Skocz do zawartości

[HUMVEE] - dyskusja ogólna o HMMWV/Humvee/Hummer


kubisz

Rekomendowane odpowiedzi

No to ja podsunę kolejny temat do dyskusji. Tym razem odnośnie prototypu Desert Patrol. Tym razem nie chodzi o kolory, ale o jego przeznaczenie. Cytując za książką "Hummer in Action" s. 29, miała to być wersja "to carry a fully equipped ten man infantry squad" (na nasze: do przewozu 10ciu żołnierzy z pełnym ekwipunkiem). No więc powiedzcie mi jak oni się tam mieli zmieścić?! Ja rozumiem, że 8 się zmieści: standardowe siedzenia + 4 w tylnej części po dwóch na burcie. A gdzie pozostali dwaj? Jestem jeszcze skłonny wcisnąć dziewiątego jako strzelca, który ciągle stoi przy karabinie (mało prawdopodobne). No to jeszcze jeden... ale gdzie? Weźmy jeszcze pod uwagę, że gdzieś trzeba jeszcze wcisnąć plecaki, a chyba nie wieszali wszystkich na zewnątrz; no i jeszcze jakaś amunicja do M2.

Można powiedzieć, że z tyłu wcisnęli 6ciu, ale pamiętajcie, że od oparć tylnych siedzeń do końca pojazdu nie było tyle miejsca, zwłaszcza, że kabina kończyła się wcześniej, bo na zewnątrz było wyprofilowanie kabiny na kanistry, które stały jeszcze na nadkolach.

 

No wiec reasumując moje wątpliwości: Desert Patrol może i byłby wersją dla 8miu ludzi, ale na pewno nie dla 10. Więc co za matoł to wymyślił?

 

A Wy co sądzicie?

 

P.S.

Wszerz ta wersja też nie była w pełni wymiarowa. Boki kabiny również były cofnięte do wewnątrz (Zewnętrzne mocowania ekwipunku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

To jest jedyne zdjęcie wnętrza wersji Desert Patrol (tak sobie Italeri nazwało - niech będzie), jakie mam:

07-3.jpg

Źródło - www.missing-lynx.com

 

Co to za ustrojstwo na środku? Nie wiadomo dokładnie. Ale przypomnę libańskiego Humvee, którego miałem na warsztacie niedawno:

libaski25.jpg

Zwróćcie uwagę na ławeczki w środku - czyli tutaj teoretycznie dochodzi miejsce dla 4 kolejnych żołnierzy. Nóżki na zakładkę i jazda Więc może w DP też były miejsca na środku (choć to ustrojstwo na pierwszym zdjęciu jest na wysokości tylnych siedzeń, a dalej jakby pusto. Może nie jest to kompletne planowane wnętrze?).

 

Stawiam, że bagaże na pewno przewożone były tylko na zewnątrz.

 

Z różnych powodów wersja ta nie trafiła do seryjnej produkcji. Może właśnie m.in. ze względu na ciasnotę i brak możliwości zabranie większej ilości ekwipunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu wnętrza które przedstawiłeś widać to coś. Mnie się wydaje, że może to być forma jakiegoś wysuwanego siedzenia dla strzelca (mamy dziewiątego jeźdźca Desert Patrola:razz:), natomiast na wierzchu wydaje mi się, że są to "stelaże", czy jak to tam nazwać, pod skrzynki amunicyjne do M2. Chociaż tak naprawdę byłbym skłonny uważać, ze jest to po prostu stelaż pod uzbrojenie, a nie dla załoganta.

Poza tym, pomimo kiepskiej jakości zdjęcia, widać to czego nie ma, czyli ławek na środku brak -> teoria libańska odrzucona. No i jakby siedzieli "na zakładkę" to raczej znacznie utrudniłoby to desant.

 

Co do ekwipunku "tylko na zewnątrz", to mocowanie jest na bokach tylko na 4 "plecaki", po 2 na stronę. A gdzie pozostałe 4? (pisze "pozostałe 4" ponieważ uważam, że nie warto rozpatrywać tej wersji jako transportera dla 10ciu osób. Zgadzam się na 8.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu wnętrza które przedstawiłeś widać to coś. Mnie się wydaje, że może to być forma jakiegoś wysuwanego siedzenia dla strzelca (mamy dziewiątego jeźdźca Desert Patrola:razz:), natomiast na wierzchu wydaje mi się, że są to "stelaże", czy jak to tam nazwać, pod skrzynki amunicyjne do M2. Chociaż tak naprawdę byłbym skłonny uważać, ze jest to po prostu stelaż pod uzbrojenie, a nie dla załoganta.

I tu chyba masz rację.

 

 

 

pomimo kiepskiej jakości zdjęcia, widać to czego nie ma, czyli ławek na środku brak -> teoria libańska odrzucona.

Napisałem:

Może nie jest to kompletne planowane wnętrze?

Ale raczej testowaliby "pełny" prototyp, więc faktycznie można chyba przyjąć, że z tyłu na środku miało nie być niczego.

 

 

 

Co do ekwipunku "tylko na zewnątrz", to mocowanie jest na bokach tylko na 4 "plecaki", po 2 na stronę. A gdzie pozostałe 4? (pisze "pozostałe 4" ponieważ uważam, że nie warto rozpatrywać tej wersji jako transportera dla 10ciu osób. Zgadzam się na 8.)

I tu też chyba masz rację. Nie sądzę, żeby kazali siedzieć sześciu żołnierzom (po trzech na stronę) na ławkach na nadkolach - jak wspomniałeś zwężonych i skróconych.

Dziwaczna ta wersja, pełna sprzeczności. Aczkolwiek jeśli chodzi o wygląd - dość ciekawa. Po raz kolejny powtórzę - szkoda, że Italeri ją tak skopało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o wygląd - dość ciekawa. Po raz kolejny powtórzę - szkoda, że Italeri ją tak skopało.

Tak między Bogiem a prawdą, nie jest tak źle. Kształt dachu jest w zasadzie zgodny z oryginałem, wymaga tylko troszkę szlifowania. Skiepszczone są boki, ale jeśli zawiesić na nich plecaki, to ten błąd jest prawie niezauważalny. Problemem jest tył. Drzwi są całkowicie do zrobienia od podstawi i brak w modelu tylnego zderzaka. Koła wiadomo - jak to Italeri - do wymiany na Armoscale. Sprzęt radiowy również do zapożyczenia skądinąd. Tak na prawdę nie trzeba dużo pracy by model doprowadzić do przyzwoitości.

 

No ale mam jeszcze nadzieję, ze inni też się wypowiedzą na temat tej wersji. Może Kubie i mnie coś umknęło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio coś mówiliście o przewożeniu Humvee drogą powietrzną. No to znalazłem coś takiego...

Czyli Low Attitude Extraction System. Humvee jest opakowany w tekturowe zabezpieczenia absorbujące siłę zderzenia z ziemią i wygląda tak:

Airlift3.jpg

Następnie z niskiej wysokości jest zrzucany ze spadochronem z samolotu. Potem wystarczy go odpakować i odkleić taśmę zabezpieczającą szyby:

Airlift2.jpg

 

A na deser kolejny wariant bardzo drogiej dioramy z Chinookiem z Trumpetera :

Airlift.jpg

Zdjęcia z książki Concord Publications (7510) "HMMWV Workhorse of the US Army"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie mam...

 

Ten Humvee od dawna uśmiechał się do mnie ze zdjęć z książki "HMMWV Workhorse of the US Army", Concord Publications (nr 7510):

M998HMMWVMortarCarrier_2.jpg

M998HMMWVMortarCarrier_1.jpg

Jest to Humvee z 3/325 Airborne Battalion Combat Team przystosowany do przewozu moździerza M252 kal. 81 mm, sfotografowany podczas ćwiczeń "Ardent Ground" w Niemczech, w 1994 roku.

 

Prędzej czy później pewnie trafi na warsztat, dzięki uprzejmości Trumpetera, który wypuścił taki zestaw:

Trumpeter_00423_Modern_USMarine_M25.jpg

czyli US Marine M252 Mortar Team (nr 00423).

 

No i właśnie tu pojawiają się wątpliwości. Nie znam się kompletnie na współczesnej broni, stąd pytanie - czy mogę spokojnie użyć moździerza z tego zestawu Trumpka Czy od 1994 roku do okresu współczesnego OIF mógł jakoś bardzo się zmienić Na zdjęciach Humvee elementy moździerza są słabo widoczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie mam...

 

No i właśnie tu pojawiają się wątpliwości. Nie znam się kompletnie na współczesnej broni, stąd pytanie - czy mogę spokojnie użyć moździerza z tego zestawu Trumpka Czy od 1994 roku do okresu współczesnego OIF mógł jakoś bardzo się zmienić Na zdjęciach Humvee elementy moździerza są słabo widoczne

 

Kubiszu drogi. Możesz użyć Jeżeli były jakieś zmiany, to w urządzeniach celowniczych, więc niewidoczne w skali 1:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mosesie drogi. Bardzo dziękuję za odpowiedź Już zacząłem tu i tam zbierać "materiały" na ten model, chociaż z zakupem zestawu Trumpetera jeszcze poczekam - niedawno miały miejsce spore zakupy więc z następnymi trzeba się wstrzymać. A i na warsztacie czekają 4 inne Humvee. Ale ta wersja z moździerzem coraz bardziej mi się podoba, więc pewnie w tym roku powstanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.