybkiego porównanie osiągów .Chyba Grzegorz5710 będzie tu mógł błysnąć. Parę stron wcześniej wrzuciłem skany odnośnie rakiet 21 , ale to są ogólniki siłą rzeczy.Najciekawsza w tej rakiecie to jest chyba nie ona sama , ale wyrzutnia z butlą azotu w korpusie .Azot przeznaczony w skrócie do chłodzenia elementów głowicy rakiety , a tym samym zwiększenia jej czułości. Dobrze Grzegorz ? Mam nadzieję że coś tu wpadnie .

 

e2e49f2df79463d4med.png

Zdjecia -zgadza się z Gordona ale rysunku nie mogłem znależc .i znowu coś pokasowałem .Teraz oglądam skróty meczów

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia są na pewno od Gordona ,nawet ze strony 154 i jest to Mig-21SM w/g Gordona.

Co do skrzydeł ,instrukcji i tłumaczeń .Tych skrzydeł jest wiecej.To nie nasi ,,tworzyli,, tylko tłumaczyli to co tamci ,,dali,, .Dla przykładu ,rysunek inst. przeciwpozarowej to kadłub samolotu wersji 72 czyli Mig-21F z zamkami na owiewce

 

Ha, no i Niemcy im wkopali!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz dowód na to, że tłumaczący instrukcję szli po łatwiźnie - to co dali to tłumaczyli a dziś się odkrywa sensacje XXI wieku że nasze maszyny to miały bo to jest w instrukcji. Jeszcze raz mówię - wszelkie instrukcje to tylko pomoc - reszta to samolot i wiedza obsługi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę , to w końcu kto to tłumaczył ? Nawet jak Rosjanie dostarczyli jakieś materiały , to chyba w tamtych czasach robić to musieli jednak fachowcy którzy chyba widzieli sprzet na oczy. Najpierw przeważnie był samolot , wyposażenia , a pózniej dopiero tłumaczono instrukcje. No to wypadało by te szlachetne 4 litery ruszyć i "zorientować " się w terenie . Ale to taka poboczna uwaga .Całe szczęście że wtedy nie było NSR , dopiero byśmy mieli cuda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę , to w końcu kto to tłumaczył ? Nawet jak Rosjanie dostarczyli jakieś materiały , to chyba w tamtych czasach robić to musieli jednak fachowcy którzy chyba widzieli sprzet na oczy. Najpierw przeważnie był samolot , wyposażenia , a pózniej dopiero tłumaczono instrukcje. No to wypadało by te szlachetne 4 litery ruszyć i "zorientować " się w terenie . Ale to taka poboczna uwaga .Całe szczęście że wtedy nie było NSR , dopiero byśmy mieli cuda .

 

Nie było NSR a i tak cuda były bo sam je widzisz teraz.

Kto tłumaczył - pisałem już wcześniej, nie zawsze fachowiec. Poza tym trudno aby tłumacz znał sprzęt który został przez nasz zakupiony. Z Poznania czy Warszawy do takiego Zegrza to szmat drogi więc prościej tylko tłumaczyć instrukcje. I wychodzą klocki że nasze M czy MF miały belki pośrednie czy też SPO. I weź takiemu młodemu laikowi wytłumacz co i jak a na dodatek jeszcze wychodzisz na głąba bo TO JEST W INSTRUKCJI - naszej instrukcji podpisanej i zatwierdzonej przez GENERAŁA.

W sumie można sobie przybliżyć jaki bałagan był wówczas i nikt nie panował nad sytuacją. Na koniec pewna historyjka z mojej kariery zawodowej - na szkole wpajano nam, że M/MF mają licznik pozostałości amunicji znajdujący się obok pakietowego przełącznika wariantów uzbrojenia, który trzeba ustawiać zgodnie z ilością załadowanej amunicji na samolocie. Na pierwszej parze dyżurnej dostałem zjebkę od dowódcy pary, który siedział w kabinie bo grzebię mu w liczniku odległości ARK-10. Moja wiedza nabyta poniosła straszliwy uszczerbek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bys czytał dokładnie ,ze zrozumieniem to bys wiedział o czym sie pisze i co próbujemy wyjasniać .A tak to siebie denerwujesz, i innych próbujesz wciągnąć w swoją hustawke emocjonalną.

 

Jak nic wynika ze instrukcja Lot 1435/71 Samolot 96A Opis konstrukcji płatowca Wydanie 1972 ,jest przetłumaczoną na język polski instrukcja dotyczącą samolotu Mig-21 SM i to wczesnej lub prototypowej wersji .I taka została przesłana do Polski i przetłumaczona. I wszystko w temacie.A czemu Ty protestujesz?

 

Na marginesie,.Dopuścili Cie do samolotu nie pokazując go wczęśniej ? I nie weryfikując Twej znajomości sprzetu? Fajna szkoła ,fajni instruktorzy fajny sposób szkolenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.