Skocz do zawartości

[HUMVEE] - dyskusja ogólna o HMMWV/Humvee/Hummer


kubisz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Przeglądając płytę od Kuby, doszedłem do wniosku, że najbardziej mi się podobają pierwotne wersje hummera. M998, 1025 itp. Te wszystkie późniejsze z opancerzeniami i takie tam jakoś już nie rąbią na mnie takiego wrażenia. Natomiast nie twierdz, że te wczesne nie wyglądają fajnie z różnymi modyfikacjami jak lusterka czy wysoki wydech. Wracając do przeglądania zdjęć znalazłem takie:

 

34.jpg

 

Klasyczny kształt co bardzo mi się podoba, ale przy okazji lepsze zderzaki, nowe lusterka, wysoki wydech, koło zapasowe (nie widzę jak montowane) no i ten M2 na pace. Czy ktoś mógłby mi pomóc rozszyfrować jak on tam jest postawiony? Trójnóg raczej wykluczam, ale co zamiast? Czyżby wspawany na jakiejś płycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeżeli mogę to mam czysto merytoryczne pytanie. Czym jest ten ''wysięgnik" zamontowany z przodu zderzaka humvee na zdjęciu z polsko amerykańskich ćwiczeń. Dobrze widać go na fotce całego konwoju humvee, a w/w wysięgnik jest zamontowany na 1-szym Humvee w konwoju?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do przeglądania zdjęć znalazłem takie:

...

Klasyczny kształt co bardzo mi się podoba, ale przy okazji lepsze zderzaki, nowe lusterka, wysoki wydech, koło zapasowe (nie widzę jak montowane) no i ten M2 na pace. Czy ktoś mógłby mi pomóc rozszyfrować jak on tam jest postawiony? Trójnóg raczej wykluczam, ale co zamiast? Czyżby wspawany na jakiejś płycie?

Pierwsze skojarzenie jak zobaczyłem to zdjęcie - Humvee jakiegoś kolekcjonera z imitacją M2 na pace. Po pierwsze: załoga - cywile. Po drugie: nie widziałem chyba zdjęcia "służbowego" Humvee w takiej konfiguracji, jakoś mi tak nie pasuje ten karabin. Jak jest zamontowany - ciężko powiedzieć.

Witam. Jeżeli mogę to mam czysto merytoryczne pytanie. Czym jest ten ''wysięgnik" zamontowany z przodu zderzaka humvee na zdjęciu z polsko amerykańskich ćwiczeń. Dobrze widać go na fotce całego konwoju humvee, a w/w wysięgnik jest zamontowany na 1-szym Humvee w konwoju?

To raczej nie służy do przecinani linek rozciągniętych przez drogę. Wygląda mi to na praprzodka Rhino - czyli urządzenia do pre-detonowania ładunków IED uruchamianych na podczerwień. Rhino (na zdjęciu niżej) to po prostu skrzynka z obwodem elektrycznym, który się nagrzewa i będąc zamontowanym na wysięgniku likwiduje wspomniane IED przed jadącym pojazdem.

04-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze skojarzenie jak zobaczyłem to zdjęcie - Humvee jakiegoś kolekcjonera z imitacją M2 na pace. Po pierwsze: załoga - cywile. Po drugie: nie widziałem chyba zdjęcia "służbowego" Humvee w takiej konfiguracji, jakoś mi tak nie pasuje ten karabin.

No i mnie zgasiłeś. Że cywile to zauważyłem i jakoś mi to nie pasowało, ale konfiguracja, o ile s-f, o tyle ciekawa. Chociaż faktycznie, przy "służbowych", M2 bylby raczej zamontowany przynajmniej tak, jak proponuje to Academy w IED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ćwiczenia tylko zadanie bojowe był gwoli ścisłości A to jest wysięgnik prowizoryczny z zamontowaną grzałką pewnie również prowizoryczną. Nawet widać kabelki idące pod maske. Moze kradł z akumulatora prund

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając płytę od Kuby, doszedłem do wniosku, że najbardziej mi się podobają pierwotne wersje hummera. ........ Natomiast nie twierdz, że te wczesne nie wyglądają fajnie z różnymi modyfikacjami jak lusterka czy wysoki wydech. ........ no i ten M2 na pace. ......Czy ktoś mógłby mi pomóc rozszyfrować jak on tam jest postawiony? Trójnóg raczej wykluczam, ale co zamiast? Czyżby wspawany na jakiejś płycie?

 

Coś z tego tematu

01. 02. upierwotniony na amen z baterią halogenów,

02 ....no i tem MG3 na pace

 

01th_2106628680044250529xQqmvq.jpg 02th_2773490160044250529BBmxqt_1.jpg 03th_humveex1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, po pierwsze, to Malowanie "zimowe" było nie tylko podczas Cold Winter. Dowodem niech będzie to zdjęcie:

REFORGER4.jpg

 

A tak ponadto, myślę o kolejnym M998. Takie fajne zdjęcie znalazłem:

16.jpg

 

Czemu mi się podoba? Klasyczny kształt. Poza tym fajne zestawienie kolorystyczne: kamuflaż tylko na bokach i tyle, a maska cała zielona z czarnym grillem (chyba) i brezent zielony półbłyszczący. No ale tak jeszcze odnośnie kolorów. Kolory kamuflażu są tak wyblakłe czy tak jasne? Choćby zielony: na Dark Green to to nie wygląda, a jeśli, to jak ciemny musi być brezent? Nie potrafię tej kolorystyki do końca ogarnąć. Myślałem też, żeby troszkę go urozmaicić. Mianowicie dodać przednią osłonę do zderzaka, może wyciągarkę, z tyłu też ten "większy" zderzak, koło zapasowe na tylnej klapie (kubisz, gdzie na płycie znajdę zdjęcia tego ramowego mocowania koła zapasowego?) i baracudę zwiniętą na dachu. No i walnąłbym jeszcze napis KFOR na drzwiach chociaż to już czysta fikcja. Więcej nie podejrzewam. Pewnie byłby na bazie Italeri, koła z Academy. Jakies uwagi? Sugestie? Zażalenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na CD są napewno - między innymi przy izraelskich (a są identyczne jak USA), przy którymś polskim / wiem bo szukałem przy czyimś temacie (Tysiunka?) i kto wie czy tam też Kuba fotek nie wrzucił

 

Barracuda zwinięta - nie pamiętam - jeśli jest to na SpecOper lub duńskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w końcu z OIF ten trzymak do koła. Natomiast Barracuda jest między innymi za 998 z tych ćwiczeń w Niemczech (tych co pierwsze zdjęcie) i w Iraku pełno. Chociaż o Barracudę pytałem raczej w kontekście "jak Wam się to widzi", bo byłaby to wersja "prawdopodobna", a nie rzeczywisty pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qdłaty - no to po kolei:

- o malowaniu zimowym z REFORGERa chyba Ci kiedyś wspominałem, nawet podesłałem Ci to zdjęcie (Piotrek - rtoipmodest - jeszcze raz dzięki za skany ). No chyba, że pamięć zawodzi;

- taki 4-osobowy M998 z brezentem to moja ulubiona sylwetka Humvee Z Italeri da się wyciągnąć całkiem niezły model, pod warunkiem pewnych przeróbek - wiesz co robić

- mnie się jakoś ten duży zderzak tutaj nie widzi, może zostaw go sobie do innej wersji? Oczywiście to kwestia gustu Wyciągarka i przednia osłona - jak najbardziej;

- z tymi kolorami to różnie bywa, niby standard, ale na zdjęciach różnie wychodzą. Porównaj zieleń masce i na "zaślepce" tylnych drzwi na tym zdjęciu:

th_p33.jpg

Różne farby? Wypłowienie? Wszystko możliwe.

- zdjęcia mocowania koła - tak jak pisał BaldPuma - szukaj w polskim M1026/M1044 (katalog "Elementy/Zewnętrze"). Chyba, że szukasz innego rodzaju;

- do takiej wersji bardziej będzie pasować zwykła siatka maskująca, coś takiego:

th_REFORGER1.jpg

Barracuda to raczej nowszy wynalazek;

- sugestie - może zrób tak wersję dowodzenia? Powsadzaj w środek trochę aparatury - jeżeli zostały Ci np. 2 radia. A na pewno zostało Ci kilka podstaw anten. W poniedziałek zrobię i podeślę Ci skany z książki Verlindena, są tam zdjęcia wersji dowodzenia z radiami starego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zdjęcia mocowania koła - tak jak pisał BaldPuma - szukaj w polskim M1026/M1044 (katalog "Elementy/Zewnętrze"). Chyba, że szukasz innego rodzaju;

Znalazłem i o to chodzi. Dzięki za ścieżkę dostępu, ale jeśli:

mnie się jakoś ten duży zderzak tutaj nie widz

to nie mam jak zainstalować mocowania koła.

 

do takiej wersji bardziej będzie pasować zwykła siatka maskująca, coś takiego:....

Widziałem zdjęcie i ze względu na to pomyślałem o siatce. Natomiast do Barracudy mam instrukcję jak ją dobrze zrobić. To z tego linku, który gdzieś się tu przewinął. Zwykłą siatkę nie wiem jak zrobić. Poza tym, chyba tak na prawdę nie ma większego znaczenia jaka to siatka.

 

Jeszcze wracając do kolorów. Podejrzewam raczej wypłowienie kamuflażu i względnie nowy brezent czy co to tam jest. Na modelu pewnie wystarczy zrobić białą mgiełkę z aerografu. Poza tym tak jak pisałem, spodobało mi się, że maska jest bez kamuflażu, a jedynie grill jest czarny (dobrze widzę?)

 

 

- taki 4-osobowy M998 z brezentem to moja ulubiona sylwetka Humvee Smile Z Italeri da się wyciągnąć całkiem niezły model, pod warunkiem pewnych przeróbek

W sumie to mam dach. Można by wziąć na bazę Tamkę, ale cięcia budżetowe.... Będę chyba musiał zostać przy Italeri, tym bardziej, że nie mam żadnego radia i trzeba będzie chyba się w końcu uśmiechnąć do "Źródła Odlewów Żywicznych". Jedno radio z Tamki mnie nie zbawia.

 

Chyba o niczym nie zapomniałem... To jeszcze podsumowanie jakbym to widział:

-Malowanie takie jak podesłałem na zdjęciu wcześniej + napis KFOR

-koła z Academy i wysięgnik z zapasowym kołem z tyłu i powiększony zderzak.

-Osłona przednia jakaś. Mam do wyboru Tamijowską, ale nie pasuje do elementu Italeri, jakieś z Academy no i gamę samoróbek.

-Wysoki wydech, nowe lusterka, nowe fotele(?? Odlewy czy rzeźbienie, ostatecznie stare??)

-Siatka maskująca Barracuda, bądź inna jeśli produkcja okaże się prostsza

-Prawdopodobnie blaszki które mi zostały.

-we wnętrzu jeszcze nie wiem co. Zależy co mi się uda zdobyć.

 

Coś jeszcze? Tak naprawdę byłby to model nie przedstawiający żadnego konkretnego pojazdu, ot zbieranina różnych ciekawostek z róznych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłą siatkę nie wiem jak zrobić.

Zwykła siatka - gaza do opatrunków i majeranek

Poza tym, chyba tak na prawdę nie ma większego znaczenia jaka to siatka.

Trzeba by sprawdzić, kiedy wynaleziono Barracudę. No chyba, że zrobisz małe SF.

grill jest czarny (dobrze widzę?)

Możliwe, że jest czarny. Chociaż te gęste grille tak wychodzą na zdjęciach, że wydają się czarne. Tyle, że na tym zdjęciu "obudowa" faktycznie jest jakby ciemniejsza (jednak nie przypominam sobie fotki z czarnym grillem).

To jeszcze podsumowanie jakbym to widział:

(...)

Tak naprawdę byłby to model nie przedstawiający żadnego konkretnego pojazdu, ot zbieranina różnych ciekawostek z róznych pojazdów.

Jak najbardziej może być. W sumie to - poza budżetem - ogranicza Cię wyobraźnia. No i pudełeczko z pozostałościami z innych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że jest czarny. Chociaż te gęste grille tak wychodzą na zdjęciach, że wydają się czarne. Tyle, że na tym zdjęciu "obudowa" faktycznie jest jakby ciemniejsza (jednak nie przypominam sobie fotki z czarnym grillem).

Na tym zdjęciu wydaje się być na 100% czarna:

20.jpg

 

 

Zwykła siatka - gaza do opatrunków i majeranek Cool

A ktoś ma możne zdjęcie jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...posmarować klejem,...

To chyba najtrudniejszy etap. Pytanie jakim klejem? Modelarski do plastiku się do majeranku i materiału nie nada, CA też odpada. Czyżby próbować na wikol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę kolegów z forum napisałem szybki SBS pt. "z jakich zestawów najlepiej zrobić polskiego Humvee". Sporo rzeczy już tu omawialiśmy chociażby z kolegą Zderzakiem, ale tutaj zebrałem wszystko do kupy. Wszystkie zmiany proponuję tu wykonywać przede wszystkim przy pomocy zakupu dodatkowych zestawów, ale oczywiście wszystko można zrobić samemu.

 

Humvee zakupione przez Polskę (wersje M1026/M1044 HMMWV Armament Carrier - tych wersji dotyczy SBS) różnią się pewnymi elementami od standardowych pojazdów tych wersji używanych przez np. USA. Mają także pewne elementy charakterystyczne tylko dla naszych pojazdów.

 

1. Oczywiście jako model wyjściowy bierzemy model Tamiyi, jeden z dwóch: M1025 Humvee Armament Carrier (35263) lub M1046 Humvee TOW Missile Carrier (35267):

Tamiya-35263-M1025HumveeArmamentCar.jpg Tamiya-35267-M1046HumveeTowMissileC.jpg

Pamiętajmy, że z modelu M1025 zbudujemy wersję M1026, z modelu M1046 wersję M1044 - chodzi o drzwi, w zestawie M1025 są drzwi z przetłoczeniami w kształcie litery "x", w zestawie M1046 mamy drzwi pełne.

 

2. Do modelu koniecznie zakupujemy odpowiednie blaszki Eduarda albo Lion Roara.

 

3. W modelu bazowym wymieniamy następujące elementy:

a) koła - potrzebny będzie zestaw kół nowego typu (bieżnik "Aggresive Pattern"), polecam Blast Models (BL35027K) albo MIG Productions (MP35-255):

BlastModels-BL35027K-M1025HUMVEEWhe.jpg MigProductions-MP35-255-HumveeAggre.jpg

Pamiętajmy, że będzie nam potrzebne koło zapasowe - w zestawie MIGa jest 6 kół, ale w Blast Models 4.

 

b) fotele - takie, jak są potrzebne dostaniemy w zestawie Legend Productions (LF1193) - Humvee Interior Set:

LegendProductions-LF1193-HumveeInte.jpg

Dodatkowo dostajemy tu prawidłowe przegrody między siedzeniami. Należy natomiast nieco przerobić podstawy tylnych foteli - wystarczy od podstaw z Tamiyi odciąć poduszki i przykleić w te miejsca fotele z Legenda. W polskim Humvee ścianki podstawy od siedziska powinny dochodzić ukośnie do burt pojazdu.

 

c) wyciągarka i przednia osłona - wszystkie polskie Humvee je mają, potrzebne elementy znajdziemy w zestawie Academy (13405) M998 IED Gun Truck. Jednak wymagają one drobnych poprawek. W osłonie trzeba dorobić pogrubienia podłużnych rur na ich środkach oraz tablicę rejestracyjną, przy wyciągarce trzeba dorobić wałki prowadzące linę holowniczą:

th_polski47-1.jpg th_przd_01.jpg

Osłona obecna w obu modelach Tamiyi oraz wyciągarka z zestawu M1046 nie nadają się.

 

d) radio:

th_07-1.jpg

 

4. Elementy, które trzeba dorobić:

a) obrotnica - z zestawu Tamiyi wykorzystujemy tylko samą obrotnicę:

22-1.jpg

http://www.perthmilitarymodelling.com/reviews/vehicles/tamiya/tam35267.htm

 

Należy odciąć z niej te dwa kliny wystające poza obrys koła. Zamiast tego właz (niezmieniony) opiera się na trójkątnym (w przybliżeniu) kawałku blachy:

th_karabin_07.jpg th_obrotnica_11.jpg th_waz_01.jpg

 

Wymienić należy też podstawę pod mocowanie karabinu, czyli element nr X8 z zestawu M1025:

m1025.jpg

Tego elementu nie ma w zestawie M1046, tam zamiast niego jest element C12:

tow4.jpg

Ta podstawa w polskim Humvee wygląda tak:

th_obrotnica_02.jpg

Obrotnica nie jest elementem typowym tylko dla polskich Humvee, jest to tzw. LWS (Lightweight Weapons Station) - nowy typ obrotnicy, który zastąpił ten obecny w zestawach Tamiyi.

 

Inny jest też "kapturek" wywietrznika w obrotnicy:

th_pokrywawazu_05.jpg

 

Do dorobienia od podstaw jest przednia tarcza i stelaż ją podtrzymujący, no i sama podstawa karabinu:

th_karabin_10.jpg th_karabin_03.jpg

 

b) karabin maszynowy - polskie Humvee mają montowane następujące rodzaje karabinów:

- PKM:

th_polski117.jpg

- WKM-B:

th_polski36.jpg

Ten pierwszy jest do kupienia w zestawie Dragona nr 3806 - Modern Machine Gun Set:

dra3806.jpg

 

c) tylny zderzak - jest taki w kilku wtryskowych modelach i w kilku konwersjach żywicznych. Ale ponieważ w oryginale to ceownik z blachy, więc w miarę łatwo dorobić go samemu:

th_ty_28-1.jpg

 

d) dorobić można także mocowanie koła zapasowego i dodatkowych kanistrów:

th_ty_19-1.jpg th_ty_18.jpg th_ty_23.jpg

 

e) drobne elementy charakterystyczne dla polskich Humvee:

- światła priorytetu drogowego,

- kierunkowskazy z tyłu,

- światło stopu/cofania na tylnym zderzaku,

- chlapacze.

 

Na koniec kilka ogólnych uwag:

- siłowniki podtrzymujące klapę bagażnika są tylko w modelu M1046;

- klapa bagażnika w M1025 jest płaska, w M1046 ma odlane jakieś tam elementy, ale i tak wnętrze klapy przy użyciu blaszek wygląda tak jak należy;

- w obu zestawach mamy odpowiedni grill na maskę silnika - ten gęsty;

- na kanistry nadają się niemieckie z II w.św.;

- należy zeszlifować napis "AM General" z tylnej klapy.

 

Nie wspominałem tu o braku mnóstwa drobnych elementów, których nie ma ani w modelu Tamiyi, ani na blaszkach fototrawionych (chociażby zapinki pokrywy silnika wewnątrz pojazdu, uchwyty na broń osobistą załogi itp.). To już trzeba samemu wyłapywać ze zdjęć.

 

Mam nadzieję, że komuś się przydadzą te moje wypociny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam, ze przeglądając zdjęcia, dochodzę do wniosku, że obrotnica z TOW'a nadaje się do wersji ze "Spike'iem"... chyba.... przynajmniej z grubsza.

 

No i dzięki Kuba za SBS. Przyda się kiedyś.;)

 

P.S.

No to zakładam kolejny warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła

Miało byś oczywiście "oznaczenia". Się mi tak jakoś inaczej napisało

A ja dodam, ze przeglądając zdjęcia, dochodzę do wniosku, że obrotnica z TOW'a nadaje się do wersji ze "Spike'iem"... chyba.... przynajmniej z grubsza.

Owszem, kilka stron wcześniej dyskutowaliśmy o tym ze Zderzakiem.

 

Jakbyście mieli jeszcze jakieś poprawki albo uwagi, dajcie znać. Uzupełnię i wyślę kod do Moda do aktualizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qdłaty napisał:

A ja dodam, ze przeglądając zdjęcia, dochodzę do wniosku, że obrotnica z TOW'a nadaje się do wersji ze "Spike'iem"... chyba.... przynajmniej z grubsza.

 

Owszem, kilka stron wcześniej dyskutowaliśmy o tym ze Zderzakiem.

 

A kto to spamięta co jest na wszystkich 30 stronach? Wiem, że na pierwszej jest kto co robi i regulamin.

 

A przy okazji, w końcu mamy nie tylko więcej tematów niż Wrzesień 39', ale i więcej postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.