Skocz do zawartości

[HUMVEE] - dyskusja ogólna o HMMWV/Humvee/Hummer


kubisz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kuba, a odnośnie foteli ze źródła. Przeglądając zdjęcia, fotele też są dzielone. Odlewa też może zwykłe, coś takiego jak potrzebuję

Według mnie te od MIG`a nie są aż tak złe. Górę by się spiłowało, a na wyprofilowanie można już przymknąć oko

2033.jpg

 

Sądzę, że z modeliny wyjdą jeszcze gorsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, a odnośnie foteli ze źródła. Przeglądając zdjęcia, fotele też są dzielone. Odlewa też może zwykłe, coś takiego jak potrzebuję

Mam fotele MIGa, mógłbym podesłać do źródła z prośbą o odlanie. Niestety źródło wyschło Mam nadzieję, że chwilowo.

Sądzę, że z modeliny wyjdą jeszcze gorsze

Nie sprawdzisz, to się nie dowiesz. Jeśli nawet pierwszy nie wyjdzie dobrze, myślę, że warto spróbować. Te fotele nie mają przecież żadnych szczegółów (podstawy fotela pasażera i tylnych bierzesz z Tamiyi, podstawę fotela kierowcy i tak musisz zrobić od podstaw; boczne blachy ze śrubami łatwo dorobisz później). Modelina dałaby Ci też fajną fakturę powierzchni. No i po utwardzeniu też byś mógł korygować kształt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy. Dobrze by było gdyby źródło znowu "wybiło".

Modeliny nie trzymałem w rękach od dobrych kilku lat. Ale można spróbować, w sumie tańsze. Tylko nie wiem czy uda mi się zachować wymiary. Poradzimy się naszego garncarza z forum

 

Poczekam też, co odpisze mi Jadar i Modelcentrum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, jakoś się nie zagłębiałem w porównywanie oferty w obu skalach, ale właśnie oprócz Strykera to w obu skalach wydali chyba tylko kilka LAV-ów i T-62, a znowu M1117 jakoś się nie mogę doczekać.

 

Pzdr

Pocieszaj się tym, że w 1:72 jest większy wybór wersji Humvee do kupienia (choć mniej firm je robi, chyba tylko Dragon i Revell). O niższych cenach nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocieszaj się tym, że w 1:72 jest większy wybór wersji Humvee do kupienia (choć mniej firm je robi, chyba tylko Dragon i Revell). O niższych cenach nie wspominając.

 

No tu masz racje, ale akurat tych HMMWV które mnie najbardziej interesują nie ma, M1151 a nawet M1114 muszę sam dopancerzyć.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1:35 przydałaby się choćby podstawowa wersja M1114 w plastiku. W 1:72 macie chyba taką od Dragona. A o cenach konwersji Legenda już tu była kilka razy mowa, dlatego jak na razie u mnie jest luka w kolekcji, jeśli chodzi o nowsze Humvee z Iraku/Afganistanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu lepiej

Tak swoją drogą to w 2009 roku w projekcie zbudowaliśmy 22 Humvee, kolejnych 19 warsztatów jest wciąż czynnych. No i dwóch naszych Kolegów (Qdłaty i Zderzak) godnie nas reprezentuje z modelami Humvee w ZKM.

Chyba całkiem nieźle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jedno małe pytanie. Jak się ma obrotnica Tamiyi M1046 do tej na polskich Humvee? Jast spora różnica, bo na zdjęciach, na pierwszy rzut byłą taka sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jedno małe pytanie. Jak się ma obrotnica Tamiyi M1046 do tej na polskich Humvee? Jast spora różnica, bo na zdjęciach, na pierwszy rzut byłą taka sama

W modelu Tamiyi znajdziesz taką obrotnicę:

22-1.jpg

http://www.perthmilitarymodelling.com/reviews/vehicles/tamiya/tam35267.htm

 

Do tego doklejasz "kwadracik" (podstawę MGS - skrzynki kontrolnej systemu TOW):

tow4.jpg

 

Jak widać niżej, obrotnica tego typu w polskich Humvee jest trochę inna:

th_04-1.jpg

 

Nie ma dwóch trójkątnych klinów wystających poza obrys koła (ściąć, spiłować). Zamiast tego właz (niezmieniony) opiera się na trójkątnym (w przybliżeniu) kawałku blachy:

th_karabin_07.jpg th_obrotnica_11.jpg th_waz_01.jpg

 

Warto dorobić zawiasy na składaniu "połówek" włazu.

 

Jeszcze jedno - wyżej na zdjęciu z wyrzutnią Spike masz kwadratowy element w podstawie wyrzutni. Poniżej z kolei masz obrotnicę z mocowaniem skrzynki MGS, ale z okrągłym "kapturkiem" wywietrznika. Musisz sprawdzić, jak to jest w "Twoim" Humvee:

th_karabin_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Nawet nie zauważyłem braku tych dwóch elementów. Na razie nie wiem, jak wygląda obrotnica na górze, ale i tak niezależnie od niej musimy kupić M1046. Ale bardziej prawdopodobna wydaje mi się opcja nr 2.

 

Tak już wstępnie zdefiniujmy co potrzeba:

-koła nowego typu - w drodze,

-model baza - brak,

-modelina - brak,

-jakieś blaszki - brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy ktoś ma może więcej fotek tego polskiego Humvee? Ewentualnie może udzielić więcej informacji...Nic nie mam, poza ta jedną fotografią. Myślę, że podjąłbym się go wykonania, posiada bardzo atrakcyjne kamo. Na razie posiadam tylko km...Gdzie szukać informacji lub fotek? Pomocy!

 

WKM-B-NSW_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie wersje prototypowe:

 

1. M1025A2 HMMWV Armament Carrier z karabinem WKM-B/NSW kal. 12.7 mm (Trynka):

WKM-B-NSW_01.jpg

Podejrzewam, że dużo więcej informacji nie znajdziesz. Z tym że ta wersja ma chyba jeszcze ten polski odpowiednik TOW'a. Czyżby Polacy chcieli zrobić 2 w 1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy ktoś ma może więcej fotek tego polskiego Humvee? Ewentualnie może udzielić więcej informacji...Nic nie mam, poza ta jedną fotografią. Myślę, że podjąłbym się go wykonania, posiada bardzo atrakcyjne kamo. Na razie posiadam tylko km...Gdzie szukać informacji lub fotek? Pomocy!

W "Nowej Technice Wojskowej" nr 9/2004 jest artykuł "Trynka - Humvee po polsku". Nie widziałem go, więc nie wiem ile tam jest zdjęć. Na pewno jedno na okładce

ntw09_04.jpg

 

Na dysku mam tyle zdjęć:

th_M1025HMMWVArmamentCarrierzkarabi-4.jpg th_M1025HMMWVArmamentCarrierzkarabi-3.jpg th_M1025HMMWVArmamentCarrierzkarabi-2.jpg th_M1025HMMWVArmamentCarrierzkarabi-1.jpg th_M1025HMMWVArmamentCarrierzkarabinem.jpg

 

I taki tekst znaleziony gdzieś kiedyś w sieci:

Lekki Mobilny Zestaw Bojowy TRYNKA

 

MOŻLIWOŚCI ZESTAWU

-zwalczanie pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego

-zwalczanie celów opancerzonych

-prowadzenie ognia w dzień i w nocy

-prowadzenie ognia w różnych warunkach atmosferycznych

-prowadzenie ognia na postoju i w marszu

-pasywne prowadzenie pojazdu w nocy

-automatyczne rozpoznanie skażeń chemicznych i promieniotwórczych

 

PRZEZNACZENIE

Lekki Mobilny Zestaw Bojowy przeznaczony jest do zwalczania pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego nisko latających, lekko opancerzonych celów naziemnych, celów nawodnych oraz środków ogniowych zapewniając osłonę przeciwlotniczą wojskom w działaniach bojowych oraz obiektom stacjonarnym. Mobilność zestawu zapewnia wielozadaniowy lekko opancerzony pojazd HUMVEE. LMZB umożliwia prowadzenie ognia na postoju, w marszu pojazdu przemieszczającego się z prędkością do 20 km/h w różnych warunkach atmosferycznych i oświetleniowych wraz z pasywnym prowadzeniem pojazdu w warunkach nocnych. Umożliwia rozpoznanie i automatyczną sygnalizację skażeń chemicznych i promieniotwórczych. Zestaw wyposażony jest w przeciwpancerny, światłowodowy pocisk kierowany średniego zasięgu o wysokim stopniu rażenia SPIKE do niszczenia czołgów, bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych do działania operacyjnego w dzień i w nocy w różnych warunkach atmosferycznych. Pocisk SPIKE pracuje w systemach: wystrzel i zapomnij lub wystrzel, zapomnij, obserwuj, posteruj.

 

SKŁAD ZESTAWU

Biorąc pod uwagę przeznaczenie LMZB został on wyposażony w obrotnicę z uchwytem do zamocowania 12,7 mm wielkokalibrowego karabiny maszynowego NSW lub WKM-B (produkcja ZM Tarnów S.A.) umieszczoną w stropie. Strzelec karabinu jest chroniony od przodu przed ostrzałem broni strzeleckiej oraz odłamkami szeroką tarczą pancerna od tyłu klapą włazu. LMZB zintegrowany jest z wyrzutnią przeciwpancernego pocisku kierowanego SPIKE o zasięgu do 4000 m (produkcja ZM Mesko S.A. na licencji firmy Rafael). W pojeździe zamontowany jest automatyczny system rozpoznania skażeń chemicznych i promieniotwórczych. Kierowca wyposażony jest w pasywny system noktowizyjny, przeznaczony do prowadzenia pojazdu w nocy bez używania reflektorów oraz oświetlaczy podczerwieni. W wyposażeniu znajduje się lornetka stabilizowana żyroskopowo przeznaczona do obserwacji pola waki. Obserwacja może być prowadzona z równą skutecznością także z pojazdu znajdującego się w ruchu. W każdym pojeździe znajduje się również radiostacja.

 

KONFIGURACJA ZESTAWU

LMZB Trynka charakteryzuje się otwartą architekturą, w związku z czym może być dowolnie konfigurowany zgodnie z potrzebami Klienta i warunkami przyszłej eksploatacji. W zależności od wymagań Zamawiającego zestaw może być wyposażony w dowolny sprzęt łączności, system rozpoznawania skażeń promieniotwórczych, chemicznych i biologicznych, system noktowizyjny.

 

Wpisałem "Trynka Humvee" w googla i wyskoczyły takie linki do zdjęć, których nie mam:

th_wzu.jpg

Niestety strona Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu, na której znajdują się te zdjęcia (www.wzu.pl), nie działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Prawdopodobnie otworzę kolejny warsztat. Jak się okazało, część elementów juz mam: WKM NSW (do pewnej przeróbki), przednią osłonę, ramę z odpowiednimi lusterkami. Podstawą będzie Academy M 966, zastosuje inną obrotnicę. Model chyba zrobię jako zamknięty,mam za mało informacji o wygladzie wewnątrz. Jeżeli nie zdobędę nowych kół. pozostanie na tych z Academy. Spróbuję się zmierzyć z tym kamo, tym razem chyba głównie będę korzystał z pędzelka. Orientujesz się, jak to jest z tym włazem w tej wersji, że stanowi jednocześnie osłone tylnej sfery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...część elementów juz mam: (...) przednią osłonę

Jeżeli sam jej nie zrobiłeś, to nie masz Gotowej takiej nigdzie nie znajdziesz.

Jeżeli nie zdobędę nowych kół. pozostanie na tych z Academy.

Tak dla pewności - koła są starego typu, więc spokojnie możesz zostawić te z Academy. Albo kupić ładniejsze z Armorscale.

Orientujesz się, jak to jest z tym włazem w tej wersji, że stanowi jednocześnie osłone tylnej sfery?

Tak to chyba wygląda na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.